PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφάλεια και στον Ουδέτερο



αντονιο
22-02-10, 19:28
Γειά σας.
Σήμερα μας ήρθε ένα μηχάνημα (γνωστής εταιρείας) το οποίο χρειάζεται ηλεκτρολογική σύνδεση.
Στο σχέδιο που το συνοδεύει αναφέρει στο Customer Instalation L1,L2 και PE.
Με δύο αγωγούς απο τα L1 και L2 πηγαίνει σε ένα διπολικό διακόπτη έπειτα σε δύο ασφάλειες τήξεως και μπαίνει στο μηχάνημα.
Το μηχάνημα δουλεύει με 230 V AC.
Έναι σωστό να ασφαλίζουμε τον Ουδέτερο και να τον ονομάζουμε L2.

tco9998
22-02-10, 20:04
Τι μηχάνημα είναι αυτό; Έχω παρατηρήσει διάφορες εταρείες να χρησιμοποιούν το σύμβολο L2 για να συνδεθεί ο ουδέτερος. Όμως οι δύο ασφάλειες τήξεως; Δεν το καταλαβαίνω. Πες μας κάτι παραπάνω για το μηχάνημα αυτό.

spirakos
22-02-10, 20:22
Γειά σας.
Σήμερα μας ήρθε ένα μηχάνημα (γνωστής εταιρείας) το οποίο χρειάζεται ηλεκτρολογική σύνδεση.
Στο σχέδιο που το συνοδεύει αναφέρει στο Customer Instalation L1,L2 και PE.
Με δύο αγωγούς απο τα L1 και L2 πηγαίνει σε ένα διπολικό διακόπτη έπειτα σε δύο ασφάλειες τήξεως και μπαίνει στο μηχάνημα.
Το μηχάνημα δουλεύει με 230 V AC.
Έναι σωστό να ασφαλίζουμε τον Ουδέτερο και να τον ονομάζουμε L2.

Απο τη στιγμη που δουλευει με 230 θελει φαση+ουδετερο
Ειναι λαθος να λεμε L2 τον ουδετερο(Ν)
Τωρα L1,L2 και PE κανονικα ειναι 380 2 φασεων+γειωση (σπανιο αλλα οχι αδυνατο)δικαιολογει και τις 2 ασφαλειες
Τελαιταια περιπτωση ειναι αν υπολογιζει Μ/Σ αντιηλεκτροπληξιακο 1:1.Σε αυτη τη περιπτωση δε συνισταται γειωση

tco9998
22-02-10, 20:34
Όντως είναι λάθος να συμβολίζουμε τον ουδέτερο με L2. Όμως κάποιες εταιρείας ορίζουν τα μοναφασικά συστήματα, διφασικά. Και για αυτόν τον λόγο ορίζουν L1: Φάση και L2: Ουδέτερο. Το ερώτημα είναι γιατί δύο ασφάλεις τήξεως; Τι μηχάνημα είναι αυτό;

αντονιο
22-02-10, 21:07
Αφυγραντήρας της Atlas Copco

tco9998
22-02-10, 21:23
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τις οδηγίες σύνδεσης ώστε να μην έχεις πρόβλημα.
Ασφάλειες π.χ. τήξεως τοποθετούμε μόνο σε γραμμές φάσεων και όχι στον ουδέτερο. Αν η γραμμή L2 είναι ουδέτερος και καεί η ασφάλεια τήξεως αυτής της γραμμής τότε το μηχάνημα θα μεινει χωρίς επιστροφή, κάτι το οποίο δεν είναι και πολύ καλό.

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι ορισμένες χώρες χρησιμοποιούν το σύμβολο L2 ως ουδέτερο. Και έχω συνδέσει τέτοιο μηχάνημα. Αλλά πρώτα διάβασα τις οδηγίες για να βεβαιωθώ.

tco9998
22-02-10, 21:26
Το μηχάνημα που συνέδεσα δεν είχε ασφάλεια τήξεως στον ουδέτερο. Φαινόνται και από την συνδεσμολογία ότι το L2 ήταν ο ουδέτερος.

mike_gr
22-02-10, 22:15
Προσπαθω να καταλαβω κι εγω γιατι εχει L1,L2.
Παντως PE ειναι σιγουρα γειωση,
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι μηπως ειναι σχεδιο συνδεσης για αμερικανικο δυκτιο γιατι εκει φαση με φαση εχουμε 220V,
και ουδετερο δεν εχει απλα γειωνετε

θανασης μπελ
22-02-10, 22:22
και εγω πιστευω οτι θα πρεπει να διαβασεις τις οδηγιες συνδεσης.απο την στιγμη που το μηχανημα λειτουργει στα 230 κατα πασα πιθανοτητα το L2 ειναι ο ουδετερος.ισως το μηχανημα ειχε κατασκευαστει αρχικα να δουλευει με δυο φασεις και τροποποιηθηκε να δουλεψει σε μονοφασικο ρευμα για καποιο λογο,το λεω αυτο λογω των ασφαλειων τηξης που υπαρχουν.υποθετικα μιλαω παντα.

NIKPAPAZOGLOU
22-02-10, 22:57
Αφυγραντήρας της Atlas Copco
δωσε μου λιγο αν θυμασε τον τυπο του μοντελου.

αντονιο
22-02-10, 23:03
Ο διπολικός διακόπτης και οι δύο ασφάλειες βρίσκονται στο σχέδιο που συνοδεύει το μηχάνημα (Customer's Instalation).
Δηλ. εμεις πρέπει να το κάνουμε.

spirakos
23-02-10, 05:29
Προσπαθω να καταλαβω κι εγω γιατι εχει L1,L2.
Παντως PE ειναι σιγουρα γειωση,
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι μηπως ειναι σχεδιο συνδεσης για αμερικανικο δυκτιο γιατι εκει φαση με φαση εχουμε 240V,
και ουδετερο δεν εχει απλα γειωνεται

Eκει καταληγω και εγω