PDA

Επιστροφή στο Forum : resolver ???



DIOGENIS
20-01-10, 20:27
Για σε όλους παιδία..

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα.
Κάποιος έβγαλε το resolver από ένα μοτέρ

( Brushless Permanent Magnet Motor )
και το inverter που το δουλεύει είναι τεχνολογίας VPWM )
το μοτέρ είναι περίπου 22kw αλλά ακριβός 40Nm

Γνωρίζω ότι αν το resolver δεν μπει σωστά έχεις σοβαρό πρόβλημα.

Υπάρχει κάποιος που θα μού πει πώς θα το φέρουμε στην σωστή θέση.


ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

.

electron
21-01-10, 07:06
Αυτό που τουλάχιστον γνωρίζω είναι ότι μερικά resolver αν βγουν, ο κινητήρας στην επόμενη προσπάθεια να τοποθετηθεί ξανά το resolver, χάνει τον μόνιμο μαγνητισμό του, εν ολίγης τον παίρνεις στο χέρι. Ελπίζω να μην ανήκει σ αυτή την κατηγορία, αλλά το αναφέρω ως ενδεχόμενο.

gep58
21-01-10, 09:02
Παιδιά καλημέρα,
όταν λέμε resolver, καταλαβαίνω οτι, πρόκειται για μια συσκευή η οποία συνδέεται μηχανικά στον άξονα ενος σερβοκινητήρα και παρακολουθεί την περιστροφή του.

Το resolver συνδέεται με 6 καλώδια με το drive του κινητήρα απο τα οποία τα 2 είναι +/- REF, τα άλλα 2 +/- cosφ και τα επόμενα +/- sinφ.
Είναι τελείως ανεξάρτητη συσκευή από τον κινητήρα και κατά την γνώμη μου μπορεί να αφαιρεθεί και να ξανατοποθετηθεί χωρίς κάποια ιδιαίτερη διαδικασία και ακολούθως το σύστημα θα ξαναβρεί σπο μόνο του την αναφορά του.
Είναι ένα σύστημα ανάλογο με το encoder με την διαφορά ότι αυτό βγάζει εναλλασόμενη τάση.

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα λάνθασμένης τοποθέτησης ή αλλοίωση των χαρακτηριστικών του σερβοκινητήρα, παίρνωντας σαν βάση αυτά που έχω αντιμετωπίσει κατά καιρούς.
Τώρα αν υπάρχουν κάποιοι ιδιαίτεροι τύποι δεν το γνωρίζω, αλλά και δεν βλέπω τον λόγο ύπαρξης τέτοιων, αφού η λειτουργία του resolver είναι συγκεκριμένη.

Εκτος κι αν άλλο πράγμα, απο αυτό που γνωρίζω, λέτε resolver.

gep58

electron
21-01-10, 19:08
Γιώργο δεν διαφωνώ σ αυτά που αναφέρεις. Αυτό που είπα πιο πάνω μου το έχει περιγράψει κάποιος άλλος συνάδελφος. Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο.

DIOGENIS
21-01-10, 20:13
Παιδία αυτό είναι το Resolver
και είναι σε ένα μοτέρ ΚΕΒ με μόνιμο μαγνήτη στο κέντρο.

Η άλλη φωτογραφία είναι απο τα 2 Resolver που παρέλαβα To νούμερο 1 είναι ο κωδικός του resolver το 2 είναι serial/N

Τα νούμερα μέσα με αναστάτωσαν λίγο.

Αύριο θα περάσω το 1 οτι και να γίνει θα σας ενημερώσω.

Παντός ξέρω ότι σΆ αυτά τα μοτέρ αν δεν βάλεις σωστά το U.V.W εκτός του ότι δεν γυρνάει μπορεί να πάρεις και το μοτέρ στο χέρι !!!!

.

DIOGENIS
21-01-10, 20:29
Ο Γιώργος παραπάνω κάπου λέει .....

ότι το σύστημα θα βρει το σημείο. Δηλαδή σε μένα το inverter θα βρει το βέλτιστο σημείο.

Μήπως πρέπει να πω εγώ στο inverter να ψάξει ?????

