PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχω ενα παράπονο απο τους ηλεκτρολόγους



CITRO
05-03-10, 01:19
Γιατί ποτέ σε καμία ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν λειτουργεί επιλογική προστασία?Έχω δουλέψει ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων και έχω μπεί σε αρκετά σπίτια και μου κάνει εντύπωση αυτό!!!!

FILMAN
05-03-10, 12:18
Γιατί ποτέ σε καμία ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν λειτουργεί επιλογική προστασία?Έχω δουλέψει ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων και έχω μπεί σε αρκετά σπίτια και μου κάνει εντύπωση αυτό!!!!
Τι να κάνουμε φίλε μου; Ότι ασφάλειες μας δίνουν παίρνουμε... Έτσι δεν είναι;

JOUN
05-03-10, 19:44
Πιστευω μιλας για βραχυκυκλωμα και οχι για μια απλη υπερενταση,ετσι;
Οι συγχρονες αυτοματες ασφαλειες εχουν πολυ μικρο χρονο αποκρισης(μιλαω βεβαια για το μαγνητικο μερος τους) οποτε σε περιπτωση βραχυκυκλωματος "προλαβαινουν" να πεσουν ολες που βρισκονται στην γραμμη, μεχρι και την κεντρικη του ρολογιου.Αυτο δεν συνεβαινε παλια που μεσα στον μετρητη υπηρχαν τηκτες αλλα αλλοι λογοι οδηγησαν στην καταργηση τους..

CITRO
05-03-10, 23:12
Οι τηκτές επιβάλεται να υπάρχουν σε κάθε εγκατάσταση πάντα για λόγους ασφαλείας ειδικά σε βιομηχανικές εγκατστάσεις!Για να υπάρχει επιλογική προστασία πρέπει να γίνει προσεχτική μελέτη σε κάθε γραμμή με βάση τις χαρακτηριστικές των ασφαλειών αλλα τώρα όλα είναι τυποποιιμένα είναι δεν έχω ασχοληθεί και πολύ πια με το θέμα αλλα πάντα σπάνια δουλεύει η επιλογική προστασία!!

FILMAN
08-03-10, 12:26
Ακριβώς γι' αυτό το λόγο οι αυτόματες ασφάλειες σήμερα κατασκευάζονται σε χαρακτηριστικές B, C, D, K και Z... Ψιλά γράμματα εεεε; Ακόμα και οι παλιές αυτόματες έβγαιναν σε διάφορες χαρακτηριστικές L, G, U και MA. Διαλέγοντας την κατάλληλη χαρακτηριστική για την κάθε ασφάλεια, πετυχαίνουμε την επιλεκτικότητα.

xrhstosmp
08-03-10, 18:10
συμφωνω με τον προλαλισαντα JOUN ..
σε εικοσαπλασιες υπερεντασεις της ονομαστικης (20χΙον) ολες οι αυτοματες ασφαλειες ανεξαρτητως χαρακτιριστικης συμπεριφερονται ακριβως το ιδιο. πρακτικα σε βραχυκυκλωμα 800Α μια ασφαλεια D32Α και μια ...Β10Α σε σειρα με το βραχυκυκλωμα μετα τη Β10Α θα πεσουν ταυτοχρονα. επιλογικοτητα επιτυγχανεται μονο εαν εχουμε τηκτα στην εισοδο της παροχης και επιμερους αυτοματες ασφαλειες στις αναχωρισεις που ειναι και το πιο σωστο λογω αυξημενης ικανοτατας διακοπης των τηκτων φυσιγγιων. αλλα και παλι στη σημερινη εποχη και για μικρες παροχες, Νο2-Νο3 η ΔΕΗ τοποθετει μικροαυτοματους και μαλιστα κινεζικους οποτε φιλε μου citro μην εχεις παραπονα απο τους ηλεκτρολογους αλλα κατ'αρχας απο τη ΔΕΗ :001_rolleyes:

classic
08-03-10, 19:05
συμφωνω με τον προλαλισαντα JOUN ..
σε εικοσαπλασιες υπερεντασεις της ονομαστικης (20χΙον) ολες οι αυτοματες ασφαλειες ανεξαρτητως χαρακτιριστικης συμπεριφερονται ακριβως το ιδιο. πρακτικα σε βραχυκυκλωμα 800Α μια ασφαλεια D32Α και μια ...Β10Α σε σειρα με το βραχυκυκλωμα μετα τη Β10Α θα πεσουν ταυτοχρονα. επιλογικοτητα επιτυγχανεται μονο εαν εχουμε τηκτα στην εισοδο της παροχης και επιμερους αυτοματες ασφαλειες στις αναχωρισεις που ειναι και το πιο σωστο λογω αυξημενης ικανοτατας διακοπης των τηκτων φυσιγγιων. αλλα και παλι στη σημερινη εποχη και για μικρες παροχες, Νο2-Νο3 η ΔΕΗ τοποθετει μικροαυτοματους και μαλιστα κινεζικους οποτε φιλε μου citro μην εχεις παραπονα απο τους ηλεκτρολογους αλλα κατ'αρχας απο τη ΔΕΗ :001_rolleyes:

Μην ξεχναμε οτι για παραδειγμα στη Νο3 η ασφαλεια του πελατη ειναι 50Α Μαχ και της ΔΕΗ 63Α. Με αυτες τις προυποθεσεις και λιγη προσοχη στον τυπο της ασφαλειας του πινακα μπορουμε να εχουμε "επιλεκτικοτητα". Ομως οι περισοτεροι πινακες στη Νο3 εχουν 63αρες δηλαδη ιδιες με τον μετρητη οποτε τι περιμενουμε να γινει!!!!

