PDA

Επιστροφή στο Forum : μενονωμενους προντζεκτορες για φαναρια αυτοκινητου



marioulinos
23-01-10, 14:59
γεια σας


ξερει κανεις που μπορω να βρω μενονωμενους προντζεκτορες για φαναρια αυτοκινητου?

στα τρακαρισμενα να εχουν?

KOKAR
24-01-10, 11:21
εγώ δεν κατάλαβα τίποτα !
τι ακριβώς ζητάς ?

marioulinos
24-01-10, 15:07
12694


αυτο το πραγματακι μεσα απο το φαναρι

tiger135
24-01-10, 15:47
Μαριε ψαξε στα παλια αντ/κα αυτοκινητων. Δεν ξερω ομως ποια μαρκα αυτοκινητων φοραει φαναρια με φακο

_nicolas_
24-01-10, 17:48
Δεν ξερω ομως ποια μαρκα αυτοκινητων φοραει φαναρια με φακο

Όλα τα καινούργια αυτοκίνητα με xenon (τα εργοστασιακά).

Nemmesis
24-01-10, 17:48
αυτα πρεπει ειναι καθρεφτες ξενον... κατα ποσο θα τα βρεις στην ελληνικη αγορα δεν ξερω παντος εχω δει βιντεακια στο youtube απο ατομα που προσαρμοζουν στα μανισια φαναρια και λενε οτι τα αγοραζουν απο μαγαζια με ειδη "καλοπισμου" αυτοκινητων...

Phatt
24-01-10, 21:26
Δε ξερω ποσο κοπο χρειαζεται και τι επιδεξιοτητα για να καταφερεις να προσαρμοσεις ενα τετοιο εξαρτημα μεσα σε ενα κλασικο φαναρι και να εχεις ενα φαναρι στεγανο που να φωτιζει σωστα.Και αντε το στεγανοποιησες οπως πρεπει, ειναι στη σωστη γωνια; Εαν ειναι παλιο φαναρι και οχι με διαφανες κρυσταλλο, θα κανει σωστη διαχυση δεδομενης της διαφορετικης φυσης του εξαρτηματος και της αποστασης απο το κρυσταλλο;

Παντως η Alfa Romeo χρησιμοποιει τετοιου τυπου φαναρια απο το '98 τουλαχιστον, σε διαφορα μοντελα της.

babisko
24-01-10, 23:12
Και δεν αγοράζεις ολόκληρο το φανάρι, αν υπάρχει για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, μαζί με τον φακό και τα συναφή, χωρίς να παιδεύεσαι με στεγανοποιήσεις, εστιάσεις κ.λ.π.;
Συνήθως στα ανταλλακτικά αυτοκινήτων μπορείς να βρεις μεταχειρισμένα σε καλή σχετικά τιμή.

Phatt
25-01-10, 01:57
Μπαμπη, εαν το αυτοκινητο εβγαινε με κλασικα φαναρια, τοτε η μονη περιπτωση να βρει φαναρια με projector ειναι να αγορασει aftermarket εαν υπαρχουν.Τετοια φαναρια βγαινουν μονο εαν το αυτοκινητο ειναι επιτυχημενο μοντελο για τους απανταχου μερακληδες της βελτιωσης.Επισης επειδη σχεδον παντα ειναι κινεζικα αυτα ποτε δεν ειναι καλης ποιοτητας, φωτιζουν οπου ναναι.Γενικοτερα το θεμα το βλεπω δυσκολο να βρεθει ακρη, η αν βρεθει να αξιζει τον κοπο...

marioulinos
25-01-10, 04:35
αν εισαι μαστορας οπως εγω ολα γινονται.σημαδευεισ τα παλια φαναρια πυθμιζεις τον προτζεκτορα και φτιαχνεις καλοθπι με πλεξι που εχει 95% διαυγεια και ολα μια χαρα.τι εχω ξανακανει αλλα ο πελατης δεν υπολογιζε χρηματα και αγορασαμε απο ιντερνετ κατι μαματους προτζεκτορες.

babisko
25-01-10, 09:53
Μπαμπη, εαν το αυτοκινητο εβγαινε με κλασικα φαναρια, τοτε η μονη περιπτωση να βρει φαναρια με projector ειναι να αγορασει aftermarket εαν υπαρχουν.Τετοια φαναρια βγαινουν μονο εαν το αυτοκινητο ειναι επιτυχημενο μοντελο για τους απανταχου μερακληδες της βελτιωσης.Επισης επειδη σχεδον παντα ειναι κινεζικα αυτα ποτε δεν ειναι καλης ποιοτητας, φωτιζουν οπου ναναι.Γενικοτερα το θεμα το βλεπω δυσκολο να βρεθει ακρη, η αν βρεθει να αξιζει τον κοπο...

Παναγιώτη, υπάρχουν αυτοκίνητα με standard εξοπλισμό κλασικά φανάρια δηλαδή χωρίς προτζέκτορα, αλλά διατίθενται με extra εξοπλισμό φανάρια με προτζέκτορες. Κάτι τέτοιο εννοούσα όταν έλεγα μεταχειρισμένα και σχετικά φθηνά, γιατί καινούργια και μανίσια άστα να πάνε από τιμές :cursing:

Τέλος πάντων αφού ο marioulinos βρήκε και καταφέρνει να τα προσαρμόσει, όλα καλά. Προσωπικά δεν θα δεχόμουνα τέτοιες πατέντες στο αυτοκίνητό μου :whistle:

marioulinos
25-01-10, 12:12
εαν θες στειλε μου τα φαναρια σου και 100 ευρω και θα δεις τι προτωτυπο φαναρι θα εχεις σε 2 μερες.θα εισαι απλα μοναδικος babisko.

babisko
25-01-10, 13:59
εαν θες στειλε μου τα φαναρια σου και 100 ευρω και θα δεις τι προτωτυπο φαναρι θα εχεις σε 2 μερες.θα εισαι απλα μοναδικος babisko.

