PDA

Επιστροφή στο Forum : Πυκνωτης Audio αυτοκινητου.



Phatt
06-02-10, 20:27
Εχω εναν πυκνωτη για ηχοσυστηματα αυτοκινητου.Τα χαρακτηριστικα του ειναι 4 FARAD @ 12V (οχι nF ουτε uF γιατι μπορει να μπερδευτουν ορισμενοι).
Η απορια μου ειναι η εξης.Ποσα Ampere ασφαλεια θα πρεπει να βαλω, για να μην εχω προβλημα σε καποιο-χτυπα ξυλο βραχυκυκλωμα;Ευχαριστω εκ των προτερων.

EDIT: Εκατσα και σκεφτηκα λιγο και πιστευω οτι η τιμη τις ασφαλειας θα πρεπει να ειναι σε σχεση με τα Ampere που μου δινει η μπαταρια οταν βραχυκυκλωνει, εφ'οσον την μπαταρια θελω να προστατεψω σωστα;Δηλαδη θα πρεπει να δω πρωτα ποσα Ampere δινει η μπαταρια στιγμιαια οταν την κανουμε κυκλωμα θεωρητικα με 0Ω και βασει αυτης της τιμης να καθορισω την τιμη της ασφαλειας.Σωστο;

mariosm
06-02-10, 21:33
Δεν μας λες σε τι βραχυκυκλωμα αναφερεσαι και τι σχεση εχει ο πυκνωτης που αναφερεις με τον κινδυνο βραχυκυκλωματος;

Xarry
06-02-10, 21:38
Ο πυκνωτης μπαινει παραλληλα με την μπαταρια;

Phatt
06-02-10, 21:39
Μιλαω για βραχυκυκλωμα του ιδιου του πυκνωτη, με αποτελεσμα να να κλεισει κυκλωμα η μπαταρια με ελαχιστη αντισταση...
Ναι Χαρη παραλληλα.

mariosm
06-02-10, 22:52
Θα βαλεις μια ασφαλεια αργης τηξης και η τιμη της δεν θα εξαρταται απο την τιμη του μεγιστου ρευματος που δινει η μπαταρια, αλλα απο τη διατομη των καλωδιων που συνδεουν τον πυκνωτη με τη μπαταρια. Ετσι ωστε αν γινει βραχυκυκλωμα να καει η ασφαλεια πριν παρουν φωτια τα καλωδια. Για 2,5 mm καλωδιου νομιζω με 15Α εισαι ασφαλης.

Phatt
06-02-10, 23:23
Μαριε το καλωδιο ειναι τροφοδοσιας για ηχο και ειναι μεγεθους 2 AWG(6.5mm περιπου) και η αντισταση του καλωδιου ειναι 0.51Ω/χιλιομετρο.Αντεχει φορτο 180 Ampere περιπου σε συνεχη λειτουργεια.Απο το καλωδιο θα περνανε καποια ρευματα, εκτιμω οχι πανω απο 30Α στιγμιαια, αλλα πραγματικα, τα 15Α που μου εδωσες ως τιμη πραγματικα μου φαινονται λιγα!

Nemmesis
06-02-10, 23:30
Για 2,5 mm καλωδιου νομιζω με 15Α εισαι ασφαλης.
μαλλον δεν ξερεις απο συστηματα ηχου σε αυτοκινητα :) με 2.5mm ειναι τα ηχεια.. για τη παροχη ξεκιναν απο 6mm τα "ψεφτηκα" ηχοσηστυματα...


Phatt ασφαλεια θα βαλεις βαση της καταναλωσεις και οχι του πυκνωτη... ο πυκνωτης ειναι ασχετος... απλα καθε φορα που θα τον αποσυνδεεις και θα τον συνδεεις απο το συστημα θα πρεπει να τον φορτιζεις πρωτα μεσω μια αντιστασεις γιατι αλλιως θα σου καιει τις ασφαλειες...
αληθεια ο πυκνωτης ειναι απο τους υβριδικους που λενε η κλασικος?

