PDA

Επιστροφή στο Forum : a/c



fm344
17-02-10, 06:21
καλημερα.
θελω να μαθω πως μπορω απο το τηλεχειριστηριο του αιρ κοντισιον,να δω αν εχει καπιο προβλημα,η συσκευη.
δηλαδη,ξερω πως πατοντας καπιοα κουμπια απο το τηελεχειριστηριο,μπαινεις στο μενου του αιρ κοντισιον.αν εχει καπιο προβλημα-αεριο-δινει ενα κωδικο που εξηγει στο πινακα που εχει τι σημαινει.
γνωριζει καπιος πια ειναι αυτα τα κουμπια που πρεπει να πατησω,και αφου δω,πως επιστρεφω πισω?
..............................
επισεις,πως μπορω να ξερω,αν το αιρ κοντισιον το καλοακαιρι λειτουργει κανονικα,και πως το χειμωνα-εχει να κανει με την επιστροφη-καθως και τι ρυθμισει θερμοκρασιας πρεπει να εχει για χειμωνα,καλοκαιρι?
ευχαριστω:blush:

Nemmesis
17-02-10, 10:08
καλημερα.
θελω να μαθω πως μπορω απο το τηλεχειριστηριο του αιρ κοντισιον,να δω αν εχει καπιο προβλημα,η συσκευη.
δηλαδη,ξερω πως πατοντας καπιοα κουμπια απο το τηελεχειριστηριο,μπαινεις στο μενου του αιρ κοντισιον.αν εχει καπιο προβλημα-αεριο-δινει ενα κωδικο που εξηγει στο πινακα που εχει τι σημαινει.
γνωριζει καπιος πια ειναι αυτα τα κουμπια που πρεπει να πατησω,και αφου δω,πως επιστρεφω πισω?
..............................
επισεις,πως μπορω να ξερω,αν το αιρ κοντισιον το καλοακαιρι λειτουργει κανονικα,και πως το χειμωνα-εχει να κανει με την επιστροφη-καθως και τι ρυθμισει θερμοκρασιας πρεπει να εχει για χειμωνα,καλοκαιρι?
ευχαριστω:blush:

αυτοδιαγνωση σε κλιματιστικα οικιακου τυπου δεν εχουν ολες οι μαρκες... μαλλον ελαχιστες θα ελεγα... πες τι μαρκα ειανι το κλιματιστικο σου και βλεπουμε..

.........
χοντρικα για να δεις το καλοκαιρι αν εχει υγρα πρεπει ο σωληνας να ειναι κρυος να εχεις υγρασια αλλα να μην εχει παγο.. αν εχει παγο τοτε εχει λιγα υγρα.. το χειμονα πρεπει να δεις αν απλα ειναι αρκετα ζεστοι η σωληνες... η ρυθμιση θερμοκρασιας ειναι καθαρα θεμα χορου.... επειδη τα κλιματιστικα εχουν το αισθητιριο ψηλα στην εσωτερικη μοναδα μπορει το καλοκαιρι για να πιασει πχ 24 βαθμους στο αισθητιριο η θερμοκρασια να ειναι χαλημα αρκετα ποιο κατω.... και τον χειμονα το αντιθετο επειδη ο ζεστος αερας ανεβαινει πανω... εμπειρικα θα το δεις που σου αρεσει εσενα... απλα οχι υπερβολες... πχ εχει εξω 35βαθμους και εσυ ζητας 20 στο κλιματιστικο... τοτε κινδυνευεις απο θερμοκρασιακο σοκ

καλημερα...

fm344
18-02-10, 09:18
καλημερα .τα a/c που εχω ειναι coolstar,mistumitsi,daikin.
ξερω πως διαφερει το ενα απο το αλλο.αλλα γενικα πως μπορω να κανω διαγνωση,θελω να μαθω.
ο λογος που το ζηταω,ειναι πως εχω προβλημα με το κλιματιστικο.καλεσα εναν τεχνικο,ο οπιος εκανε διαγνωση με το τηλεχειριστιριο και μου ειπε πως θελει αεριο,αλλαγη σενσορα και κατι αλλα,που τα ειδε στο πινακακι με τους κωδικους.(καλυτερα να αγορασω αλλο αν ειναι να μου το κανει επισκευη)
και θελω και εγω να δω αν οντος ειναι ετσι ,η,ειναι λογια του αερα.
.........................
με τις θερμοκρασιες με μπερδεψες.
το καλοκαιρι,η θερμοκρασια που θελουμε να εχουμε στο χωρο μας,πρεπει να ειναι πιο χαμηλη απο την εξωτερικη θερμοκρασια?
το χειμωνα πιο υψηλη?
δωσε ενα παραδειγμα .
ευχαριστω

