PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση χρονοδιακοπτη και πιλοτου(dimmer) για κυκλωμα ανατολης-δυσης



geos3
03-03-10, 20:02
Καλησπερα και καλως σας βρηκα.Εχω ενα προβλημα συνδεσμολογιας με εναν χρονοδιακοπτη και τον πιλοτο που δινει 1-10v σε t5 λαμπες.Εχω παρει τον χρονοδιακοπτη EΗ111 της hager και τον πιλοτο EV108 της ιδιας εταιριας για να εξωμειωσω κυκλωμα ανατολης-δυσης.Αναμεσα σε αυτα τα 2 πρεπει να μπει ενας διπλος ραγοδιακοπτης για να καβει την ταση σε καποια σημεια ωστε να μπορω να προγραμματισω τον πιλοτο.Αυτος ο ραγοδικοπτης ειναι ο SB225N της ιδιας εταιριας.Μιλησα με την hager οσον αφορα την συνδεσμολογια αλλα κατι παει στραβα.Η συνδεση που μου εχουν πει ειναι(ξεκινωντας απ'τον χρονοδιακοπτη μετα στον ραγοδιακοπτη και τελος στον πιλοτο(dimmer):
Χρονοδιακοπτης: επαφη 3 & 5 φαση,6 ουδετερο και ενα καλωδιο απ'την επαφη 1 που θα παει στο dimmer στην επαφη 15.
Ραγοδιακοπτης: επαφη 2 & 4 δινω αυτα τα 2 καλωδια που θελω να κοβονται ωστε να μπορω να προγραμματισω το dimmer δηλαδη φαση και το καλωδιο που ανεφερα παραπανω που θα παει στην επαφη 14 του πιλοτου.
Πιλοτος(dimmer): επαφη 1 ουδετερο, επαφη 3 φαση, επαφη 11 φαση(την φαση που διακοπτεται απ'τον ραγοδιακοπτη) και επαφη 15 το καλωδιο που ερχετε απ'τον χρονοδιακοπτη και περναει μεσα απ'τον ραγοδιακοπτη.
Το καλωδιο που ειναι στην επαφη 1 του χρονοδιακοπτη πρεπει να ανοιγοκλεινει αναλογα με την θεση του διακοπτη δηλαδη οταν ο διακοπτης ειναι στο manual στην θεση I να μην υπαρχει ταση εκει ενω οταν ειναι στο 0 να δινει ταση.Το προβλημα ειναι οτι οταν ειναι αυτο το καλωδιο επανω στον χρονοδιακοπτη εχει παντα ταση ασχετα που ειναι ο manual διακοπτης ενω οταν το βγαζω δουλευει κανονικα.
Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια:001_rolleyes:

geos3
03-03-10, 20:32
Επισυναπτω αρχειο για τον χρονοδιακοπτη
13220
Το αρχειο για το dimmer δεν μου το ανεβαζει αλλα ειναι αυτος http://download.hager.com/hagergroup.gr/files_download/manuels/EV108.PDF
.Για τον ραγοδιακοπτη δυστυχως δεν βρηκα καποιο σχεδιο που να φαινετε καλα:wiink:

FILMAN
04-03-10, 16:27
Καλησπερα και καλως σας βρηκα.Εχω ενα προβλημα συνδεσμολογιας με εναν χρονοδιακοπτη και τον πιλοτο που δινει 1-10v σε t5 λαμπες.Εχω παρει τον χρονοδιακοπτη EΗ111 της hager και τον πιλοτο EV108 της ιδιας εταιριας για να εξωμειωσω κυκλωμα ανατολης-δυσης.Αναμεσα σε αυτα τα 2 πρεπει να μπει ενας διπλος ραγοδιακοπτης για να καβει την ταση σε καποια σημεια ωστε να μπορω να προγραμματισω τον πιλοτο.Αυτος ο ραγοδικοπτης ειναι ο SB225N της ιδιας εταιριας.Μιλησα με την hager οσον αφορα την συνδεσμολογια αλλα κατι παει στραβα.Η συνδεση που μου εχουν πει ειναι(ξεκινωντας απ'τον χρονοδιακοπτη μετα στον ραγοδιακοπτη και τελος στον πιλοτο(dimmer):
Χρονοδιακοπτης: επαφη 3 & 5 φαση,6 ουδετερο και ενα καλωδιο απ'την επαφη 1 που θα παει στο dimmer στην επαφη 15.
Ραγοδιακοπτης: επαφη 2 & 4 δινω αυτα τα 2 καλωδια που θελω να κοβονται ωστε να μπορω να προγραμματισω το dimmer δηλαδη φαση και το καλωδιο που ανεφερα παραπανω που θα παει στην επαφη 14 (μήπως εννοείς 15; ) του πιλοτου.
Πιλοτος(dimmer): επαφη 1 ουδετερο, επαφη 3 φαση, επαφη 11 φαση(την φαση που διακοπτεται απ'τον ραγοδιακοπτη) και επαφη 15 το καλωδιο που ερχετε απ'τον χρονοδιακοπτη και περναει μεσα απ'τον ραγοδιακοπτη.
Το καλωδιο που ειναι στην επαφη 1 του χρονοδιακοπτη πρεπει να ανοιγοκλεινει αναλογα με την θεση του διακοπτη δηλαδη οταν ο διακοπτης ειναι στο manual στην θεση I να μην υπαρχει ταση εκει ενω οταν ειναι στο 0 να δινει ταση.Το προβλημα ειναι οτι οταν ειναι αυτο το καλωδιο επανω στον χρονοδιακοπτη εχει παντα ταση ασχετα που ειναι ο manual διακοπτης ενω οταν το βγαζω δουλευει κανονικα.
Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια:001_rolleyes:
Αν και δεν έχω καλάβει τι ακριβώς πας να κάνεις, ίσως έχει πρόβλημα ο χειροκίνητος διακόπτης του χρονοδικόπτη. Επίσης ο ραγοδιακόπτης που λες είναι φωτιζόμενος. Μήπως το ενδεικτικό που έχει μέσα του είναι αυτό που κάνει το καλώδιο που λες να έχει συνέχεια τάση; Για δοκίμασε με μη φωτιζόμενο διακόπτη...

geos3
04-03-10, 18:00
Αν και δεν έχω καλάβει τι ακριβώς πας να κάνεις, ίσως έχει πρόβλημα ο χειροκίνητος διακόπτης του χρονοδικόπτη. Επίσης ο ραγοδιακόπτης που λες είναι φωτιζόμενος. Μήπως το ενδεικτικό που έχει μέσα του είναι αυτό που κάνει το καλώδιο που λες να έχει συνέχεια τάση; Για δοκίμασε με μη φωτιζόμενο διακόπτη...
Εχεις δικιο για την σημειωση που εκανες παραπανω.Στην επαφη 15 παει αυτο που κοβετε.:glare:
Προσπαθω να ντιμμαρω ενα μπαλαστ για να προσομοιωσω ανατολη και δυση σε ενα ενυδρειο και δεν ηθελα να μπλεξω με ιδιοκατασκευη και γι'αυτο και επελεξα να παρω ετοιμα υλικα και να το φτιαξω αλλα οπως φαινετε εμπλεξα και μ'αυτα:cursing:
Θα παρω εναν ραγοδιακοπτη απλο και ειδωμεν:001_cool:

geos3
05-03-10, 12:07
Τελικα ηταν λαθος ο χρονοδιακοπτης που μου ειχαν δωσει και γι'αυτο δεν επαιζε σωστα το dimmer.Πρεπει να δινει παλμο ο χρονοδιακοπτης για να δουλεψει το dimmer οποτε μου εδωσαν τον ΕG 203E και ενα button για να μπει αναμεσα απο τον χρονοδιακοπτη και το dimmer σε περιπτωση που θελω να ανοιξω το dimmer ασχετα απ'τον χρονοδιακοπτη.Αυτο το button ειναι το SVN411.Εχω μπλεξει λιγο με την συνδεση τους οποτε αν ξερει καποιος ας με βοηθησει pls.Ευχαριστω
Χρονοδιακοπτης και button