PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Χαρταετού



Αποστόλης1
13-02-10, 17:29
Αλήθεια πέρα από ηλεκτρονικές κατασκευές έχετε κατασκευάσει ποτέ χαρταετό, ίσως ηλεκτρονικό?? Βέβαια τώρα ποιός ασχολείται με τέτοια πεζά πράγματα!!!
Θυμάμαι πιτσιρικάδες τρέχαμε να μαζέψουμε καλάμια, να βρούμε καμιά εφημερίδα, να φιάξουμε αλευρόκολλα, ουρά, σκουλαρίκια και βέβαια τα ζύγια, εκτός από καλάμια βέβαια υπήρχαν και αλάνες.
Τώρα για να δεις χαρταετό πρέπει να ψάχνεις χιλιόμετρα και βέβαια για κατασκευή δεν μιλάμε και δεν υπάρχουν ούτε σε ΚΙΤ

dal_kos
13-02-10, 18:41
Έλα ρε Αποστόλη τι μου θύμισες... Κάθε χρόνο φτιάχναμε χαρταετό παλιά. Από 5 χρονών έπριζα το πατέρα μου να πάμε να πετάξουμε. Τώρα πλέον δεν πετάει κανένας... :saad:
Πάντως αν έβγαζες ένα παιχνίδι για gameboy, playstation κλπ με ηλεκτρονικό χαρταετό, ίσως και να είχε περισσότερη πέραση στα παιδιά... :001_tongue:

savnik
13-02-10, 19:31
Τώρα για να δεις χαρταετό πρέπει να ψάχνεις χιλιόμετρα και βέβαια για κατασκευή δεν μιλάμε και δεν υπάρχουν ούτε σε ΚΙΤ
Μην το λές. Εδώ όλοι οι δρόμοι είναι γεμάτοι απο πλανόδιους.

weather1967
13-02-10, 19:45
Πολυ ωραιο Θεμα και επικαιρο ανοιξε ο Αποστόλης,τι να πρωτοθυμηθώ και εγω ,πιτσιρικάς την δεκαετια του 80 ,με ειχε μυηση ο συγχωρεμενος παππους μου στην τεχνη του χαρταετου και με εμαθε πως να τους φτιαχνω,μετα που εμαθα πολυ πορωμενος με τους χαρταετους εφτιαχνα χαρταετους 2 μηνες πριν απο την Καθαρά Δευτέρα και τους πεταγαμε λιγοι που ειχαμε λοξα,τι αστερια τι μπισκοτα ,με σκουλαρικια με μουσι ,κοβαμε και εμεις καλαμια ,αγοραζαμε κολλες ,και σε 3-4 ωρες ετοιμος ο χαρταετος με την ουρα κομπλε ,και τι εκανα ? μερικες φορες επειδη ημουν ο μοναδικος λολός που μου αρεσε 2 μηνες πριν και τον πεταγα καθε μεσημερι σχεδον οταν σχολαγα απο το σχολειο ,ελεγα ποτε να τελειωσει το μαθημα να παω να πεταξω τον χαρταετο μου :laugh:,οταν δεν εβρισκα καποιον φιλο να μου κανει κεφαλι,πηγαινα σε μια αλανα ,οπου ειχε καποιο υπερυψωμενο λοφακο απο χωμα τον στερεωνα εκει ,απομακρυνομουν και και τον πεταγα και χωρις βοηθεια :lool:.
Αν για οποιοδηποτε κατασκευαστικο λογο δεν τον ειχα κανει καλα και μου εσπαγε τα νευρα ,τον ποδοπαταγα ,και την αλλη μερα ξανα εφτιαχνα αλλον χα χα χα .
Πριν την Καθαρα Δευτέρα περιπου 3-4 βδομαδες τοτε μαζευομαστε πολλοι και γινοταν χαμος ,μπερδεψουρες ,ξυραφακια στην ουρα για να ριξουμε τον χαρταετο του αλλου ,και ενα σωρο διαφορες πλακες και χαβαλες ατελειωτος :001_smile:
Εχει τεχνη μεγαλη στα ζυγια ,πρεπει να ειναι ακριβεια στο κεντρο που εφαπτονται οι 3 μανες και ισα αποσταση με την αριστερη και δεξια μανα, με κοντα ζυγια παει πιο οριζοντια και με πιο μακρυα ερχετε καμπάνα πανω απο το κεφάλι .
Μια φορα θυμαμαι ειχε κοπη ο σπαγγος ,και ετρεχα και τον κυνηγαγα καμμια 500 ριά μετρα μακρυα που επεσε και ευτυχως σε οικοπεδο,και ηταν σε καλη σχετικα κατασταση απλα ειχαν σκιστει λιγο οι κολλες οι μανες απο καλαμι δεν ειχαν παθει τιποτα.
Πραγματικα τωρα το εθιμο οσο παει δυστυχως ελαχιστοι πετανε χαρταετους,σαμπως ειχαμε πιτσιρικαδες να κανουμε και τιποτα καλυτερο ? εκτος απο μπαλλα σε αλανες μεσα στην λασπη η στους συνοικιακους δρομους ,ναι καλα ακουσατε οι νεωτεροι μπαλλα σε συνοικιακους δρομους ,περναγε ενα ιχ ανα 30 λεπτα ,απο το να παιζουμε στον δρομο αμάδες με ενα κοματι μαρμαρο ποιος θα χτυπησει το μαρμαρο του αλλου και καναμε ανταλαγες με περιοδικα (Μικυ μαους,Ποπαυ,Μπλεκ κ.τ.λ) ,αλλα υπηρχαν και αλανες τοτε ,τωρα δεν πεφτει καρφιτσα κατω.

