PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλωμα με LED



leeperik
18-02-10, 11:49
Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα βοήθεια σχετικα με μια κατασκευή.
Θελω να φτιάξω ενα τρεχαντηρι με led (20 με 30 led) να ανάβουν διαδοχικά το ένα μετά το άλλο χωρις να σβήνει το προηγούμενο,οταν αναψουν ολα να σβηνουνα και ξανα απο την αρχη.
Το θέμα μου ειναι με τι τροπο να το φτιαξω.παλαιοτερα είχε πεσει στα χερια μου ενας προγραμματιστής avr ,stk 500.
τι προτείνετε με προγραμματιζομενο η υπάρχει και άλλος τροπος;

ευχαριστώ για οποια βοήθεια

FILMAN
18-02-10, 12:54
Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα βοήθεια σχετικα με μια κατασκευή.
Θελω να φτιάξω ενα τρεχαντηρι με led (20 με 30 led) να ανάβουν διαδοχικά το ένα μετά το άλλο χωρις να σβήνει το προηγούμενο,οταν αναψουν ολα να σβηνουνα και ξανα απο την αρχη.
Το θέμα μου ειναι με τι τροπο να το φτιαξω.παλαιοτερα είχε πεσει στα χερια μου ενας προγραμματιστής avr ,stk 500.
τι προτείνετε με προγραμματιζομενο η υπάρχει και άλλος τροπος;

ευχαριστώ για οποια βοήθεια
Εγώ θα έβαζα 2 ή 3 LM3914 στη σειρά, που να οδηγούνται από μια πριονωτή τάση. Τόσο απλά... (klick, ξέρω τι θα πεις...)

leeperik
18-02-10, 14:04
Η αληθεια ειναι οτι το αθλημα το εχω παρατησει αρκετα χρονια,για διαφορους λογους.οποτε οποιαδηποτε ιδεα θα μου ητανε πολυ χρησημη.
ευχαριστω πολυ filman και οσους μου δωσουν καποια ιδεα,

gf
18-02-10, 14:46
serial in parallel out shift registers
74hct164 74hct595 74hct675

και φυσικα τα 3914 με πριονωτη του FILMAN.

GeorgeVita
18-02-10, 21:58
Γειά σας,
νομίζω ότι αν ο leeperik μπορεί να γράψει πρόγραμμα για microcontroller είναι η καλύτερη λύση.

- Με 18-pin μC τα leds θα συνδεθούν σε matrix 3x10 με 10 αντιστάσεις στις ανόδους και 3 mosfet n-channel (BS170) στις 3 κοινές καθόδους
- Ταλάντωση από RC με μερικώς μεταβλητή R (τρίμερ σε σειρά με σταθερή αντίσταση) για να ρυθμίζεται η ταχύτητα
- Η σάρωση των leds να έχει αρκετά μεγάλη συχνότητα για να μην επηρεάζεται η φωτεινότητα από την μεταβολή της ταχύτητας
- απλό ή εσωτερικό κύκλωμα reset

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/trexadiri.jpg

Συνολικά θα χρειαστούν:
1 μController (18 pin)
11-12 αντιστάσεις
1 τρίμερ
2 πυκνωτές
3 mosfet (ή transistors με αντίσταση στη βάση)
30 leds
τροφοδοσία (regulator κλπ.)
>>> και βέβαια το πρόγραμμα!

Φιλικά,
Γιώργος

leeperik
20-02-10, 20:52
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.
Θα κοιτάξω και θα δω σε ποιό θα καταλήξω,

FILMAN
22-02-10, 14:47
Γειά σας,
νομίζω ότι αν ο leeperik μπορεί να γράψει πρόγραμμα για microcontroller είναι η καλύτερη λύση.

- Με 18-pin μC τα leds θα συνδεθούν σε matrix 3x10 με 10 αντιστάσεις στις ανόδους και 3 mosfet n-channel (BS170) στις 3 κοινές καθόδους
- Ταλάντωση από RC με μερικώς μεταβλητή R (τρίμερ σε σειρά με σταθερή αντίσταση) για να ρυθμίζεται η ταχύτητα
- Η σάρωση των leds να έχει αρκετά μεγάλη συχνότητα για να μην επηρεάζεται η φωτεινότητα από την μεταβολή της ταχύτητας
- απλό ή εσωτερικό κύκλωμα reset

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/trexadiri.jpg

Συνολικά θα χρειαστούν:
1 μController (18 pin)
11-12 αντιστάσεις
1 τρίμερ
2 πυκνωτές
3 mosfet (ή transistors με αντίσταση στη βάση)
30 leds
τροφοδοσία (regulator κλπ.)
>>> και βέβαια το πρόγραμμα!

