PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΄Η αγορα ΜΙΝΙ ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΗΧΟΥ



MIKY
01-02-10, 00:10
Με ενδιαφερει η κατασκευη η αγορα μιας μινι αναλογικης κοσολας ήχου,μιλαμε για πολυ μικρη συσκευη οχι πανω απο 10χ10 εκατοστα,με δυο εισοδους μικροφωνου,δυο line με εξοδο για ηχογραφηση και εξοδο σε ακουστικα με περιστρεφομενο ποτενσιομετρο,μικροσυρομενα ποτενσιομετρα στις εισοδους και διακοπτακια on -off στις εισοδους μικροφωνων.Βεβαια θα ηταν καλυτερο αν περιλαμβανε στις εισοδους μικροφωνων και απο ενα equal.treble-bass με περιστρεφομενα ποτενσιομετρα μικρα εστω και τριμερακια.Αν εχετε κατι υποψη σας η μπορει καποιος φιλος να αναλαβει μια τετοια κατασκευη με ολοκληρωμενα ωστε να λειτουργει με μπαταριες ο μικτης θα με ενδιεφερε πολυ.
Σας ευχαριστω πολυ.

Phatt
01-02-10, 00:24
Για δες αυτο http://www.behringer.com/EN/Products/502.aspx

KOKAR
01-02-10, 13:35
δες και το http://www.tele.gr/
model RYM-600

MIKY
01-02-10, 15:17
Παιδια σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας.Εγω θα προτιμουσα κατι σαν και αυτο http://www.thomann.de/gr/edirol_m10mx.htm αλλα δεν εχει equal.τουλαχιστον σε μια ή δυο εισοδους μικροφωνου (ενα treble και ενα Bass) και δεν εχει διακοπτακια on-off σε ενα τουλαχιστον μικροφωνο.Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο και σε τιμη.Α και μια πληροφορια εδω στην αντιπροσωπεια Ελλαδος ξερετε ποσο το χρεωνουν 170 ευρω!!!! Δειτε και την τιμη στο site που σας παραθετω.
Αν εχετε κατι αλλο η καποιος ηλεκτρονικος μπορει να μου σχεδιασει κατι ευπροσδεκτο.

chip
04-02-10, 10:13
Πριν πούμε τον Έλληνα αντιπρόσωπο κλέφτη (γιατί αυτό συνήθως κάνουμε) πρόσεξε τη γράφει κάτω από τα 55 ευρώ.... οτι η κανονική τιμή είναι 149 ευρώ. Αν συνυπλογίσουμε οτι είμαστε και μικρότερη αγορά και πιθανότατα η εισαγωγή μας δεν έχει γίνει απ' ευθείας από την χώρα προέλευσης (μάλλον Κίνα) αλλά από κάποιον ευρωπαίο αντιπρόσωπο νομίζω οτι είναι τίμια η τιμή των 170 ευρώ, και SUPER τιμή τα 55.
Επίσης οι τιμές αντιπροσωπείας συχνά είναι ποιο ακριβές απ' οτι στα καταστήματα που προμηθεύει η αντιπροσωπεία (έχει σχέση με την καλή συνεργασία με το δύκτιο διανομής καθώς και το δέλεαρ που δημιουργεί η αντιπροσωπεία προς τα καταστήματα που συνεργάζεται οτι θα μπορούν να πουλάνε σε χαμηλότερη τιμή και πάλι να έχουν καλό κέρδος)

MIKY
07-02-10, 21:08
Αγαπητε φίλε δεν αντιληφθηκες οτι ζουμε πια στην Ενωμενη ευρωπη;
Και αυτο ας το αντιληφθουν και οι ελληνες εισαγωγεις.
Ασφαλως υπαρχουν τιμιοι και ανταγωνιστικοι επιχειρηματιες και εμποροι αλλα στο χωρο των ηλεκτρονικων υπαρχει χαος και τα περιθωρια ειναι τεραστια.
Οταν σου πουλαει ο γερμανος 55 ευρω τη συσκευη,ενα καταστημα με ιστορια και με ολες τις εγγυησεις ε αντε να στο πουλησει ο ελληνας 60-65-70 οχι και 160 η 170 ευρω βρε αδερφε.
Εγω θα παρω απο το γερμανο 100 κομματια και θα τα πουλησω 70 ευρω και θα οικονομησω.... που λεει ο λογος.
Σεβομαι την αποψη σου ομως θεωρω ορισμενους συμπατριωτες εισαγωγεις ληστες!!!!
Και το υπογραφω με ντοκουμεντα και στοιχεια που φανταζομαι ο καθενας μας μπορει να τα εχει.
Το θεμα δεν ειναι να σπιλωσουμε τους ελληνες εισαγωγεις αλλα να προσγειωσουμε τους αρπαγες και φυσικα να ξυμπνησουμε και εμεις ως καταναλωτες,ψαχνουμε βρισκουμε αυτο που μας καλυπτει και μας συμφερει και κανουμε τις επιλογες μας τους ανηθικους τους απορριπτουμε.

chip
08-02-10, 09:47
Αφού πιστεύεις αυτό για την αγορά γιατί δεν το κάνεις και εσύ να βγάλεις χρήματα και ταυτόχρονα να οφεληθεί το αγοραστικό κοινό?

Αν πρόσεξες, ο Γερμανός αναφέρει οτι πρόκειται για προσφορά. Επίσης αν πας και σε άλλα καταστήματα σε άλλες χώρες θα δεις οτι και εκοίνοι το έχουν σε προσφρορά. Αυτό σημαίνει οτι ο κατασκευαστής μάλλον το έδωσε σε προσφορά (είτε είχε ανάγκει από μετρητά είτε το αντικαθιστά με άλλο μοντέλο). Αν ο Έλληνας το αγόρασε όταν δεν ήταν σε προσφορά δηλαδή πολύ πάνω από την σημερινή τιμή του Γερμανού πρέπει τώρα να το δώσει κάτω από το κόστος που αγόρασε για να ευχαριστηθούμε εμείς?
Αν δεν το δώσει μπορεί τελικά και να το πετάξει (κουταμάρα του) όμως δεν είναι απατεώνας.
Προφανώς και έχεις δίκιο να λες οτι θα το πάρεις από Γερμανία, η διαφορά τιμής είναι πολύ μεγάλη.

Panoss
08-02-10, 12:00
Ελεύθερη αγορά είμαστε (αν εξαιρέσουμε ορισμένες αγορές που κυριαρχούν τα ολιγοπώλια, π.χ σούπερ μάρκετ), οπότε η συζήτηση περί κλεφτών και τίμιων, κερδοσκόπων και φιλότιμων, δεν έχει νόημα.
Ο καταναλωτής αποφασίζει ποιος θα συνεχίσει να υπάρχει. (επαναλαμβάνω, εξαιρούνται τα ολιγοπώλια και τα καρτέλ, τα οποία, δυστυχώς, μάλλον είναι ο κανόνας στη χώρα μας. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, που μπορείς να το πάρεις από τη Γερμανία, καταργείς τα όποια καρτέλ αυτόματα)

MIKY
08-02-10, 21:38
Καλησπερα,εγω δεν ειμαι εμπορος,αλλα καταναλωτης.
Απλα ψαχνω καθε φορα και αν η διαφορα ειναι μικρη σαφως να στηριξω την τοπικη οικονομια σε διαφορετικη περιπτωση δεν θα ενδωσω που λεει και ο φιλος μας στα καρτελ.
Παντως ηταν ενδιαφερουσα η συζητηση μας και σας ευχαριστω για τη συμμετοχη σας.
Την εκτιμηση μου.