JOUN
08-03-10, 19:17
Μην ξεχναμε οτι για παραδειγμα στη Νο3 η ασφαλεια του πελατη ειναι 50Α Μαχ και της ΔΕΗ 63Α. Με αυτες τις προυποθεσεις και λιγη προσοχη στον τυπο της ασφαλειας του πινακα μπορουμε να εχουμε "επιλεκτικοτητα". Ομως οι περισοτεροι πινακες στη Νο3 εχουν 63αρες δηλαδη ιδιες με τον μετρητη οποτε τι περιμενουμε να γινει!!!!
Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπε ο xrhstosmp:Στο βραχυκυκλωμα η ενταση που περναει ειναι τοσο μεγαλυτερη του ονομαστικου(μερικες εκατονταδες φορες) που οτι μικροαυτοματο και να βαλεις δεν κανει ουσιαστικη διαφορα..
@ Filman:Μην ανησυχεις υπαρχουν και αλλοι που ξερουν απο καμπυλες μικροαυτοματων (και εχουν σπουδασει πανω σ'αυτο..)
Παντα με καλη προθεση αυτα που γραφω ετσι;

FILMAN
09-03-10, 12:25
Σωστό αυτό για τα 800Α. Τι θα λέγατε αν το ρεύμα βραχυκυκλώματος είναι 300Α;

FILMAN
09-03-10, 12:27
Μην ξεχναμε οτι για παραδειγμα στη Νο3 η ασφαλεια του πελατη ειναι 50Α Μαχ και της ΔΕΗ 63Α. Με αυτες τις προυποθεσεις και λιγη προσοχη στον τυπο της ασφαλειας του πινακα μπορουμε να εχουμε "επιλεκτικοτητα". Ομως οι περισοτεροι πινακες στη Νο3 εχουν 63αρες δηλαδη ιδιες με τον μετρητη οποτε τι περιμενουμε να γινει!!!!
Γιώργο, δεν είναι έτσι... Μια C10 και μια Β20 σε σειρά διακόπτουν μαγνητικά ταυτόχρονα άσχετα με την τιμή του ρεύματος...

JOUN
09-03-10, 14:16
Σωστό αυτό για τα 800Α. Τι θα λέγατε αν το ρεύμα βραχυκυκλώματος είναι 300Α;
Αυτο λεω:Δεν ειναι 800Α ουτε βεβαια 300Α.Ειναι της ταξης των χιλιαδων Α οποτε οτι και να βαλεις θα πεσει.Γιαυτο και οι μικροαυτοματοι εχουν ικανοτητα διακοπης απο 3000Α και πανω( 3ΚΑ οι ΑΒΒ 5-6ΚΑ οι Merlin Gerin που ξερω σιγουρα)
Για επιλεκτικοτητα σε βραχυκυκλωμα παντα τηκτες για τον απλουστατο λογο οτι δεν προλαβαινουν να καουν.(Αντε πεστο αυτο στη ΔΕΗ ομως)

FILMAN
09-03-10, 14:28
Αυτο λεω:Δεν ειναι 800Α ουτε βεβαια 300Α.Ειναι της ταξης των χιλιαδων Α οποτε οτι και να βαλεις θα πεσει.Γιαυτο και οι μικροαυτοματοι εχουν ικανοτητα διακοπης απο 3000Α και πανω( 3ΚΑ οι ΑΒΒ 5-6ΚΑ οι Merlin Gerin που ξερω σιγουρα)
Για επιλεκτικοτητα σε βραχυκυκλωμα παντα τηκτες για τον απλουστατο λογο οτι δεν προλαβαινουν να καουν.(Αντε πεστο αυτο στη ΔΕΗ ομως)
Όχι φίλε μου, το ρεύμα βραχυκυκλώματος εξαρτάται από τις διατομές των αγωγών και την ποιότητα των συνδέσεων που μεσολαβούν από τον μ/ς της ΔΕΗ ως το σημείο του βραχυκυκλώματος...

classic
09-03-10, 14:34
Γιώργο, δεν είναι έτσι... Μια C10 και μια Β20 σε σειρά διακόπτουν μαγνητικά ταυτόχρονα άσχετα με την τιμή του ρεύματος...

Επειδη παλαιοτερα ειχα ασχοληθει πολυ σοβαρα και εκτεταμενα με το συγκεκριμενο θεμα ειχα καταληξει (βασει καμπυλων παντοτε) οτι εαν υπηρχε διαφορα δυο κατηγοριων στην επιλογη των ασφαλειων τοτε δουλευε ρολοι η επιλογικη προστασια. Αυτο ισχυε απο απλες παροχες της ΔΕΗ μεχρι ρευματα βραχυκυκλωσης σε Μ/Σ 50 MVA!!!!!!
Τωρα αν η Κινεζα ασφαλεια πεφτει στα 2/3 της ονμαστικης της εντασης στον προκαθορισμενο χρονο... αυτο ειναι αλλο στορυ
Φιλικα

FILMAN
09-03-10, 14:56
Επειδη παλαιοτερα ειχα ασχοληθει πολυ σοβαρα και εκτεταμενα με το συγκεκριμενο θεμα ειχα καταληξει (βασει καμπυλων παντοτε) οτι εαν υπηρχε διαφορα δυο κατηγοριων στην επιλογη των ασφαλειων τοτε δουλευε ρολοι η επιλογικη προστασια. Αυτο ισχυε απο απλες παροχες της ΔΕΗ μεχρι ρευματα βραχυκυκλωσης σε Μ/Σ 50 MVA!!!!!!
Τωρα αν η Κινεζα ασφαλεια πεφτει στα 2/3 της ονμαστικης της εντασης στον προκαθορισμενο χρονο... αυτο ειναι αλλο στορυ
Φιλικα
Όχι... Πίσω στο παράδειγμα που ανέφερα... Η C10 διακόπτει μαγνητικά για ρεύμα το πολύ 10*In, ήτοι 10*10=100A. Η Β20 διακόπτει μαγνητικά για ρεύμα το πολύ 5*In, ήτοι 5*20= πάλι 100A.

