PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιες είναι οι απώλειες ρεύματος σε ένα σπίτι...?



JimKarvo
25-02-10, 19:12
Σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να παζέψουμε σε ένα ποστ τις απώλειες ρεύματος (Κατανάλωση watts χωρίς να το θέλουμε) από ένα σπίτι..

Λόγο της υπογραφής μου, παρατήρησα πως, το inverter χαλάει περίπου στα 0.80Α, χωρίς να τροφοδοτεί τίποτα.. και αν τροφοδοτήσει με ρεύμα το σπίτι μου (όλοι οι διακόπτες κλειστεί, ψυγείο δεν δουλεύω, φούρνος κλειστός κτλ κτλ κτλ) πάει περίπου στα 2Α..!
Σκέφτομαι λοιπόν που μπορεί να υπάρχουν αυτές (οι έστω μικρές) απώλειες!
Πόσο δηλαδή μπορεί να καταναλώνει το φωτάκι του πίνακα, και το φωτάκι του κουδουνιού??

Phatt
25-02-10, 21:33
Οι πιο κλασικες ειναι οι συσκευες που ειναι σε standby και οι διαφοροι μ/ς γενικα, οπως φορτιστες κινητων και τετοια σχετικα...

tco9998
25-02-10, 21:41
Ακόμα και αν αφαιρέσεις όλες τις καταναλώσεις από την έξοδο του ups και μετρήσεις το ρεύμα εισόδου στο ups, αυτό δεν είναι 0Α.
Μην ξεχνάμε και το ρεύμα για την λειτουργία του ίδιου του μηχανήματος. Πρέπει και αυτό να δουλέψει...!!!

JimKarvo
25-02-10, 21:56
αυτό λέω.. ;) 0.8Α είναι το ρεύμα αυτοκατανάλωσης, το οποίο πάει στα 2Α αν συνδέσω το inverter με το σπίτι! Η tv μου είχε κουμπί που έκλεινε, άρα δεν πρέπει να κατανάλωνε τίποτα φαντάζομαι.. τώρα πήρα LCD, θα δούμε τι κάνει αυτί! Θα κάνω δοκιμές αύριο..

Xarry
25-02-10, 22:16
Οι πιο κλασικες ειναι οι συσκευες που ειναι σε standby και οι διαφοροι μ/ς γενικα, οπως φορτιστες κινητων και τετοια σχετικα...
Ειχα μετρησει προ καιρου το ρευμα που τραβαγαν τηλεοραση και dvd σε αναμονη και βρηκα περιπου 10W. 10Wx24ωρες=240W στο νερο μονο απο 2 συσκευες.

axel
25-02-10, 22:35
Εγώ είχα εγκαταστήσει ένα led spot των 3 watt και όταν έβαλα το βατόμετρο και μέτρησα την κατανάλωση έδειξε 15watt :w00t: .Οπότε καταλαβαίνεται που έγινε η κατανάλωση.Προφανώς στον μετασχηματιστή.Σε συσκευές που είναι stand by υπάρχουν αντίστοιχες καταναλώσεις και απώλειες.Αλλά δεν νομίζω πως έχουν και τόση σημασία στον τελικό λογαριασμό του ρευματος...

JimKarvo
25-02-10, 22:58
Αν δεις την υπογραφή μου, δεν με νοιάζει η ΔΕΗ.. αλλά η μπαταριούλα μου :P

Να αρχίζω να παίζω με μπρίζες? πάντως αν είδα καλά, το φωτάκι από το κουδούνι είναι πυρακτόσεως... :S μπορώ να βάλω κάτι σε "εξοικονόμισης"?

Nemmesis
25-02-10, 23:09
Αν δεις την υπογραφή μου, δεν με νοιάζει η ΔΕΗ.. αλλά η μπαταριούλα μου :P

Να αρχίζω να παίζω με μπρίζες? πάντως αν είδα καλά, το φωτάκι από το κουδούνι είναι πυρακτόσεως... :S μπορώ να βάλω κάτι σε "εξοικονόμισης"?
αφου δεν εχεις δεη μπορεις να κανεις ολο τον φωτισμο του σπιτιου 12V (υπαρχουν λαμπες οικονομιας 12βολτερ) οποτε το ινβερτερ 8α το εχεις μονο για την συσκευες...
αλλα πραγματικα μου φαινεται απιστεστο πως καλυπτεσε με 1kw inverter... πληντυριο? κανα σιδερο? επισης το ψυγειο πως τα καταφερες και ζεις χωρις αυτο??? εγω χωρις ψυγειο θα ετρωγα τα διπλα λεφτα σε φαγητα απο εξω:lool:

JimKarvo
25-02-10, 23:44
το είχα σκεφτεί αυτό, αλλά είναι δύσκολο.. ή θα πρέπει να τραβήξω νέα καλώδια, ή θα πρέπει να βάλω πολλά inverter στο σπίτι..

