PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη φλας σε μοτοσυκλετα.



Phatt
18-02-10, 21:51
Εχω αγορασει 4 πολυ ωραια φλασακια για το μηχανακι μου, μπροστα και πισω.Τα φλασακια αυτα ειναι aftermarket και ειναι ολα με LED.Το προβλημα που προκυπτει ειναι το εξης: Τα φλασακια αυτα επειδη ειναι με LED το φορτιο ειναι κατα πολυ μικροτερο απο τα εργοστασιακα με αποτελεσμα ο φλασερ να μην δουλευει οπως πρεπει.Τι αντιστασεις θα πρεπει να βαλω για να δουλεψει σωστα;Οι αντιστασεις θα μπουν σε καθε φλας απο μια; Οι εργοστασιακες λαμπες ειναι 12V/5W και τα LED δε ξερω τι καταναλωση εχουν.Ευχαριστω.

NUKE
18-02-10, 22:12
Λογικα αφου οι λαμπες τραβανε περιπου 0,4Α ρευμα θα εβαζα μια αντισταση που να τραβαει τοσο ρευμα,δηλαδη κοντα στα 29Ωμ...Μαλλον δηλαδη βαλε 33Ωμ...Τωρα για τα Βατ πιστευω 5Watt θα φτασουν αλλα οριακα...

Τα λεντακια γενικα τραβανε ελαχιστο ρευμα σχετικα οποτε δεν σε νοιαζουν....

Αν λεω βλακειες διορθωστε...

KOKAR
18-02-10, 23:31
12ν 5W είναι η κάθε λάμπα από τα παλιά σου φλας , άρα η κατανάλωση
σου είναι 4 λάμπες επί 5w = 20w και το ρευμα ειναι = 20w/12v = 1,66666Α
αρα η αντίσταση θα πρεπει να βαλεις ειναι = 12ν/1,66666Α = 7,2Ωμ

το ρεύμα από τα LED είναι μικρο, σχεδόν αμελητέο

gsmaster
19-02-10, 00:12
Άλλαξε το φλασέρ με ένα ηλεκτρονικό. Δες πως είναι το κύκλωμα του και φτιάξε ένα αν δεν βρείς έτοιμη λύση.

Phatt
19-02-10, 00:35
Ευχαριστω για το ενδιαφερον.Το ηλεκτρονικο φλασερ που μπορω να το ψαξω;

dalai
19-02-10, 00:53
εαν το φλασερ ειναι παλαιου τυπου και μπορεσεις να το ανοιξεις , θα ειναι πολυ ευκολο να το προσαρμοσεις εκει που θες. Το 99% χρησιμοποιυν το lm555

leosedf
19-02-10, 01:00
12ν 5W είναι η κάθε λάμπα από τα παλιά σου φλας , άρα η κατανάλωση
σου είναι 4 λάμπες επί 5w = 20w και το ρευμα ειναι = 20w/12v = 1,66666Α
αρα η αντίσταση θα πρεπει να βαλεις ειναι = 12ν/1,66666Α = 7,2Ωμ

το ρεύμα από τα LED είναι μικρο, σχεδόν αμελητέο
Οι δύο λάμπες δεν ανάβουν κάθε φορά?

Με ένα ηλεκτρονικό τελείωσε η υπόθεση.

gsmaster
19-02-10, 01:12
Απ όσο ξέρω τα φλασέρ σε αυτοκίνητα μηχανάκια είναι ηλεκτρομηχανικά που σημαίνει ότι έχουν δύο καλώδια και ένα κύκλωμα με ρελέ, έναν πυκνωτή και μια αντισταση και ανάλογα και με το φορτίο των λαμπών ανοιγοκλείνει το ρελέ. Δεν θυμάμαι πως δουλεύει αλλά πιθανότατα και αυτό θα μπορεί να γίνει μετατροπή για λιγότερο ρεύμα.

