PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισχύ σε Κινητήρα



GREG11
19-01-10, 17:58
Παιδιά καλησπέρα σας ..


Ισχύει για έναν κινητήρα ότι όταν λέμε είναι πχ 5 kw ότι αυτή την ισχύ την αποδίδει στον άξονα του. Δηλαδή ότι τα 5 kw δεν είναι η ισχύ που απορροφά από το δίκτυο. Η πραγματική ισχύ που απορροφά εξαρτάτε από το ρεύμα που καταναλώνει και από το cos Φ. Σωστά ?....


Αν θέλω να υπολογίσω την ισχύς σε κινητήρα που έχει συνδεδεμένο πυκνωτή για διόρθωση του Φ τότε δεν πρέπει να λάβω υπ΄ οψιν μου το cos Φ. Σωστα ?

Thanos10
19-01-10, 18:53
Τα KW μετραμε την καταναλωση του μοτερ και την ισχυ σε ιππους,τα δυο αυτα μεγεθη ειναι αλληλενδετα και καθοριζουν την ισχυ του μοτερ, απο εναν τυπο που μεταφραζει τα κιλοββατ σε ιππους και αντιστροφα.
Δηλαδη απο τα κιλοββατ μπορουμε να βρουμε τους ιππους του μοτερ και απο τους ιππους τα κιλοββατ.

gep58
19-01-10, 22:35
Η ισχύς ενός κινητήρα εκφράζεται σε kW κατά τα ευρωπαϊκά πρότυπα και σε ΗΡ κατά τα αμερικάνικα.
Η σχέση που συνδέει τα 2 μεγέθη είναι 1ΗΡ=0,736kW

Αν θέλω να υπολογίσω την ισχύς σε κινητήρα που έχει συνδεδεμένο πυκνωτή για διόρθωση του Φ
Κινητήρας που φέρει μαζί του πυκνωτή είναι μονοφασικός κινητήρας και ο ρόλος του πυκνωτή είναι για την σωστή εκκίνηση του ή την λειτουργία του. Μπορεί να είναι πυκνωτής εκκινήσεως ή μονίμου λειτουργίας ανάλογα με τον σχεδιασμό της περιέληξης του κινητήρα.

Η ισχύς ενος κινητήρα αναγράφεται στην πινακίδα του. Σε περίπτωση καταστροφής της πινακίδας ένας τρόπος για να υπολογιστεί η ισχύς του, είναι μετρώντας το ρεύμα του ή κατ΄εμπειρία απο το μέγεθος του.

gep58

GREG11
20-01-10, 00:47
Aς πούμε οτι έχω ενα τριφασικό κινητήρα που το ταμπελάκι του γραφει πχ
5 KW και θελω να μάθω ποσες KWh καταναλώνει τι κάνω ?

Μετράω το ρεύμα του και κάνω P=u*i επειδη υπαρχει και πυκνωτής διώρθωσεις ?

FILMAN
20-01-10, 10:58
Πολλαπλασιάζεις τα 5kW με τις ώρες λειτουργίας...

nikknikk4
21-01-10, 00:24
GREG11
ανοιξες ένα θεμα εδώ

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48462 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48462)

και ρωτουσες κατι σου απαντησαν αλλα εσυ όχι
τι εγινε τελικα την εφτιαξες την
Καλωδιοταινια ?

.