PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιόπιστη ασφάλεια αυτ/του..



Ulysses
22-01-10, 00:32
Ημουν 6 χρόνια Intersalonika και τώρα που έληξε,μου είπαν οτι πλέον ασφαλίζουν μόνο τετράμηνα και μάλιστα το τετράμηνο είναι λίγο πιο κάτω απο το εξάμηνο που πλήρωνα,οπότε θα πάω σε άλλη ασφάλεια.
Καθε φορά και πιο πολλά να πούμε..Ασε που άκουσα οτι πάει για κλείσιμο και θα μας φάνε τα λεφτά..

Ποια θεωρείτε καλή ρε παιδιά?Κάτι φιλαράκια μου πρότειναν την Interlife αλλά δεν ξέρω τίποτα για τις εταιρείες..

Xarry
22-01-10, 01:10
Η εθνικη ειναι πολυ δυνατη και απο οτι φαινεται δεν κινδυνευει να κλεισει οπως ακουγεται για μερικες μεσα σ αυτες και η ιντερσαλονικα.

babisko
22-01-10, 01:17
Αφού έφαγα την φόλα με την General Trust (όμιλος - Ασπίς πρόνοια - Ψωμιάδης κ.λ.π), επέστρεψα πάλι στην Εθνική. Λίγο πιο ακριβή ίσως από κάποιες άλλες, αλλά πιστεύω από τις πιο αξιόπιστες.

TSAKALI
22-01-10, 01:19
Οδυσσεα..ολες οι ασφαλειες ειναι περιπου το ιδιο, εκτος απο την ιντερσαλονικα και μερικες ακομα (δεν ξερω ποιες)
γιατι συνεργαζονται μεταξυ τους.
την προηγουμενη βδομαδα που με τρακαραν (σταθμευμενο) το πρωτο
πραμα που ειπε ο ασφαλιστης μου (ιντερλιφε), ηταν οτι ευτυχως
ο "αλλος" δεν ειχε ιντερσαλονικα..ειχε εθνικη ,το παιδι που με τρακαρε
και πηραμε τηλεφωνο και οι δυο τις ασφαλειες και ηρθαν και τα κανονισαν
μονοι τους..(φιλικη δηλωση) το συνεργειο που το πηγα συνεργαζοταν και με τις 2. και στις τιμες πιστευω πανω κατω το ιδιο ειναι..
αν ειχε ιντερσαλονικα ,πιστευω,θα γινοταν παλι το αυτοκινητο ,αλλα μαλλον θα υπηρχε περιορισμος στα συνεργεια ,και δεν θα δεχοταν την φιλικη δηλωση,δηλ θα επρεπε να ερθει η τροχαια..
αυτα ..χωρις να ειμαι απολυτος.

tomka
22-01-10, 11:54
Καλημερα...

Αν προκειται για απλη ασφαλεια κι οχι μικτη πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να ψαχνομαστε και πολυ να βρουμε την καλυτερη. Η φθηνοτερη μας συμφερει. Κι αυτο γιατι σε περιπτωση που προκαλεσουμε καποια ζημια σε καποιον αλλον εμεις το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να του κανουμε δηλωση. Απο κει και περα ο αλλος θα χει το προβλημα αν η ασφαλιστικη μας εταιρεια δεν τον πληρωνει ή οτι αλλο προβλημα του δημιουργησουν.

Leonardo
23-01-10, 20:46
Εγω που εχω μηχανακι εκανα πριν λιγους μηνες την ασφαλεια στην Εθνικη Ασφαλιστικη 60ευρω για ενα 6μηνο. Πιστευω οτι ειναι η καλυτερη, η πιο αξιοπιστη και η πιο γρηγορη...

jeik
24-01-10, 04:32
Nα σας πω κατι πολυ προσφατο , ήμουν παλιοτερα εθνικη , πριν κανα 2χρονο εβαλα το νεο ποσειδωνα 175 περιπου το εξαμηνο,...... απο εγκυρη πηγη ήταν απο τις αξιοπιστες και φυσικα φθηνοτερη απο την εθνικη, προχθες με ενημερωσαν οτι η ασφαλειά μου αυξάνεται στα 195 , και οτι με τα ιδια λεφτα μπορω να παρω εθνικη , και με τις ιδιες καλυψεις , φυσικα και ξαναγυριζω στην εθνικη , αυτα γινονται με τις μικρες ασφαλειες , επειδη δεν την παλευουν ανεβασαν τα ασφαλιστρα για να επιβιώσουν.