Φιλικά,
Γιώργος
Γιώργο δεν είναι τόσο απλό, λόγω του πλήθους των led... Φαντάσου ότι για κάποια στιγμή όλα τα led θα πρέπει να είναι αναμμένα... Θα ξεπεραστεί το όριο του μέγιστου ρεύματος για το chip του ελεγκτή... Το ότι τα led δουλεύουν με πολύπλεξη δε λέει τίποτα, γιατί το στιγμιαίο ρεύμα ανά led θα πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερο του μέσου, οπότε πάλι θα έχουμε υπέρβαση του μέγιστου ρεύματος... Γι' αυτό συστήνω LM3914 με τάση τροφοδοσίας 5V. Όχι τίποτα άλλο, γλυτώνεις και τις αντιστάσεις σε σειρά με τα led!

GeorgeVita
22-02-10, 23:44
Γιώργο δεν είναι τόσο απλό, λόγω του πλήθους των led... Φαντάσου ότι για κάποια στιγμή όλα τα led θα πρέπει να είναι αναμμένα... Θα ξεπεραστεί το όριο του μέγιστου ρεύματος για το chip του ελεγκτή... Το ότι τα led δουλεύουν με πολύπλεξη δε λέει τίποτα, γιατί το στιγμιαίο ρεύμα ανά led θα πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερο του μέσου, οπότε πάλι θα έχουμε υπέρβαση του μέγιστου ρεύματος... Γι' αυτό συστήνω LM3914 με τάση τροφοδοσίας 5V. Όχι τίποτα άλλο, γλυτώνεις και τις αντιστάσεις σε σειρά με τα led!
Γειά σου FILMAN,
σίγουρα το LM3914 είναι πιο "ασφαλές" ή απλό μιας και η εφαρμογή είναι οδήγηση LED (όταν μάλιστα θα ανάβουν και όλα).

Για την περίπτωση χρήσης μC νομίζω ότι είναι θέμα υπολογισμών κατά τη σχεδίαση και την επιλογή υλικών.
λ.χ. τα σύγχρονα LEDs είναι αρκετά "αποδοτικά" (ανάβουν με 2-5mA DC)
ο PIC16F628A (http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/40044G.pdf) (τυπικός μC 18pins της microchip) έχει:
"Maximum output current sourced/sunk by any I/O pin: 25 mA
Maximum current sunk by PORTA and PORTB (Combined): 200 mA
Maximum current sourced by PORTA and PORTB (Combined): 200 mA "

Με σάρωση 3x και If peak 18-20 mA μάλλον είναι εφικτό.
Αν η τάση τροφοδοσίας γίνει 3V ή 3.3V ελαχιστοποιείται και το power dissipation.

Βέβαια όλα εξαρτώνται από την εφαρμογή και τις απαιτήσεις της.

Φιλικά,
Γιώργος

gsmaster
23-02-10, 00:07
Ποιος είπε ότι όλα τα led πρέπει να ανάβουν ταυτόχρονα για να φαίνονται αναμμένα?....
Αν τα led σαρώνονται πολύ γρήγορα και με αρκετό ρεύμα, δεν χρειαζεται να ανάβουν ταυτόχρονα. (θα φαίνεται σαν να ανάβουν ταυτόχρονα)

FILMAN
23-02-10, 14:50
Γειά σου FILMAN,
σίγουρα το LM3914 είναι πιο "ασφαλές" ή απλό μιας και η εφαρμογή είναι οδήγηση LED (όταν μάλιστα θα ανάβουν και όλα).

Για την περίπτωση χρήσης μC νομίζω ότι είναι θέμα υπολογισμών κατά τη σχεδίαση και την επιλογή υλικών.
λ.χ. τα σύγχρονα LEDs είναι αρκετά "αποδοτικά" (ανάβουν με 2-5mA DC)
ο PIC16F628A (http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/40044G.pdf) (τυπικός μC 18pins της microchip) έχει:
"Maximum output current sourced/sunk by any I/O pin: 25 mA
Maximum current sunk by PORTA and PORTB (Combined): 200 mA
Maximum current sourced by PORTA and PORTB (Combined): 200 mA "

Με σάρωση 3x και If peak 18-20 mA μάλλον είναι εφικτό.
Αν η τάση τροφοδοσίας γίνει 3V ή 3.3V ελαχιστοποιείται και το power dissipation.

Βέβαια όλα εξαρτώνται από την εφαρμογή και τις απαιτήσεις της.

Φιλικά,
Γιώργος
Γιώργο, αν το κάνεις έτσι όπως λες, γίνεται, διότι το ρεύμα που θα δίνει ο ελεγκτής θα είναι περίπου 150mA όταν όλα τα led θα είναι φωτεινά, ενώ το μέσο ρεύμα ανά led θα είναι 5mA. (Δεν ήξερα ότι έχουν βγει μικροελεγκτές που να μπορούν να δώσουν τόσο μεγάλο συνολικό ρεύμα!) Αν όμως θέλεις να ανεβάσεις φωτεινότητα, θα βγεις εκτός ορίων. Αν μειώσεις την τάση τροφοδοσίας όπως λες, θα μειωθεί και η έκλυση θερμότητας, το όριο των 200mA όμως πάλι θα ισχύει.

FILMAN
23-02-10, 14:52
Ποιος είπε ότι όλα τα led πρέπει να ανάβουν ταυτόχρονα για να φαίνονται αναμμένα?....
Αν τα led σαρώνονται πολύ γρήγορα και με αρκετό ρεύμα, δεν χρειαζεται να ανάβουν ταυτόχρονα. (θα φαίνεται σαν να ανάβουν ταυτόχρονα)
gsmaster, κάνεις λάθος. Ο Γιώργος το κατάλαβε, εσύ όμως όχι. Το κλειδί είναι ότι αυτό ακριβώς το "αρκετό ρεύμα" που λες, είναι αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα.

herctrap
24-06-10, 14:04
ναι αλλα και ο gsmaster δικιο εχει

στο led matrix (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51068) αναβα ενα ενα τα led για 30uS το καθενα και δεν ειχες fliker effect

μετα τα 800uS ειχες

-----------------------


διαβασα το datasheet αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι εχω καταλαβει και τι επρεπε

μπορει καποιος σας παρακαλω να μου φουρνισει ενα κυκλωμα με το lm3914

το οποιο θα εχει σαν input pwm (0-5)V και εξοδο 0led στα 0V και 10led στα 5V

και αν ειναι δυνατον να αναβοσβηνουν οταν αναψουν και τα 10

εχει ενα παραδειγμα στην σελιδα 13 (http://www.national.com/ds/LM/LM3914.pdf) αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος

τα bargraph ειναι αυτα
http://cgi.ebay.com/10-SEGMENT-LED-BARGRAPH-Bi-Color-Green-Red-Brand-New-/330390378752?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ceccd1900


ευχαριστω

FILMAN
01-07-10, 17:47
Δεν μιλάμε για το τρεμοπαίξιμο, αλλά για το ρεύμα που θα τραβάει όλο το σύστημα όταν όλα τα LED πρέπει να φαίνονται αναμμένα.

herctrap
01-07-10, 18:33
το οποιο θα ειναι το μεγιστο ρευμα που θα τραβαει ενα led

γιατι καθε φορα αναβει μονο ενα ακομα και αν θες να τα αναψεις ολα

ετσι εκανα εγω τουλαχιστον και δεν ειχα κανενα προβλημα

FILMAN
07-07-10, 17:45
το οποιο θα ειναι το μεγιστο ρευμα που θα τραβαει ενα led

γιατι καθε φορα αναβει μονο ενα ακομα και αν θες να τα αναψεις ολα

ετσι εκανα εγω τουλαχιστον και δεν ειχα κανενα προβλημα
Ναι, με τη διαφορά ότι αυτό θα πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερο αυτού που θα πέρναγε αν το LED άναβε σταθερά... Π.χ. ανάβουμε ένα LED με ρεύμα 10mA. Για να ανάψουμε 2 τέτοια LED με πολύπλεξη ώστε να φαίνονται αναμμένα και τα δύο με την ίδια αυτή ένταση, πόσο πρέπει να είναι το ρεύμα που θα περνάει από κάθε LED (για όση ώρα περνάει); 20mA. Κατάλαβες τώρα;

herctrap
07-07-10, 19:18
δηλαδη με το που αναβεις το LED τραβαει 20mA στιγμιαια και μετα δουλευει με 10mA ?

GeorgeVita
07-07-10, 21:37
δηλαδή με το που ανάβεις το LED τραβάει 20mA στιγμιαία και μετά δουλεύει με 10mA;
Γειά σου Ηρακλή,
παρατηρώντας την καμπύλη ρεύματος/φωτεινότητας ενός αποδοτικού LED βλέπουμε ότι υπάρχει αρκετά γραμμική σχέση με σχεδόν διπλή φωτεινότητα για διπλό ρεύμα:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/L7104LSRD.jpg

Αν "αναβοσβήνεις" το LED (πολύπλεξη) για να πετύχεις παρόμοια φωτεινότητα θέλεις πολλαπλάσιο ρεύμα όσο περίπου ο λόγος ON/OFF.
Δηλαδή αν "σαρώνεις" 10 LED και θέλεις να πετύχεις ίδια φωτεινότητα όσο και σε στατική λειτουργία, το ρεύμα πολύπλεξης ανά LED θα είναι περίπου 10-πλάσιο (στην πραγματικότητα είναι λιγότερο λόγω της "μνήμης" του μεταισθήματος στο οπτικό νεύρο).

Το ρεύμα στο LED είναι σταθερό σε όλη τη διάρκεια φωτοβολίας. Αν δημιουργούνται κορυφές (peaks/spikes) στο άναμμα/σβήσιμο πρέπει να αναλυθεί το κύκλωμα οδήγησης.

Φιλικά,
Γιώργος

FILMAN
08-07-10, 13:59
Γιώργο με κάλυψες απόλυτα!

herctrap
08-07-10, 14:32
εγω μπερδευτικα περισσοτερο

οταν εχεις 10 led αναμμενα ταυτοχρονα σε ενα σκοτεινο δωματιο εχεις 10 κερια

οταν τα εχεις ολα αναμμενα με πολυπλεξη ενα καθε φορα
θα εχεις 1 κερι


τα xenon για να αποδοσουν 100%
θελουν καποιον χρονο να ζεσταθουν

ισχυει το ιδιο και για τα led η αναβουν κατευθειαν


γιατι αν αναβουν κατευθειαν τοτε τραβαει κατευθειαν το ρευμα λειτουργιας του led

δλδ

ακομα δεν καταλαβα αν οταν αναψω ενα led εχω

0 - 20 - 50 - 20 - 15 - 15 - 15 - 15 ma

ή

15 - 15 - 15 - 15 - 15 - 15 - 15 - 15 ma

FILMAN
08-07-10, 15:00
Όταν θες να ανάψεις ένα LED με 10mA το τροφοδοτείς με 10mA συνεχώς κι αυτό ανάβει με μια α ένταση. Αν θες να ανάψεις 2 LED με την ίδια α ένταση το καθένα, δίνεις συνεχώς 10mA στο καθένα. Αν τώρα θες να ανάψεις 2 LED με πολύπλεξη και να φαίνονται και τα δυο αναμμένα με την ίδια πάλι α ένταση, θα δώσεις 20 mA στο καθένα εναλλάξ, δηλ. όταν το ένα δουλεύει με 20mA το άλλο θα είναι σβηστό και ανάποδα. Αν είναι 10 LED αντί για δύο, θα δίνεις ρεύμα 100mA στο καθένα. Τα LED ανάβουν κατευθείαν, δεν έχουν χρόνο προθέρμανσης.

herctrap
08-07-10, 15:36
ναι αλλα αν υπερβω τα 30ma δεν θα κανει μπαμ

οταν πχ σε πρασσινο led δωσω κατα λαθος παραπανω ταση τοτε αυτο ειναι πορτοκαλι οχι πρασσινο

FILMAN
08-07-10, 15:47
Όχι, διότι πολύ απλά αυτά τα 30mA θα περνάνε για λίγο χρόνο, στο συγκεκριμένο παράδειγμα μόνο για το 1/3 του συνολικού χρόνου! Στα υπόλοιπα 2/3 του χρόνου το ρεύμα θα είναι μηδέν! Κατά συνέπεια η κατανάλωση ισχύος πάνω στον ημιαγωγό θα είναι περίπου ίδια με αυτή της συνεχούς τροφοδότησης με μόνο 10mA, όπως επίσης και το οπτικό αποτέλεσμα. Για παράδειγμα, στα τηλεχειριστήρια υπερύθρων, το υπέρυθρο LED τροφοδοτείται με ριπές ρεύματος μέχρι και 1Α. Και όμως δεν καίγεται, διότι το μεγάλο αυτό ρεύμα διαρκεί πολύ λίγο χρόνο. Έτσι το LED εκπέμπει πολύ δυνατό φως έστω και στιγμιαία με αποτέλεσμα την εντυπωσιακή αύξηση της εμβέλειας του τηλεχειρισμού. Και δεν καίγεται.

herctrap
08-07-10, 15:49
οκ δεν ειχα σκεφτει να το κανω αυτο
μιας και ιδι τα led ηταν super bright

και θα ηθελα λιγοτερη φωτεινοτητα απο οτι ειχα στα 15ma

ευχαριστω πολλυ