JOUN
09-03-10, 16:55
Όχι φίλε μου, το ρεύμα βραχυκυκλώματος εξαρτάται από τις διατομές των αγωγών και την ποιότητα των συνδέσεων που μεσολαβούν από τον μ/ς της ΔΕΗ ως το σημείο του βραχυκυκλώματος...
Συμφωνω απολυτα, αυτο ομως δεν αναιρει τα νουμερα που εγραψα παραπανω για το ρευμα βραχυκυκλωσης.

JOUN
09-03-10, 17:00
Και κατι ακομα που θα ηθελα να ρωτησω:Εχει καταφερει καποιος να κανει επιλογικη προστασια απο βραχυκυλωμα χρησιμοποιωντας ΜΟΝΟ μικροαυτοματους;Μιλαμε φυσικα για οικιακη εγκατασταση οπως τεθηκε το αρχικο ερωτημα.Αν ναι μπραβο του(και πολυ θα ηθελα να το δω)..

FILMAN
09-03-10, 17:08
Γιώργο, αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το ρεύμα βραχυκύκλωσης μπορεί να είναι πολύ μικρότερο από αυτό που έγραψες. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να έχεις επιλεκτικότητα.

JOUN
09-03-10, 17:37
Ενταξει το δεχομαι οτι σε περιπτωση κακων συνδεσεων,μεγαλης αποστασης απο Μ/Σ κλπ μπορει να ειναι μικροτερο.Αυτο που λεω ειναι οτι ΠΟΤΕ δεν μου εχει τυχει να εχω επιλεκτικοτητα σε περιπτωση βραχυκυκλωματος.
Παντα πεφτουν ολοι οι μικροαυτοματοι που υπαρχουν οπως ελεγε και το αρχικο μυνημα.
Λεω δηλαδη οτι ειναι πιθανον αλλα οχι και τοσο δυνατον να γινει(σ'εμενα τουλαχιστον)

CITRO
09-03-10, 21:02
Πάντα στο ρολί,Παντα στο ρολοι.Βαρεθηκα το ρολοι..Τι νόημα έχει να ασφαλίζεις τις γραμμέσ ξεχωριστά στον πινακα αν δεν πέφτουνε ποτέ αλλα παντα στο ρολόι και πάμτα στο ρολόι

xrhstosmp
09-03-10, 21:41
Πάντα στο ρολί,Παντα στο ρολοι.Βαρεθηκα το ρολοι..Τι νόημα έχει να ασφαλίζεις τις γραμμέσ ξεχωριστά στον πινακα αν δεν πέφτουνε ποτέ αλλα παντα στο ρολόι και πάμτα στο ρολόι

οι ηλεκτρικες γραμμες (και μονο αυτες οχι οι συσκευες) ασφαλιζονται οχι μονο για βραχυκυκλωμα αλλα και για υπερεντασεις φιλε citro. μπορει στο βραχυκυκλωμα να πεφτουν ολες οι αυτοματες ασφαλειες μαζι ,σε μια υπερενταση καποιας γραμμης π.χ φωτισμου των 10Α θα πεσει μονο αυτη.

Xarry
09-03-10, 21:49
Να ρωτησω εγω κατι αλλο. Οι ηλεκτρολογοι που κανουν εγκαταστασεις κεντρικων κεραιων (επιγειων και δορυφορικων) στις οικοδομες ξερουν να κανουν προσαρμογη, τερματισμο κλπ η τα βαζουν οπως να ναι;

xrhstosmp
09-03-10, 22:08
Να ρωτησω εγω κατι αλλο. Οι ηλεκτρολογοι που κανουν εγκαταστασεις κεντρικων κεραιων (επιγειων και δορυφορικων) στις οικοδομες ξερουν να κανουν προσαρμογη, τερματισμο κλπ η τα βαζουν οπως να ναι;

φιλε xarry στον δικο μου κυκλο (στους γνωστους μου συναδελφους δλδ) δεν ξερω κανενα ηλεκτρολογο να κανει εγκατασταση ....κεραιας. προσωπικα δεν βαζω ουτε πριζες κεραιας μιας και γνωριζω οτι και να τις βαλω δε θα δουλευουν και ουτως ή αλλως θα τις ξηλωσει ο ειδικος ηλεκτρονικος .

αν θελεις την ταπεινη μου αποψη αμα βρεις κανενα "ηλεκτρολογο" να βαζει ΚΑΙ κεραιες βγαλε την κεραια και κοπανα τον :001_rolleyes:(μαλλον δεν ειναι ουτε ηλεκτρολογος, οτι δουλεια βρισκει κανει ,βαψιματα σοβατισματα κλειδαριες ηλεκτρικα, κεραιες ρολα ειδα προχτες μια πινακιδα )

CITRO
09-03-10, 22:19
Εχει τυχει να δώ τέτοιους επαγγελματιες με εγκαταστασεις παντος τυπου!!Φυσικα είμαι επιφυλαχτικός!!Το ερώτημα είναι το εξής:
για επισκευές ηλεκτρικών συσκευών πραγματοποιύνται απο ηλεκτρολόγο η άλλο ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων και άλλο ηλεκτρολόγος ηλεκτρικών συσκευών?

