PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα συνδεσης στροφομετρου



johnmod
13-02-10, 20:38
εχω ενα στροφομετρο της autogauge το συνδεσα και οταν παταγα γκαζι το στροφομετρο εφτανε μεχρι τρεις χιλιαδες στροφες

ρωτησα κατι μαστορους και μου ειπαν οτι ο πολλαπλασιαστης μου μπορη να δινει διαφορετικη μορφη παλμου απο αυτο που δουλευη το στροφομετρο
πως μπορω να αλλαξω παλμο ?

H3
14-02-10, 00:25
εχω ενα στροφομετρο της autogauge το συνδεσα και οταν παταγα γκαζι το στροφομετρο εφτανε μεχρι τρεις χιλιαδες στροφες

ρωτησα κατι μαστορους και μου ειπαν οτι ο πολλαπλασιαστης μου μπορη να δινει διαφορετικη μορφη παλμου απο αυτο που δουλευη το στροφομετρο
πως μπορω να αλλαξω παλμο ?

Ασε τους παλμους στην ησυχια τους και κοιτα να δεις απο εκει που πηρες το στροφομετρο εαν ειναι για 4 κυλινδρα μοτερ η για 6 κυλινδρα , και εαν ειναι συμβατο για αμαξια με εναν οι περισοτερους πολλαπλασιαστες ,γιατι σε καθε περιπτωση η συχνοτητα των παλμων που παει στον πολλαπλασιαστη σε σχεση με τις στροφες του κινητηρα ειναι διαφορετικη και το οργανο δεν μετραει σωστα
Για να το καταλαβεις καλυτερα τι λεω ,σε εναν 4 -κυλινδρο 4- χρονο κινητηρα καθε 1 στροφη του κινητηρα εχουμε 2 παλμους αναφλεξης (αριθμος κυλινδρων/2 )
Εαν τωρα το αυτοκινητο εχει εναν πολλαπλασιαστη για ολλους τους κυλινδρους και εστω οτι εχουμε 4000 παλμους στον πολλαπλασιστη τοτε το οργανο θα για να δειχνει σωστα θα πρεπει να διαιρει τον αριθμο των παλμων /2 δηλαδη 4000/2=2000 χιλιαδες στροφες κινητηρα εαν ειναι συμβατο με 4 κυλινδρο ,ενω εαν βαλουμε το ιδιο οργανο σε 6 κυλινδρο μοτερ θα πρεπει να διαιρει με 3

johnmod
14-02-10, 13:34
το αμαξι ειναι 4κυλινδρο και το οργανακι εχει ενα διακοπτη πισο και γραφη 4 6 8 το δοκιμασα και στα τρεια αλλα τπτ

H3
15-02-10, 03:21
το αμαξι ειναι 4κυλινδρο και το οργανακι εχει ενα διακοπτη πισο και γραφη 4 6 8 το δοκιμασα και στα τρεια αλλα τπτ

Φανταζομαι το βαζεις σε αυτοκινητο παλιο με ενα μονο πολλαπλασιαστη ,η μηπως δεν ειναι ετσι ? γιατι σε περιπτωση που το βαζεις σε νεο αυτοκινητο με πολλαπλασιαστη σε καθε κυλινδρο τοτε πρεπει να πολλαπλασιαζει τους παλμους Χ 2 για να μετρηση σωστα τις στροφες
Παντως εαν και το προβλημα με τους παλμους δεν μπορει να αποκλειστει ,θεωρω οτι πιθανοτητες του προβληματος ειναι 60% προβληματικο οργανο ,35% μη συμβατο οργανο με το αμαξι σου και τελος 5 % προβλημα μορφης παλμου
Σε περιπτωση που υπαρχει προβλημα μορφης παλμου (πλατος η διαρκεια ) τοτε τα πραγματα περιπλεκονται αρκετα και πρεπει να εχεις γνωση ηλεκτρονικων και πιθανως διαθεσιμοτητα παλμογραφου και συχνομετρου ωστε να εχεις πληρη εικονα των παλμων ωστε παρεμβαλοντας κυκλωματα RC στην εισοδο το οργανου να πετυχεις το σωστο αποτελεσμα στην μετρηση

