PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για σύνδεση οικιακης συσκευής



pd123
29-01-10, 12:17
Γειά σας!

Πρόκειται να αγοράσω μια μηχανή espresso με τις κάτωθι προδιαγραφές

...............voltage..... maxPower..... Electrical Absorption
Boiler 1 ......220V..... 1000W ..... ..... 3,5A
Boiler 2 ......220V..... 1450W ..... ..... 5A
Pump ........120W
(τα Boiler λειτουργούν ταυτόχρονα (προτιμότερο) ή ενναλάξ)

επίσης αναφέρει
Voltage 220 volt
Amperage 20 amp


η ερώτησή μου είναι: είναι ασφαλές να τη λειτουργήσω σε πρίζα κουζίνας ασφαλισμένη με ασφάλεια 16Α ή όχι?

Αν όχι υπάρχει κάποια λύση?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

ts0gl1s
29-01-10, 12:42
Εμένα η άποψη μου είναι πως η πρίζα κουζίνας θα έχει 1.5 καλώδιο και δεν θα αντέξει για πολύ καιρό καλό θα ήταν να έλεγες σε έναν ηλεκτρολόγο να σου περάσει μια 2.5αρα γραμμή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όχι όμως ότι δεν θα δουλέψει με το 1.5αρι αλλά για περισσότερη ασφάλεια

FILMAN
29-01-10, 17:19
Γειά σας!

Πρόκειται να αγοράσω μια μηχανή espresso με τις κάτωθι προδιαγραφές

...............voltage..... maxPower..... Electrical Absorption
Boiler 1 ......220V..... 1000W ..... ..... 3,5A
Boiler 2 ......220V..... 1450W ..... ..... 5A
Pump ........120W
(τα Boiler λειτουργούν ταυτόχρονα (προτιμότερο) ή ενναλάξ)

επίσης αναφέρει
Voltage 220 volt
Amperage 20 amp


η ερώτησή μου είναι: είναι ασφαλές να τη λειτουργήσω σε πρίζα κουζίνας ασφαλισμένη με ασφάλεια 16Α ή όχι?

Αν όχι υπάρχει κάποια λύση?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Άρα έχει ισχύ 2570W (Τα 20Α που λες πού κολλάνε;) Είναι πολύ πιθανό να μη σου ρίχνει ούτε τη δεκάρα αν στην ίδια γραμμή δεν υπάρχουν και άλλα φορτία...

grivaselectric
29-01-10, 20:49
Εγώ θα έβαζα ανεξάρτητη γραμμή 2.5mm καλωδίων.

nveli
29-01-10, 21:29
ανεξάρτητη γραμμή 2.5mm2 για μια καφετιέρα με δυο boiler που ανάβουν για ένα λεπτό στην αρχή και μερικά sec μετά για να κρατούν το νερό στην σωστή θερμοκρασία (και δεν είναι σίγουρο ότι θα ανάβουν ταυτόχρονα αφού το ένα είναι για νερό και το άλλο για ατμό); Δεν κάνουμε και μια επαύξηση μήπως έχουμε πρόβλημα με τον γενικό;

xsterg
29-01-10, 21:48
μα καλα. τι καφετιερα ειναι αυτη που θα μπει σε σπιτι και θελει τετοια παροχη ρευματος? σιγα μην χρειαζεται και τριφασικη παροχη! παντως οπως και να εχει αυτα ειναι τα μεγιστα ρευματα που μπορει να απορροφησει και σε καμια περιπτωση δεν τραβαει αυτο το ρευμα συνεχομενα.

grivaselectric
30-01-10, 02:57
πλέον όλες οι πρίζες έχουν γραμμή διατομής καλωδίου 2,5mm.Και αν περνούσατε και λίγο χρόνο στην κουζίνα σας θα ξέρατε πως υπάρχουν αρκετές στιγμές που δουλεύουν όλα μαζί.και θέλουμε τα καλώδια να υπάρχουν και μετα απο 60 χρόνια.και μια μικρή πηγή:www.electrologos.gr/images/Kimoulakhs.pdf

pd123
01-02-10, 10:39
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

τα 20amps που αναφέρω στο post έχουν να κάνουν με την ασφάλεια (breaker) που πρέπει να έχει η γραμμή όταν η μηχανή είναι σε Mode διπλής λειτουργίας (και boiler και steamer).

Η μηχανή είναι ημιεπαγγελματική για αυτό και οι αυξημένες ανάγκες σε ρεύματα, Watt κλπ.

Θα την βάλω σε πρίζα που έχει 16Α ασφάλεια παρεμβάλλοντας και ένα surge protector και ελπίζω να είναι οκ...

Nemmesis
01-02-10, 11:19
αν τα καλλωδια ειναι 2.5mm (που λογικα ετσι πρεπει να ειναι γιατι ειναι στην κουζινα, εκτος αν το σπιτι ειναι πολυ παλιο) τοτε με την 16ρα εισαι μια χαρα