PDA

Επιστροφή στο Forum : xenon φωτα - μπαταριες



marioulinos
16-02-10, 01:42
επιβαρυνεται η μπαταρια με την λειτουργια τους?ισα ισα που καταναλωνουν λιγοτερα νν (35 αντι 55)

με απλα λογια :αν βαλω xenon η μπαταρια μου θα χαλασει - αποφορτιστει γρηγοροτερα?

patridas595
16-02-10, 04:08
Μην βάλεις Xenon αν τα φανάρια σου είναι για αλογόνου. Μπορεί το αυτοκίνητο σου να μη πάθει τίποτα και εσύ να βλέπεις καλύτερα, αλλά γίνεσαι δημόσιος κίνδυνος γιατί σκέτες λάμπες xenon σε φανάρια αλογόνου το μόνο που κάνουν καλά είναι να θαμβώνουν τους απέναντι και αυτούς που κάθονται στα μπαλκόνια.

Xarry
16-02-10, 16:06
Μην βάλεις Xenon αν τα φανάρια σου είναι για αλογόνου. Μπορεί το αυτοκίνητο σου να μη πάθει τίποτα και εσύ να βλέπεις καλύτερα, αλλά γίνεσαι δημόσιος κίνδυνος γιατί σκέτες λάμπες xenon σε φανάρια αλογόνου το μόνο που κάνουν καλά είναι να θαμβώνουν τους απέναντι και αυτούς που κάθονται στα μπαλκόνια.
Αν τα ξενον ειναι ξενον και οχι τυπου ξενον εχουν κατοπτρα τα οποια δεσμεουν τις ακτινες και τις κατευθηνουν σωστα χωρις να στραβωνεις κανενα.

Γιώργος Ανώνυμος
16-02-10, 16:22
Κυκλοφορούν για απλούς τύπους προβολέων, δεν ξέρω αν πληρούν τις όποιες προδιαγραφές περί ασφαλούς χρήσης για ασφαλή λειτουργία και οδήγηση για αμάξια στα οποία δεν προβλέπονταν...

Θέλω μόνο να θίξω το θέμα της σχετικά υψηλής τους τιμής σε συνδιασμό με την ευαισθησία τους - χρόνο ζωής τους. Στη δική μου περίπτωση, δύο φορές, κάηκε πολύ γρήγορά η χαμηλή σκάλα τους στον ένα 'ξένον΄και η υψηλή στους άλλους δύο. Έτσι είπα δεν θα ξαναβάλω!!!

Πάντως αν ένας προβολέας είναι όντως αρύθμιστος π.χ. λόγω μικρού τρακαρίσματος και φοράει ΄ξένον' σίγουρα σε στραβώνει πολύ περισσότερο από έναν απλό...

Το ρεζουμέ λοιπόν είναι να τα φοράμε στα πιό ακριβά αμάξια διότι εκεί διαφαλίζονται καλύτερα οι προϋποθέσεις και προδιαγραφές για τη σωστή λειτουργία τους...

Χαιρετώ
Γιώργος

H3
16-02-10, 17:23
Ειχες βαλει σιγουρα φωτα ΧΕΝΟΝ ,οι διαφορες μαιμουδες τυπου "ΧΕΝΟΝ ",η ασπρου φωτισμου αλλα "ΧΕΝΟΝ ", που πουλανε διαφοροι απατεωνες ??

Phatt
16-02-10, 17:28
Προς Θεου και ενα παιδακι 6 χρονω μπορει να καταλαβει εαν κατι ειναι xenon η τυπου xenon...

marioulinos
16-02-10, 18:19
τι να πω?
μπορει ενας να μου απαντησει σε αυτο που ρωτησα?
εαν βαλω κιτ ξενον θα εξασθαινισει η μπαταρια μου ευκολοτερα?

H3
16-02-10, 18:23
Προς Θεου και ενα παιδακι 6 χρονω μπορει να καταλαβει εαν κατι ειναι xenon η τυπου xenon...


