PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια σε μία άσκηση...



petrostip
16-02-10, 19:33
Γεια σας.
Χρειάζομαι βοήθεια στην ακόλουθη άσκηση:

Στο κύκλωμα του παρακάτω σχήματος να υπολογιστεί η τάση Vout για τους συνδυασμούς τάσεων V1,V2:

a) V1=0, V2=0
b) V1=0, V2=5
c) V1=5, V2=5


http://i47.tinypic.com/ab2vqc.jpg


Ευχαριστώ...!!

kopla
16-02-10, 19:56
Επειδή θα ακολουθήσει τεράστιο κράξιμο:001_smile: σε μια πιθανή λύση, σκέψου:
Εχω καποια hints στις παρενθέσεις, μην τα δεις.

- Πότε αγει μια δίοδος και ποια ειναι η πτώση τασης πάνω της (ιδανική? Vdrop=0v)
- Όταν δεν αγει πως συμπεριφέρεται (ανοιχτός διακόπτης, αμελητέο ρεύμα διαροής)
- Όταν εχουμε μια αντίσταση με 5 βολτ στο ενα ακρο, και το αλλο ειναι στον αερα τότε τι γίνεται? (έχουμε 5 βολτ και στο αλλο άκρο)


Μοιάζει με πύλη? Αν ναι, τι πύλη είναι?

petrostip
16-02-10, 20:05
kopla σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες...

Επειδή δεν ξέρω πολλά από ηλεκτρονικά(δηλαδή είμαι άσχετος), μπορείς να κάνεις μια καλύτερη επεξήγηση;;;

Δηλαδή,όταν V1=V2=0 Volt η τάση εξόδου είναι 5 Volt και όταν V1=V2=5 Volt η τάση εξόδου είναι 15 Volt;;;

Υ.Γ.:

Δεν μοιάζει σαν πύλη OR;;;

Thanos10
16-02-10, 20:16
Οχι δεν το εχεις καταλαβει.

tasosmos
16-02-10, 20:20
Αφου εχεις ηδη το κυκλωμα και σου ζητειται το αποτελεσμα απλα περνα τα σε ενα προγραμμα εξομοιωσης και δες κατευθειαν το αποτελεσμα αν δεν μπορεις να τα λυσεις.

Αν σου ζητειται αποδειξη τοτε με τα αποτελεσματα θα μπορεις να τσεκαρεις αν το πηγες καλα ή να παρεις μια ιδεα τι πρεπει να κανεις.

Ειναι βεβαια λιγο ανορθοδοξη προσεγγιση αλλα νομιζω ειναι καλυτερα απο το να σου να περιμενεις να σου πει καποιος τα αποτελεσματα.

kopla
16-02-10, 20:31
Πετρο, δεν πέτυχες τίποτα !
Αυτό μοιάζει με ασκηση, και ήταν απο τις πρώτες που ειχα κανει στα ηλεκτρονικά1. Είναι πολύ βασικά πράγματα και η απλή δίοδος ειναι απο τους πρώτους ημιαγωγούς που ασχολείται κανείς. Δεν εχω κόλλημα στο να σου πω (και ας ειναι και άσκηση) θα ήταν όμως προτιμότερο να τα δεις μόνος σου γιατι αυτά ειναι τα πρώτα βήματα.