PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα led



νικος7
04-02-10, 00:48
Καλησπέρα παιδιά είμαι νέο μέλος καλός σας βρήκα.
Έχω λοιπόν μια απορία,. Θέλω να ενώσω 12 led λαμπάκια μεταξύ τους. (αυτά http://www.ledmegastore.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=77&products_id=518 ) και αφού τα ενώσω, θέλω από εκεί να βγαίνει ένα καλώδιο μαύρο και ένα κόκκινο για να τα ενώσω με μια 6v μπαταρία.
Πως γίνεται? Κολλητήρι έχω τι άλλο θα χρειαστώ? Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πώς να τα ενώσω μεταξύ τους.

Thanos10
04-02-10, 01:00
Οπως ενωνεις τις μπαταριες + - + - και στα ακρα τελικα εχεις μια ανοδο και μια καθοδο του led το μακρυ ποδι ειναι η ανοδος δηλαδη το συν +.

νικος7
04-02-10, 01:09
Οκ. Εκτός από κολλητήρι θα χρειαστώ τίποτα άλλο? Έχω ακούσει και για κάτι αλοιφές… ακόμη αν συνδέσω αυτά τα led με 6v μπαταρία θα έχω πρόβλημα?

FILMAN
04-02-10, 12:53
Οπως ενωνεις τις μπαταριες + - + - και στα ακρα τελικα εχεις μια ανοδο και μια καθοδο του led το μακρυ ποδι ειναι η ανοδος δηλαδη το συν +.
Γιατί ρε παιδιά βιάζεστε να απαντήσετε; Μα αν το κάνει αυτό ο φίλος μας για 12 led, η τάση που θα πρέπει να εφαρμόσει για να αρχίσουν να ανάβουν θα είναι τουλάχιστον 20V! Πώς θα ανάψουν λοιπόν στα 6V; Νίκο για να σε βοηθήσω, πες μου ποιο ακριβώς τύπο led θα χρησιμοποιήσεις γιατί στο link που ανέβασες αναφέρει διάφορους.

JimKarvo
04-02-10, 13:26
Αν τα λαμπ'ακια είναι 3.2 V, τότε:

Πέρνεις 2 Ledakia, ενώνεις το ένα με το άλλο σε σειρά ( το "+" του πρώτου με το "-" του δεύτερου)! και μετά ανα δυάδες τα βάζεις παράλληλα.. (Δηλαδή το + της πρώτης δυάδας με το + της δεύτερης δυάδας, με το + της τρίτης δυάδας με το + της τέταρτης δυάδας, με το + της πέμπτης δυάδας, με το + της έκτης δυάδας, ΚΑΙ το - της πρώτης δυάδας με το - της δεύτερης δυάδας, με το - της τρίτης δυάδας με το - της τέταρτης δυάδας, με το - της πέμπτης δυάδας, με το - της έκτης δυάδας )

Και μετά το συνδέεις με την μπαταρία! Θέλεις να σου κάνω σχήμα? Αν σε βοηθάει, πες μου!

FILMAN
04-02-10, 14:02
Αν τα λαμπ'ακια είναι 3.2 V, τότε:

Πέρνεις 2 Ledakia, ενώνεις το ένα με το άλλο σε σειρά ( το "+" του πρώτου με το "-" του δεύτερου)! και μετά ανα δυάδες τα βάζεις παράλληλα.. (Δηλαδή το + της πρώτης δυάδας με το + της δεύτερης δυάδας, με το + της τρίτης δυάδας με το + της τέταρτης δυάδας, με το + της πέμπτης δυάδας, με το + της έκτης δυάδας, ΚΑΙ το - της πρώτης δυάδας με το - της δεύτερης δυάδας, με το - της τρίτης δυάδας με το - της τέταρτης δυάδας, με το - της πέμπτης δυάδας, με το - της έκτης δυάδας )

Και μετά το συνδέεις με την μπαταρία! Θέλεις να σου κάνω σχήμα? Αν σε βοηθάει, πες μου!
Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου... Μα έτσι θα χρειάζονται 6.4V για να ανάψουν. Πώς θα ανάψουν λοιπόν με 6V;

Thanos10
04-02-10, 14:13
Γιατί ρε παιδιά βιάζεστε να απαντήσετε; Μα αν το κάνει αυτό ο φίλος μας για 12 led, η τάση που θα πρέπει να εφαρμόσει για να αρχίσουν να ανάβουν θα είναι τουλάχιστον 20V! Πώς θα ανάψουν λοιπόν στα 6V; Νίκο για να σε βοηθήσω, πες μου ποιο ακριβώς τύπο led θα χρησιμοποιήσεις γιατί στο link που ανέβασες αναφέρει διάφορους.
Εγω δεν ειπα για την ταση αλλα για την συνδεση των led οποτε μην λες οτι βιαζομαστε να απαντησουμε.

