PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευη ηχοστηλων



ikaros1978
21-02-10, 00:30
ας κανω και γω το ντεπουτο μου αν και δεν προκειται για καθαρα ηλεκτρονικη κατασκευη.
Βεβαια λειπει το σταδιο της βαφης..τα μεγαφωνα ειναι τοποθετημενα μονο για να δω πως καθονται.Θα βγουν θα βαφτουν τα κουτια και μετα συναρμολογηση ξανα...
ειναι ξυλο mdf 15mm και οι διαστασεις ειναι 110χ40χ40
βαρια βγαινουν αλλα δεν θα μετακινηθουν απο εκει που θα μπουν..
ελπιζω σας αρεσαν μεχρι στιγμης αν και θα επανελθω με τις τελικες after paint φωτογραφιες...

εννοειται πως σαν νεος ειναι ευπροσδεκτα σχολια και παρατηρησεις (γυρασκω αει διδασκομενος!!!)

Thanos10
21-02-10, 02:23
Τα ηχεια ειναι κιτ η τα εφιαξες μονος σου παντος οπως και να εχει ειναι ωραια δουλεια, απο βαττ τι λενε τι μεγαφωνα ειναι.

grglaz
21-02-10, 02:30
καλη δουλεια φαινεται...
πες μας αν θες κανα χαρακτηριστικο του ηχειου...
τα δυο τα μεσαια ειναι το ενα mid-range και το αλλο mid-woofer?

ikaros1978
21-02-10, 02:37
σχεδιασα τις διαστασεις που θελω...εδωσα την παραγγελια σε εναν μαραγκο και μου τα εκοψε (50 ευρω μου πηρε)
τα 2 ειναι mid 45 watt το ενα,το πανω ειναι bullet twitter και το κατω woffer 10ιντσο...150 watt συνολικο κοστος μεγαφωνων 150 ευρω
τωρα φτιαχνω το crossover και περιμενω να μου κανει μια καλη μερα ηλιολουστη να τα βαψω γιατι τοσες μερες με το τηλεκοντρολ να παρακολουθω δελτια καιρου ειμαι!
ευχαριστω παντως για τα καλα σας λογια

συνολικα εχουμε
150 μεγαφωνα
50 ξυλα
10 περιπου να κανω τα crossover
30 στοκος και χρωμα
10 κατι ψιλα (βιδες κτλ)
10 οι μπορνες απο πισω
5 ενα ζευγαρι πλαστικα bass reflex
συνολο 265 ευρω

πολυ λιγοτερα απο κατι τιμες που εβλεπα οταν αποφασισα να παρω κατι αντιστοιχο

ikaros1978
21-02-10, 02:39
καποιοι που τα ειδαν με συμβουλεψαν να βαλω μπροστα υφασμα διατριτο
αλλα δεν ξερω τι να κανω...ε να μην φαινονται και λιγο οι κωνοι???αλλη χαρη

Thanos10
21-02-10, 02:42
Και εμενα ετσι μου αρεσουν αλλα σκονιζονται, ποιας εταιριας ειναι τα μεγαφωνα.

ikaros1978
21-02-10, 02:45
ειναι πολωνεζικα τωρα δεν θυμαμαι γιατι τα εχω ολα κατω στο εργαστηριο...θα σου πω αυριο....
παντως για τα της πολωνιας τα δεδομενα ειναι καλα (σαν την mercedes της γερμανιας δηλαδη)

xifis
21-02-10, 05:56
μηπως η μαρκα λεγεται τεσλα?

KOKAR
21-02-10, 12:31
σχεδιασα τις διαστασεις που θελω...εδωσα την παραγγελια σε εναν μαραγκο και μου τα εκοψε (50 ευρω μου πηρε)
τα 2 ειναι mid 45 watt το ενα,το πανω ειναι bullet twitter και το κατω woffer 10ιντσο...150 watt συνολικο κοστος μεγαφωνων 150 ευρω
τωρα φτιαχνω το crossover και περιμενω να μου κανει μια καλη μερα ηλιολουστη να τα βαψω γιατι τοσες μερες με το τηλεκοντρολ να παρακολουθω δελτια καιρου ειμαι!
ευχαριστω παντως για τα καλα σας λογια

συνολικα εχουμε
150 μεγαφωνα
50 ξυλα
10 περιπου να κανω τα crossover
30 στοκος και χρωμα
10 κατι ψιλα (βιδες κτλ)
10 οι μπορνες απο πισω
5 ενα ζευγαρι πλαστικα bass reflex
συνολο 265 ευρω

πολυ λιγοτερα απο κατι τιμες που εβλεπα οταν αποφασισα να παρω κατι αντιστοιχο

έχω μερικές ερωτήσεις....