Λόγο δουλιάς, δεν είμαστε παρα μόνο το βράδυ στο σπίτι.. μια χαρα μας καλύπτει, μιας και το πλυντήριο, και το σίδερο, τα έχουμε πάει στο μαγαζί!
Για ψυγείο δεν ξέρω ακόμα τι θα γίνει, μιας και πλησιάζει το καλοκαίρι..!!

Αποστόλης1
25-02-10, 23:59
Υπάρχουν και ψυγεία υγραερίου,
http://www.citygas.gr/gas_refrigerators.php
εκτός και φιάχνεις παγοκολόνες απτο μαγαζί

JimKarvo
26-02-10, 09:42
για την ώρα το ψυγείο είναι άχρηστο! Θα πάω αύριο να πάρω ένα amperometro, και να κοιτάξω τις απώλειες!!

JimKarvo
28-02-10, 17:24
Έχουμε και λέμε...
Το κουδούνι, τρώει γύρω στο 1Α χωρίς να κάνει τίποτα.. από ότι είδα έχει μ/σ στα 14.8V..
Το έβγαλα.. :P Ο παραδοσιακός τρόπος να χτυπάς την πόσρτα είναι πιο διακριτικός :P

Έβγαλα και το inverter, και έβαλα το UPS (συνδεδεμένο με την μεγάλη μπαταρία).. Είδα ότι καίει λιγότερο.. και ότι αν δεν υπάρχει φορτίο, δεν καίει τίποτα! το θέμα μου είναι: Τα UPS. έχουν καλύτερη κυμματομορφή?

Α, και όταν η LCD TV είναι standby καίει περίπου 0.5Α, maximum.. (το οποίο είναι μια χαρά αν φανταστείτε ότι το inverter καίει 0.9Α χωρίς κανένα φορτίο!)

H3
02-03-10, 16:40
Έχουμε και λέμε...
Το κουδούνι, τρώει γύρω στο 1Α χωρίς να κάνει τίποτα.. από ότι είδα έχει μ/σ στα 14.8V..
Το έβγαλα.. :P Ο παραδοσιακός τρόπος να χτυπάς την πόσρτα είναι πιο διακριτικός :P

Έβγαλα και το inverter, και έβαλα το UPS (συνδεδεμένο με την μεγάλη μπαταρία).. Είδα ότι καίει λιγότερο.. και ότι αν δεν υπάρχει φορτίο, δεν καίει τίποτα! το θέμα μου είναι: Τα UPS. έχουν καλύτερη κυμματομορφή?

Α, και όταν η LCD TV είναι standby καίει περίπου 0.5Α, maximum.. (το οποίο είναι μια χαρά αν φανταστείτε ότι το inverter καίει 0.9Α χωρίς κανένα φορτίο!)

Τα νουμερα καταναλωσεως που δινεις τα βρισκω εξωφρενικα
το κουδουνι εχει καταναλωση 220 Watts χωρις να κανει τιποτα ?? Ειναι δυνατον ??
Η LCD στην αναμονη εχει καταναλωση 110 Watts !!! ,δηλαδη οταν δουλευει ποσο εχει καταναλωση ??
Με τι μετρας τα ρευματα που τραβουν οι συσκευες ?

kitMAN
02-03-10, 16:49
Έ, μάλλον θα μετράει το ρεύμα στην είσοδο του inverter στα 12 V.

Αποστόλης1
02-03-10, 16:50
Τα νουμερα καταναλωσεως που δινεις τα βρισκω εξωφρενικα
το κουδουνι εχει καταναλωση 220 Watts χωρις να κανει τιποτα ?? Ειναι δυνατον ??
Η LCD στην αναμονη εχει καταναλωση 110 Watts !!! ,δηλαδη οταν δουλευει ποσο εχει καταναλωση ??
Με τι μετρας τα ρευματα που τραβουν οι συσκευες ?


Μάλλον στα 12, όχι στα 230

kitMAN
02-03-10, 17:06
Ενδεικτικά αναφέρω : Το τροφοδοτικό από το PC μου (500W) όταν είναι σβηστό τραβάει 125 mA στα 236 VAC = 29,5 W. Όταν το σβήσω από το διακοπτάκι που είναι δίπλα στο φις της τροφοδοσίας, η κατανάλωση πέφτει στα 70 mA * 236 VAC = 16,25 W !!!! Τελικά πρέπει να το βγάλω τελείως από την πρίζα για να μην έχω κατανάλωση. Τα φίλτρα RFI του τροφοδοτικού εκτός από καλό τελικά κάνουν και κακό στην τσέπη.

JimKarvo
02-03-10, 17:19
Ναι, ήταν σε 12V σύστημα sorry που δεν το ανάφερα.. :)

NUKE
02-03-10, 17:30
Αληθεια φιλε,το ηλιακο πανελ που λες οτι ειναι φτιαγμενο με τα χερακια σου τι ακριβως ειναι?Εννοεις οτι πηρες ετοιμα cells?

JimKarvo
04-03-10, 13:49
Ναι.. και τα σύνδεσα μεταξύ τους, και έφτιαξα μετά το γύρω γύρω, αλουμίνιο, και τζάμι απ' έξω!