JimKarvo
04-02-10, 14:20
Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου... Μα έτσι θα χρειάζονται 6.4V για να ανάψουν. Πώς θα ανάψουν λοιπόν με 6V;

Δεν διαφωνώ! Θα ανάψουν όμως! Θα έχουν γύρω στο 15% λιγότερη ένταση (και πολύ λέω)! Εκτός αν κάνω κάπου λάθος, τότε σόρρυ.. αλλά σε εμένα δουλέυει όπως το έχω δοκιμάσει!

FILMAN
04-02-10, 14:24
Εγω δεν ειπα για την ταση αλλα για την συνδεση των led οποτε μην λες οτι βιαζομαστε να απαντησουμε.
Αν δε σε πειράζει, ας μας πει ο Νίκος τι κατάλαβε από το πρώτο σου ποστ.

FILMAN
04-02-10, 14:26
Δεν διαφωνώ! Θα ανάψουν όμως! Θα έχουν γύρω στο 15% λιγότερη ένταση (και πολύ λέω)! Εκτός αν κάνω κάπου λάθος, τότε σόρρυ.. αλλά σε εμένα δουλέυει όπως το έχω δοκιμάσει!
Μήπως τους δίνεις παραπάνω από 6V; Μήπως το καθένα έχει τάση ορθής φοράς κάτω από 3.2V; Ή μήπως και τα δύο μαζί;

JimKarvo
04-02-10, 14:28
Όχι! Και συγκεκριμένα η τάση είναι λιγότερη από 6 volt, χωρίς φορτίο!

FILMAN
04-02-10, 14:31
Όχι! Και συγκεκριμένα η τάση είναι λιγότερη από 6 volt, χωρίς φορτίο!
Ποιο είναι το επάγγελμά σου; Μήπως είσαι μάγος;:001_smile:

Thanos10
04-02-10, 14:33
Πες εσυ τι καταλαβες οτι τα led δεν συνδεωνται εν σειρα ετσι.

JimKarvo
04-02-10, 14:38
Φίλλιπε, δες απλά λίγο τι ρώτησες.. Σου απάντησα για εμένα, και όχι για τον Νίκο!

FILMAN
04-02-10, 14:44
Φίλλιπε, δες απλά λίγο τι ρώτησες.. Σου απάντησα για εμένα, και όχι για τον Νίκο!
Μα για σένα σε ρώτησα!

FILMAN
04-02-10, 14:45
Οπως ενωνεις τις μπαταριες + - + - και στα ακρα τελικα εχεις μια ανοδο και μια καθοδο του led το μακρυ ποδι ειναι η ανοδος δηλαδη το συν +.
Άρα, συνδέω και τα 12 led έτσι, και στα άκρα της συστοιχίας βάζω τη μπαταρία.

JimKarvo
04-02-10, 15:08
Μήπως τους δίνεις παραπάνω από 6V; Μήπως το καθένα έχει τάση ορθής φοράς κάτω από 3.2V; Ή μήπως και τα δύο μαζί;

Όχι! Και συγκεκριμένα η τάση είναι λιγότερη από 6 volt, χωρίς φορτίο!


:001_rolleyes:

FILMAN
04-02-10, 15:38
:001_rolleyes:
Μήπως να ξαναμετρήσεις τα μεγέθη; Αυτό που λες δεν γίνεται!

JimKarvo
04-02-10, 15:41
Γίνεται απλά χάνεις σε φως! Πχ, τώρα έχω μπροστά μου ένα led, 3.2 volt. η μπαταρίες είναι 3V χωρίς φορτίο (3.02 για την ακρίβεια) και αν βάλω αντίσταση και το λεντ πάνω, πέφτει η τάση στα 2.4! Βγάζει φως, αλλά λίγο..

