PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενσωμάτωση USB 4Gb σε πρόσοψη ράδιο-cd αυτοκινήτου



Radiometer
04-03-10, 19:35
Εχω ένα ραδιο-cd Panasonic CQ-RX300N το οποιο έχει μπροστά μια θύρα USB για να δέχεται memory stick.
μετά από μια 6μήνη χρήση και αφού έχασα 3 και έσπασα 1 :001_smile: memory αποφάσισα να το ενσωματώσω μέσα στην πρόσοψη

βρήκα ένα 4G από τα μινιόν που κυκλοφορούν, εσωτερικά βρήκα μια θέση που χώρεσε ακριβός αφού πρώτα έξυσα λίγο το πλαστικό και έκοψα 2 μικρά πλαστικάκια.
Η συσκευή λειτουργεί κανονικά και αναγνωρίζει το memory και κάνει αναπαραγωγή των τραγουδιών χωρίς πρόβλημα,

τα τραγούδια τα φορτώνω με ένα καλώδιο USB αρσενικό σε αρσενικό συνδεδεμένο στην πρόσοψη και στον υπολογιστή :001_smile:

ακολουθούν μερικές φωτογραφίες

Radiometer
04-03-10, 19:37
και μερικές ακόμα.....:001_smile:

babisko
04-03-10, 20:32
Πολύ ωραίο :thumbup:
Όταν λες ότι φορτώνεις τα τραγούδια εννοείς ότι συνδέεις την πρόσοψη του RCD, συγνώμη εννοώ το USB stick με τον υπολογιστή. Δηλαδή φορτώνεις τα τραγούδια στην αποσπώμενη πρόσοψη του RCD έτσι; :hahahha:

Πέρα από την πλάκα, είναι πολύ έξυπνο αυτό που έκανες. Και εμένα δεν μου αρέσει να προεξέχει του στικάκι μπροστά στο RCD, είναι πολύ εύκολο να σπάσει.
Και πάλι μπράβο σου για την ιδέα σου.=D>=D>

ts0gl1s
04-03-10, 21:39
Ωραίο Γιάννη!!!!!

Lykos1986
04-03-10, 22:02
Ρε Μπάμπη… άσε το παιδί να δημιουργήσει!!! Φαντάζεσαι φόρτωνε τα τραγούδια κατευθείαν σε όλη την κονσόλα; Πάλι καλά!!!
Αλλά πραγματικά πέρα από την πλάκα είναι πολύ καλό!!! Μπράβο και πάλι!

moutoulos
04-03-10, 22:10
Μπράβο φίλε ..., τελικά το υλοποίησες. Πολύ ωραίο σαν πρακτικότητα

Radiometer
04-03-10, 22:25
Ευχαριστώ σε όλους να'στε καλά.

φαντάζεστε να πάω το ραδιο-cd στο service για επισκευή και να το βάλει ο τεχνικός στο ρεύμα
χωρίς cd μέσα, χωρίς κεραία, χωρίς memory και αυτό να αρχίζει να παίζει μουσική...........:lool::lool::lool::lool::lool: θα φρικάρει ο άνθρωπος

leosedf
05-03-10, 10:41
Καλή ιδέα.
Το σύνδεσες πάνω στην USB? Αν θέλεις να τη χρησιμοποιήσεις?

Radiometer
05-03-10, 23:34
Καλή ιδέα.
Το σύνδεσες πάνω στην USB? Αν θέλεις να τη χρησιμοποιήσεις?

ναι έτσι όπως το λες δεν μπορώ πλέον να λειτουργήσω την θύρα λόγο ότι έχει μόνιμα πάνω ένα stick:001_smile:
έτσι και αλλιως το ίδιο stick είχε επάνω όποτε το ίδιο πράγμα είναι.

Haridimos
17-03-10, 19:27
Ἀν κατάλαβα καλὰ, ἀφαίρεσες τὸ πλακετάκι ἀπὸ τὸ memory stick καὶ τὸ "φύτεψες" μέσα στῆν πρόσοψη.

Radiometer
17-03-10, 19:41
Ἀν κατάλαβα καλὰ, ἀφαίρεσες τὸ πλακετάκι ἀπὸ τὸ memory stick καὶ τὸ "φύτεψες" μέσα στῆν πρόσοψη.

δεν αφαίρεσα τίποτα, έτσι μικρο ήταν το USB Memory,
ναι το ενσωμάτωσα μέσα συνδεδεμένο μόνιμα με την USB θύρα

JimKarvo
17-03-10, 19:56
Τα έσπασες!!!! Μακάρι να είχε το δικό μου θύρα USB.. που μες στην αθήνα, αν θέλω να ακούσω CD, μπορώ να το κάνω μόνο όταν είμαι ακινητοποιημένος...