α) το κουτί το σχεδίασες με κάποιο πρόγραμμα ?
β) την διάταξη των μεγάφωνων την έβαλες εσύ όπως σου κάθονταν καλά στο μάτι ?
γ) τα specs των μονάδων τα γνωρίζεις ?
δ) τα μεγάφωνα είναι όλα της ίδιας εταιρείας ?
ε) τα crossover σε τι συχνότητες θα τα "κόψης" ?
ζ) σε τι Ωμ θα είναι τα ηχεία και πως σκοπεύεις να
συνδέσεις τα δυο mid ?
η) πόσα λίτρα είναι συνολικά τα κουτιά ?

ikaros1978
21-02-10, 13:39
Την εμπνευση για την ολη κατασκευη την πηρα απο το http://diyaudioprojects.com/
ετσι μετα απο παρα πολλα σχεδια που ειδα στο νετ προσπαθησα να φερω οσο γινεται περιπου στα δικα μου μεγαφωνα τα σχεδια.μπακαλιστικος τροπος αλλα οσο και αν δοκιμασα με καποια προγραμματα σχεδιασμου δεν τα καταφερα.
Τα μεγαφωνα ειναι TONSIL και ειναι 8ohm.
τωρα σχετικα με το crossover.
μεσω ενος πηνιου με πυρηνα 3.3MH παει το σημα το woofer
μεσω τριων πυκωτων παραλληλα απο 1μF (συνολο 3μF) παμε στο twitter
και μεσω σε σειρα ενος πηνιου αερος 120μΗ και ενος πυκνωτη 33μF παμε στα δυο Mid τα οποια ειναι σε σειρα μεταξυ του
Λετε να ειναι συνδεσμολογια εντελως ηλιθια????????
οι συχνοτητες παντως αν τα υπολογισα σωστα πρεπει να ειναι 400Hz και 6Kh
εννοειται πως αν μου πειτε κατι καλυτερο τα crossoverακια πανε στο καλαθι και σημερα κιολας φτιαχνω δυο νεα!!

ασχετο.θελω τωρα που απανταω να βαλω εικονα.αλλα στην προσθηκη εικονας μου λεει να βαλω το url...τι ειναι αυτο και που ειναι?

περιμενω τις πολυτιμες συμβουλες σας!!!

passer07
21-02-10, 14:12
ασχετο.θελω τωρα που απανταω να βαλω εικονα.αλλα στην προσθηκη εικονας μου λεει να βαλω το url...τι ειναι αυτο και που ειναι?

περιμενω τις πολυτιμες συμβουλες σας!!!

αυτη η επιλογη ειναι αν εχεις ανεβασει την φωτογρ. σε αλλο site.

στο Πρόσθετες Επιλογές (κατω απο εκει που γραφεις)--> Προσθήκη αρχείων(πατα το κουμπι) και ανεβασε τις φωτογραφιες που θες

μπραβο για την κατασκευη

grglaz
21-02-10, 20:02
καταρχην ειναι καλο το οτι σ αρεσει και οτι προσπαθεις....τουλαχιστον εμφανισιακα ειναι μια χαρα...
απο κει και περα....2 midrange δεν εχει νοημα να χρησιμοποιουντε στο ιδιο ηχειο..
αν θες παραπανω μεγαφωνα περα απο το τρια βασικα τοτε βαζεις ειτε παραπανω woofers ειτε ενα mid-woofer αναμεσα σε midrange και woofer.
το φιλτρο για το woofer εχει κλιση 6db/ακταβα που ειναι πολυ μικρη,φτιαξε καλυτερα ενα φιλτρο 2ου βαθμου
Tο φιλτρο για το twitter δε ξερω που το ειδες και εβαλες 3 πυκνωτες παραλληλα,ειναι απλα παραλληλα μεταξυ τους η παραλληλα και με το twitter?
Tο φιλτρο για τα midrange αν ειναι και σωστα υπολογισμενο ειναι οκ απο θεμα διαταξης αλλα τα μεγαφωνα σε σειρα εχουν συνολικη αντισταση 16ohm,θα παιζουν πολυ πιο χαμηλα σε σχεση με τα αλλα μεγαφωνα.
Tο σωληνα bass-reflex πως τον υπολογισες?πρεπει να ειναι σε συγκεκριμενες διαστασεις.

Phatt
21-02-10, 22:01
Οι υπολογισμοι ειναι αυτοι που παντα με κρατουσαν απο το να κανω κατι δικο μου και κατεφευγα σε αγοραστες λυσεις...Οπως και να το κανουμε το αγοραστο ειναι κατι υπολογισμενο, δοκιμασμενο και με ωραιο φινιρισμα.

Απο την αλλη, τα ηχεια ειναι οπως και οι ενισχυτες ηχου.Οι αποψεις παντα ειναι ποικοιλες και διαφορετικες.Κατι που ακουγεται σε καποιον αψογα δεν θα αρεσει σε αλλον η και ακομη κατι που δεν μετραει καλα στα οργανα ισως ακουγεται καλα στο αυτι.Περι ορεξεως...

Σε καθε περιπτωση ειναι δυσκολο πραγμα το ηχειο, φαντασου να κατεβασεις ενα σχεδιο δοκιμασμενο απο πολλους και μετα απο ολη την κοπιαστικη εργασια να μην συνεργαζονται καλα με τον ενισχυτη σου η να μην σου αρεσει το παιξιμο τους...Μπερδεμα.Τα βασικα ειναι αυτα που αναφερει ο KOKAR...

ikaros1978
22-02-10, 00:29
ευχαριστω και παλι για τις πολυτιμες συμβουλες σας...τωρα πλεον ειναι αργα να μην βαλω τα 2 mid ...τα εβαλα σε σειρα γιατι ειναι λιγα σε watt σε σχεση με τα αλλα.
οι 3 πυκνωτες μπηκαν παραλληλα μεταξυ τους ωστε αθροιστικα να εχω 3 μF...
εχεις GRGLAZ να μου προτεινεις καποιο αλλο σχεδιο για crossover?δεν ειναι τιποτα να τον κανω στα προχειρα και να το δοκιμασω
το bass ρεφλεξ το αγορασα ετοιμο.Υπηρχαν βεβαια στο μαγαζι δυο μεγεθη επελεξα το μεγαλο (8mm διαμετρος)
Ο ενισχυτης που σκοπευω να τα οδηγησω ειναι και αυτος υπο κατασκευη και ειναι το περιβοητο tda7294 γεφυρωμενο βεβαια επι 2 σε καθε καναλι (4 συνολικα)
δεν σας κρυβω παντως οτι ετσι εστω και αβαφα που εκανα μια δοκιμη με εναν ποιο μικρο σε watt ενισχυτη εμεινα αρκετα ικανοποιημενος

ΥΓ ειστε αρκετοι εδω μεσα τοσο σημαντικοι στον χωρο τον ηλεκτρονικων που αισθανομαι υπερηφανος που μαθαινω απο σας.ειλικρινα ενα μεγαλο ευχαριστω.

jim.ni
22-02-10, 04:20
αυτό μήπως βοηθάει? τυχαία το βρήκα άλλα ταιριάζει με αυτό που θέλεις να κάνεις :wiink:
http://diyaudioprojects.com/Speakers/Hi-Vi-3-Way-Tower/index2.htm

tomhel
22-02-10, 05:13
Βαγγελη , λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλα νομιζω οτι τα ηχεία σου ( εαν εχεις απαιτήσεις ) δεν θα σε ικανοποιήσουν ( παντα μιλάω απο ακουστικής άποψης )
Καταρχας πρεπει να ξερεις οτι οταν ξεκινάμε την κατασκευή ενος ηχείου πιάνουμε στυλο-χαρτι και κομπιουτερακι και αρχίζουμε τις πραξεις..
Ολοι οι σοβαροί κατασκευαστές μεγαφώνων ( η tonsil παλια ειχε ) δίνουν datasheeds των μεγαφώνων τους με τις συχνότητες στις οποιες συντονίζουν , και βαση αυτων βγαίνουν οι διαστάσεις , τα λίτρα των κουτιων , οι διαστάσεις των bass reflex κ.τ.λ
Μετα γινετε ο υπολογισμός του crossover κ.ο.κ

