PDA

Επιστροφή στο Forum : Κινητο σαν calculator αντιστασεων



Thanos10
29-01-10, 23:30
Σημερα τα κινητα ειναι pc μπορουμε να τους εγκαταστησουμε διαφορα προγραμματα,ενα απο αυτα ειναι και τα ΝΟΚΙΑ οχι ολα.
Γιαυτα λοιπον υπαρχει ενα προγραμμα το python s60 που μπορουμε να το εγκαταστησουμε στο κινητο μας και στην συνεχεια να μπορουμε να βαζουμε εφαρμογες που υποστηριζει το python s60.
Μια τετοια εφαρμογη ειναι και αυτη που βλεπεται στο κινητο μου, θελουμε λοιπον για μια αντισταση 100Ω ποιες θα ειναι οι τιμες των παραλληλων αντιστασεων που θα μας δινει την τιμη των 100Ω,μπορουμε ακομη να δουμε και τον κωδικα χρωματων τις καθε αντιστασης που ενφανιζεται στην οθονη.
Στο νετ υπαρχουν πολλες εφαρμογες για ολα τα γουστα.
Σας δινω τον κωδικα της εφαρμογης που θα πρεπει να εκγαταστησετε στον φακελο του python που θα ειναι στο κινητο σας.
Το python s60 μπορειτε να το κατεβασετε δωρεαν απο το σαιτ της ΝΟΚΙΑ,εκει θα δειτε και ποια κινητα to υποστηριζουν.

Xarry
30-01-10, 00:45
Φαινεται παρα πολυ καλο και ακομα πιο χρησιμο. Θα το δοκιμασω αυριο.

KOKAR
30-01-10, 11:14
κάπου είχα δει ένα αντίστοιχο πρόγραμμα το οποίο ήταν
γραμμένο σε java (http://el.wikipedia.org/wiki/Java)και έτρεχε σε όλα τα τηλέφωνα.

lambgeo
30-01-10, 12:45
φιλε μου το εβαλα σε νοκια 5800 ( python το εγκατεστησα) το αρχειακι που δινεις το εβαλα στο φακελο του python αλλα δεν παιζει. Για εξηγησε την διαδικασια

Xarry
30-01-10, 12:49
Εμενα παλι στο 5320 το python δεν φαινεται καν στις εγτατεστημενες εφαρμογες. Αν ειναι ευκολο δωστε λινκ για το python.

Thanos10
30-01-10, 13:01
φιλε μου το εβαλα σε νοκια 5800 ( python το εγκατεστησα) το αρχειακι που δινεις το εβαλα στο φακελο του python αλλα δεν παιζει. Για εξηγησε την διαδικασια
Για δοκιμασε αυτο το αρχειο που ανεβασα,στο λινκ της ΝΟΚΙΑ υπαρχει στο φορουμ οδηγιες.

lambgeo
30-01-10, 13:10
το python το εχω εγκατεστημενο αλλα δεν υπαρχει σαν εφαρμογη (εικονιδιο στις εφαρμογες) μονο ενας φακελος στη μνημη του κινητου

Xarry
30-01-10, 13:17
το python το εχω εγκατεστημενο αλλα δεν υπαρχει σαν εφαρμογη (εικονιδιο στις εφαρμογες) μονο ενας φακελος στη μνημη του κινητου
Ακριβως το ιδιο λεω και γω. Μονο που δεν το βλεπω στον φακελο στη μνημη. Ισως δεν εψαξα και σωστα παντως στο pc suite φαινεται εγκατεστημενο.

nveli
30-01-10, 13:57
η python δεν είναι εφαρμογή αλλά γλώσσα προγραμματισμού που πρέπει να είναι εγκατεστημένη στο κινητό αν θέλουμε να τρέχουμε εφαρμογές γραμμένες σε python, γιαυτό δεν υπάρχει στις εγκατεστημένες εφαρμογές αλλά στην διαχείριση εφαρμογών.

lambgeo
30-01-10, 14:16
η python δεν είναι εφαρμογή αλλά γλώσσα προγραμματισμού που πρέπει να είναι εγκατεστημένη στο κινητό αν θέλουμε να τρέχουμε εφαρμογές γραμμένες σε python, γιαυτό δεν υπάρχει στις εγκατεστημένες εφαρμογές αλλά στην διαχείριση εφαρμογών.

ναι ενταξει αλλα το αρχειακι που μας εδωσε πς το ανοιγουμε ?γιατι σε μενα το βγαζει σαν σημειωματαριο και οταν το ανοιγω εχει τις εντολες μεσα.Δεν το ανοιγει σαν εφαρμογη

Thanos10
30-01-10, 14:32
Σε αυτην την σελιδα θα δεις τις οδηγιες http://wiki.forum.nokia.com/index.php/Introduction_to_PyS60

nveli
30-01-10, 15:47
αφού το πρόγραμμα δίδεται ως κώδικας και δεν έχει installer πρέπει να εγκατασταθεί και το python script shell στην μνήμη του κινητού ως εφαρμογή και από αυτό να φορτώνουμε το κώδικα.

ellinas
10-02-10, 17:40
lipon epidi asxoloume me diafores teties efarmoges
to ebala se n95
kai to anigi
na po gia osous to perimenan sta ellinika
oti einai sta agglika
epidi lipon einai mia glosa programatismou
ta xromata gia tous antistates
ta bgazi na ta programatisis
diladi as poume to aspro einai ff0000 den 8imame akribos
kai etsi prepi na to kanis se ola ta xromata gia na sou bgali tin
katalili antistasi afta apo emena :)

Βαγγέλη τα GreekLish απαγορεύονται αυστηρά, βάση των Όρων Εγγραφής & Χρήσης (http://www.hlektronika.gr/forum/../index.php?page=rules)
του φόρουμ. Επεξεργάσου το μήνυμά σου, πατώντας "edit", και γράψε το με Ελληνικούς
χαρακτήρες.

KOKAR
10-02-10, 19:22
lipon epidi asxoloume me diafores teties efarmoges
to ebala se n95
kai to anigi
na po gia osous to perimenan sta ellinika
oti einai sta agglika
epidi lipon einai mia glosa programatismou
ta xromata gia tous antistates
ta bgazi na ta programatisis
diladi as poume to aspro einai ff0000 den 8imame akribos
kai etsi prepi na to kanis se ola ta xromata gia na sou bgali tin
katalili antistasi
:)
afta apo emena


μπορεί το όνομα που έχεις διαλέξει για το φόρουμ να είναι "ellinas"
αλλά μόνο Ελληνικά δεν γράφεις !!!
Όταν κατά την εγγραφή σου στο φόρουμ συμφώνησες με τους κανόνες του φόρουμ, τους κανόνες τους διάβασες ??

Stergios_[.gr]
27-04-10, 21:35
Μήπως υπάρχει κάτι ανάλογο για S40? (Nokia 3720 έχω...)

Ή τρέχει και σε S40 με κάποιο τρόπο?

Ευχαριστώ.