PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαγωγή μεταξύ τηλεφωνικών γραμμών?



dal_kos
29-01-10, 15:16
Καλησπέρα παιδια,
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που έχω. Στο σπίτι μου έχουμε δύο τηλεφωνικές γραμμές τις οποίες ο ηλεκτρολόγος τις έχει περάσει μέσα σε ένα κοινό σωλήνα[πριν 20 χρόνια]. Παλιότερα αντιμετωπίζαμε το πρόβλημα πως αν μιλούσε κάποιος στη μία γραμμή και σήκωνες το τηλέφωνο, μπορούσες να ακούσεις τη συνομιλία πολύ "μακρυα" στην δεύτερη γραμμή. Το πρόβλημα όμως είναι οτι πλέον όχι μονο μπορείς να το ακούσεις, αλλά αν χτυπήσει η μία γραμμή, μερικές φορές συντονίζεται και "χτυπάει" και η δεύτερη. Επίσης πάντα όταν χτυπάει η μία γραμμή εμφανίζεται η αναγνώριση κλήσης και στην άλλη:001_unsure: Αυτό που σκέφτηκα εγώ είναι πως πιθανόν να γίνεται μαγνητική επαγωγή τάσης και έτσι να μεταφέρονται τα σήματα και στη δεύτερη γραμμή. Υπάρχει κάποια λύση για το πρόβλημα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

xampos
29-01-10, 15:31
μηπως πειραξε κανεις τιποτα εκει παντος λιγο δυσκολο να γινεται αυτο γιατι μιλαμε για πολυ μικρα ρευματα αλλα οχι και απιθανο. εγω θα ελεγα παντος να παρεις ενα καινουριο καλωδιο ftp και να το περασεις μεσα στο σωληνα αυτο που λες αλλα δες μηπως πειραξε κανεισ κατι κατω στο κουτι στην οικοδομη η μεσα σε κανενα μπουατ. βγαλε τη μια συσκευη και καλεσε την αλλη αν παλι κανει παρομοια προβληματα δεν νομιζω να ειναι θεμα επαγωγης πλεοσ στα σιγουρα γιατι το καλωδιο απο τη μια δεν θα διαρεεται απο ρευμα. μετα βγαλε την αλλη και ξανα δοκιμασε και πες μας τα αποτελεσματα

xsterg
29-01-10, 21:59
φιλε σε χαιρετώ. εγω θα σου προτεινα να κανεις και τις δυο γραμμες ISDN. ετσι θα εχεις τις δυνατοτητες που εχεις τωρα αλλα με μισο κοστος παγιου! απορω πως δεν σου το εχει πει κανεις μεχρι τωρα. το πιο απλο που εχεις να κανεις ειναι να πας μεχρι το κοντινοτερο οτεshop και να ρωτησεις.

Αποστόλης1
29-01-10, 22:08
Να καταργήσει τη μια και να αλλάξει την άλλη σε ISDN. αλλά αν το πρόβλημα είναι στην εσωτερική εγκ/ση θα έχει τα ίδια, καλύτερα πρωτα να βεβαιωθει που είναι η βλάβη

dal_kos
29-01-10, 22:51
Παιδιά για τυπικούς λόγους δε γίνεται να καταργηθεί καμία γραμμή. Θα ψάξω αυτό που είπε ο xampos και βλέπουμε.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

sakis
30-01-10, 12:18
ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟΝ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΩ ΠΑΛΙ .....

το φαινομενο αυτο ονομαζεται συνακροαση και ειναι πολυ συχνο φαινομενο οταν :

ο ηλεκτρολογος η οτετζης δεν εχει τηρησει την "πλεξη" των ζευγαριων ΔΗΛΑΔΗ ::: αν υπαρχει μεσα στο σπιτι 2 ζευγαρια για τηλεφωνια τα κλασσικα κοκκινα μπλε και ο τεχνικος εχει στειλει μεσα στο σπιτι την πρωτη γραμμη βαζωντας το κοκκινο με το κοκκινο και την αλλη βαζωντας το μπλε με το μπλε

σε αυτη την περιπτωση οποια γραμμη δεν οπερναει απο συστρεμενο ζευγαρι μονη της δουλευει μια χαρα αλλα αν ανοιξεις και τις δυο γραμμες εχουν συνακροαση

αλλη περιπτωση ειναι να εχει βαλει ο ηλεκτρολογος καλωδια ας πουμε πλακε τα οποια επισης δημιουργουν παρομοια προβληαματα

αλλη περιπτωση ειναι να υπαρχει καποια διαρροη κια σε καποιο σημειο ακουμπαει η μια γραμμη με την αλλη οπου αυτο μπορει να ειναι και θεμα οτε αλλα και θεμα σπιτιου

ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ Η ΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 40 Η ΚΑΙ 50 ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ???????
ΜΕ ΑΓΑΠΗ ..... ΚΟΥΛΑ
τελος λιγη υγρασια σε καποιο απο ολα τα κουτια του σπιτιου η του οτε ειναι ικανη να κανει τετοια προβληματα

elec_pc
30-01-10, 14:18
Σίγουρα είναι διαροή το πρόβλημα σου,
και αφού λες οτι είναι απο παλιά κοίταξε μήμως είναι γδαρμένα πουθενά τα σύρματα της εγκατάστασης σου

nikknikk4
30-01-10, 16:00
ΜΕ ΑΓΑΠΗ ..... ΚΟΥΛΑ


ΑΜΑΝ ? :confused1:
.

JOUN
30-01-10, 17:36
ΑΜΑΝ ? :confused1:
.
Μαλλον εισαι μικρος για να θυμασαι το διδυμο Χαραλαμπος-Κουλα...

Αποστόλης1
31-01-10, 22:35
Από "σπασμένα" ζευγάρια, χωρίς γαλβανική επαφή να κουδουνίζει η δεύτερη γραμμή ???

Oh my god έχασα την κότα μου.

ΥΓ Κοκαρακι, το πολύ Κοκάρισμα βλάπτει...