FILMAN
04-02-10, 15:46
Γίνεται απλά χάνεις σε φως! Πχ, τώρα έχω μπροστά μου ένα led, 3.2 volt. η μπαταρίες είναι 3V χωρίς φορτίο (3.02 για την ακρίβεια) και αν βάλω αντίσταση και το λεντ πάνω, πέφτει η τάση στα 2.4! Βγάζει φως, αλλά λίγο..
Άρα, βάζεις 2 μπαταρίες οπότε η τάση είναι 2*2.4=4.8V, δηλ μεγαλύτερη από τα 3.2V. Είδες που δεν ήταν έτσι όπως τα έλεγες πριν;:001_smile:

JimKarvo
04-02-10, 15:54
Όχι.. βάζω δυο μπαταρίες ΑΑ (1,5 V).. άρα max 3 :P

FILMAN
04-02-10, 16:00
Λες ότι έχεις ένα led των 3.2V. Αυτή την τιμή τη διάβασες κάπου, ή τη μέτρησες εσύ;

JimKarvo
04-02-10, 16:18
1) έχουμε βγει εκτός θέματος.. :P
2) Μου την είπε το κατάστημα που την αγόρασα.. Δεν ξέρω πως μπορώ να την μετρήσω..

FILMAN
04-02-10, 16:29
1) έχουμε βγει εκτός θέματος.. :P
2) Μου την είπε το κατάστημα που την αγόρασα.. Δεν ξέρω πως μπορώ να την μετρήσω..
Άρα, τα led που έχεις δεν αρχίζουν να ανάβουν με τάση 3.2V, αλλά με πολύ μικρότερη...

JimKarvo
04-02-10, 16:47
Ναι, στα λόγια μου έρχεσαι όμως.. ;)
Δηλαδή τα άλλα που είναι 3.2, γιατί να μην αρχίζουν να ανάβουν από μικρότερες τάσεις?

FILMAN
04-02-10, 17:19
Ναι, στα λόγια μου έρχεσαι όμως.. ;)
Δηλαδή τα άλλα που είναι 3.2, γιατί να μην αρχίζουν να ανάβουν από μικρότερες τάσεις?
Γιατί η τάση στα άκρα του led μεταβάλλεται ελάχιστα σε σχέση με το ρεύμα που το διαρρέει... Πρακτικά θεωρείται σταθερή... Μεταβολές παρουσιάζονται από τύπο σε τύπο. Από περιέργεια, βάλε ένα βολτόμετρο στα άκρα του led που έχεις, και άρχισε να αυξάνεις το ρεύμα ώσπου να διαβάσεις τάση 3.2V. Σε ποια τιμή ρεύματος συμβαίνει αυτό;

νικος7
04-02-10, 22:20
καλησπερα τα λαμπακια θα ειναι 3.2V
θέλω να κάνω 2 δωδεκάδες με led και αυτές μετά να ενώνονται, και τα καλώδια να καταλήγουν σε ένα μαύρο και ένα κόκκινου που θα πηγαίνουν στη μπαταρία.
αυτο που θελω να κανω δηλαδη ειναι σαν αυτο που φενεται στην photo. αλλα 2 φορές απλος δεν ξερω πια με πια να κολλησω.
http://img196.imageshack.us/img196/5206/cimg3763e.jpg
http://img4.imageshack.us/img4/7140/cimg3760r.jpg

moutoulos
05-02-10, 00:52
καλησπερα τα λαμπακια θα ειναι 3.2V
θέλω να κάνω 2 δωδεκάδες με led και αυτές μετά να ενώνονται, και τα καλώδια να καταλήγουν σε
ένα μαύρο και ένα κόκκινου που θα πηγαίνουν στη μπαταρία.


... για να τα ενώσω με μια 6v μπαταρία.



Ο καλύτερος (και σωστότερος) τρόπος είναι αυτός που φαίνεται στην εικόνα που επισύναψα.
Μια αντίσταση 150ohm 1/4W (ή 1/8W, για ακόμα καλύτερη εξοικονόμηση χώρου) για το κάθε
LED, που σημαίνει θες 24LED και 24R (resistor). Μοναδικό μειονέκτημα αυτής της συνδεσμολογίας
είναι οτι επειδή στην ουσία τα 24LED είναι παράλληλα μεταξύ τους (μαζί με τις αντιστάσεις),
έχουμε αυξημένη κατανάλωση (480mA σύνολο, σχεδόν μισό A δηλαδή).