Α και καμμια φορα εφτιαχνα και καμμια σαιτα παιρνοντας τις κλωστές τις μανας μου ,που με κυνήγαγε,οταν θελοντας να ραψει κατι δεν εβρισκε την κλωστη :lool:.

Ευχομαι σε ολους καλα Κουλουμα και Καλη Σαρακοστή.Συγγνώμη για την πολυλογια μου ,αν αντεξατε να φτασετε ως εδω ,αλλα ηταν κατι που με γοητευε πιτσιρικας το πεταγμα του χαρταετου,και να σαι καλα φιλε Αποστολη που μας εκανες και θυμηθηκαμε οι καπως μεγαλυτεροι παλι τα παιδικα μας χρονια.

Αποστόλης1
13-02-10, 19:52
Κώστα, μια απλή αναδρομή 15/ετίας υποθέτω.


Ο Νίκος όμως μ'έφερε πίσω κάτι δεκετίες (Παπάδος, Αγιάσος, πλωμάρι,Γερα κλπ αθάνατη Μυτιλάνα

savnik
13-02-10, 20:50
και καναμε ανταλαγες με περιοδικα (Μικυ μαους,Ποπαυ,Μπλεκ κ.τ.λ) ,αλλα υπηρχαν και αλανες τοτε ,τωρα δεν πεφτει καρφιτσα κατω.
Εγώ θα σε πάω μια δεκαετία πιο πίσω με τους χαρταετούς ,τον Μικρό ήρωα με τον Σπίθα και τον Μικρό Σερίφη.(Είχα τρέλλα)

Nemmesis
13-02-10, 21:00
ενταξη ρε παιδια... δεν ειναι και τοσο ξεχασμενο εθιμο... σε λιγο θα μας πειτε και για την ροδα που ειχαν παλια με το ραβδι... εγω παιδια δεν εχω αλλα και οταν κανω δεν προκειται να τους αγορασω playstation γιατι δεν θα τα αντεχω αλλο να τρεχουν ολη μερα μεσα στο σπιτι επειδη θα τα εχω κλεισμενα μεσα...

nikknikk4
13-02-10, 21:48
Άντε για βάλτε και κανένα led flasher στις άκρες και κύκλωμα με φωτοαντίσταση να για να ξεκινήσει μόλις σκοτεινιάσει. Ειδικά τώρα με τα led υψηλής φωτεινότητας…ψώνιο…

.

junior
13-02-10, 21:50
μερικες φορες επειδη ημουν ο μοναδικος λολός που μου αρεσε 2 μηνες πριν και τον πεταγα καθε μεσημερι σχεδον οταν σχολαγα απο το σχολειο ,ελεγα ποτε να τελειωσει το μαθημα να παω να πεταξω τον χαρταετο μου :laugh:,οταν δεν εβρισκα καποιον φιλο να μου κανει κεφαλι,πηγαινα σε μια αλανα ,οπου ειχε καποιο υπερυψωμενο λοφακο απο χωμα τον στερεωνα εκει ,απομακρυνομουν και και τον πεταγα και χωρις βοηθεια :lool:.