.

gep58
21-01-10, 23:28
Παντός ξέρω ότι σʼ αυτά τα μοτέρ αν δεν βάλεις σωστά το U.V.W εκτός του ότι δεν γυρνάει μπορεί να πάρεις και το μοτέρ στο χέρι !!!!
Διογένη,
αυτό βεβαίως ισχύει όχι μόνο στην περίπτωση με resolver αλλά και σε κάθε περίπτωση συστήματος κλειστού βρόγχου.
Αν ένα απο τα δύο συνδεθεί ανάποδα δεν θα συμφωνούν τα σήματα που έρχονται στο drive ως προς την σωστή διεύθυνση περιστροφής οπότε λογικά θα υπάρξει πρόβλημα (δεν το γνωρίζω στην πράξη πως ακριβώς θα αντιδράσει, αλλά πιστεύω ότι μια έντονη ταλάντωση περιστροφής θα υπάρξει σίγουρα με αποτέλεσμα πολύ μεγάλα ρεύματα και τα ανάλογα επακόλουθα) .
Εννοείται ότι θα πρέπει να βρούμε τη σωστή συνδεσμολογία, αν έχει αποσυνδεθεί κάτι, πριν το βάλουμε σε λειτουργία .

Δηλαδή σε μένα το inverter θα βρει το βέλτιστο σημείο.
Ναι, εγώ αυτό πιστεύω ότι θα γίνει.
Ακόμη κι άν περιστραφεί ο άξονας του κινητήρα, όταν είναι εκτος λειτουργίας, για κάποιο λόγο πχ συντήρησης, αλλαγής ιμάντα-καδένας κλπ ή αν μετακινηθεί το μηχανικό σύστημα που κινεί ο κινητήρας για ανάλογους λόγους, μέσω κάποιων αισθητηρίων αναφοράς που λογικά διαθέτει το όλο σύστημα θα βρεί τη θέση μόνο του.

Βλέποντας πάλι τις εικόνες, να προσθέσω κάτι ακόμη. Μια λεπτομέρεια είναι (και δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει) ότι αν αφαιρεθεί η "καρδιά" του resolver απο την θέση της, ίσως να υπάρχει πρόβλημα αν ξαναμπεί ανάποδα δηλ. η πλευρά που βλέπει προς τα έξω να μπει απο μέσα.

Παρεπιπτόντως πριν μερικούς μήνες είχα ανοίξει ένα σερβοκινητήρα ΚΕΒ με ενσωματωμένο resolver (απο ένα ρομποτικό μηχάνημα επεξεργασίας καλωδίων της ΚΟΜΑΧ) και άλλαξα τα ρουλμάν. Τον έκλεισα τον έβαλα στη θέση του και κατά το reset του μηχανήματος βρήκε το σημείο αναφοράς.

gep58

DIOGENIS
22-01-10, 23:44
Φίλε Γιώργο είχες απόλυτο δίκαιο.

Αν και χρειάστηκε αρκετές δοκιμές να βάλουμε το νέο resolver και αυτό γιατί όταν έσπασαν τα ρουλεμάν δεν το άνοιξα εγώ και όταν μου έφεραν το μοτέρ το resolver ήταν χύμα και μερικός σπασμένο.

Βάζοντας το ένα από τα δύο ανάποδα, στο inverter σε ενημερώνει ότι έχεις πρόβλημα με το resolver. Αν τα βάλεις σωστά ( καρδιά και εξωτερικό ) σωστά αλλά ανάποδα προς το μοτέρ, θα κάνει προσπάθειες να γυρίσει αλλά μόνο θα τρέμει, αυτά με μικρές ταχύτητες δοκιμής και σε μικρούς χρόνους.

Πάντως για την ιστορία να ξέρεται και να θυμάστε πώς πρέπει να μπαίνει.

Αυτό που βλέπετε στην πρώτη και δεύτερη φωτογραφεία είναι η πλευρές που πρέπει να βλέπουν το μοτέρ. Προς τα μέσα δηλαδή.
Από μελέτη που έκανα στο internet είδα ότι to resolver είναι κλάσης ανώτερο από το encoder.

Ορίστε και ένα site : http://www.avtron.com/encoder_vs_resolvers.htm

Σας ευχαριστώ όλους και ειδικά των Γιώργο .

.