PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με rj11



kostbo
10-02-10, 00:46
Λοιπόν η κατάσταση έχει ως εξής.

Στο σπίτι μου έχω για τηλεφωνικές πρίζες σούκο με ανταπτοράκι για να βγάλει το φισάκι το rj11.Εσωτερικά η καλωδίωση είναι με χάλκινα μπλε κόκκινα καλώδια.

Εγώ αγόρασα από τον Καυκά, 2 πριζάκια χωνευτά ΑΒΒ rj11 απλά κλασικά.τα οποία όπως το κοιτάμε από μπροστά έχουν 2β 1β 1α 2α και αντίστοιχα 6 5 4 3.Δηλαδή στο 2β αντιστοιχεί το 6 κ ο κ.Η σύνδεση είναι η κλασική με λαμάκια και βίδες,δηλάδη χαλαρώνεις την βίδα μπήγεις το καλώδιο και σφίγγεις.

εγω ΚΑΙ στα δύο τα μπριζάκια τα δοκίμασα στην κεντρική πρίζα. απομώνωσα τα καλώδια που πάνε στις άλλες πρίζες και κράτησα το 1 κόκκινο και το 1 μπλέ που έρχονται απο το ισόγειο.τα βάζω στο ΑΒΒ με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς και δεν βγάζει τηλέφωνο!δοκίμασα και τα δύο πριζάκια. και τους δύο μηχανισμούς! και η ερώτηση είναι ΤΙ στο καλό γίνεται.φταίει ο μηχανισμός;και τα δύο;;;;

dal_kos
10-02-10, 01:32
Τα έβαλες στα 2 κεντρικά πινς τα καλώδια?

kostbo
10-02-10, 09:01
αφού είπα ότι δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμους.ινε σαν νεκρο δεν κανει τπτ

weather1967
10-02-10, 12:08
Βαλε μια συσκευη τηλεφωνου πανω στο μπλε και κοκκινο καλωδιο που ερχονται απο το ισογειο να δεις αν εχει σημα καταρχας, και μετα κοιταμε το προβλημα με την τηλεφωνικη μπριζα .
Αν εχεις και ενα πολυμετρο καλο θα ηταν να δεις οι δυο μεσαιες επαφες του RJ 11 σε ποια πιν πανε της τηλεφωνικης μπριζας.Για να συνδεσεις εκει στανταρ το κοκινο και μπλε καλωδιο απο το κουτι.

kostbo
10-02-10, 12:15
έχω απομονώσει το μπλε και κόκκινο που έρχονται απο κάτω.τα βαζω στην παλιά πρίζα έχω τηλέφωνο.τα βάζω στις καινούργιες και στις δυο για καλύτερο τσεκάρισμα,και το τηλέφωνο είναι νεκρό.σαν να είναι χαλασμένος ο μηχανισμός.αλλα και τα δύο;; καινούργια είναι

υ.γ αφού τηλέφωνο είχα σπίτι τόσο καιρό ,απλώς θέλω να βάλω καινούργια πριζάκια.τα οποία έτσι όπως τα κάνανε δεν δουλεύουν

FILMAN
10-02-10, 12:39
Βάλε τα 2 καλώδια στους 2 μεσαίους πόλους και θα δουλέψει, αλλιώς ανέβασε καμιά φωτο.

weather1967
10-02-10, 13:25
Αποκλειεται να ειναι ελλατωματικες και οι 2 μπριζες τηλεφωνου,απλα,η σωστα δεν τα βαζεις ,η δεν κανουν καλη επαφη τα καλωδια κοκκινο -μπλε στους ακροδεκτες της τηλεφωνικης μπριζας.
Οπως πολυ σωστα λεει ο φιλος Φίλλιπος ανεβασε καμμια φωτο να δουμε την τηλεφωνικη μπριζα απο την πισω πλευρα ,παντος τα δυο μεσαια καλωδια του τηλεφωνου πανε στην τηλεφωνικη γραμμη,αν δεν εχεις πολυμετρο προσπαθησε να δεις οι 2 μεσαιοι επιχρυσοι ακροδεκτες απο το RJ 11 της τηλεφωνικης μπριζας,σε ποια πιν πανε στην πισω πλευρα της μπριζας ,και εκει ενωσε το κοκκινο και μπλε καλωδιο της γραμμης.

kostbo
10-02-10, 13:43
αυτό με το πολύμετρο θα το δοκιμάσω σήμερα,απο πίσω η πρίζα δεν έχει κάτι.το καπάκι εχει,η σύνδεση γίνεται στο επάνω μπροστά μέρος