Δεν ήσουν ο μόνος :biggrin: . Πέταγμα με τις ώρες και τηλεπέταγμα όταν είχε σταθερό αέρα και βαριόμουν να τον κρατάω . Καλάμια - εφημερίδα και αλευρόκολλα ήταν πετυχημένη συνταγή . Μετά ήρθαν και οι μετατροπές , σακούλα αντί εφημερίδα , συραπτικό αντι αλευρόκολλα , πετονία αντί σπάγγου .Ωραία πράγματα .

nikknikk4
13-02-10, 22:40
μήπως να βάλουμε και καμιά λ/2 και λ/4 και αμόλα καλούμπα…

η και καμιά full size…
ωχ …ωχ…ωχ… ελπίζω να μην άναψα φωτιές….:001_cool:

.

Αποστόλης1
13-02-10, 22:47
Τα ξυραφάκια τα είχα ξεχάσει Δημήτρη, πραγματικά είσαι διπλωματούχος στη κατασκευή, αλλά και τυχερός που γνώρισες παππού. Οι σημερινοί πιτσιρικάδες δε ξέρω τι θα θυμούντε, πως "ξεσκίζανε" στο Line Age ??
Νίκο δεν ξέρω μήπως μιλάς για τη 2η έκδοση του Μικρού Ήρωα(Ανεμοδουρα) γιατί δεν αναφαιρεις και Ταρζάν, Γκαούρ Ταρζάν.
Παναγιώτη ξέρεις πολλούς να φιάχνουν αετούς σήμερα?


Και βέβαια καλά κούλουμα και καλή σαρακοστή

Nemmesis
13-02-10, 23:09
εγω παντος ξερω να κανω... και πολλοι φιλοι μου... δεν ειναι και καμια επιστημη τα ζηγια... λιγο μεχρι να μαθεις τους κομπους ειναι... μαλιστα εχω φτιαξει μεχρι και 40cm αετο και πεταγε ανετα.. (μικρο ειναι πολυ ποιο δυσκολο) ο μεγαλητερος που εχω φτιαξει πρεπει να ιεναι στα 2 μετρα...και ναι ξεπατωνα και στο LineAge... αλλα και "τζαμι" επεζα μικρος στο δρομο...
δεν μπορω να καταλαβω... δλδ μας λετε οτι εσεις αν ειχατε τα σημερινα παιχνιδια πχ LineAge δεν θα παιζατε αλλα θα ησασταν μονο με την πανινη μπαλα??? ειναι κυριολεκτηκα ανοητο να κατηγορουν οι γονεις τα παιδια γιατι παιζουν Lineage και οχι με μπαλες της στιγμη μαλιστα που αναγνωριζουν οτι δεν χορο να παιξουν μπαλα... ειναι ανοητο επισης τα πιστευουν οτι εκεινη ηταν καλητερα παιδια επειδη παιζαν εξω στις αλανες την στιγμη που τα παιδια τους πλεον δεν τα αφηνουν ακομα και στο παρκο να παιξουν ανετα και ας χτυπησουν και λιγο...
η γενια που παιζει βιντεοπαιχνιδια ειναι δικο σας δημιουργημα... δεν ειναι σφαλμα των παιδιων..

καληνυχτα.. τα λεμε αυριο.. παω καμια βολτα
καλά κούλουμα

nikknikk4
13-02-10, 23:51
weather1967 άνοιξε ένα θέμα τα παιδικά μας χρόνια με σβούρες και άλλα…βαλε και μπλεκ… και ζαγκορ…
ομπραξ …μην ξεχασεις τον τικ τακ…
να δεις τι χαμός θα γίνει ... :wiink:


edit
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%8C%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BE (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%8C%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BE)

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%96%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%81 (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%96%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%81)

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BA (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BA)
.

weather1967
14-02-10, 00:51
μήπως να βάλουμε και καμιά λ/2 και λ/4 και αμόλα καλούμπα…

η και καμιά full size…
ωχ …ωχ…ωχ… ελπίζω να μην άναψα φωτιές….:001_cool:

.

Χα χα χα Πως φαινεται ο πάλαι ποτέ γνησιος ραδιοπειρατης των μεσαιων :001_smile:
Νικο αυτο το εγχειρημα το ειχα σκεφτει καποτε ,αλλα δυστυχως η ευτυχως ποτε δεν το εκανα πραξη .
Τι μου θυμισες βρε συ Ομπραξ ,Ζαγκορ τα ειχα ξεχασει .