klik
19-02-10, 01:20
Σε κάποια φλας υπάρχει πρόβλεψη στα 150 περίπου μέτρα να σβήνει μόνο του (π.χ. yamahες). Αν αλλαχτεί με ηλεκτρονικό δεν θα γίνεται αυτό. (Εχουν reed που διαβάζει τον οδομετρητή ή πέρνουν παλμούς).

gsmaster
19-02-10, 01:24
αν το κάνεις ηλεκτρονικό μπορείς να κάνεις ότι θες... και αυτό που λες klik, καλή ιδέα, δεν την έιχα υπόψη μου, αλλά και το άλλο που για μια προσπέραση γυρνάς λίγο τον διακόπτη και το φλάς λειτουργεί για τα επόμενα 5 δευτερόλεπτα. Αυτό το είχα δει σε golf 5.

klik
19-02-10, 03:11
Είχα xj yamaha απο το 93 και ακόμα και τότε το ειχε αυτο που περιγραφω. Μου 'χε σπασει τα νευρα μέχρι να βρω πως το έκανε:drool:!

Αυτο με το χρόνο το έχουν τα περισσότερα τωρινα αυτοκινητα.

Phatt
23-02-10, 23:13
Ακομη ομως δεν καταλαβα ΠΟΥ θα βρω ενα τετοιο φλασερ, ηλεκτρονικο.Επισης με την πρωτη ευκαιρια θα ψαξω και θα σφαξω τον δικο του να δω πως δουλευει.Επισης, σε δοκιμη που εκανα, εβαλα τα 2 μπροστινα μονο, και το αποτελεσμα ηταν να αναβουν και τα 2 ταυτοχρονα και μονιμα, ανεξαρτητα απο το που γυριζα τον διακοπτη.Καταλαβαινω οτι δεν "σκαει" ο φλασερ για να τα αναβοσβησει, αλλα ειναι λογικο να αναβουν και τα 2(δεξι-αριστερο) μαζι;

junior
24-02-10, 22:48
Ακομη ομως δεν καταλαβα ΠΟΥ θα βρω ενα τετοιο φλασερ, ηλεκτρονικο.Επισης με την πρωτη ευκαιρια θα ψαξω και θα σφαξω τον δικο του να δω πως δουλευει.Επισης, σε δοκιμη που εκανα, εβαλα τα 2 μπροστινα μονο, και το αποτελεσμα ηταν να αναβουν και τα 2 ταυτοχρονα και μονιμα, ανεξαρτητα απο το που γυριζα τον διακοπτη.Καταλαβαινω οτι δεν "σκαει" ο φλασερ για να τα αναβοσβησει, αλλα ειναι λογικο να αναβουν και τα 2(δεξι-αριστερο) μαζι;

Υπάρχουν διαφόρων τύπων ηλεκρονικά φλασέρ , με 2 - 3 ποδια ,ρυθμιζόμενα κλπ , που κουμπώνουν στη θέση του παλιού .Κοίταξε σε μαγαζί με αντ/κά για μηχανάκια και σε μαγαζί με ηλεκτρικά είδη αυτοκινήτου και στο νετ βέβαια . Ειναι περιέργο να ανάβουν μάζι τα μπροστινά φλάς .Το ρεύμα πάει πρώτα στο φλασέρ και μετά ακολουθει ο διακόπτης και οι λάμπες .Μήπως στον διακόπτη και μετά έιναι συνδεμένο κάτι λάθος ? . Το μηχανάκι έχει διακόπτή αλάρμ ?

Phatt
24-02-10, 22:57
Αγαπητε δεν υπαρχει διακοπτης αλαρμ, επισης οταν το αγορασα δεν ειχε φλας καθολου ηταν ξηλωμενα, με αποτελεσμα να μην μπορω να δοκιμασω εαν ο φλασερ δουλευει σωστα, η γενικα το κυκλωμα.Καμια ιδεα για το πως να ψαξω τον φλασερ στο νετ;Ποια ειναι η αγγλικη ονομασια γνωριζουμε;Εδω στις Σερρες δεν προκειτε να ψαξω, ολοκληρη η αγορα κοιμαται με λιπασμα, θα τους μιλαω και θα με κοιταν οπως κοιταζει η αγελαδα το τρενο...

Phatt
25-02-10, 00:14
Τελικα ειδα οτι το ebay εχει καμποσους με το ονομα "electronic flasher", εκτος απο το να δω εαν ειναι με 2 η 3 ποδαρακια ο δικος μου και τα volt που φυσικα πρεπει να ειναι 12, υπαρχει κανενα αλλο χαρακτηριστικο που πρεπει να κοιταξω;

junior
25-02-10, 01:28
Υπερβάλεις με την αγελάδα...:001_smile:

Κοίταξε τα παρακάτω λινκ


http://cgi.ebay.com.my/LED-FLASHER-FLASH-RELAY-UNIT-LED-BULBS-3-PIN/380097824332


http://www.eco-led.gr/Product/222/Page/232/el/

AlexOne
22-02-11, 21:38
ειχα σημερα ακριβως το ιδιο προβλημα... στα φλας εχω 4 * 12V/21W.
Δοκιμασα να βαλω πισω κατι αλλα μικροτερα φλασακια που πηρα αλλα παραμενουν συνεχως ανοιχτα.
Ξερει κανεις τι αντισταση θα πρεπει να βαλω εκει??

BESTCHRISS
22-02-11, 23:45
ειχα σημερα ακριβως το ιδιο προβλημα... στα φλας εχω 4 * 12V/21W.
Δοκιμασα να βαλω πισω κατι αλλα μικροτερα φλασακια που πηρα αλλα παραμενουν συνεχως ανοιχτα.
Ξερει κανεις τι αντισταση θα πρεπει να βαλω εκει??

θα χρειαστεις led relay flasher αλλο
http://shop.ebay.com/i.html?_trkparms=65%253A15%257C66%253A2%257C39%253 A1&rt=nc&_nkw=led+flasher&_fcid=80&_ipg=200&_jgr=1&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&_trksid=p3286.c0.m14.l1514&gbr=1

AlexOne
23-02-11, 02:38
καλο φενεται μαλλον 8α το παρω... συνδεονται πανω κανονικα και τα 4 φλασακια?? γιατι 8α εχω μπροστα μαλλον τα 2 κανονικα και πισω τα LED..
με αντιστασεις δεν γινετε τιποτα προσωρινα..?? γιατι απο ebay θα κανει κανα 2 βδομμαδες μεχρι να ερθει...

AlexOne
23-02-11, 18:08
Δοκιμασα ενα φλασερ απο ενα μαγαζι...ηταν ρυθμιζομενο... αναβοσβηναν αλλα δεν αναβαν στο μεγιστο βαθμο.. δεν ηταν τερμα φωτεινα.. τελικα δεν το πηρα γιατι σκεφτεικα πως δεν 8α πολυφενοται...
μηπως εφτεγαι που μπροστα ειχα τις πιο μεγαλες ??

BESTCHRISS
25-02-11, 13:29
φιλε
πρεπει να εχεις ολα 4 led flash η ολα με 4 λαμπες flash δεν γινεται διαφορετικα
εγω τα αλλαξα στο μηχανακι μου με 4 led και δεν εχω προβλημα

soulhealer
10-04-11, 19:51
σε κάποιο φίλο που είχε το ίδιο πρόβλημα με την μηχανή του, κατευθυνθήκαμε σε βαττικές αντιστάσεις 5w τουλάχιστον αλλά επειδή ήταν πολύ χοντροκομμένες και δεν χωρούσαν μέσα στα φλας τελικά κάτι έκανε μόνος του με μια λάμπα από πίσω φανάρι 21watt (με 2 πόλους).. λογικά στο φλασαδώρο το έβαλε..