νικος7
05-02-10, 09:40
οκ αλλα παλι δεν καταλαβα πως θα ενωσω 12 led μεταξυ τους και στην συνεχεια αυτες τισ 2 δωδεκαδες led να γινουν μια.

νικος7
05-02-10, 09:42
Αν τα λαμπ'ακια είναι 3.2 V, τότε:

Πέρνεις 2 Ledakia, ενώνεις το ένα με το άλλο σε σειρά ( το "+" του πρώτου με το "-" του δεύτερου)! και μετά ανα δυάδες τα βάζεις παράλληλα.. (Δηλαδή το + της πρώτης δυάδας με το + της δεύτερης δυάδας, με το + της τρίτης δυάδας με το + της τέταρτης δυάδας, με το + της πέμπτης δυάδας, με το + της έκτης δυάδας, ΚΑΙ το - της πρώτης δυάδας με το - της δεύτερης δυάδας, με το - της τρίτης δυάδας με το - της τέταρτης δυάδας, με το - της πέμπτης δυάδας, με το - της έκτης δυάδας )

Και μετά το συνδέεις με την μπαταρία! Θέλεις να σου κάνω σχήμα? Αν σε βοηθάει, πες μου!

Εννοείς το ΄΄+΄΄ του πρώτου με το ΄΄+΄΄ του δεύτερου, όχι με το ΄΄–΄΄ του δεύτερου που γράφεις σωστά?
ενα σχημα θα βοηθουσε πολυ αν σου ειναι ευκολο να το κανεις!

FILMAN
05-02-10, 13:48
Ο καλύτερος (και σωστότερος) τρόπος είναι αυτός που φαίνεται στην εικόνα που επισύναψα.
Μια αντίσταση 150ohm 1/4W (ή 1/8W, για ακόμα καλύτερη εξοικονόμηση χώρου) για το κάθε
LED, που σημαίνει θες 24LED και 24R (resistor). Μοναδικό μειονέκτημα αυτής της συνδεσμολογίας
είναι οτι επειδή στην ουσία τα 24LED είναι παράλληλα μεταξύ τους (μαζί με τις αντιστάσεις),
έχουμε αυξημένη κατανάλωση (480mA σύνολο, σχεδόν μισό A δηλαδή).

Η ΑΝΩΤΕΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΩΣΤΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ... ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΣΩΣΤΑ...

moutoulos
05-02-10, 18:12
οκ αλλα παλι δεν καταλαβα πως θα ενωσω 12 led μεταξυ τους και στην συνεχεια αυτες τισ 2 δωδεκαδες led να γινουν μια.

Έτσι, δες την επισύναψη ...





Σε ευχαριστώ Φίλιππε ...

νικος7
05-02-10, 23:17
1)αν δεν βαλω αντισταση θα γίνει τιποτα??
2)ποση καταναλωση θα εχω την ωρα?

moutoulos
05-02-10, 23:39
1)αν δεν βαλω αντισταση θα γίνει τιποτα??
2)ποση καταναλωση θα εχω την ωρα?

1. Θα γίνει ..., θα καούν τα LED's.
2. Θες να μου πείς τι μπαταρία είναι αυτή ?.

νικος7
06-02-10, 11:17
Έτσι, δες την επισύναψη ...





Σε ευχαριστώ Φίλιππε ...

οκ, σε αυτο το αρχειο που ανεβασες με το κυκλωμα led οι αντιστασεις που μπαίνουν? σε καθε led?

moutoulos
06-02-10, 11:40
Ναι, μια σε κάθε LED, όπως δείχνει στο σχέδιο.

dalai
06-02-10, 13:14
Εγω δεν συμφωνω με τον moutoulo . mexri 3 Led μπορουν να μπουν στη σειρα με αντισταση . Ειναι ασχημο να εχεις LED και να εχεις τοση καταναλωση.