Nemmesis
18-02-10, 11:51
το coolstar ειναι σχεδον απιθανο να εχει αυτοδιαγνωση βλαβων... το mitsumitsi? αν δεν εκανες λαθος στο ονομα τοτε και αυτο δεν 8α εχει.. αν ειναι mitsubishi τοτε μπορει να εχει (δυστηχως δεν ξερω να σου συγκεκριμενα)... στην daikin τα περισσοτερα εχουν και για να μπεις στην αυτοδιαγνωση βλαβων πρεπει κρατοντας το τηλεκοντρον στραμενο προς το ac πρεπει να πατησεις για 5sec το κουμπι "cansel" του χρονοδιακοπτη.. θα πρεπει να ακουσεις εναν ηχο απο το ac και στο χειριστιριο θα πρεπει εκει που δειχνει την θερμοκρασια να δειχνει "00" και να αναβοσβηνει.. μετα θα πατησεις ξανα αρκετες φορες μεχρι να αρχισει να σου δειχνει τους κωδικους βλαβων .. με τους κωδικους αυτους θα πας στο ενχειριδιο χρησης και στις τελευταιες σελιδες εχει ενα πινακακι που λεει τι ειναι ο καθε κωδικος..
να ξερεις ομως... οι βλαβες αυτες που θα δειξει ειναι πιθανες.. και οχι οτι στανταρ ειναι αυτο.. απλα δινει μια ιδεα στον τεχνικο κατα που να κοιταξει...
πχ ας πουμε οτι μπορει να σου πει οτι εχει χαλασμενο αισθητιριο και λιγα υγρα (φρεον) αποκλειαται να ειναι και οι 2 βλαβες ταυτοχρονα... δλδ μαλλον εχει χαλασει το αισθητηριο και βγαζει λαθος ενδειξη οποτε βλεπει και λαθος θερμοκρασια πχ στο σωληνα της υψηλης με αποτελεσμα να βρισκει και αλλου βλαβη...
για τα αλλα 2 μηχανηματα που εχεις το καλητερο ειναι διαβασεις τα ενχειριδια τους και να δεις αν εχουν αυτοδιαγνωση, αν εχουν θα σου εξιγουν και πως ακριβως να το ψαξεις...

..........

το καλοκαιρι θελουμε χαμηλη απο την εξωτερικη θερμοκρασια πχ εχει εξω 30 και εμεις θελουμε 25... απλα επειδη ο αισθητηρας ειναι πανω στα κλιματιστικα δλδ αρκετα ψιλα τοτε επειδη ο ψυχρος αερας ειναι βαρυτερος μεχρι να πιασει τους 25 εκει ψιλα για να κοψει το κλιματιστικο μπορει χαμηλα στα ποδια να ειναι μεχρι και 3-4 βαθμους χαμηλοτερη η θερμοκρασια...

τον χειμονα θελουμε υψηλωτερη θερμοκρασια απο εξω... πχ εξω εχει 15 και εμεις μεσα θελουμε 25... στη θερμανση ομως επειδη ο ζεστος αερας ειναι πιο ελαφρης ανεβαινει ψιλα οποτε παλι μπορει να "κοψει" το μηχανημα βλεποντας οτι εχει την θερμοκρασια που ζητησαμε ενω στην πραγματικοτητα χαμηλα να ειναι αρκετα πιο χαμηλη η θερμοκρασια...

σε ποιο απο τα 3 μηχανηματα εχεις προβλημα? επισης αν τελικα θελει επισκευη το μηχανημα να αν χρειαστει να βαλουν υγρα πρεπει να προσεξεις κατι.. αν ειναι R410A το φρεον του μηχανηματος τοτε ειναι λαθος απλα να συμπληρωσουν... κανονικα πρεπει να το αδιασουν ολο, να κανουν κενο στους σωληνες μετα να βαλουν με ζυγαρια ποσο κιλα φρεον γραφει πανω στο καρτελακι...

ελπιζω να μην σε κουρασα..

fm344
18-02-10, 15:50
καλησπερα παναγιωτη.
εισαι απολυτα κατανοητος,τωρα.με βοηθησες πολυ.καταλαβα ολα οσα ηθελα.
το προβλημα που εχω ειναι στο coolstar.στα αλλα 2 δεν εχω προβλημα,αλλα ειναι ευκαιρια να ξερω.
το coolstar,δεν εχει διαγνωση.
και με τις θερμοκρασιες ,οκ.καταλαβα.
το αεριο που εχουν οι συσκευες μου ειναι 410.
σε ευχαριστω πολυ:001_smile::001_smile::001_smile::001_smile::0 01_smile: