PDA

Επιστροφή στο Forum : προτασεις για ηχεια...



Nemmesis
22-01-10, 12:41
εφτασε η ωρα να αλλαξω τα οβαλ ηχεια του αυτοκινητου μου και θελω να μου πειτε την γνωμη σας για τα DS6930 της Kicker... τα 70w RMS μαζι με το Sensitivity στα 92 dB 1w/1m μου φαινεται αρκετα καλο (λινκ) (http://www.kicker.com/ds_series) ... οσο για ηχο να σας πω οτι πλεον με ενδιαφερει η ποιητητα του ηχου παρα η ποσοτητα.. επισης εχω ενα 12" sub sony χplod το οποιο το εχω συχαθει μονο και μονο για τον χωρο που μου πιανει και σκεφτομαι να το πεταξω και να βαλω δεξια και αριστερα απο ενα 8ιντσο ισα ισα για να εχω την γλυκαδα του sub και βρηκα κατι τετοιο λεει? (λινκ (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17988&cat=637&page=1))
τι λετε?

Γιώργος Ανώνυμος
22-01-10, 13:03
Νομίζω πως η ποιότητα στον ήχο εξαρτάται πολύ από τον χώρο στον οποίο αναπτύσσονται οι όποιες ηχητικές διατάξεις και μάλλον το αυτοκίνητο δεν προσφέρεται ως προς αυτό...!!!

Προσωπικά δεν θα επένδυα σε κάτι αντίστοιχο...

Χαιρετώ

Nemmesis
22-01-10, 13:07
Νομίζω πως η ποιότητα στον ήχο εξαρτάται πολύ από τον χώρο στον οποίο αναπτύσσονται οι όποιες ηχητικές διατάξεις και μάλλον το αυτοκίνητο δεν προσφέρεται ως προς αυτό...!!!

Προσωπικά δεν θα επένδυα σε κάτι αντίστοιχο...

Χαιρετώ

ναι αλλα δεν μπορω να ειμαι και τα σκισμενα.. οποτε αφου θα αγορασω κατι να ειναι και λιγο καλο...

Phatt
22-01-10, 21:45
Για μενα απο τις TOP εταιριες για ποιοτητα στον ηχο του αυτοκινητου, ειναι πρωτα η FOCAL και μετα η HERTZ. Επισης για καλη σχεση ποιοτητας/τιμης ειναι και η DLS.Ψαξου και αποφασισε.

P-DR
24-01-10, 00:30
θα προτεινα να μην μπεισ την διαδικασια να βάλεις αυτά τα 8ιντσα...δεν θα έχεισ το αποτελεσμα που αναζητας. αφου έχεισ γουφερ....πετα το μιας και το βαρεθηκες και με τον ενισχυτη που ειχες για το γουφερ τροφοδοτησε τα 2 αυτα οβαλ που σκεφτεσαι να παρεις. ειναι καλη μαρκα και φανταζομαι με τον ενισχυτη θα έχεις και καλο αποτελσμα στα μπασα.ελπιζω να βοήθησα!

grglaz
26-01-10, 21:27
Πιο ειναι το budget?
Για τα DS6930 που ανεφερες δεν εντυπωσιαστηκα καθολου...
Δεν γινεται να κυνηγας ποιοτητα απο combo κατασκευες....κατα την γνωμη μου....
Μου φαινεται λιγο "κουτο" να ψαχνεις για ποιοτητα,οταν σε ενα αυτοκινητο μεσα "ολο" το ζητουμενο ειναι η ποσοτητα....να μαντεψω οτι το υπαρχον συστηματακι ειναι τοσο τραγικο που σε εχει κανει να αναζητας ποιοτητα?

Nemmesis
26-01-10, 21:55
Πιο ειναι το budget?
Για τα DS6930 που ανεφερες δεν εντυπωσιαστηκα καθολου...
Δεν γινεται να κυνηγας ποιοτητα απο combo κατασκευες....κατα την γνωμη μου....
Μου φαινεται λιγο "κουτο" να ψαχνεις για ποιοτητα,οταν σε ενα αυτοκινητο μεσα "ολο" το ζητουμενο ειναι η ποσοτητα....να μαντεψω οτι το υπαρχον συστηματακι ειναι τοσο τραγικο που σε εχει κανει να αναζητας ποιοτητα?

οχι... τραγικο δεν ειναι... και σε τοπικη εκθεση θελαν να το βαλουν... ειχα 2 12" και τα βαρεθηκα επειδη δεν ειχα χωρο μεσα στο αμαξι ουτε για μια βαλιτσα... μετα το εκανα ενα 12" αλλα περασε ο καιρος που ηθελα να ακουν οι πεζοι την μουσικη που ακουω οποτε και αυτο μεγαλο ειναι τωρα... αρα θελω ποιοτητα απλα.. χωρις ποσοτητα... και οχι ποιοτηκη ποσοτητα...
οσο για τα focal χαιρω πολυ οτι ειναι καλα αλλα δεν προκειται να δωσω τοσα λεφτα γιατι πολυ απλα δεν αξιζει... θελω απλα την μουσικη που ακουω να την ακουω σωστα...οσο για τα DS6930 τι δεν σου αρεσε?
τα ειχε περασμενα ενας φιλος μου για 1μηνα (το τρακαρε ο @@ρας :001_rolleyes:) και το πουλησε... νομιζα οτι τα ειχα δωσει ολα μαζι αλλα τελικα ειχα κρατησει τον ηχοσυστημα... οποτε σε συζητηση μου ειπε πως μου τα δινει κανα 30αρι

για τα δυο 8" που ειπα sub ξερω πολυ καλα οτι ειναι υπεραρκετα για αυτο που θελω και για τον χορο που θα παρουν....

ποιο γλυκα δεν γιναν τα DS6930 τωρα που μιλαμε για 30ευρω και μαλιστα χωρις να εχουν παιξει ουτε 30ωρες?

οσο για το budget υπαρχει απλα εχει υποψη σου οτι πεταξα πυκνωτες ενισχητες οποτε δεν εχω κατι τετοιο στο μυαλο μου σαν επομενο σκοπο....
δεν ξερω απο που εισαι, αν εισαι κοντα στην περιοχη μου ισως ξερεις για ενα πρασινο primera με διπλα 15" και χωρις πισω καθισματα για τα ηχεια...

Phatt
27-01-10, 23:57
...οσο για τα focal χαιρω πολυ οτι ειναι καλα αλλα δεν προκειται να δωσω τοσα λεφτα γιατι πολυ απλα δεν αξιζει...

Εφ'οσον δεν ειχες μιλησει καθολου για κοστος, τα ανεφερα, δε μπορω να ξερω ποιο ειναι το επιπεδο του καθενος στις γνωσεις για ηχοσυστηματα αυτοκινητου...

Nemmesis
28-01-10, 00:16
Εφ'οσον δεν ειχες μιλησει καθολου για κοστος, τα ανεφερα, δε μπορω να ξερω ποιο ειναι το επιπεδο του καθενος στις γνωσεις για ηχοσυστηματα αυτοκινητου...

εχεις απολυτο δικαιο... απλα νομιζα αναφερωντας τα kicker οτι κατι τετοιας κατηγοριας θα μου λεγατε.. οποτε λεμε για τα οβαλ δινω κανα 100ρι και για τα 2 8ιντα αντε κανα 70ρι... κατι 8ιντσα boshman περιπου τοσο δεν πανε? το λεω γιατι εχω ακουσει 12" boschmann και ηταν "καλα" αυτα που δεν γουσταρω καθολου ειναι η σειρα punch της rockford πολυ ψεφτηκα ειναι