PDA

Επιστροφή στο Forum : inverter ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΣΤΡΟΦΩΝ



αντονιο
02-02-10, 17:23
γεια σας.
Μηπως ξερετε εαν αλλαζει η ταση εξοδου σε εναν inverter οταν του αλλαζουμε την συχνοτητα για να αλλαξουμε τις στροφες του ηλ\μοτερ.
ευχαριστω.

FILMAN
02-02-10, 17:26
γεια σας.
Μηπως ξερετε εαν αλλαζει η ταση εξοδου σε εναν inverter οταν του αλλαζουμε την συχνοτητα για να αλλαξουμε τις στροφες του ηλ\μοτερ.
ευχαριστω.
Εσύ το καθορίζεις αυτό. Πάντως, για να παραμένει η ροπή σταθερή ανεξάρτητα από τις στροφές, ανεβάζοντας τη συχνότητα πρέπει να ανεβαίνει και η τάση, και αντίστροφα.

αντονιο
02-02-10, 17:43
αυτη τη ταση μπορουμε να τη μετρησουμε με ενα ψηφιακο πολυμετρο

FILMAN
02-02-10, 17:46
αυτη τη ταση μπορουμε να τη μετρησουμε με ενα ψηφιακο πολυμετρο
Με επιφύλαξη, γιατί αν στην έξοδο υπάρχουν υψίσυχνες συνιστώσες, το πολύμετρο πιθανότατα θα δώσει αναξιόπιστη μέτρηση... Καλύτερα να τη μετρήσεις με παλμογράφο (φυσικά με κινητήρα συνδεμένο στην έξοδο.)

αντονιο
02-02-10, 17:55
η μετρηση εχει να κανει και με τη συχνοτητα ;
εχω ακουσει για πολυμετρα (βολτομετρα -αμπερομετρα) true RMS , επισης θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιο παλμογραφο ο οποιος θα ειναι σχετικα απλος ευχρειστος και ανθεκτικος (βιομηχανικο περιβαλον) .

αντονιο
03-02-10, 19:12
ευχαριστω filman για τις πληροφοριες.

NIKPAPAZOGLOU
19-02-10, 02:52
η μετρηση εχει να κανει και με τη συχνοτητα ;
εχω ακουσει για πολυμετρα (βολτομετρα -αμπερομετρα) true RMS , επισης θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιο παλμογραφο ο οποιος θα ειναι σχετικα απλος ευχρειστος και ανθεκτικος (βιομηχανικο περιβαλον) .


της FLUKE ειναι οτι χρειαζεσε για την βιομηχανια.