johnmod
15-02-10, 22:32
το οργανο ειναι καλο το δοκιμασα σε αλλο αυτοκινητο και δουλευε κανονικα, οσους ρωτησα μου ειπανε οτι το προβλημα ειναι με τον παλμο

stom
15-02-10, 22:39
Ξεκινας λεγοντας μας για τι αυτοκινητο και τι στροφομετρο μιλαμε ακριβως.
Βαζεις και το manual αν υπαρχει.
Παντως, εαν το αυτοκινητο λειτουργει κανονικα, δεν παιζει να αλλαξεις τον παλμο.
Μετα δεν θα δουλευει σωστα η μηχανη.

H3
15-02-10, 22:43
τοτε κοιτα να παρεις κατι αλλο να δουλευει ,γιατι οπως σου ειπα τα πραγματα ειναι δυσκολα για καποιον που δεν γνωριζει και δεν εχει και τα απαραιτητα οργανα , για να δει τι ακριβως μορφη και πλατος εχουν οι παλμοι της αναφλεξης, για να αποφασισει τι ακριβως θα κανει

H3
15-02-10, 22:45
Ξεκινας λεγοντας μας για τι αυτοκινητο και τι στροφομετρο μιλαμε ακριβως.
Βαζεις και το manual αν υπαρχει.
Παντως, εαν το αυτοκινητο λειτουργει κανονικα, δεν παιζει να αλλαξεις τον παλμο.
Μετα δεν θα δουλευει σωστα η μηχανη.

Η μορφη των παλμων θα αλλαξει ΜΟΝΟ στην εισοδο του οργανου

petros_87
10-04-10, 10:18
γεια σας παιδια...ειμαι καινοθργιος στο forum....εχω προβλημα..εχω ενα seat marbella κ εχει 2 πολλαπλασιαστες...κ εχω παρει ενα στροφομετρο με το λιγοτερο 4 κυλινδρους....πως το συνδεω κ στους 2 πολλαπλασιαστες???????

ELECTRIC MADNESS
22-10-10, 10:51
http://www.filestube.com/708de8c03d878c9403ea,g/Fiat-Panda-Seat-Marbella-Haynes-Manual-pdf.html katebase edw kai des an exei eksodo kai syndese to sto egefalo

herctrap
22-10-10, 11:51
γιατι δεν κανετε αυτο

πολ/στης 1 -- ---διοδος---> -- εισοδος οργανου
πολ/στης 2 -- ---διοδος---> -- εισοδος οργανου

ELECTRIC MADNESS
13-01-11, 19:27
δε κανει τιποτα ειναι νεκρο οταν το κανεις αυτο

-nikos-
13-01-11, 19:49
μια κρισιμη ερωτιση ,μηπως το αυτοκινιτο σου εχει πλατινες??
τα αμαξια με ηλεκτρονικη αναφλεξη δινουν 2σπινθιρες σε καθε κυλινδρο σε καθε τεσερις χρονους
ενα σπινθιρα λιγο πριν τη σιμπιεση [αβανς] σειμιο και ενα σπινθιρα λιγο πριν ολοκληρωθει η εξαγωγη
ενω τα αυτοκινητα με πλατινες μιραζουν τον σπινθιρα με το ντισριπιτερ και ετσι εχεις ενα σπινθιρα ανα σιμπιεση
οποτε αν το αμαξι ειναι πλατινενιο δεν προκιτε να παρεις τον παλμο που πρεπει

αθικτον
12-07-11, 03:55
21818Καλησπερα σε ολους.

Επειδη δεν δοθηκε λυση ,"καλιο αργα παρα ποτε".

οι οπλισμοι των ρελε να ξηλωθουν.

φιλικα,Γιωργος (αθικτον).