PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή μπαταρίας..



Ulysses
13-02-10, 16:58
Καλησπέρα σε όλους.
Να ρωτήσω ρε παιδιά,θέλω να αλλάξω την μπαταρία αυτοκινήτου που έχω τώρα με μία ισάξια ή και καλύτερη.Εχω την DETA στη φωτογραφία και την πήρα 220€ πριν 4 χρόνια.Το κακό είναι οτι έχω φώτα ξένον και δεν μπορώ να δω πόσο έχει πέσει η απόδοση της (απο το το τρεμόπαιγμα) αλλά αν κρίνω απο το οτι παίζω τέρμα κάθε μέρα,4 χρόνια τώρα,μάλλον χρήζει αλλαγής..
Οπότε έχω τις εξής απορίες:

1)Η καλύτερη μάρκα,στην τιμή των +/- 250€ είναι η yellow optima?Στο επίσημο σάϊτ,παρουσιάζει τη σειρά yellow κατάλληλες για ICE..
2)Πως διαβάζουμε τα χαρακτηριστικά που αναγράφονται πάνω στην μπαταρία?Ποιο απο όλα είναι το ποιο σημαντικό στα ηχοσυστήματα?
3)Στον παρακάτω σύνδεσμο έχει ένα πίνακα με κατηγορίες της yellow optima,ποια επιλέγω εγώ?

http://www.optima-batterien.eu/optima-products/yellowtop/technical-specs.html

http://img59.imageshack.us/img59/1493/batteryw.jpg

Phatt
13-02-10, 17:10
Οι optima ειναι γνωστες και πολυ καλες, χτυπιουνται στα ισια με τις Kinetik που ειναι επισης καλες.Δε ξερω τι κανουν οι kinetik απο τιμες.

Τωρα, οσον αφορα τα χαρακτηριστικα.Το κυριο χαρακτηριστικο που σε ενδιαφερει ειναι το ρευμα κορυφης, αυτο που αναφερει εδω ως cranking amps.

Το πρωτο που θα πρεπει να κανεις εαν δεν εχεις κανει ηδη ειναι το τριπτυχο των καλωδιων.Πρεπει να εχεις χοντρο καλωδιο απο την τροφοδοσια του δυναμου στην μπαταρια, απο τον αρνητικο πολο της μπαταριας στο σασι, και απο το μοτερ στο σασι.Καλο θα ειναι αυτα τα καλωδια να ειναι 2 gauge μεγεθος.

Εαν εχεις μεγαλη μπαταρια σε Αh καλο ειναι να εχεις και μεγαλυτερο δυναμο, για να μην ζοριζεται.

Πυκνωτη εχεις; Ποσα WRMS παιζεις;

Ulysses
13-02-10, 17:24
Παναγιώτη αυτό που λές για την αντικατάσταση των καλωδίων είναι γνωστό στην ορολογία ηχοσυστηματάδων ως καλωδίωση "big 3" και όλοι λένε οτι είναι βασική λεπτομέρεια αλλά φοβάμαι να βρω κάποιον που το κάνει μην έχω τίποτα επιπλοκές και ένας που ρώτησα μου είχε ζητήσει 150€ και να του αφήσω το αμάξι όλη μέρα που μασάω...Αρα ας το αφήσουμε αυτό το ενδεχόμενο.

Πυκνωτή δεν έχω ακόμα,αλλά θα αγοράσω μαζί με την μπαταρία έναν 1.3F.

Οσο αφορά τις καταναλώσεις έχω έναν 4ch ενισχυτή που οδηγεί 2 διαιρούμενα ηχεία και ένα σαμπ.Παίζει δηλαδή ο ενισχυτής: 2chX90W +1ch (bridge) x480W.

Αυτό που λέει η μπαταρία για αμπέρ εννοείς το πάνω ή το κάτω?Αυτό που λέει (0C ) & (EN) τι είναι?

Το deep cycle & starting τι εννοεί?

Phatt
13-02-10, 17:47
Εγω σου μιλησα για cranking amps, ρευμα κορυφης δηλαδη που μπορει να δωσει σε θερμοκρασια 0 βαθμους κελσιου.

Το αλλο ειναι cold cranking amps, ρευμα κορυφης που μπορει να δωσει στους -18 βαθμους κελσιου.Δε το ανεφερα γιατι στη σαλονικη ζεις, οχι στις Αλπεις :001_tt2:

Το (ΕΝ) που το ειδες δεν καταλαβα.

Το dual purpose σημαινει οτι οι μπαταριες ειναι ικανες και για μιζαρισμα, δηλαδη ρευμα κορυφης αλλα και για πληρη εκφορτιση.