ΚΑι ενα ερώτηαμ είναι με έναν επιστημονικό ακριβείς ορισμό ειναι ποια είναι ηλεκτρικη συσκευή και ποιά η ηλεκτρονική και ποια η μηχανολογική?

Xarry
09-03-10, 22:25
Εχει τυχει να δώ τέτοιους επαγγελματιες με εγκαταστασεις παντος τυ

ΚΑι ενα ερώτηαμ είναι με έναν επιστημονικό ακριβείς ορισμό ειναι ποια είναι ηλεκτρικη συσκευή και ποιά η ηλεκτρονική και ποια η μηχανολογική?

Παλαιοτερα ο διαχωρισμος ηλεκτρικων-ηλεκτρονικων συσκεων γινοταν αναλογα με το χρωμα! Δηλαδη οι λευκες (πλυντηρια, κουζινες, ψυγεια,) ηταν δουλεια ηλεκτρολογου και οι υπολοιπες (ενισχυτες, ραδιοφωνα, τηλεορασεις κλπ) που σαφως δεν ηταν ασπρες ηταν δουλεια ηλεκτρονικου. Σημερα εχει επικρατησει να λεμε τις μεγαλες συσκευες λευκες και ας μην ειναι.

CITRO
09-03-10, 22:38
Αν δεν κανεις πλακα Αυτο δεν το ηξερα!!

Xarry
09-03-10, 22:43
Σοβαρα μιλαω. :001_smile:

CITRO
09-03-10, 23:04
Σημερα ομως όλλες οι συσκευες περιεχουν ηλεκτρονικες πλακετες!!Απο την άλλη όμως Παντα τα ηλεκτρονικά είναι πιο αξιόπιστα απο τα κινούμενα μερη άρα οι περισσοτερεε βλαβες οφείλοβνται σε ηλεκτρολογικσες παρα ηλεκτρονικες!!

GSR600
31-03-11, 03:13
Καλησπερα,για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα ηθελα να ρωτησω αν εχει νοημα να αλλαξω μια ασφαλεια 6ΚΑ καμπυλης τυπου Β με μια ασφαλεια 10ΚΑ καμπυλης τυπου C εαν θελω να αντεχει μεγαλυτερο ρευμα εκκινησης??
Γενικα για αντοχη σε ρευμα εκκινησης τι τυπου καμπυλη διαλεγουμε? Τα ΚΑ πως τα υπολογιζουμε?

FILMAN
31-03-11, 12:12
Ναι, αν θες να μην πέφτει η ασφάλεια με μεγαλύτερο ρεύμα εκκίνησης θα πρέπει αντί για καμπύλη Β να βάλεις C, και για ακόμα μεγαλύτερα ρεύματα εκκινήσεως, καμπύλη D. Για αυξημένα ρεύματα εκκινήσεως υπάρχουν επίσης και οι καμπύλες K και ΜΑ (η τελευταία προστατεύει μόνο από βραχ/ματα και όχι από υπερφορτώσεις καθώς δεν περιλαβάνει κανένα θερμικό στοιχείο). Γενικά όσον αφορά τα ρεύματα εκκινήσεως (μαγνητική διακοπή), ισχύουν τα παρακάτω:

Καμπύλη Β: Μέγιστο ρεύμα σίγουρης μη απόζευξης: 3 * Ιον, Ελάχιστο ρεύμα σίγουρης απόζευξης: 5 * Ιον

Καμπύλη C: Μέγιστο ρεύμα σίγουρης μη απόζευξης: 5 * Ιον, Ελάχιστο ρεύμα σίγουρης απόζευξης: 10 * Ιον

Καμπύλη D: Μέγιστο ρεύμα σίγουρης μη απόζευξης: 10 * Ιον, Ελάχιστο ρεύμα σίγουρης απόζευξης: 20 * Ιον

Καμπύλη Κ: Μέγιστο ρεύμα σίγουρης μη απόζευξης: 8 * Ιον, Ελάχιστο ρεύμα σίγουρης απόζευξης: 12 * Ιον

Οι καμπύλες B, C και D φοράνε το ίδιο θερμικό στοιχείο που έχει: Μέγιστο ρεύμα σίγουρης μη απόζευξης: 1.13 * Ιον, Ελάχιστο ρεύμα σίγουρης απόζευξης: 1.45 * Ιον

Η καμπύλη Κ έχει διαφορετικό (πιο ευαίσθητο) θερμικό στοιχείο με: Μέγιστο ρεύμα σίγουρης μη απόζευξης: 1.05 * Ιον, Ελάχιστο ρεύμα σίγουρης απόζευξης: 1.2 * Ιον

Τι σημαίνουν πρακτικά τα παραπάνω:

Αν π.χ. έχουμε μια ασφάλεια Β10Α τότε:
α) Αν θέλουμε να μην πέφτει κατά την εκκίνηση του φορτίου θα πρέπει το ρεύμα εκκινήσεως να είναι το πολύ 30Α
β) Θα πέσει σίγουρα κατά την εκκίνηση του φορτίου αν το ρεύμα εκκινήσεως είναι τουλάχιστον 50Α
γ) Για ρεύματα εκκινήσεως μεταξύ 30Α και 50Α μπορεί να πέφτει, μπορεί και όχι (εξαρτάται από τη μάρκα και το συγκεκριμένο κομμάτι)
δ) Αν θέλουμε να μην πέφτει κατά τη λειτουργία του φορτίου θα πρέπει το ρεύμα λειτουργίας να είναι το πολύ 11.3Α
ε) Θα πέφτει σίγουρα κατά τη λειτουργία του φορτίου αν το ρεύμα λειτουργίας είναι τουλάχιστον 14.5Α, και μάλιστα τόσο πιο γρήγορα όσο μεγαλύτερο είναι αυτό το ρεύμα
στ) Για ρεύματα λειτουργίας μεταξύ 11.3Α και 14.5Α μπορεί να πέφτει (με διάφορους χρόνους), μπορεί και όχι (εξαρτάται από τη μάρκα και το συγκεκριμένο κομμάτι).