Εαν ηταν τοσο ευκολο ακομα και για ενα παιδακι 6 χρονων ,δεν θα υπηρχαν αυτα τα "λαμογια " που πασαρουν οτι βγαζει "ασπρο " φως οτι προερχεται απο φωτα τεχνολογιας ΧΕΝΟΝ HID

H3
16-02-10, 18:25
τι να πω?
μπορει ενας να μου απαντησει σε αυτο που ρωτησα?
εαν βαλω κιτ ξενον θα εξασθαινισει η μπαταρια μου ευκολοτερα?


ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ,ΟΤΑΝ ΕΘΕΣΕΣ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ

marioulinos
16-02-10, 20:27
μπορει καποιος ομως να επαληθευσει?
ναι χαλαει/οχι δεν χαλαει?
οσον αφορα το αν απαντησα δεν ξερω ειλικρινα.αυτη η απορια με εμποδιζει απο το να αγορασω το κιτ η οχι.

jim.ni
17-02-10, 01:31
ισα ισα που καταναλωνουν λιγοτερα νν (35 αντι 55)
είπες, άρα? πως είναι δυνατών να χαλάνε ποιο γρήγορα την μπαταριά

patridas595
17-02-10, 02:51
Για να μαθαίνουν μερικά παιδάκια που κάνουν τους δρόμους ακόμα πιο επικίνδυνους απ'οτι είναι για βλέπουν αυτοί καλύτερα, και να "φαίνεται πιο ωραίο τ'αμάξι"

http://www.danielsternlighting.com/tech/bulbs/Hid/conversions/conversions.html

Όταν περάσετε την ηλικία των 15 τα ξαναλέμε.

basilis_00
17-02-10, 07:29
Αν χαλαγε γρηγοροτερα η μπαταρια σου δε θα τα εβαζαν ουτε οι κατασκευαστες! Και οι μπαταριες των αυτοκινητων που εχουν xenon φωτα, κοινες μπαταριες ειναι!
Απλα προσεξε αυτο που σου ειπε καποιος πιο πανω...αλλο τυπου xenon και αλλο xenon!
Κατα τα αλλα ουτε τυφλωνεις τους αλλους ουτε τπτ!
Θα τυφλωνεις τους αλλους αν μας σηκωσεις την σκαλα των φωτων σου στο 3...εκει ναι μας γαμ@Σ!!! :001_rolleyes:

Γιώργος Ανώνυμος
17-02-10, 09:28
Για να μαθαίνουν μερικά παιδάκια που κάνουν τους δρόμους ακόμα πιο επικίνδυνους απ'οτι είναι για βλέπουν αυτοί καλύτερα, και να "φαίνεται πιο ωραίο τ'αμάξι"

http://www.danielsternlighting.com/tech/bulbs/Hid/conversions/conversions.html

Όταν περάσετε την ηλικία των 15 τα ξαναλέμε.

+++ πολύ καλό!!!

Learn to read first, act then...!!!

Το θέμα λοιπόν δεν είναι η κατανάλωση αλλά όλα τα υπόλοιπα!!!

Στη δική μου περίπτωση τα είχα προμηθευτεί από την αντιπροσωπεία αλλά και αυτό δεν λέει τίποτε. Πριν καλά καλά το ψάξω παραπάνω τα αντικατέστησα, λόγω των βλαβών που προανέφερα!!!

Γιώργος Ανώνυμος
17-02-10, 09:34
Κατα τα αλλα ουτε τυφλωνεις τους αλλους ουτε τπτ!
Θα τυφλωνεις τους αλλους αν μας σηκωσεις την σκαλα των φωτων σου στο 3...εκει ναι μας γαμ@Σ!!! :001_rolleyes:

Η ουσία της παρατήρησης περί στραβώματος των άλλων είναι πως από τη στιγμή που για οποιαδήποτε λόγο (ρύθμιση πάνω-κάτω φώτων για όσα α/τα το διαθέτουν, μικροαλλαγή θέσης του προβολέα -αλληθώρισμα- από μικροτρακάρισμα ή άλλο λόγο κλπ.) δεν είναι σωστή η θέση του προβολέα το αποτέλεσμα του ΄τυφλώματος' του προπορευόμενου ή στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας α/τ είναι πιό έντονο με τα xenon.