BESTCHRISS
13-04-11, 19:15
σε κάποιο φίλο που είχε το ίδιο πρόβλημα με την μηχανή του, κατευθυνθήκαμε σε βαττικές αντιστάσεις 5w τουλάχιστον αλλά επειδή ήταν πολύ χοντροκομμένες και δεν χωρούσαν μέσα στα φλας τελικά κάτι έκανε μόνος του με μια λάμπα από πίσω φανάρι 21watt (με 2 πόλους).. λογικά στο φλασαδώρο το έβαλε..

ουτε μια βαττικη δεν εβαλα
απλως αλλαξα τον flasher και εβαλα για led πουλαν παντου
οι βαττικες ανεβαζουν θερμοκρασια
και εχω βαλει 4flash led και δουλευει μια χαρα

kostas007
15-04-11, 15:10
Απ όσο ξέρω τα φλασέρ σε αυτοκίνητα μηχανάκια είναι ηλεκτρομηχανικά που σημαίνει ότι έχουν δύο καλώδια και ένα κύκλωμα με ρελέ, έναν πυκνωτή και μια αντισταση και ανάλογα και με το φορτίο των λαμπών ανοιγοκλείνει το ρελέ. Δεν θυμάμαι πως δουλεύει αλλά πιθανότατα και αυτό θα μπορεί να γίνει μετατροπή για λιγότερο ρεύμα.

ειχα το ιδιο προβλημα στο αμαξι μου,και τελικα ανοιξα τη φλασιερα και εβαλα μικροτερο πυκνωτη και λυθηκε το θεμα.
μαλιστα αν παιξεις με διαφορες χωρητικοτητες πυκνωτων μπορεις να βρεις ακριβως τη ταχυτητα που θελεις.
η μπορεις να βαλεις κανα μεταβλητο,αλλα ειναι ακριβοι.

kostasde
16-04-11, 12:50
Φτιαξε αν δεν βρισκεις ενα ηλεκτρονικο μονος σου ενα 555 και ενα μοσφετ η τρανζιστορ στην εξοδο .Ρυθμιση απο .5 εως 5 -10 κυκλους και εισαι οκ

BESTCHRISS
16-04-11, 21:14
Φτιαξε αν δεν βρισκεις ενα ηλεκτρονικο μονος σου ενα 555 και ενα μοσφετ η τρανζιστορ στην εξοδο .Ρυθμιση απο .5 εως 5 -10 κυκλους και εισαι οκ

χρειαζεται mosfet switch και οχι ενα τυχαιο
τoν ηλεκτρονικο flasher τον αγορασα 12E
και ειδα μεσα το mosfet και εψαξα να δω ποσο κανει 18Ε στο ebay
ακριβωτερο απο οτι να το παρεις ολοκληρο ετοιμο

επισης αλλα flasher εχουν δυο επαφες,αλλα τρια,αλλα τεσσερα
θελει προσοχη το δικο μου flasher ειχε δυο επαφες (μηχανακι)

kostasde
16-04-11, 22:11
χρειαζεται mosfet switch και οχι ενα τυχαιο
τoν ηλεκτρονικο flasher τον αγορασα 12E
και ειδα μεσα το mosfet και εψαξα να δω ποσο κανει 18Ε στο ebay
ακριβωτερο απο οτι να το παρεις ολοκληρο ετοιμο

επισης αλλα flasher εχουν δυο επαφες,αλλα τρια,αλλα τεσσερα
θελει προσοχη το δικο μου flasher ειχε δυο επαφες (μηχανακι)

Ολα τα IRF και τα συναφει αν διαβασεις το μανουαλ ειναι switch ασε που μπορει να βγαλει απο κανενα παλιο UPS η τροφοδοτικο η μητρικη κλπ κλπ
Οσο για τα καλωδια για εναν που ψαχουλευει δεν ειναι θεμα
Επισης εγραψα εαν δεν βρισκει

BESTCHRISS
17-04-11, 15:52
Εγω αγορασα 3flasher ηλεκτρονικα για led εμενα ειναι με δυο επαφες στο μηχανακι και δουλεψε μονο το ενα
δοκιμασε το πρωτα αν δουλεψει και μετα το ξαναζησητουμε παλι δεν εναι τοσο απλο οσο νομιζεις
θα αναβουν συνεχεια κολλημενα,η καθολου η αναβοσβηνουν γρηγορα αυτα ειναι τα βασικα προβληματα
και επιμενω γιατι ανοιξα απο μεσα και ειδα οτι ειχαν ολα,ενα ολοκληρωμενο και ενα mosfet swich το οποιο το ειδα απο το datasheet
φιλικά

kostasde
17-04-11, 20:50
Κανενα προβλημα συζητηση κανουμε απλα εγω εχω φτιαξει παλιοτερα που δεν υπηρχαν ηλεκτρονικα στην αγορα Αυτα που ειναι με 2 ποδια ασχετα απο το κυκλωμα στηριζονται στην ιδια αρχη τροφοδσιας με τα απλα αρα μονιμα εξαρτωνται απο το φορτιο ενω αυτα με τα τρια ποδια εχουν τροφοδοσια κανονικη και ετσι δεν εχουν σχεση με το φορτιο το μονο τους μειονεκτημα ειναι οτι τραβανε κανα 2-3 μιλιαμπερ οταν ειναι σβηστη η μηχανη Οσο για μοσφετ ειδικα σε ταση 5-12βολτ τα καλυτερα ειναι πανω σε μητρικες υπολογιστων

Ste7ios
17-03-12, 22:08
Παιδιά καλησπέρα!

Είμαι και εγώ στο να αλλάξω τα flash μου με LED.

Ο flasher που χρησιμοποιεί η Piaggio είναι αυτός:

3084230843

30844

Έχω βρει και τον αντίστοιχο του σε ηλεκτρονικό: Guilera LED flasher units: 01 L9505 (http://www.guilera.com/pdf/Led%20Flasher%20Units.pdf)

Δεν βλέπω όμως από που μπορώ να τον προμηθευτώ, και η Guilera δεν σου στέλνει αν δεν παραγγείλεις πάρα πολλά κομμάτια...

Αν δεν είναι ακριβός, σκέφτομαι να πάρω έναν κλασικό, και να κάνω εγχείριση...

Έχω διαβάσει για διάφορες μετατροπές: προσθήκη ηλεκτρονικών flashers στο υπάρχον, αδυνάτισμα ενός ελάσματος (που αν κατάλαβα καλά παίζει το ρόλο αντίστασης), & κόψιμο μια γραμμής.

Τι παίζει με το συγκεκριμένο τώρα δεν ξέρω. Ελπίζω να έχει πέσει κανένα τέτοιο στα χέρια σας!

Ste7ios
09-04-12, 23:23
Η Guilera δεν έκανε καν το κόπο να επικοινωνήσει... Η εγχείριση απέτυχε καθώς όλο το κύκλωμα ήταν βουτηγμένο σε ρητίνη...

Το μόνο που μπόρεσα να κρατήσω και χρησίμευσε κάπου ήταν το βύσμα! Σε ένα κατάστημα μου έφτιαξαν πλακετάκι, πέταξαν μέσα 2 ρελεδάκια, ένα φλασέρ για LED, κάποιες διόδους, και μένει ένα flip-flop για να παίζουν και τα alarm.

Εγώ βολεύτηκα, αλλά το θέμα είναι αν μπορεί να φτιαχτεί κάτι πιο μαζικό και με λογικό κόστος για τον υπόλοιπο κόσμο.

Επίσης το παραπάνω βίσμα σας θυμίζει κάποιο τυποποιημένο ή είναι κάτι custom;


Ευχαριστώ!