Αυτά όσον αφορά τις καμπύλες. Τα kA είναι η ικανότητα διακοπής της ασφάλειας και δεν έχει καμιά σχέση με τη συμπεριφορά της είτε ως προς τη θερμική είτε ως προς τη μαγνητική διακοπή. Δηλαδή μια ασφάλεια π.χ. C16 6kA και μια C16 10kA θα έχουν την ίδια λειτουργική συμπεριφορά (αν πέφτει η μια, θα πέφτει και η άλλη). Η διαφορά είναι ότι η πρώτη μπορεί να διακόπτει ρεύματα (βραχ/ματος) μέχρι 6000Α το πολύ, ενώ η δεύτερη μεγαλύτερα, μέχρι 10000Α το πολύ.

Ελπίζω να σε βοήθησα κι όχι να σε μπέρδεψα.

GSR600
31-03-11, 12:36
Φιλλιπε ευχαριστω πολυ, με βοηθησες αρκετα.
Αυτο που ηθελα να κανω ειναι να βαλω στην ιδια ασφαλεια του κλιματιστικου και το μοτερ της τεντας.Και σκεφτηκα εαν κατα την λειτουργια του κλιματιστικου ενεργοποιησω το μοτερ της τεντας μηπως κατα την εκκινηση μου ριχνει την ασφαλεια.Για αυτο το λογο ψαχνομαι να την αλλαξω με αλλου τυπου καμπυλης.
Το κλιματιστικο μου εδειξε καταναλωση MAX 1300 watt και το μοτερακι ειναι γυρω στα 310watt).Στον πινακα εχει Β10 6κΑ.
Εχει νοημα να την αλλαξω η τσαμπα προβληματιζομαι.Επισης πως μπορουμε να ξερουμε το ρευμα εκκινησης ενος μοτερ?
Καποιοι ηλεκτρολογοι χρησιμοποιουν:
Ζ: για υπολογιστες και γενικα ευαισθητες ηλεκτρονικες συσκευες
Κ: ηλεκτρονικα BALLAST,κλιματιστικα και μικρους Μ/Τ.

FILMAN
31-03-11, 13:02
Γιώργο, τα μοτέρ για τέντες είναι μικρής ισχύος. Αν η γραμμή αυτή τροφοδοτεί μόνο το κλιματιστικό και όχι άλλα φώτα, πρίζες, κ.λ.π., εγώ θα άλλαζα την ασφάλεια με μια C6 και θα έβαζα και το μοτέρ για την τέντα εκεί. Πάντως και η Β10 να μείνει δεν είναι και πολύ άσχημα τα πράγματα. Απλώς το κλιματιστικό θα προστατευόταν καλύτερα με μια C6. Αν τώρα η γραμμή τροφοδοτεί και άλλα πράγματα, άσε τη Β10 ως έχει. Μόνο αν δεις ότι πέφτει κατά την εκκίνηση κάποιας συσκευής άλλαξέ τη με C10. Το ρεύμα εκκίνησης των μοτέρ διαφέρει ανάλογα με τον τύπο τους. Γενικά πάντως μπορείς να το θεωρείς δεκαπλάσιο αυτού της λειτουργίας.

GSR600
31-03-11, 13:15
H γραμμη τροφοδοτει μονο το κλιματιστικο και στον πινακα εχει μια ασφαλεια legrand B10 6kA.
Οταν λες C6 εννοεις καμπυλη C 6kA σωστα?

FILMAN
31-03-11, 13:29
Όχι, εννοώ καμπύλη C 6Α (τα kA δεν έχουν και τόσο σημασία εδώ).

machine22
31-03-11, 14:46
Να ρωτησω εγω κατι αλλο. Οι ηλεκτρολογοι που κανουν εγκαταστασεις κεντρικων κεραιων (επιγειων και δορυφορικων) στις οικοδομες ξερουν να κανουν προσαρμογη, τερματισμο κλπ η τα βαζουν οπως να ναι;
Όπως να ναι...
Μετά φωνάζουν τον ηλεκτρονικό και περιμένουν με μαγικό τρόπο και τσάμπα να δουλέψουν.
Διακλαδωτές σε κουτιά διακλάδωσης στον τοίχο, πρίζες με μεγάλες απώλειες όχι υπολογισμένες, καλώδιο κεραίας στον ίδιο σωλήνα με το ρεύμα ακόμα και καλόδιο (που χρειάζεται αλλαγή) στον σοβά
Ο κατάλογος με αυτά που έχω δει μπορεί να πιάσει σελίδες.
Μερικοί είναι σωστοί και έχουν κάνει καλή δουλειά αλλά ...

FILMAN
31-03-11, 14:52
Αλήθεια, πώς δεν έχουν σκεφτεί ακόμα αντί για ομοαξονικό καλώδιο να βάζουν 2 Χ 0.75; Εντύπωση μου κάνει! :001_tt2:

JOUN
31-03-11, 19:15
Mια παρατηρηση σε μια αρκετα συχνη παρανοηση:Η ασφαλεια προστατευει τους αγωγους και οχι την συσκευη.Αρα αν εχουμε αγωγους 1.5 τχ τους ασφαλιζουμε με 10Α μικροαυτοματο ανεξαρτητα το φορτιο που θα μπει επανω τους.Ειναι δουλεια του καθε κατασκευαστη να προστατεψει το μηχανημα του με την απαιτουμενη ασφαλεια.

