PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοσίφωνας μικροκυμάτων



makx
30-01-10, 16:30
Γειά σας θέλω να ρωτήσω εαν ξέρει κανεις εαν υπάρχει στην αγορα θερμοσίφωνας μικροκυμάτων .
Εχω την εντύπωση απο τα λίγα πειράματα που έκανα στον δικό μου φούρνο μικροκυμάτων χρειάζεται λιγότερο απο 250 w για να θερμάνω para flux σε 5 λεπτα στους 80 βαθμούς σε 18 λιτρα φούρνο μικροκυμάτων .
Η διάταξη ειναι απλή περνάω πλαστικό σωλήνα συλικόνης μέσα στον φούρνο μικροκυμάτων 1 εκατοστού εκει δημιουργω σπειρώματα ωστε να κυκλοφορεί για αρκετη ώρα το παρα φλουξ ή όποιο αλλο μεσο θέλουμε για να μας μεταφέρει την θερμότητα σε μποιλερ 60 λίτρων , χειάζεται και ένας κυκλοφορητης μεταξύ φούρνου μικροκυμάτων και μποιλερ .
(θέλει προσοχή να μην πειράξουμε το πλέγμα στην πόρτα του φούρνου μικροκυμάτων , σε άλλη περίπτωση χρησιμοποίησα συρμάτινο πλέγμα στα
(2-2,4 χιλιοστα το πλέγμα 1 χιλιοστό το σύρμα) για την επιστροφή των μικροκυμάτων πίσω στο φούρνο , επίσης μπορούμε να μετρήσουμε το πλέγμα στο πορτάκι του φουρνου και να χρυσημοποιήσουνε αντιστοιχο πλεγμα .) .

Αυτό που ρωτάω είναι εαν ξέρει κανεις εαν υπάρχει ετοιμος θερμοσύφωνας μικροκυμάτων για να τον χρησημοποιήσω στο πειραμα που κάνω με την παλμική γεννήτρια . μπορει να χρησιμοποιηθεί και σε φωτοβολταικό σύστημα (δεν υπάρχει αντίσταση για την μετατροπή της θερμότητας)

Phatt
30-01-10, 18:15
Ριξε μια ματια... http://www.invention.net/nadolski.htm

makx
30-01-10, 18:29
Παρα πολυ καλο , ειναι απίστευτο με πόσο λιγοτερη ενέργεια μπορούμε να εχουμε ζεστό νερο , ακομη και να ζεστενώμαστε με αντικατασταση σε λέβητα καλοριφέρ ¨) ,
Ευχαριστώ

nveli
30-01-10, 18:54
η ενέργεια Q που απαιτείται να δώσουμε σε μια ποσότητα νερού m για αυξήσουμε την θερμοκρασία κατά ΔΤ δίδεται από τον τύπο Q=mcΔΤ και είναι ανεξάρτητη του τρόπου που θα την δώσουμε.