Με λιγα λογια , δεν ειναι κατι απλο , χρειαζετε αρκετό ψάξιμο , πραγμα που εσυ προφανώς δεν εχεις κανει , οποτε μην περιμένεις τιποτα το ιδιαίτερο να ακούσεις..
Ετσι οπως το βλεπω με μια γρήγορη ματιά , τσιριχτά πριμα , υπερβολικα μεσεα και μπουκωμένα μπασα θα βγουν απο αυτο το ηχειο..
Μακαρι να κανω λαθος και να ακουγετε μια χαρα...
Τωρα απο την αλλη για την χαρα του diy , ναι συμφωνώ , αλλα απο την αλλη έδωσες αρκετα χρήματα για κατι που επιβάλετε να ειναι μελετημένο ενω δεν ειναι..
Με αυτα τα χρηματα θα μπορούσες π.χ να αγοραζες κατι σαν και αυτο
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16155
που σίγουρα θα ακούγετε πολυ καλύτερα , και μπαίνει και σε pro 5.1 ...

grglaz
22-02-10, 20:36
ευχαριστω και παλι για τις πολυτιμες συμβουλες σας...τωρα πλεον ειναι αργα να μην βαλω τα 2 mid ...τα εβαλα σε σειρα γιατι ειναι λιγα σε watt σε σχεση με τα αλλα.
οι 3 πυκνωτες μπηκαν παραλληλα μεταξυ τους ωστε αθροιστικα να εχω 3 μF...
εχεις GRGLAZ να μου προτεινεις καποιο αλλο σχεδιο για crossover?δεν ειναι τιποτα να τον κανω στα προχειρα και να το δοκιμασω
το bass ρεφλεξ το αγορασα ετοιμο.Υπηρχαν βεβαια στο μαγαζι δυο μεγεθη επελεξα το μεγαλο (8mm διαμετρος)
Ο ενισχυτης που σκοπευω να τα οδηγησω ειναι και αυτος υπο κατασκευη και ειναι το περιβοητο tda7294 γεφυρωμενο βεβαια επι 2 σε καθε καναλι (4 συνολικα)
δεν σας κρυβω παντως οτι ετσι εστω και αβαφα που εκανα μια δοκιμη με εναν ποιο μικρο σε watt ενισχυτη εμεινα αρκετα ικανοποιημενος

ΥΓ ειστε αρκετοι εδω μεσα τοσο σημαντικοι στον χωρο τον ηλεκτρονικων που αισθανομαι υπερηφανος που μαθαινω απο σας.ειλικρινα ενα μεγαλο ευχαριστω.

αν θες δωσε περισσοτερες λεπτομεριες για να σου πουμε πραγματα στα σιγουρα....
για τον ενισχυτη που θα χρησιμοποιησεις δωσε χαρακτηριστικα εξοδου(watts/ohms)
για τα ηχεια δωσε χαρακτηριστικα των μεγαφωνων(watts/ohms) ξεχωριστα για το καθενα...
επισης δωσε σε μια εικονα συνδεσμολογιας φιλτρων-μεγαφωνων

οπως σου ειπα για τα φιλτρα κοιτα τουλαχιστον να ειναι 2ου βαθμου(second order)εχουν κλιση 12db/οκταβα...
δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω...
ισως σε βοηθησουν λιγο αυτα τα λινκς
http://www.national.com/an/AN/AN-779.pdf
http://www.the12volt.com/caraudio/cross12db.asp

το bass reflex οπως σου ειπα πρεπει να ειναι σε συγκεκριμενες διαστασεις...
οπως και η καμπινα του ηχειου και αυτα υπολογιζοντε συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του μεγαφωνου...
με το αυτι δεν μπορεις να καταλαβεις αν ειναι λαθος κατασκευασμενο το ηχειο εκτος και αν εχεις πολυετη πειρα πανω στον ηχο...λογικα το ακουσες σε πολυ χαμηλη ενταση....αν το οδηγησεις στα ορια τοτε θα καταλαβεις...
μπορει να εχεις ασχημα αποτελεσματα οπως το να καταστραφει καποιο μεγαφωνο η καποιος πυκνωτης/πηνιο...

