PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ



nikos evia
25-02-10, 16:12
ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΤΟ FORUM ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΦΕΝΑΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ XENON Σ ΕΝΑ ΠΑΠΙ Π ΕΧΩ.
ΕΙΧΑ ΞΑΝΑ ΒΑΛΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΓΡΗΓΟΡΑ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΝΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑ(ΠΥΚΝΩΤΗΣ ΤΠΤ ΤΕΤΟΙΟ) ΠΟΥ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΤΟΣΟ ΡΕΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΠΑΛΙ??
ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΣ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Phatt
25-02-10, 16:16
Ο πυκνωτης το μονο που μπορει να σου κανει ειναι εξομαλυνση, ουσιαστικα μπορει να δωσει μεγαλα ρευματα για ελαχιστο χρονο και ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Το μονο που μπορω να σκεφτω με τα λιγα που ξερω ειναι καλυτερης ποιοτητας και μεγαλυτερης χωρητικοτητας μπαταρια.

Επισης λες οτι το εχεις κανει ηδη αλλα σου τελειωνε την μπαταρια.Απ'οσο ξερω τα παπια δουλευουν στα 6V, και τα xenon στα 12V.Τι ακριβως εχεις κανει;

nikos evia
25-02-10, 16:18
ΚΑΛΑ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΔΝ ΧΩΡΑΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΙΣΑ ΙΣΑ Ο ΧΩΡΟΣ......
ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ

nikos evia
25-02-10, 21:30
ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ 12V ΑΛΛΑ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΠΕΦΤΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΛΠΟ Η ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ Η ΝΑ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Phatt
25-02-10, 21:35
Για να φορτιζει πιο γρηγορα θες μεγαλυτερο δυναμο.Δε νομιζω να μπορεσεις να βγαλεις καμια ακρη με αυτο...Η μονη λυση που βλεπω εγω ειναι να βρεις καπου χωρο για λιγο μεγαλυτερη μπαταρια και να αναβεις το φως μονο οταν ειναι το μηχανακι σε λειτουργεια.

leosedf
25-02-10, 21:40
Βρήκα τη λύση. Τσέκαρε αυτό http://img251.imageshack.us/img251/9418/85459185.jpg

xifis
25-02-10, 23:49
χαχαχα ωραιος ο leosedf...βεβαια αυτο δεν ειναι παπακι...ειναι στρουθοκαμηλος.

nikos evia
27-02-10, 01:55
ΒΑΣΙΚΑ ΚΟΙΤΑ,,,ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΥΚΝΩΤΗ Σ ΜΠΑΤΑΡΙΑ>>?
ΔΝ ΘΑ ΜΕ ΣΩΣΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ....

Zener_
27-02-10, 01:57
Η μπαταρία θα τελειώνει στον ίδιο χρόνο, δεν είναι για αυτή την δουλειά ο πυκνωτής.

Xarry
27-02-10, 02:07
Παραξενο αυτο που λες γιατι τα ξενον τραβανε λιγοτερο ρευμα απο τα πυρακτωσεως. Ποση ωρα σου κρατανε τα φωτα ανοιχτα;

KOKAR
27-02-10, 11:25
@nikow evia....
γιατί φωνάζεις ???

Phatt
27-02-10, 11:47
Χαρη πανω σε αυτο να πω οτι ειναι οντως παραξενο και δεν ξερω το γιατι.Στο δικο μου αυτοκινητο που ειναι παλαιας τεχνολογιας και εχω τετοια φωτα αμα τα ξεχασω αναμμενα μου ρουφαει την μπαταρια σε χρονο dt.Δε ξερω τι να πω...

aeonios
27-02-10, 12:37
Σε παρακαλώ nikos evia κάνε edit τα μηνύματα σου και γράψε τα με πεζούς ελληνικούς χαρακτήρες αλλιώς θα διαγραφεί το θέμα.
Είναι σαν να φωνάζεις στους άλλους με τα κεφαλαία και δεν επιτρέπονται από τους κανόνες του φόρουμ.

nikos evia
28-02-10, 17:15
Παιδιά σορρυ για τα κεφαλαία αλλα δν το ήξερα οτι ηταν σαν να φωνάζεις
.Οσο για τα πυρακτώσεως και τα χενον τα χενον παιρνουν αμέσως ρευμα απο τη μπαταρια νομιζω ενω τα πυρακτωσεως απο το δυναμο γι'αυτο και την τελιωνουν αμέσως...

Xarry
28-02-10, 17:39
Και γιατι δεν βαζεις τα ξενον να παιρνουν απ το δυναμο αν γινεται;

nikos evia
28-02-10, 18:08
Δεν γίνεται ρε φιλαράκι τα χενον θελουν συνεχέσ ρεύμα για να δουλέψουν
αλλα κ παλι στο μηχανάκι οταν δούλευαν.
1- δουλευαν για λίγο
2- ζέστεναν τα καλωδια πολύ
3- μερικεσ φορεσ εκαιγαν την ασφάλεια
γι αυτό μπικα εδω μπας κ υπάρχει κανενα αλλο κολπο να φτιάξω η ξερω γω κατι γενικα..

leeperik
28-02-10, 18:32
Νομιζω οτι τα μηχανακια(μικρα, παπια και τετοια ) εχουν δυναμο ενσωματωμενο στη μηχανη, μανιατο η καπως ετσι το λενε και δινει ρευμα αναλογο των στροφων της μηχανης,δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο στο ξελιγωμα της μπαταριας,κοιτα λιγο εδω http://www.electricalmoto.gr/Index_System.htm μηπως βγαλεις ακρη

nikos evia
28-02-10, 19:18
Νομίζω οτι το βρήκα..........
για κοιταξτε μια εδω.....λογιοκα θα κανει....
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=el&sl=en&u=http://www.quasarelectronics.com/smart-kit/1061-stabilised-power-supply-12vdc-0.5a.htm&prev=/search%3Fq%3D12vac%2Bto%2B12vdc%2Bconverter%26hl%3 Del%26safe%3Doff%26sa%3DN%26gbv%3D2&rurl=translate.google.gr&usg=ALkJrhj54dGJojyJ7cUn5Lj8NNhpoqrNnQ

leosedf
28-02-10, 20:49
Βασικά ότι και να κάνεις τα φώτα xenon πρεπει να τα τροφοδοτήσεις απο την μπαταρία. Απλά δε φτάνει ο δυναμός σου να τη φορτίζει κιόλας οταν λειτουργούν. Αυτό που βρήκες είναι σταθεροποιητής που τον έχει ήδη μέσα το μηχανάκι σου. Δεν θα γίνει τίποτα εκτός και αν έχεις συνέχεια τέρμα το γκάζι.

nikos evia
01-03-10, 01:48
Αρα ακυρα τα χενον στο παπι.....πρεπεινα βρουμε καμια καλη λαμπα