Επειδή η παραπάνω πιθανότητα είναι μικρότερη σε μεγαλύτερα α/τ ή α/τ πολυτελείας σε συνδυασμό με την καλύτερη ποιότητα των προβολέων, γι'αυτό συνίσταται η χρήση xeon σε αυτά. Κατά τα άλλα δεν υφίσταται περιορισμός σε οποιαδήποτε κατηγορία οχημάτων!!!

Καλημέρα!!!

Nemmesis
17-02-10, 10:00
ρε παιδια τι λετε??? σε κλασικο ανακλαστιρα 8α βαλετε ξενον??? για αρκετα αμαξια υπαρχουν aftermarket φαναρια που κανουν για ξενον... και μαλιστα οχι τα φτηνα φαναρια που λενε και καλα οτι ειναι για ξενον... θελει καλο ψαξιμο..

Γιώργος Ανώνυμος
17-02-10, 11:31
Η λειτουργία του ανακλαστήρα υποθέτω πως είναι η ίδια για οποιαδήποτε λάμπα έχει αντίστοιχα φυσικά χαρακτηριστικά δηλ. καταρχήν προφανώς βιδώνει στην ίδια θέση με το συμβατικό λαμπτήρα, έχει παραπλήσια διάσταση ή με απλά λόγια ως πηγή φωτός διατηρεί τα ίδια χαρακτηριστικά γεωμμετρίας με την συμβατική. Δεν γνωρίζω βεβαίως αν οι κατασκευαστικές εσωτερικές λεπτομέρειες του 'ξένον' δημιουργούν αλλοίωση του συνδυασμένου αποτελέσματος, όπως π.χ. εσωτερικός του 'ξένον' ανακλαστήρας.

Υποθέτω επίσης ότι θα υπάρχουν προβολείς για κάποια μάλλον από κάποια κατηγορία και πάνω όπως επίσης πως ΔΕΝ θα υπάρχουν για τα οικονομικότερα μοντέλα στο οποία νομίζω στοχεύει η αρχική ερώτηση!

Χαιρετώ

Nemmesis
17-02-10, 11:54
Η λειτουργία του ανακλαστήρα υποθέτω πως είναι η ίδια για οποιαδήποτε λάμπα έχει αντίστοιχα φυσικά χαρακτηριστικά δηλ. καταρχήν προφανώς βιδώνει στην ίδια θέση με το συμβατικό λαμπτήρα, έχει παραπλήσια διάσταση ή με απλά λόγια ως πηγή φωτός διατηρεί τα ίδια χαρακτηριστικά γεωμμετρίας με την συμβατική. Δεν γνωρίζω βεβαίως αν οι κατασκευαστικές εσωτερικές λεπτομέρειες του 'ξένον' δημιουργούν αλλοίωση του συνδυασμένου αποτελέσματος, όπως π.χ. εσωτερικός του 'ξένον' ανακλαστήρας.

Υποθέτω επίσης ότι θα υπάρχουν προβολείς για κάποια μάλλον από κάποια κατηγορία και πάνω όπως επίσης πως ΔΕΝ θα υπάρχουν για τα οικονομικότερα μοντέλα στο οποία νομίζω στοχεύει η αρχική ερώτηση!

Χαιρετώ

η λαμπα μπορει να κουμπονει στα φαναρια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ταιριαζει το φαναρι... και αυτο γιατι η πηγη φωτος μεσα στην λαμπα ειναι σε διαφορετικο σημειο απο τις απλες οποτε αμεσως χανουμε το κεντρο εστιασης του φαναριου, αυτο με λιγη ρυθμιση του φαναριου το καλητερευουμε... εκει που υπαρχει το προβλημα ειναι στα φαναρια με αδιαφανη τζαμι μπροστα... (ξερετε εκεινα στα παλιου τυπου αυτοκινητα που φενεται να εχουν πτυχες εσωτερικα... εκεινες οι πτυχες σκορπουν το φως σε λαθος σημεια και επειδη ειναι τεραστια η φωτινοτητα μας τυφλωνουν... την επομενη φορα που θα σας τυφλωσει αμαξι κατα 90% θα ειναι απο τετοια φαναρια σε καποιο αμαξι μοντελο του 90... τοσο χαζος κοσμος υπαρχει...