PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελενχος θερμοκρασιας



GEORGE73
09-02-10, 12:48
Παιδια καλημερα.Ειμαι νεος στο φορουμ αν και σας διαβαζω καιρο.Λοιπον θελω την γνωμη σας σε κατι,εχω μια κατασκευη σαν κουτι ας πουμε που θελω εκει μεσα να εχω μια λαμπα η οποια βγαζει καποια θερμοτητα,θελω λοιπον να ελενχω την θερμοκρασια ετσι ωστε να μην μου ξεπερναει εκει μεσα τους 30 βαθμους αλλα η λαμπα να μενει μονιμα αναμενη εχετε καμια ιδεα?

klik
09-02-10, 14:04
1) με κάποια αντίσταση ntc/ptc και ένα dimmer (έλεγχος triac ώστε να προσαρμόζετε ανάλογα το triggering του).
2) με μικροελενκτή που θα υπολογίζει διαφορά θερμοκρασίας και θα δρά ανάλογα
και πολλές άλλες λύσεις

Να ξέρεις όμως ότι αν δεν έχει αρκετές απώλειες θερμικές το κουτί σου, η λάμπα θα πρέπει να είναι σχεδόν σβηστή.

GEORGE73
09-02-10, 19:00
δεν γινεται να βαλω ενα blower οπως τον υπολογιστων για να μου βγαζει αερα με την βοηθεια ενος θερμοστατη?

briko
09-02-10, 19:02
Ξέρεις από μικροελεκτες, από απλά ηλεκτρονικά η θα αγοράσεις κάποιο ελεγκτή θερμοκρασίας και θες τον τρόπο που θα ελέγχεις την θερμοκρασία
;;;;;

briko
09-02-10, 19:05
δεν γινεται να βαλω ενα blower οπως τον υπολογιστων για να μου βγαζει αερα με την βοηθεια ενος θερμοστατη?

Θα το βάλεις να βάζει αέρα περιβάλλοντος ο όποιος θα είναι και αν είναι δυνατόν κρύος

GEORGE73
09-02-10, 19:18
Θα το βάλεις να βάζει αέρα περιβάλλοντος ο όποιος θα είναι και αν είναι δυνατόν κρύος
βασικα θελω να μην εχει μεγαλο κοστος γιατι θα φτιαχτει σε πολλα κομματια

JimKarvo
09-02-10, 19:34
Θέλεις ακριβός 30 Βαθμούς? Δηλαδή αν η λάμπα κλείσει στους 28 ή στους 32 πειράζει?

(Εγώ στο inverter Που έχω σπίτι του έχω βάλει έναν θερμοστάτη στο fan του ώστε να μην μου πέρνει τα αυτιά τον χειμώνα.. Ο θερμοστάτης που σου λέω είναι σαν διακόπτης on-off)

dal_kos
09-02-10, 19:48
Θέλεις να αναβοσβήνεις τον ανεμιστήρα? Η θερμοκρασία μέσα στο κουτί θέλεις να είναι σταθερή στους 30, ή δε σε πειράζει να έχει μια διακύμανση? Επίσης δε μας αναφέρεις τι γνώσεις έχεις από ηλεκτρονικά, ωστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε με πιο συγκεκριμένα πράγματα. :001_smile:

GEORGE73
09-02-10, 20:44
θελω να εχω θερμοκρασια απο 26 εως 30 μεγιστο.δεν ξερω πολλα απο ηλεκτρονικα ηλεκτρολογος ειμαι

JimKarvo
09-02-10, 20:49
τότε εγώ στην θέση σου θα εβαζα έναν θερμοστάτη (όπως βάζουν ένα διακόπτη on/off είναι), γύρω στους 25 ή καλύτερα 28 βαθμούς αν υπάρχει! Αυτός όταν η θερμοκρασία πάει πχ 30 θα ανοίξει το κύκλωμα, για να σβήσει η λάμπα, και όταν πέσει στους 26 θα κλείσει το κύκλωμα.. (Οι θερμοκρασίες είναι +- 5%)

Αποστόλης1
13-02-10, 13:16
Παιδια καλημερα.Ειμαι νεος στο φορουμ αν και σας διαβαζω καιρο.Λοιπον θελω την γνωμη σας σε κατι,εχω μια κατασκευη σαν κουτι ας πουμε που θελω εκει μεσα να εχω μια λαμπα η οποια βγαζει καποια θερμοτητα,θελω λοιπον να ελενχω την θερμοκρασια ετσι ωστε να μην μου ξεπερναει εκει μεσα τους 30 βαθμους αλλα η λαμπα να μενει μονιμα αναμενη εχετε καμια ιδεα?


Για να έχεις μόνιμα φώς μπορεις να να βάλεις ένα διαχωριστικό τζάμι ώστε το ενα χώρισμα να είναι το ελεγχόμενο για θερμοκρασία με αντίσταση ή λάμπα και στο αλλο θα έχεις μια λάμπα για μόνιμο φωτισμό, με τα ανάλογα ανοίγματα για αερισμό.