DJP
31-03-11, 22:28
Kύριοι, δυστυχώς σε καμμία οικιακή ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν υπάρχει ο σύγχρονος τρόπος παροχής συνδέσεως τωνρευματοδοτών (πρίζες) με ανεξάρτητη γραμμή από τον πίνακα με αντίστοιχη ασφάλεια προστασίας , εάν τα κυκλώματα ήταν ανεξάρτητα με ανεξάρτητες ασφάλειες και όχι όλες οι πρίζες παράλληλα για ευκολία αλλά και "οικονομία" έχουμε σαν αποτέλεσμα τις επικίνδυνες καταστάσεις με πολλαπλές συσκευές στην 'ιδια γραμμή -παροχή με την ίδια ασφάλεια.κλπ.
Eτσι στην πρίζα της βεράντας συνδέουν το κλιματιστικό γιατι εκεί βολεύει στο ίδιο κύκλωμα είναι στο εσωτερικό οικιακές
συσκευές ακόμη και σε κατοικίες σύγχρονες δεν τηρούνται οχι μόνο οι κανονισμοί αλλά ούτε τα απλά ηλεκτρικά κυκλώματα όλα εξαρτόνται από την φιλοτιμία του εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου .Πουθενά δεν υπάρχει σχέδιο όσο γι αυτό
που κατατίθεται στην ΔEH είναι μόνο για γέλοια. Λυπάμαι ειλικρινά για τις απίθανες περιπτώσεις που έχουν δει τα μάτια μου, Σε αίθουσα H/Y Δημοσίου ! 25 πρίζες τροφοδοτούν 25 υπολογιστές με οθόνες και όλοι από μία ασφάλεια ουδέν σχόλιο Eλλάς το μεγαλείο σου.

FILMAN
01-04-11, 16:17
Ιούνιε τώρα θα συζητήσουμε τι από τα παρακάτω είναι καλύτερο: Οι ασφάλειες να προστατεύουν μόνο τα καλώδια, ή και τα καλώδια και τις συσκευές; Άμα είναι έτσι, γιατί δεν κάνεις όλη την εγκατάσταση του σπιτιού με 10ρια; Έτσι θα είσαι καλυμμένος, αφού η ασφάλεια στο μετρητή της ΔΕΗ (είναι 40Α) θα προστατεύει όλη την εγκατάσταση. Στον πίνακα βάλε μόνο ένα γενικό διακόπτη, και ένα διακόπτη για το θερμοσίφωνα. Έτσι θα γλυτώσεις και πολλά λεφτά από τον πίνακα, αφού δεν θα έχει καθόλου ασφάλειες.

Κωνσταντίνε (DJP) πολλές γραμμές στην ίδια ασφάλεια τεχνικά δεν είναι λάθος (υπάρχουν και μερικές εξαιρέσεις επ' αυτού, αλλά είναι λίγο δύσκολο να συμβούν στην πράξη). Αν μια ασφάλεια π.χ. 16Α προστατεύει αποτελεσματικά ένα καλώδιο 2.5 mm^2, σίγουρα κάνει το ίδιο και σε 10 τέτοια καλώδια, και σε 100. Προσοχή, δεν λέω να μπει μια ασφάλεια 32Α (16Α + 16Α) σε δυο 2.5άρια (αυτό είναι λάθος), αλλά μια 16Α (δηλ. αυτή που θα έμπαινε και για ένα τέτοιο καλώδιο αν ήταν μόνο του).

JOUN
01-04-11, 20:23
Οι ασφαλεις προστατευουν ΜΟΝΟ τα καλωδια.Τα υπολοιπα τα αφηνω ασχολιαστα..

FILMAN
04-04-11, 16:51
Τότε λοιπόν θα είχες την καλοσύνη να μου πεις: οι ασφάλειες που σου έχω κυκλώσει στο συνημμένο, για ποιων καλωδίων (διατομές...) την προστασία προορίζονται;

JOUN
04-04-11, 17:49
Προφανως για να ασφαλισουν καποια συσκευη(συναγερμος, PLC κλπ) τοπικα.Δηλαδη να μπουν διπλα στον πινακα που περιεχει την συσκευη και οχι στους αγωγους που την τροφοδοτουν.Η ιδια η συσκευη μπορει να περιεχει και αλλη (τηκτη) ασφαλεια ταχυτερης αντιδρασης,αυτο δεν αλλαζει τιποτα.Εν πασει περιπτωσει η θεωρια αλλα και η λογικη λεει οτι ασφαλιζουμε τους αγωγους απο υπερενταση και η συσκευη ασφαλιζει τον εαυτο της.
Αν θελεις ριξε μια ματια στον πινακα που ειμαι σιγουρος οτι γνωριζεις ηδη: www.technel.gr/arthra/images/diatomeskalwdiwn.pdf

makis.civ
04-04-11, 22:07
Συμφωνώ με τον Γιώργο, και αιτιολογώ με ένα παράδειγμα: έχει τύχει να καεί ασφάλεια τήξεως (μικρή κυλινδρική) από μικρό Hi-Fi χωρίς να πέσει η αυτόματη από τον πίνακα.
Άρα για την προστασία της συσκευής, υπεύθυνη είναι η ασφάλειά της.

