PDA

Επιστροφή στο Forum : Help !!!!!



xlife
02-03-10, 15:33
Παιδιά γεία σας.
Χρειάζομαι ένα κυκλωματάκι για το αυτοκίνητο.Στο αυτοκίνητο μου έχω δίπλα στο διακόπτη για τα παράθυρα και στον αναπτήρα ένα κενό κουμπί.θέλω εκει να βαλώ 2 εως 4 USB που να παρέχουν ρευμα στις συσκευές που έχω χωρίς να μπλέκω με φορτιστές στον αναπτήρα. Η είσοδος του τροφοδοτικου αυτού δηλαδή θέλω να είναι απο 10 εως 15 volt και να έχει 2 εως 4 εξόδους 5volt το λιγότερο 500mA αλλά προτιμώ 1000mA γιατί ενώ τα κινητά φορτίζονται και λειτουργουν με 500mA μερικές συσκευές GPS που έχω δοκίμάσει δεν δουλεύουν σωστά και χρειάζονται τουλαχιστον 1000mA.Λογω φόρτου εργασίας δεν μπόρεσα να ψάξω αρκετά στο ΝΕΤ για να βρώ κάτι που να ξέρω οτι θα δουλεύει αλλα και να ξέρω οτι θα βρώ όλα τα εξαρτήματα.ένα βασικό χαρακτηριστικό είναι οτι το κυκλωματάκι θα πρέπει να έχει λίγα εξαρτήματα ωστε η πλακέτα που θα σχεδιάσω να βγεί μικρή για να χωρέσει εκεί που θα την τοποθετήσω.Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα λογω του ελάχιστου χρόνου που έχω στη διάθεση μου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

FILMAN
02-03-10, 15:44
Άρα θέλεις ένα switching τροφοδοτικό 5V 4Α. Για δοκίμασε το LT1074.

xlife
02-03-10, 16:01
Φαινετέ αρκετά καλό . Έχει και ένα τυπικό σχέδιο στην εταιρεία αλλά θα ήθελα κάτι που να ξέρω οτι έχει δουλέψει καπου καπως..δεν μπορω να πειραματιστώ.Υπάρχει αυτό στην αθ΄ηνα η να ψαχτώ σο Ebay?

FILMAN
02-03-10, 16:05
Δεν χρειάζονται πειραματισμοί, άλλωστε το datasheet τα λέει όλα... Ξέρω ότι κάποτε το έφερνε ο Φανός, αλλά κάποια φορά που πήγα να πάρω δεν το είχε, του είχε τελειώσει. Δεν ξέρω αν ξαναέφερε. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το LT1076 που είναι το ίδιο, αλλά μπορεί να δώσει μεγαλύτερο ρεύμα εξόδου.

xlife
02-03-10, 16:11
Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου.το βρήκα ήδη στο Ebay.μάλλον έχεις δίκιο.To datasheet τα λέει όλα.δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημά.

FILMAN
02-03-10, 16:17
Καλή επιτυχία!