Φιλε Παναγιωτη δεν κατηγορουμε την νεα γενια προς θεου,απλα εμεις τοτε με αυτα που ειχαμε και παιζαμε ειμαστε ευχαριστημενοι ,απλα το τοτε με το σημερα ,εχει διαφορες ως προς την αμεσοτητα της επικοινωνιας δηλαδη βγαιναμε στις αλανες και τα διασκεδαζαμε face to face ,τωρα υπαρχει περισσοτερο ο ηλεκτρονικος τροπος διασκεδασης .

Που και ο ηλεκτρονικος τροπος διασκεδασης ,εδω που τα λεμε ,πισω απο τα πληκτρολογια και τα nick-names υπαρχουν ανθρωποι που κανουν διαλογους ,δεν απαντανε ρομποτ ,αρα επικοικωνια υπαρχει και τωρα ,απλα ομως ο καθενας μονος του απο το σπιτι του μιλαει με ολο τον κοσμο δεν υπαρχει η αμεσσοτητα .

Στο θεμα μας παλι με τους χαρταετους τωρα :biggrin:
Το θεμα της ουρας ειναι και ο μεγαλυτερος ας το πω ρολος για την σωστη ισοροπια του χαρταετου,οταν εχει αερα επιβαλετε να εχουμε πιο μακρυα ουρα για να εχει ισοροπια, και να μην κανει τα γνωστα μυλαρόνια και πεσει κατω,αν εχει λιγο ανεμο αφαιρουμε ουρα για να μπορει να παρει υψος ,ενα μεσο ορο ουρας ειναι μιαμιση φορα η περιμετρο τους μεγεθους του χαρταετου μας.
Απο σπαγγους ειχα δοκιμασει τα παντα απο τον κλασσικο κερινο ,κορδονέτο ασπρο ,αλλα κοβοντουσαν ,λιγο αργοτερα που βγηκαν οι πλαστικοι βρηκα την υγεια μου απο αυτα τα προβληματα.

Φιλε Junior
Αυτο το ξεχασα με το τηλεπέταγμα ,οταν ειχε σταθερο ανεμο και δεν χρειαζοταν να τραβας και να αμολας καλουμπα για να παιρνει υψος ,τον εδενα και εγω διπλα σε ενα κορμο απο ενα δεντρο και απλα καθομουνα και τον χάζευα.

lastid
14-02-10, 02:27
Τί χρόνια μου θυμίσατε και μένανε τώρα...
Τελευταία φορά πέταξα χαρταετό πριν από πολλά πολλά χρόνια. Φοιτητές θυμάμαι, είχαμε πάει εκδρομή από Θεσσαλονίκη σε παραλία έξω από την Αγία Τριάδα την Καθαρά Δευτέρα. Πετούσαμε τον χαρταετό μας στην αμμουδιά. Κάποια στιγμή, βγάζουμε για να φάμε. Δένουμε τον χαρταετό σε ένα χοντρό ξύλο, το μπήγουμε στην άμμο και καθόμαστε να τσιμπήσουμε.
Μετά από λίγο, βλέπουμε το ξύλο να κάνει σκι στο νερό με το χαρταετό να το τραβάει προς Σαλονίκη. Καθόμασταν δέκα άτομα και το χαζέυαμε πώς έσκιζε χαρούμενο τα κύματα...

antonis_p
14-02-10, 10:21
ενα μεσο ορο ουρας ειναι μιαμιση φορα η περιμετρο τους μεγεθους του χαρταετου μας.θα έλεγα μια φορά η περίμετρος...


Απο σπαγγους ειχα δοκιμασει τα παντα απο τον κλασσικο κερινο ,κορδονέτο ασπρο ,αλλα κοβοντουσαν ,λιγο αργοτερα που βγηκαν οι πλαστικοι βρηκα την υγεια μου απο αυτα τα προβληματα.στρίβουν κάποιοι από αυτούς και "ξερυθμίζουν" τα ζύγια

Τα σημερινά παιδιά έχουν χαζέψει με τα PSP και δεν τους κάνει καμία εντύπωση το πέταγμα του χαρτααετού. Κρίμα...

klik
14-02-10, 11:40
Εξω απο τις πόλεις βρίσκεις χαρταετούς, αλλά συνήθως αγοραστούς.
Φέτος είναι η πρώτη χρονιά που δεν θα φτιάξω...γιατί πέρισσυ είναι η πρώτη χρονιά που δεν τους "το σκασε", απο τα παιδιά μου και θα χρησιμοποιήσω τον ίδιο.