γνωμη μου αφου μπηκες στο τρυπακι καντο τουλαχιστον σωστα..

sakis
22-02-10, 21:59
the nine days of the ass ....

τι να τα κανεις τα βαττ του ενισχυτη ρε κουμπαρε απο την στιγμη που ο φιλος μας κυριολεκτικα εβαλε στα κατα τα αλλ πολυ ωραια κουτια οτι ειχε μπροστα του ...

με απλα λογια ...η κατασκευη σου ειναι πανεμορφη και η μαραγκοδουλεια ειναι καταπληκτικη πλην ομως αυτα που εχεις βαλει μεσα δεν παντρευουν με την καμμια

χρειαζεσια κροσσοβερ τεσσαρων δρομων το οποιο θελει ενα καρρο μαθηματικα μπροστα για να βγει σωστα

απο την αλλη εχεις βαλει τα μεγαφωνα της τονσιλ τα οποια ειναι φτηνα ... μια χαρα παιζουν αν και τα συγκεκριμενα μοντελα ειναι φασον τονσιλ unitra τα οποια δυστυχως δεν ειναι και κατι σπουδαι αλλα τελος παντων μεχρι εκει ολα καλα κανενα προβλημα

το κορνακι τι το ηθελες ???? οτι και να κανεις απο πλευρας κροσσοβερ το κορνακι δεν μαζευεται με την καμμια και οσο και να το κοψεις θα βγαινει παντα πανω απο ολα τα αλλα

Φυσικα αυτο μπορει εσενα να σου αρεσει και να εισαι πριμακιας ...αλλα πιστεψε με ειναι πολυ μακρυα απο το σωστο

τα μεγαφωνα που εχεις μπορουν να συνθεσουν ενα ηχειο τριων η τεσσαρων δρομων 100-120 πραγματικα βαττ ...το κορνακι που εχεις ειναι ο τριτος δρομως ενος ηχειου 250 βαττ ...οποταν δεν δενει

αυτα τα δυσκολα

ikaros1978
22-02-10, 22:14
η αληθεια ειναι οτι με προβληματισαν αρκετα τα οσα χρησιμα μου ειπατε..
το κακο ειναι οτι ειναι αργα πλεον γιατι ειναι ηδη κατασκευασμενα οποτε το μονο που μπορω να κανω ειναι να βελτιωσω οσο μπορω μεσω συνδεσμολογιων και υπολογισμου πιο σωστου crossover.ολα τα παραπανω λινκ που μου στειλατε ειναι πολυ αξιολογα και εννοειται θα τα μελετησω οσο πιο πολυ μπορω.σας ευχαριστω και παλι παρα πολυ.
Θα τελειωσω τωρα το βαψιμο αυτες τις μερες και μετα θα αφοσοιωθω εξ ολοκληρου με τo crossover και την συνδεσμολογια γενικοτερα

λοιπον ο ενισχυτης ειναι 120Watt ανα καναλι
τα μεγαφωνα ως εξης:
1x woofer 130W
2x mid 50w
1xtwitter 150w(ειχε ηδη πανω εναν πυκνωτη 2,2μF κολημενο)

λετε να το σωσω το θεμα? αγχωθηκα τωρα :(

sakis
22-02-10, 22:18
την ισχυ αυτη ξεχασε την στην πραγματικοτητα υπολογιζε οτι εχεις ενα ηχειο νορμαλ 100 βαττ μαχιμουμ 120 με να κορνακι το οποιο παει κατα πολυ παραπανω ...

σωστο δεν θα γινει ποτε .... αποδεκτο μπορει αλλα με δυσκολια