FILMAN
05-04-11, 14:24
Φοβάμαι ότι δεν έγινα αντιληπτός. Σε μια γραμμή που τροφοδοτεί π.χ. πρίζες (όπου δηλαδή τα φορτία που θα συνδεθούν είναι άγνωστα και μπορεί να αλλάζουν συνέχεια), ασφαλώς και θα βάλουμε μια ασφάλεια που να προστατεύει το καλώδιο και όχι απαραίτητα τη συσκευή, ούτως ώστε να μπορούν να συνδεθούν συσκευές ισχύος ως το όριο που αντέχει το καλώδιο. Δηλαδή σε μια γραμμή των 2.5mm^2 δεν θα βάλουμε μια ασφάλεια 6Α, γιατί στην πρίζα μπορεί να συνδεθεί αντί για ένα πορτατίφ μια ηλεκτρική σκούπα, ένα σίδερο ή μια τοστιέρα, και φυσικά θα πρέπει να μην πέσει η ασφάλεια, αφού η διατομή των καλωδίων πράγματι επιτρέπει τη σύνδεση τόσο μεγάλων φορτίων. Ο φίλος όμως αναφέρθηκε σε μια γραμμή που τροφοδοτεί μόνο ένα κλιματιστικό. Δηλαδή το φορτίο της γραμμής αυτής είναι σταθερό και γνωστό. Γιατί να μην βάλουμε λοιπόν μια ασφάλεια που να προστατεύει ταυτόχρονα και το κλιματιστικό και τα καλώδια; Πραγματικά, ποιος λόγος μπορεί να υπάρχει για να βάλουμε μια μεγαλύτερη; Ή στην περίπτωση μιας 10όροφης πολυκατοικίας, αν για λόγους πτώσης τάσεως αποφασίσουμε η γραμμή του ηλιακού από το ισόγειο ως την ταράτσα να είναι με 6άρια καλώδια, θα βάλουμε στον πίνακα 25Α ασφάλεια; Δεν είναι πολύ καλύτερα να βάλουμε 16Α ασφάλεια (και μάλιστα καμύλης Β), ώστε με το παραμικρό που θα πάει στραβά αυτή να πέσει; Επίσης δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι όλες οι συσκευές έχουν μέσα τους ασφάλειες για την αυτο-προστασία τους.

Dragonborn
07-12-13, 16:11
ΚΑι ενα ερώτηαμ είναι με έναν επιστημονικό ακριβείς ορισμό ειναι ποια είναι ηλεκτρικη συσκευή και ποιά η ηλεκτρονική και ποια η μηχανολογική?Ο διαχωρισμός με βάση την λογική αυτή δεν είναι επιστημονικός αλλά διοικητικός με σκοπό την περιχαράκωση των επαγγελματων.

Πάντως υπάρχει ένας τρόπος για ταξινόμηση προϊόντων (όχι όμως εγκαταστάσεων) με βάση τις οδηγίες νέας προσέγγισης, δηλαδή αυτές που οδηγούν στην σήμανση CE κλπ. Περισσότερες πληροφορίες, αν έχετε διάθεση να το ψάξετε (νομίζω όμως ότι δεν αξίζει τον κόπο) στο http://www.newapproach.org της Ε,Ε. Τουλάχιστον στο κείμενο της οδηγίας 2006/42/EC θα βρείτε τον ορισμό της μηχανής - machinery (άρθρο 2, εδάφιο α).

dalai
07-12-13, 18:47
Ενα καλωδιο 5 Χ 10 ΝΥΜ Τι ασφαλεια πρεπει να εχει ? Αυτη τη στιγμη εχω 35αρα τυξεως και εχω συνεχεια προβληματα (καιγονται λογω φορτιων,οχι βραχυκυκλωματα) .Σκεφτομαι να τις αντικαταστισω με αυτοματες ,αλλα θελω να παρω το μεγιστο για το ΝΥΜ καλωδιο. Ενοω 10αρι καλωδιο

lepouras
07-12-13, 18:57
και στο ρολόι τη θα κάνεις? θα το μεγαλώσεις? εκτός και αν μιλάς για παροχή κανενός μηχανήματος σε κάνα εργοστάσιο.

dalai
07-12-13, 19:05
ναι ειναι υποπινακας σε μεγαλητερο πινακα που εχει πολυ πιο χοντρο καλωδιο

lepouras
07-12-13, 19:12
τότε αν αν αν πας μέχρι 40 και αν αν αν μπορεί και 50 μόνο αν αν αν(κατάλαβες τα αν είναι οι προϋποθέσεις)

el greco 1
07-12-13, 19:40
γιατι δε βαζειs 1 τριπολικο 3χ40Α κινησεωs για να λυθει το προβλημα?

Δημήτρηςκα
07-12-13, 19:54
Παιδιά καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τις τεχνικά τεκμηριωμένες απαντήσεις που δίνετε.
Έχω μία απορία να θέσω.
Όταν έχουμε μοτέρ η ασφάλεια που βάζουμε είναι συνήθως τύπου K ή D. Λογικό γιατί το ρεύμα που τραβά το μοτέρ στην αρχή είναι μεγάλο.

Η απορία μου είναι η εξής εάν το μοτέρ δεν το ελέγχει ρελέ αλλά inverter εκεί τι ασφάλεια θέλει;

Φαντάζομαι πως θέλει ασφάλεια με γρήγορη απόκριση επειδή το ρεύμα που τραβά το μοτέρ το ελέγχει το inverter και τώρα θέλουμε να πέσει γρήγορα ο μικροαυτόματος για να μη προκαλέσουμε περαιτέρω ζημιά στα τρανσίστορ του inverter.
Πια είναι η γνώμη σας;

lepouras
07-12-13, 20:23
εξαρτάτε και πάλι με τις ρυθμίσεις του ινβερτερ που έχεις κάνει. τον τύπο της ασφάλειας σου τον λέει ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο. αλλά και C να βάλεις δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. αν το αφήσεις να παίξει όπως είναι μαμά μπορείς και Β(νομίζω).