Με ουρά 1,5περιμέτρου, σηκώνεται δυσκολότερα και κάνει λιγότερα τσαλιμάκια.
Στη 1 περίμετρο θα συμφωνήσω και εγώ, αρκεί.

Μια φορά είχε έρθει ένα ανηψάκι της γυναίκας μου που έμενε Αθήνα και του χάρησα τον χαρταετό που είχα φτιάξει και χοροπήδαγε απο τη χαρά του. 3η χρονιά τώρα και ακόμα τον "φτιάχνει" και τον πετά.
Κάπως έτσι μαζεύονται εμπειρίες που μένουν...

Nemmesis
14-02-10, 12:00
εγω το ξερω με 4 διαμετρους του χαρταετου που ειναι καπου αναμετα σε αυτο που λετε εσεις :001_smile:

jim philips
14-02-10, 12:58
Καλημερα σε ολους,και καλη σαρρακοστη,πολυ ωραια η αναδρομη στο παρελθον μου θυμησε τα παιδικα και εφηβικα μου χρονια στο χωριο,δεν ειναι και πολυ μακρινα βεβαια ειμαι29χρ. αλλα τα τελευταια 12χρ.ειμαι μονιμα αθηνα,και καπου μου λειπουν αυτα τα πραγματα που σιγα σιγα χανονται λογο των συνθικων και των καταστασεων...

Nemmesis
15-02-10, 12:00
φετος δεν θα πεταξουμε αετο.... χτες ολη μερα χιονιζε ασταματιτα εδω... ελεος...

Καλη Σαρακοστη!!!

Αποστόλης1
15-02-10, 20:05
Αν και φέτος δεν έφιαξα αετό, κατάφερα και πέταξα. Είχαμε πάει σε ένα εξοχικό κέντρο και ήταν κάτι πιτσιρικάδες πού προσπαθούσαν να σηκώσουν ένα με μισή ουρά και χάλια ζύγια και έτσι βρήκα την ευκαιρία να κάνω και το σχετικό "σεμινάριο"

antonis_p
15-02-10, 21:27
στην Αττική είχαμε φοβερό καιρό για αετό!
Ηλιο και αέρα.... αυτοκίνητο έσερνε!!!
μέχρι που έπεσε στην θάλασσα και το γυρίσαμε στα ... νηστήσιμα!

Αποστόλης1
16-02-10, 23:16
στην Αττική είχαμε φοβερό καιρό για αετό!
Ηλιο και αέρα.... αυτοκίνητο έσερνε!!!
μέχρι που έπεσε στην θάλασσα και το γυρίσαμε στα ... νηστήσιμα!


Δεν πιστεύω να σου έπεσε το αυτοκίνητο και να είχες όρεξη για ορεκτικά ..

apostolis22
08-03-10, 01:53
Εχει τεχνη μεγαλη στα ζυγια ,πρεπει να ειναι ακριβεια στο κεντρο που εφαπτονται οι 3 μανες και ισα αποσταση με την αριστερη και δεξια μανα, με κοντα ζυγια παει πιο οριζοντια και με πιο μακρυα ερχετε καμπάνα πανω απο το κεφάλι .



Με τι κόμπο θα δέσω μεταξύ τους τα ζύγια στην κορυφή της ισοσκελούς "πυραμίδας" ?

Ευχαριστώ πολύ!!

KOKAR
08-03-10, 10:33
Αποστόλη ακόμα δεν "πέταξες" τον αετό ?
Κοντεύουμε στο Πάσχα !!! :001_rolleyes:

weather1967
08-03-10, 11:10
Αποστολη με τον κλασσικο κομπο,αλλα διπλό και σφιχτά να κανεις τους κομπους.
Για πιο σταθεροτητα και σιγουρια μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτα τα στριφτάρια που χρησιμοποιουμε για το ψαρεμα.

apostolis22
08-03-10, 14:39
Σε ευχαριστώ! Αν δεν βάλλω στριφτάρι πως θα δέσω τους τρεις σπάγκους μεταξύ τους ώστε να σχηματίσω την "πυραμίδα" ?

