PDA

Επιστροφή στο Forum : Υλικά ηλ/κης εγκατάστασης ?



kplgr
13-02-10, 18:16
Καλησπέρα σε όλους! Αυτή τη φορά χρειάζομαι την βοήθεια σας για να υπολογίσω το κόστος μιας μίνι (sic) εγκατάστασης, για να ξέρω περίπου τι να περιμένω απ' τον ηλεκτρολόγο.

Το σχέδιο είναι ως εξής:
Υπάρχει 3φασικό ρολόι, απ το οποίο χρησιμοποιείται μόνο η μία φάση. Θέλω λοιπόν μια απ τις άλλες 2
να οδηγηθεί σε ένα κτίσμα, και να δημιουργηθεί μια μικρή εγκατάσταση (πίνακας). Το ρολόι έχει ασφάλειες 40Α,
οπότε υποψιάζομαι οτι μέχρι τον πίνακα θα χρειαστεί καλώδιο 10mm².

Στον πίνακα τώρα, θα χρειαστώ 2 ασφάλειες (εκτός γενικού και ρελέ), 10 και 16 αμπέρ αντίστοιχα.
Ο γενικός φαντάζομαι οτι θα πρέπει να έιναι 40Α, όσο και η ασφάλεια στο ρολόι? Για ρελέ δεν έχω ιδέα, ενημερώστε!

Το κόστος πίνακα και ασφαλειών χωρίς ρελέ όπως τα έχω μετρήσει βγάινει γύρω στην 40αρα (θέλω ψιλοαδιάβροχο πίνακα), αλλα δεν έχω ιδέα για το κόστος του καλωδίου των 10mm² (υποψιάζομαι θα πονέσει αυτό..), και επίσης για τον ρελέ.

Αν κάποιος μπορεί να με κατατοπίσει περίπου για τις τιμές που μου λείπουν θα ήμουν υπόχρεος!

grivaselectric
13-02-10, 18:23
Μην περιμένεις η τιμή να είναι ανάλογη των υλικών.Ξεκινάς λάθος!

dal_kos
13-02-10, 18:38
Ένα ρελέ 40 αμπέρ μονοφασικό με ρεύμα διαφυγής 30mA, κοστίζει περίπου 40 ευρώ. Ωστόσο μην προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για το κόστος της δουλειάς από το κόστος υλικών όταν έχεις να κάνεις με μάστορες. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις προσφορά από περισσότερους ηλεκτρολόγους για την ίδια δουλεια με τα ίδια δεδομένα και ζητούμενα.
Φιλικά,
Κώστας

Αντωνης 88
13-02-10, 18:56
Παρε εναν μονταρισμενο να τελειωνεις ποιο φτηνα θα σου βγει

Αντωνης 88
13-02-10, 18:58
υπαρχουνκαι επωνυμοι με 75 ευρω κομπλε
και καλυπτει 10Α(2 η 3) 16 Α(2) 20Α με διακοπτη 25 Α με διακοπτη ρελε γενικο ενδεικτικα

tomka
13-02-10, 18:59
Δε μπορεις να υπολογισεις ποσο θα στοιχισει αυτη η εγκατασταση μονο απο το κοστος των υλικων. Και υλικα δεν ειναι μονο αυτα που αναφερεις παραπανω. Υπαρχουν κι αλλα υλικα οπως σωληνες σπιραλ κλπ. Πρεπει επισης να υπολογισεις και ποσα μεροκαματα θα χρειαστουν. Λες 10αρα παροχη. Ποσα μετρα? Ειναι πολλα που πρεπει να υπολογισεις. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις προσφορες 2 - 3 ηλεκτρολογους αλλα με συγκεκριμενα πραγματα. Δηλ τι υλικα θα σου βαλει; Πως 8α οδευσουν οι γραμμες; Σε σωληνα, καρφωμενα η στον αερα.....

kplgr
13-02-10, 19:50
Ναι, το καταλαβαίνω ότι εξαρτάται απο τον ηλεκτρολόγο η τιμή, και το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να πάρω προσφορές, απλά εγώ θέλω να βρώ το κόστος των υλικών για να μην με πιάσουν και κότσο.

Στο μέρος που θέλω να γίνει η δουλειά δεν είναι και σε αφθονία οι ηλεκτρολόγοι οπότε δεν περιμένω να υπάρχει καμιά τρελή διακύμανση στις προσφορες, στο κάτω κάτω μπορεί να είναι και συνεννοημένοι (ακραία περίπτωση).
Γι αυτό ψάχνω τις πληροφορίες αυτές, μήπως και βγάλω καμιά άκρη.

Όπως και να 'χει, σας ευχαριστώ πολύ!

dal_kos
13-02-10, 22:23
Και προσοχή! Ό,τι και να κάνεις, ειδικά αν δεν έχουν πέσει τελικοί σοβάδες, μη σκεφτείς να το κάνεις καρφωτό όπως αναφέρθηκε παραπάνω, καθώς αν χαλάσει κάτι, ή θες να ενισχύσεις αργότερα μια γραμμή, δε θα έχεις δυνατότητα να επέμβεις. Επίσης να προσέξεις τη καθετότητα των διαδρομμών, μην κάνει καμιά εξυπνάδα ο ηλεκτρολόγος και φέρει διαγώνια κάποια παροχή επειδή έτσι τον βόλευε. Γιατί το είδα κι αυτό στο σπίτι της θείας μου[εμπορικό διαμέρισμα] όταν πήγαμε να βάλουμε αποροφητήρα και παραλίγο να παθαίναμε ηλεκτροπληξία, γιατί αλλού ήταν το κουτί της γραμμής, κι αλλού κατέβαινε.

FILMAN
17-02-10, 16:17
Ένα ρελέ 40 αμπέρ μονοφασικό με ρεύμα διαφυγής 30mA, κοστίζει περίπου 40 ευρώ. Ωστόσο μην προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για το κόστος της δουλειάς από το κόστος υλικών όταν έχεις να κάνεις με μάστορες. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις προσφορά από περισσότερους ηλεκτρολόγους για την ίδια δουλεια με τα ίδια δεδομένα και ζητούμενα.
Φιλικά,
Κώστας
Προχτές αγόρασα ένα της hager με 26 ευρώ...

tomka
17-02-10, 21:02
Προχτές αγόρασα ένα της hager με 26 ευρώ...

Οι διαφορες στις τιμες μεταξυ λιανικης και χονδρικης ειναι μεγαλες. Αλλη τιμη για εναν ιδιωτη και αλλη τιμη για επαγγελματια. Μεχρι και 60%-70%. Γι αυτο δεν μπορεις να υπολογισει κανεις μονο απο τα υλικα ποσο θα κοστησει μια εγκατασταση

FILMAN
18-02-10, 13:21
Οι διαφορες στις τιμες μεταξυ λιανικης και χονδρικης ειναι μεγαλες. Αλλη τιμη για εναν ιδιωτη και αλλη τιμη για επαγγελματια. Μεχρι και 60%-70%. Γι αυτο δεν μπορεις να υπολογισει κανεις μονο απο τα υλικα ποσο θα κοστησει μια εγκατασταση
Μα ως ιδιώτης το αγόρασα!