Nemmesis
06-02-10, 23:32
Μαριε το καλωδιο ειναι τροφοδοσιας για ηχο και ειναι μεγεθους 2 AWG(6.5mm περιπου) και η αντισταση του καλωδιου ειναι 0.51Ω/χιλιομετρο.Αντεχει φορτο 180 Ampere περιπου σε συνεχη λειτουργεια.Απο το καλωδιο θα περνανε καποια ρευματα, εκτιμω οχι πανω απο 30Α στιγμιαια, αλλα πραγματικα, τα 15Α που μου εδωσες ως τιμη πραγματικα μου φαινονται λιγα!

οπως τα λες ενα κλασικο νουμερο ειναι στα 40Α... πες λιγα περισσοτερα για τους ενισχυτες που εχεις και βλεπουμε

Phatt
06-02-10, 23:37
Παναγιωτη ο Πυκνωτης ειναι κλασικος και ειναι αυτος http://images.sonicelectronix.com/images/324978/main/cap4c.jpg

Οσον αφορα το θεμα με την καταναλωση τι ακριβως πρεπει να κοιταξω;

Γνωριζω για το θεμα με την φορτιση/αποφορτιση.Εχει μεσα μια αντισταση που με αυτην τον φορτιζεις απο την μπαταρια.Αλλα και με μια απλη λαμπα 12V/55W εκτιμω οτι γινεται η δουλεια.Αν και μια φορα θα τον βαλω και θα μεινει εκει...

Phatt
06-02-10, 23:49
Ο ενισχυτης ειναι ο Hifonics Zeus ZXi8408 και μου δινει 110WRMS x 4 @ 4Ω.
Για την ωρα δεν εχω κατι αλλο σε ενισχυτη.

jim.ni
07-02-10, 02:38
η ασφάλεια είναι μπροστά, κοντά στην μπαταριά σωστά?
ο πυκνότης είναι πίσω παράλληλα με τον ενισχυτή?
την ασφάλεια και το πάχος τον καλωδίων τροφοδοσίας τα υπολογίζεις σύμφωνα με τον ενισχυτή. Είτε έχεις 20Α είτε 60Α (ανάλογα πάντα τον/τους)
ενισχυτή/τες) σε περίπτωση βραχυκυκλώματος του πυκνωτή ή και γενικότερα η ασφάλεια θα καεί. Αν βαλεις μεγάλη ασφάλεια με μικρά καλώδια τότε θα καεί το αυτοκίνητο. Αν βαλεις μεγάλα καλώδια με μικρή ασφάλεια θα καίει ασφάλειες μόλις το δυναμώνεις. Άρα είσαι υποχρεωμένος να υπολογίσεις με βάσει την κατανάλωση του ενισχυτή.

revo2
07-02-10, 05:02
Η κεντρικη ασφαλεια ενος ηχοσηνολου που τοποθετιτε σε ενα αυτοκηνιτο καθοριζετε απο την καταναλωση που εχεις απο τους ενυσχητες. Το μονο που θα χριαστει ειναι να εχεις μια μικρη ανοχη παραπανω.

Ο πυκνωτης που ειναι στα 4 FARAD λογηκα εχει κηκλωμα προστασιας επανω, οποτε σε περιπτωση που υπαρξει καποιο βραχυκηκλομα δεν τον αφηνει να κανει την εκφωρτοση.Μονο στην περηπτοση που φορτηση ο πυκνωτης και τον αφερεσεις πανω απο το αμαξη θα κανει την εκφωρτοση του κανονικα.

Nemmesis
07-02-10, 11:09
Ο πυκνωτης που ειναι στα 4 FARAD λογηκα εχει κηκλωμα προστασιας επανω,
οποτε σε περιπτωση που υπαρξει καποιο βραχυκηκλομα δεν τον αφηνει να κανει την εκφωρτοση.
μπα τπτ δεν εχουν...


Μονο στην περηπτοση που φορτηση ο πυκνωτης και τον αφερεσεις πανω απο το αμαξη θα κανει την εκφωρτοση του κανονικα.

αν δεν δουλευει το ηχοσυστημα και αφαιρεσεις τον πυκνωτη θα μεινει
φορτισμενος...

τωρα ενα "κολπακι για το ποσα αμπερ βαζουν ειναι να βλεπουμε το τι ασφαλειεα εχει ο ενυσχιτης και να βαζουμε λιγο μεγαλητερη αρκη βεβαια τα καλλωδια να αντεχουν αυτα τα αμπερ

Phatt
07-02-10, 11:17
Ευχαριστω παιδια για ολες τις απαντησεις :001_smile: