PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορα Δυναμικου



sougias
07-02-10, 23:34
Αυτο ειναι ενα θεμα που ειχε μπει παλιοτερα.Ζηταει το Vab.To multisim το βγαζει -5.Η πηγη με μπερδευει περισσοτερο.
Αν δεν ηταν η πηγη στο σημειο Α λογο διαιρετη τασης εχω 13ν και στο σημειο Β 15ν.Αλλα με την πηγη δεν τα πολυκαταφερνω.Οποιος θελει ας δωσει καποια ιδεα.

FILMAN
08-02-10, 15:53
Αν το κύκλωμα είναι χωρίς λάθος (που χλωμό το κόβω), το βολτόμετρο έπρεπε να δείχνει 6V.

sougias
08-02-10, 16:00
Αν το κύκλωμα είναι χωρίς λάθος (που χλωμό το κόβω), το βολτόμετρο έπρεπε να δείχνει 6V.
To κυκλωμα ειναι ακριβος οπως το εβαλε.6 volt? Μπορεις να μ πεις πως το εβγαλες αν δεν σ ειναι κοπος να δω που εχω κανει λαθος.

VaGyver
08-02-10, 16:14
Να πω και εγώ την βλακιούλα μου!


Τα δύο κυκλώματα ατις άκρες (αριστερά και δεξιά) δεν βλέπω κανένα λόγο να μπερδεύονται με ένα μόνο σημείο ένωσης με το κεντρικό κύκλωμα (το οποίο μας ενδιαφέρει).

Για το κεντρικό κύκλωμα τώρα, αν τα σημεία Α και Β είναι τα σημεία του πολύμετρου σωστά δείχνει -5V.

Αφού το + του πολυμέτρου συνδέεται στο - της πηγής και το - του πολυμέτρου στο + της πηγής και μόνο μεσολαβεί μία αντίσταση 10 ΟΗΜ.
Ε λοιπόν, αφού το πολύμετρο έχει πολύ υψηλή αντίσταση τα 10 OHM είναι σαν βραχυχύκλωμα (ή να πω καλύτερα ότι δεν δημιουργέείται κανένας διαιρέτης τάσης).


Εκτός εαν είναι λάθος το κύκλωμα! Αλλιώς δεν νομίζω να ισχύει κάτι άλλο

sougias
08-02-10, 16:19
Το αριστερο κυκλωμα στο σημειο Α δεν υπαρχιε διαιρετης τασης?.Αφου ειναι r2/r1+r2 *V1=13 volt

VaGyver
08-02-10, 16:30
Δεν βλέπω κανένα διαιρέτη που να εμπλέκεται στο κεντρικό κύκλωμα που σε ενδιαφέρει (εννοώ την V2 και R3).

Οι R1 k R2 ναι μεν δημιουργούνται διαίρεση τάσης πάνω τους αλλά δεν επηρεάζουν το κεντρικό κύκλωμα αφού μόνο ένα σημείο (το κοινό άκρο των αντιστάσεων R1 k R2) ακουμπάει.
Πώς λοιπόν θα αλλάξει η τάση ή το ρεύμα με μόνο ένα σημείο επαφής?

Για να γίνει διαφορά δυναμικού χρειάζονται δύο σημεία. Το simulator σωστά στο βγάζει (εκτός εαν έχεις κάνει κάποιο λάθος στο κύκλωμα)

sougias
08-02-10, 16:39
Το σημειο Α δε 8α εχει 0 volt επειδη παει στο αρνητικο μερος της πηγης V2?

fmav
08-02-10, 17:13
Υπάρχουν τρεις κλάδοι (V1-R1-R2, V3-R4 και V2, R3), οι οποίοι είναι και ανεξάρτητοι. Από αυτούς μόνο οι δύο πρώτοι κλείνουν κύκλωμα (άρα διαρρεόνται και από ρεύμα), ενώ ο τρίτος είναι ανοιχτό κύκλωμα (και άρα δεν διαρρέεται από ρεύμα). Το βολτόμετρο μετρά πολύ σωστά την τάση της μπαταρίας των 5V (με ανάποδη πολικότητα), αφού στην R3 δεν υπάρχει πτώση τάσης (αφού δεν υπάρχει ρεύμα).

VaGyver
08-02-10, 18:23
Υπάρχουν τρεις κλάδοι (V1-R1-R2, V3-R4 και V2, R3), οι οποίοι είναι και ανεξάρτητοι. Από αυτούς μόνο οι δύο πρώτοι κλείνουν κύκλωμα (άρα διαρρεόνται και από ρεύμα), ενώ ο τρίτος είναι ανοιχτό κύκλωμα (και άρα δεν διαρρέεται από ρεύμα). Το βολτόμετρο μετρά πολύ σωστά την τάση της μπαταρίας των 5V (με ανάποδη πολικότητα), αφού στην R3 δεν υπάρχει πτώση τάσης (αφού δεν υπάρχει ρεύμα).

Πολύ σωστά!!!

FILMAN
10-02-10, 11:36
Βαγγέλη και Φάνη είστε πολύ σωστοί... Πάντως εγώ ξαναείδα την εικόνα και η V2 γράφει 6V, όχι 5... Γι' αυτό είπα ότι το βολτόμετρο έπρεπε να δείχνει 6V.

sougias
10-02-10, 11:38
Παιδια όντως σας ευχαριστω με βοηθήσατε να καταλαβω το γιατι.Τελικα και ο καθηγητης τα ιδια μου ειπε..

Αποστόλης1
10-02-10, 13:34
Ειναι -5V όσο ειναι η V2 To πολύμετρο είναι ανάποδα