Xarry
06-02-10, 13:16
Ειχα δει και 4 led στη σειρα με μια αντισταση μολις 1Ω με 12V τροφοδοσια. Βεβαια απο οτι θυμαμαι το εκανα προσομοιωση και φαινοταν οτι καθε συστοιχια τραβαγε 8Α:cursing:

tasosmos
06-02-10, 13:27
Υποθετω εχετε χασει μια πληροφορια: Τα λεντακια που εχει ο Νικος εχουν πτωση τασης 3,2V εκαστο!
Ακομα και 2 να βαλεις στην σειρα παλι δεν θα αναβαν καν με 6V τροφοδοσια.

moutoulos
06-02-10, 15:32
Εγω δεν συμφωνω με τον moutoulo . mexri 3 Led μπορουν να μπουν στη σειρα με αντισταση . Ειναι ασχημο να εχεις LED και να εχεις τοση καταναλωση.
Δεν μιλάμε γενικά, μιλάμε ειδικά. Με πηγή 6V?. Δεν γίνεται ...

Το μόνο που μπορεί να κάνει εδώ είναι ..., άντε στην έσχατη (δεν το συνιστώ), να
βάλει 2LED σε σειρά (δοκιμαστικά), να δεί αν θα ανάβουν τα συγκεκριμένα. Γιατί είναι
οριακά χαμηλά, και ανάλογα την τάση των LED (3 - 3.6V), άλλα θα ανάψουν, και
άλλα όχι (ανοχές). Αν ανάψουν και του αρέσει ο φωτισμός το αφήνει έτσι
(2LED σε σειρά, χωρίς αντίσταση), αλλά είπα ..., δεν το συνιστώ.

FILMAN
08-02-10, 17:19
Πολύ σωστός ο Γρηγόρης όπως επίσης και ο Τάσος...

antonis_man
19-02-10, 02:21
Για να μην ανοίγω νέο θέμα,θέλω να κάνω ακριβώς το ίδιο, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες για τα ledακια που έχω, τα πήρα από το ebay:biggrin: έχω αντιστάσεις, αλλά δεν ξέρω τι μεγέθους είναι.
Παίζει ρόλο αν θα τα συνδέσω σε σειρά ή παράλληλα??

FILMAN
19-02-10, 10:50
Για να μην ανοίγω νέο θέμα,θέλω να κάνω ακριβώς το ίδιο, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες για τα ledακια που έχω, τα πήρα από το ebay:biggrin: έχω αντιστάσεις, αλλά δεν ξέρω τι μεγέθους είναι.
Παίζει ρόλο αν θα τα συνδέσω σε σειρά ή παράλληλα??
Φυσικά και δεν είναι το ίδιο...

antonis_man
22-02-10, 13:49
Πως είναι καλύτερο να το κάνω?
Βασικά με ποιο κριτήριο θα επιλέξω τον τρόπο σύνδεσης?

FILMAN
22-02-10, 14:31
Πως είναι καλύτερο να το κάνω?
Βασικά με ποιο κριτήριο θα επιλέξω τον τρόπο σύνδεσης?
Από την τάση της διαθέσιμης πηγής τροφοδοσίας, και τα χαρακτηριστικά των συγκεκριμένων leds.

body ACE
03-03-10, 19:47
Ναι, στα λόγια μου έρχεσαι όμως.. ;)
Δηλαδή τα άλλα που είναι 3.2, γιατί να μην αρχίζουν να ανάβουν από μικρότερες τάσεις?
to led einai kati san mia diodo pano apo 0.7v i diodos to idio isxei kai sta led ala me ti diafora oti se afti tin tasei den boroume na doume fos to 3.2pou sou eipan einai i megisti timi stin opois ths exeid to megisto fos
an exo kapou lathos diorthoste me




Σταύρο τα GreekLish απαγορεύονται δια ροπάλου. Επεξεργάσου το μήνυμα σου, πατώντας edit.
Με βάση τους Όροι Εγγραφής & Χρήσης (http://www.hlektronika.gr/forum/../index.php?page=rules) του φόρουμ.

Επεξεργασία απο moutoulos

body ACE
03-03-10, 19:53
Ναι, στα λόγια μου έρχεσαι όμως.. ;)
Δηλαδή τα άλλα που είναι 3.2, γιατί να μην αρχίζουν να ανάβουν από μικρότερες τάσεις?
Ανάβουν σε μικρότερι τάση αλλά δέν έχεις το 100% τις απόδοσης τοτ LED

Thansavv
03-03-10, 19:54
Το diorthoste είναι λάθος. Γράφεται διορθώστε.:wiink: