PDA

Επιστροφή στο Forum : Θυρίστορ και δίοδοι για τριφασική ανορθωτική γέφυρα



boksic
04-03-10, 12:23
Καλημέρα! Κατασκευάζω για την πτυχιακή μου μία διάταξη με 6 θυρίστορ και 6 διόδους πάνω στην οποία θα μπορούν να πραγματοποιηθούν όλα τα είδη ανόρθωσης (από μη ελεγχόμενη γέφυρα έως και πλήρως ελεγχόμενη)! Τα φορτία δε θα ξεπερνούν τα 15Α! Σαν αρχάριος θα ήθελα όποιος έχει τη διάθεση να με βοηθήσει τι θυρίστορ και τι διόδους θα πρέπει να βάλω όσον αφορά τα μεγέθη τους (ρεύμα και τάση των θυρίστορ και των διόδων)! Μιλάμε για μεμονωμένα θυρίστορ και διόδους και όχι διπλά ή έτοιμες γέφυρες!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

FILMAN
04-03-10, 12:44
Θέλεις σε θήκες ΤΟ220, ΤΟ247 κ.λ.π., ή σε μορφή βίδας;

boksic
04-03-10, 14:25
Έλεγα να μη βάλω βίδας για να χρησιμοποιήσω μία ψύκτρα για όλα τα θυρίστορ! Καλύτερα δεν είναι και για θέμα μεγέθους αφού είναι μικρά τα φορτία;

sakis
04-03-10, 15:23
αν σε ενδιαφερει εχω καποια modules της ΙXYS μοντελο MCC 95-08 τα οποια ειναι διπλα θυριστορ παρα πολλα αμπερ με τα οποια μορεις να κανεις σχεδον οτι θες τα οποια κοστιζουν μια περιουσια αλλα θα στα δωσω τζαμπα τυπου 50 ευρω και τα τεσσερα
το πλεονεκτημα ειναι οτι αν στο μελλον χρειαστεις να κανεις κατι τετοιο μεγαλης ισχυος θα εχεις τα εξαρτηματα

FILMAN
04-03-10, 16:14
Έλεγα να μη βάλω βίδας για να χρησιμοποιήσω μία ψύκτρα για όλα τα θυρίστορ! Καλύτερα δεν είναι και για θέμα μεγέθους αφού είναι μικρά τα φορτία;
Για διόδους θα μπορούσες ίσως να χρησιμοποιήσεις τις ΒΥ359. Για SCR δεν έχω να σου προτείνω κάτι σε αυτά τα Α...

boksic
04-03-10, 16:29
Βασικά επειδή θα χρησιμοποιηθεί για το εργαστήριο της σχολής πρέπει να είναι μεμονωμένα τα θυρίστορ και οι δίοδοι και το καθένα να βγαίνει σε μπόρνα οπότε τα modules δε μπορώ να τα χρησιμοποιήσω! Από εκεί και πέρα σε τι κατηγορία θυρίστορ θα πρέπει να κοιτάω στην αγορά (για πόσο Ιτ και πόσα V) για τα φορτία μου που θα είναι μέχρι 15Α και η συσκευή θα λειτουργεί στα 380V;

FILMAN
04-03-10, 16:31
Βασικά επειδή θα χρησιμοποιηθεί για το εργαστήριο της σχολής πρέπει να είναι μεμονωμένα τα θυρίστορ και οι δίοδοι και το καθένα να βγαίνει σε μπόρνα οπότε τα modules δε μπορώ να τα χρησιμοποιήσω! Από εκεί και πέρα σε τι κατηγορία θυρίστορ θα πρέπει να κοιτάω στην αγορά (για πόσο Ιτ και πόσα V) για τα φορτία μου που θα είναι μέχρι 15Α και η συσκευή θα λειτουργεί στα 380V;
Θα έλεγα ότι 600 ή 800 V και 25 Α θα ήταν λογικές τιμές...