QED
18-03-10, 09:41
Μπράβο μου αρέσει!
Βρες και ένα μινιόν διακοπτάκι να το χώσεις κάπου κρυμμένο ώστε να απενεργοποιείται το φυτευμένο φλασάκι κατά βούληση, για να μπορείς να χρησιμοποιείς τη θύρα.

Radiometer
18-03-10, 16:17
Αυτό με το διακόπτη είπα να το βάλω άλλα δεν το έκανα, διότι πάντα το ίδιο Memory έχει επάνω.
Οπότε το ίδιο πράγμα είναι

xifis
28-03-10, 14:36
οφειλω να πω κ γω οτι η κατασκευη ειναι ευφυεστατη κ πρακτικοτατη.πραγματι τα φλασακια που εξεχουν απτις προσοψεις ειναι λιγο καπως.μπραβο!

gep58
28-03-10, 19:39
Γιάννη,
οποσδήποτε πρόκειται για μια πολύ πρακτική "προσθήκη" αλλά επειδή δεν τα κατέχω καλά αυτά τα συστήματα θέλω να ρωτήσω κάτι.
Γράφεις

τα τραγούδια τα φορτώνω με ένα καλώδιο USB αρσενικό σε αρσενικό συνδεδεμένο στην πρόσοψη και στον υπολογιστή
όταν συνδέεις, με το καλώδιο, την πρόσοψη με το pc, τα +5V που έρχονται απο το pc και τροφοδοτούν το ενσωματωμένο memory flash προφανώς πηγαίνουν και σε άλλα σημεία της πλακέτας της πρόσοψης.
Έχεις αποκλείσει αυτή τη ροή με διόδους ή όχι;
Αν όχι σίγουρα στη δική σου πρόσοψη δεν εμφανίζεται κάποιο πρόβλημα, θα λειτουργήσει όμως σωστά και σε κάποια άλλης μάρκας πρόσοψη;

Ρωτάω μήπως δεν λειτουργεί το σύστημα το ίδιο σε όλες τις προσόψεις και κάποιος δεν κάνει ...Ανάσταση μέρες που έρχονται. :lool: :confused1:

gep58

ikaros1978
28-03-10, 21:22
και τα δικα μου συγχαρητηρια σ αυτην την πολυ εξυπνη παρεμβαση....ευγε

Radiometer
31-03-10, 01:15
Γιάννη,
οποσδήποτε πρόκειται για μια πολύ πρακτική "προσθήκη" αλλά επειδή δεν τα κατέχω καλά αυτά τα συστήματα θέλω να ρωτήσω κάτι.
Γράφεις

όταν συνδέεις, με το καλώδιο, την πρόσοψη με το pc, τα +5V που έρχονται απο το pc και τροφοδοτούν το ενσωματωμένο memory flash προφανώς πηγαίνουν και σε άλλα σημεία της πλακέτας της πρόσοψης.
Έχεις αποκλείσει αυτή τη ροή με διόδους ή όχι;
Αν όχι σίγουρα στη δική σου πρόσοψη δεν εμφανίζεται κάποιο πρόβλημα, θα λειτουργήσει όμως σωστά και σε κάποια άλλης μάρκας πρόσοψη;

Ρωτάω μήπως δεν λειτουργεί το σύστημα το ίδιο σε όλες τις προσόψεις και κάποιος δεν κάνει ...Ανάσταση μέρες που έρχονται. :lool: :confused1:

gep58


όχι δεν έβαλα τίποτα που να κόβω τα 5V διότι εκεί γύρο με τα SMD υλικά δεν ήθελα να κόψω και να ράψω.
Παντός το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να συνδέσω το καλώδιο με το PC πριν βάλω το Memory να δω αν θα ανάψει κάνα LED :lool: στην πρόσοψη.

Παντός όσο καιρώ το δουλεύω δεν παραπονέθηκε ακόμα :001_smile:.
Όσο για το αν θα δουλέψει σωστά σε κάποια άλλης μάρκας πρόσοψη, σε αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω, και εγώ πειράματα έκανα με τον φόβο μήπως και κάψω κάτι

tasosmos
31-03-10, 01:56
Αν το δουλευεις με ανοιχτο το ραδιοφωνο μπορεις να κοψεις την τροφοδοσια απο το καλωδιο usb.
Λογικα παντως δεν θα εχει προβλημα ουτως η αλλως, στο φλασακι θα δινει +5 κι απο μονο του για να μπορει να διαβασει.

Radiometer
05-04-10, 21:50
Αν το δουλευεις με ανοιχτο το ραδιοφωνο μπορεις να κοψεις την τροφοδοσια απο το καλωδιο usb.
Λογικα παντως δεν θα εχει προβλημα ουτως η αλλως, στο φλασακι θα δινει +5 κι απο μονο του για να μπορει να διαβασει.


αυτό με το ραδιόφωνο και το USB δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις ?

όταν φορτώνω τραγούδια η πρόσοψη δεν είναι τοποθετημένη στην βάση και σε λειτουργία, αν αυτό θέλεις να πεις