Δημήτρηςκα
07-12-13, 20:27
εξαρτάτε και πάλι με τις ρυθμίσεις του ινβερτερ που έχεις κάνει. τον τύπο της ασφάλειας σου τον λέει ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο. αλλά και C να βάλεις δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. αν το αφήσεις να παίξει όπως είναι μαμά μπορείς και Β(νομίζω).
ευχαριστώ για την απάντηση!

dalai
07-12-13, 23:19
γιατι δε βαζειs 1 τριπολικο 3χ40Α κινησεωs για να λυθει το προβλημα?

τι εννοεις λεγοντας "κινησεως" ?
Να πω επισης οτι το ΝΥΜ ειναι 7 μετρα απο τον ενα πινακα στον αλλο

el greco 1
08-12-13, 08:36
κινησεωs ενοω μια τριπολικη αυτοματη ασφαλεια που να μην ειναι 3χ40Α 6ΚΑ αλλα 3χ40Α 10ΚΑ .το μηκοs δεν λεει τιποτα η παροχη σου πρεπει να ασφαλισθει.

xrhstosmp
08-12-13, 21:43
τι αλλαζει σε μια ασφαλεια 6κΑ απο μια 10κΑ (εκτος της ικανοτητας διακοπης) ωστε η μια να χαρακτηριστει "κινησεως" ενω η αλλη οχι.
Αν εννοεις οτι η 10ΚΑ εχει πιο αργο μαγνητικο στοιχειο απο την 6ΚΑ μαλλον καπου κανεις λαθος (φυσικα μιλαμε για ασφαλειες ιδιας καμπυλης)

Dragonborn
08-12-13, 21:52
Η ελάχιστη απαιτούμενη ικανότητα διακοπής καθορίζεται από το ρεύμα βραχυκυκλώσεως στο σημείο που εγκαθίσταται η ασφάλεια. Δηλαδη από τις σύνθετες αντιστάσεις του μετασχηματιστή διανομής (ανηγμένη στο δευτερεύον) και των γραμμών ΧΤ μέχρι την ασφάλεια. Από την πλευρά της ΜΤ συνήθως η ισχύς βραχυκυκλώσεως (τάση πριν επί ρεύμα μετά το βραχυκύκλωμα) είναι πολύ μεγάλη, εκατοντάδες MVA.

FILMAN
09-12-13, 13:12
Ενα καλωδιο 5 Χ 10 ΝΥΜ Τι ασφαλεια πρεπει να εχει ? Αυτη τη στιγμη εχω 35αρα τυξεως και εχω συνεχεια προβληματα (καιγονται λογω φορτιων,οχι βραχυκυκλωματα) .Σκεφτομαι να τις αντικαταστισω με αυτοματες ,αλλα θελω να παρω το μεγιστο για το ΝΥΜ καλωδιο. Ενοω 10αρι καλωδιο
Η ΑΒΒ λέει ότι μπορείς να του βάλεις μικροαυτόματο ως και 50Α (εννοείται και για προστασία υπερφόρτωσης, διότι αν μας νοιάζει μόνο η προστασία από βραχυκύκλωμα μπορεί να είναι και παραπάνω).

κινησεωs ενοω μια τριπολικη αυτοματη ασφαλεια που να μην ειναι 3χ40Α 6ΚΑ αλλα 3χ40Α 10ΚΑ.
Και από πότε τα kA έχουν να κάνουν με το πόσο εύκολα πέφτει η ασφάλεια;

το μηκοs δεν λεει τιποτα η παροχη σου πρεπει να ασφαλισθει.
Ασφαλώς και έχει σημασία το μήκος (όχι εδώ που είναι μικρό, μόνο 7m, αλλά όταν είναι μεγάλο), για να μην βάλουμε τελικά μια ασφάλεια που δεν θα πέφτει μαγνητικά σε ένα βραχυκύκλωμα που συμβαίνει στο τέρμα του καλωδίου.

τι αλλαζει σε μια ασφαλεια 6κΑ απο μια 10κΑ (εκτος της ικανοτητας διακοπης) ωστε η μια να χαρακτηριστει "κινησεως" ενω η αλλη οχι.
Αν εννοεις οτι η 10ΚΑ εχει πιο αργο μαγνητικο στοιχειο απο την 6ΚΑ μαλλον καπου κανεις λαθος (φυσικα μιλαμε για ασφαλειες ιδιας καμπυλης)
Τα βλέπεις Χρήστο; Μετά είμαι κακός εγώ...

Η ελάχιστη απαιτούμενη ικανότητα διακοπής καθορίζεται από το ρεύμα βραχυκυκλώσεως στο σημείο που εγκαθίσταται η ασφάλεια. Δηλαδη από τις σύνθετες αντιστάσεις του μετασχηματιστή διανομής (ανηγμένη στο δευτερεύον) και των γραμμών ΧΤ μέχρι την ασφάλεια. Από την πλευρά της ΜΤ συνήθως η ισχύς βραχυκυκλώσεως (τάση πριν επί ρεύμα μετά το βραχυκύκλωμα) είναι πολύ μεγάλη, εκατοντάδες MVA.
Έτσι. Τα kA λοιπόν δεν έχουν καμιά σχέση με το πόσο εύκολα πέφτει η ασφάλεια, αλλά με το πόσο ισχυρό βραχυκύκλωμα μπορεί να διακόψει με επιτυχία.