Προσοχη διοτι δεν ειναι παντα νομος οτι η ασφαλεια σου εχει να κανει με τον τρακαρισμενο κι εσυ δεν τρεχει καστανο , αν δεν τον πληρωνει η ασφαλεια σου κινειται και προσωπικα σε σενα , δεν ξερω δικαστικά , με αλλο τροπο , δεν θυμαμαι ακριβως , παντως σιγουρα εχεις ντραβαλα με τον αλλον αν δεν μπορει να παρει τα χρηματα του , οποτε βαζεις μια σιγουρη και εχεις το κεφαλι σου ησυχο και στις δυο περιπτωσεις

1 μην τυχον κλεισει και χασεις τα λεφτα της ασφαλειας(εστω εξαμηνο) ,
2 μην τρακαρεις κανεναν και αφου δεν το πληρωσουν κυνηγησει εσενα (με οποιονδηποτε τροπο νομιμο ή ...........)

εκεινες οι εξυπναδες τυπου ''ας βαλω μια φτηνη και δεν βαριεσαι''
πρεπει να κοπουν , δηλαδη αν φταιω σε τρακαρισμα σταρ.........μου αν δεν πληρωσουν τον αλλο ? δεν παει ετσι :angry: , αυτο ειναι συμετοχη σε απατη.

geo1973
24-01-10, 10:57
δηλαδη ρε δημητρη αν τρακαρω καποιον και δεν τον πληρωνει η ασφαλιστικη αυτος θα κανει αγωγη σε μενα διεκδικοντας απο εμενα αποζημιωση?
πιστευεις πως υπαρχουν πολλα δικαστηρια που θα το δεχτουν αυτο?να επιδικασουν σε μενα την αποζημιωση που ειμαι καθ' ολα νομιμος και οχι την ασφαλιστικη που αυτη ειναι που διαπρατει παρανομια?

jeik
24-01-10, 19:55
Ειπα δεν ξερω αν στεκει (μου το ειπε ο ασφαλιστης μου), κι εμενα μου φαινεται καπως , αλλα αν δεν τον πληρωνει η ασφαλεια σου ισως να εχεις προβλημα .

Και να σου πω και το κυριοτερο ? αν εισαι Αθηνα και τρακαρεις εναν αγνωστο και δεν τον πληρωνει η ασφαλεια σου δεν σ ενδιαφερει , αν εισαι στο χωριο ή χτυπησεις εναν συγγενή σου και δεν τον πληρωνουν εσυ νομιζεις οτι θα εισαι ησυχος ? για σκεψου το λιγο ? και παλι εχεις δικιο ,τι φταις εσυ αφου εχεις ασφαλεια, αλλα αντε να το εξηγησεις αυτο στον παθοντα , το εχω παθει φιλε , ειναι ασχημο συναισθημα , σε βρισκει ο αλλος συνεχεια και σου λεει -δεν με πληρωσαν ακομα !!!!πλ;ακωνεσαι εσυ στα τηλεφωνα κλπ κλπ
για αντιμετωπησε το.

geo1973
24-01-10, 23:17
καταλαβα τι ενοεις....

Xarry
24-01-10, 23:42
Αυτο που λεει ο φιλος Σαββας παρακατω για την ιντερσαλονικα δεν μπορω να πω οτι ειναι αληθεια. Εχουμε ιντερσαλονικα στο αυτοκινητο περιπου 8 χρονια. Σ αυτα τα 8 χρονια εχει 1 σοβαρο τρακαρισμα και 2-3 φορες χρειαστηκε μεταφορα με την οδικη γιατι εμεινε στον δρομο. Στο ενα τρακαρισμα που ετυχε και ο αλλος να εχει ιντερσαλονικα η ζημια ηταν σχετικα σοβαρη γυρο στο χιλιαρικο φαναρτζοδουλια. Η επισκευη εγινε στον φαναρτζη μας και δεν βαλαμε ουτε ευρω. Μια αλλη φορα που χρειαστηκε μεταφορα ηταν σαββατο απογευμα και ηρθε απο επαρχια. Επειδη οπως ειναι λογικο το συνεργειο ηταν κλειστο ηρθε ξανα τη δευτερα πλατφορμα και το πηρε απο το σημειο που το χαμε αφησει να το παει στο συνεργειο. Δεν νομιζω να το καναν πολλες αυτο.

jeik
26-01-10, 02:32
καταλαβα τι ενοεις....

thanks :001_smile:.

jeik
29-01-10, 21:09
Παιδια , μολις εκανα νεα ασφαλιση , 1600 κυβικα , 175 ευρω το εξαμηνο , σε μια απο τις μεγαλυτερες ασφαλιστικες, και αξιοπιστη :wiink: , για λεπτομερειες με πμ.

KOKAR
29-01-10, 21:41
Εθνική, είναι λίγο πιο ακριβή αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !!! :wiink:

υ.γ
αν καταφέρουν και την κλείσουν και αυτή.....τότε κύριοι πρέπει να
μετακομίσουμε σε άλλη χώρα !