Μάριε τα φανάρια μου έχουν προτζέκτορες από την μαμά τους, επομένως δεν θα τα χρειαστώ, γλυτώνω και τα 100 ευρώ. :001_tt2:

Υ.Γ. Καμιά φωτογραφία δεν υπάρχει για να δούμε την δουλειά αυτή;

_nicolas_
25-01-10, 14:15
εαν θες στειλε μου τα φαναρια σου και 100 ευρω και θα δεις τι προτωτυπο φαναρι θα εχεις σε 2 μερες.θα εισαι απλα μοναδικος babisko.

Για στείλε καμιά φωτογραφία από τις δουλειές σου !

Phatt
25-01-10, 23:25
Οντως θα ηθελα και γω να δω φωτο απο τις δουλειες σου, μου ακουγεται καλο, σαν ιδεα και μακαρι να ειναι σαν πραξη.Επισης, ξερεις καθολου τι αντοχη εχουν στο χρονο; Εαν γινεται ευαισθητο και σπαζει, εαν κιτρινιζει η οτιδηποτε αλλο...

marioulinos
26-01-10, 14:26
θα ποσταρω οταν τελειωσω κατι φαναρια απο lanos τα οποια σκεφτομαι να τα κανω υπερπαραγωγη με αντικατασταση των φλας με led και dayrun ledακια στυλ Audi.δεν κιτρινιαζουν δεν παθαινουν τιποτα πααρα μονο φεγγουν καλυτερα λογω του προντζεκτορα ειδικα εαν αυτος ειναι καλης μαρκας tsx,s2k.http://nissaninfiniticlub.net/photopost/data/500/19672s13_hid_retro-med.JPG (http://nissaninfiniticlub.net/photopost/data/500/19672s13_hid_retro-med.JPG)και δημιουργουν μαματο τελειωμα http://img88.imageshack.us/i/cutoffwithspacer2.jpg/ (http://img88.imageshack.us/i/cutoffwithspacer2.jpg/).

Nemmesis
26-01-10, 14:47
αυτο το μαματο τελειωμα που λες το εχω εγω στο 206 μου, στην αρχη ωραιο μου φαινοταν αλλα ειναι σπαστικο γιατι απλα βλεπεις καλα μεχρι εκει και παραπερα τπτ... αλλα επειδη αναβω παντα τα προβολακια μπροστα δεν υπαρχει προβλημα.... αν βαλω ξενον θα ειμαι οκ αλλα στο σκεφτομαι για το κτεο...

marioulinos
26-01-10, 16:35
πηγεναι σε ενα ιδιωτικο κ.τ.ε.ο. και ολα μια χαρα.

Nemmesis
26-01-10, 19:11
φετος το περασα σε ιδιοτηκο, πριν καν αλλαξω φαναρια ειχα μια συζητηση με αυτον εκει και μου ειπε οτι ξενον σε μανισια φαναρια απλα δεν τα περναει... αλαγμενα φαναρια με απλες λαμπες αν ειναι σωστη η δεσμη φωτος τα περναει... αν τωρα εχουμε αφτερμαρκετ φαναρια με ξενον και καλα να ειναι εστιασμενα δυσκολα το περναει... ολα αυτα δικα του λεγομενα... βεβαια ξερω και ιδιωτικο οπου και καρο να του πας στο περναει για 50μαυρα ευρουλακια..

marioulinos
26-01-10, 21:25
στανταρ.στο βωμο του χρηματος γινονται ΟΛΑ.

marioulinos
07-02-10, 14:47
παιδια οριστε μερικες φωτογραφιες.

Phatt
07-02-10, 15:39
Μαριε, απο την στιγμη που μπαινει ο projector μεσα, το κατοπτρο του φαναριου ειναι αχρηστο σωστα;
Εξηγησε μου πως ακριβως γινεται η δουλεια σε φαναρι του οποιου το κρυσταλο ειναι της παλιας σχολης, δηλαδη εχει γραμμες για να κανει την σωστη διαθλαση...Απο τις φωτο δεν καταλαβα και πολλα για αυτο το θεμα.

marioulinos
07-02-10, 17:18
ο καθρεπτης χρησιμευει πλεον για βαση του προτζεκτορα (μπορει και να μην χρησιμοποιηθει και καθολου).οσον αφορα το κτυσταλλο δεν πιστευω να μην επιτρεπει στο φως να απλωσει ομοιομορφα.ουτως η αλλως χρησιμοποιω ''τζαμι'' απο πλεξι.το οποιο εχει 95% διαπερατοτητα και χωρις καθετες γραμμες για την διαθλαση του φωτος.κατι αλλο Phatt δεν πιστευω οτι το τζαμι κανει κατι ιδιαιτερο γιατι για να στοχευσω χρησιμοποιησα μονο τον καθρεπτη και φωτιζε με τον ιδιο ακριβως τροπο.