antonis_p
08-03-10, 16:37
αν και το θέμα δεν είναι τελείως επίκαιρο,
οι τρεις σπάγκοι που ξεκινουν από τις δυο επάνω γωνιες
και το κέντρο του αετού
έχουν ισο μήκος, όσο η ακτινα του αετού
και σε αυτο ακριβως το μήκος δένονται μεταξύ τους.
Με τον απλό πιο κόμπο που ξέρεις.

http://1.bp.blogspot.com/_ls87pSV4jwY/SsX6NcV8mDI/AAAAAAAAALA/PkoYxKBrHyY/s320/o-hand.gif

weather1967
08-03-10, 19:24
Αποστόλη χωρις στριφτάρια ακολουθησε τα παρακατω που ειναι απλα ,και θα εχεις να κανεις με 2 σπαγγους να δεσεις και οχι με τρεις:

Tον σπαγγο που ξεκιναει απο το κεντρο που ειναι οι μανες ,αυτον θα τον αφησεις κανα μετρο πιο μακρύ για να κανεις την ενωση μετα, με τον υπολοιπο σπαγγο της καλουμπας .
Για να ενωσεις το ισοσκελες τριγωνο στην κορυφη ,απλα θα εχεις 2 σπαγγους και οχι 3 ,σου κανω απλα ενα κακης βεβαια ποιοτητας σχεδιο

Απο το σημειο της μανας επανω Α θα δεσεις τον σπαγγο θα τον κατεβασεις στο κεντρο εκει που ενωνονται οι 3 μανες σημειο Γ,(ολα αυτα εξυπακουεται απο την μεσα πλευρα που δεν ειναι οι μανες :001_smile:) θα βαλεις εκει το χερι σου να τον κρατας να μην φυγει και θα μαρκαρεις με ενα μολυβι τον σπαγγο, και συνεχιζοντας θα πας στο σημειο Β εκει θα δεσεις την αλλη ακρη ,Αρα αυτο ειναι ο ενας σπαγγος,που δενετε στα σημεια Α-Β ,και εχεις το μαρκαρισμα στο κεντρο του σπαγγου σημειο Γ για να δεσεις τον επομενο σπαγγο που ακουλουθει.
Μετα θα δεσεις εκει που ενωνονται οι 3 μανες σημειο Γ ενα σπαγγο περιπου 1,5-2 μετρα ,θα ανοιξης μια μικρη τρυπουλα στην κολλα του χαρτιου η το πλαστικο και θα περασεις τον σπαγγο απο την μεσα μερια εκει που ειναι ο σπαγγος που εφτιαξες πριν.
Τωρα θα μετρησεις απο το κεντρο σημειο Γ μεχρι το σημειο Α-Β την αποσταση και μαρκαρισε τον σπαγγο με ενα μολυβι,εκει σε αυτο το σημειο αποστασης που θα εχεις την μολυβια θα δεσεις στο κεντρο του πρωτου σπαγγου που εχεις μαρκαρει απο το πρωτο βημα,δυο απλους κομπους σφικτά ,και εισαι ετοιμος για πτησεις.

Υ.Γ:Πιστεύω να μην σέ μπέρδεψα χειρότερα ,αν δεν καταλαβες κατι εδω ειμαστε.:001_smile:

apostolis22
08-03-10, 23:42
Δεν με μπέρδεψες και σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου περιγραφή!

Οπότε έχουμε έχουμε τον σπάγκο ο οποίος στην προέκταση του θα έχει την καλούμπα (μπλε χρώμα) και τον άλλο που είναι δεμένος στα σημεία Α και Β (κόκκινο χρώμα).

πως θα δέσω τον κόκκινο σπαγκο στον μπλε χωρίς να γλυστράει ο ένας πάνω στον άλλον?


Ευχαριστώ πάρα πολύ!

weather1967
09-03-10, 00:56
Aκριβως ετσι Αποστόλη,οπως το εκανες το σχεδιο πολυ καλυτερο απο το δικο μου .
Χρησιμοποιησε εκει στα ζυγια ασπρο σπαγγο κορδονετο για να μην γλυστραει,και μετα στην προεκταση βαλε η κορδονετο η πλαστικο σπαγγο.
Θα κανεις 2 απλους κλασσικούς κομπους τον ενα πανω στο αλλο,ο ενας ο κυρίως κομπος και ο δευτερος για ασφάλεια,τον μπλε στον κοκκινο σπαγγο σφικτά και γερά ,και δεν θα γλυστραει θα ισοροπει με το ολο συνολο του ισοσκελες τριγωνου.