PDA

Επιστροφή στο Forum : Hλεκτρικά σχέδια αυτοκινήτου ?



CITRO
05-03-10, 02:31
Υπάρχει τρόπος να βρεθόύν σχέδια ηλεκτρικά κάποιασ μαρκας αυτοκινκήτου?Ολα τα κυκλώματα απο που περναάνε και τα σχετικά?

ultra
05-03-10, 02:37
Nομιζω μπορεις να αγορασεις το βιβλιο της Haynes με το μοντελο του αυτοκινητου που ψαχνεις, με πολλα περισσοτερα απο ηλεκτρικα
προσωπικα εγω, ετσι εχω σχεδον τα παντα για το δικο μου.

CITRO
05-03-10, 02:54
alfa romeo 147 εχει ανάψει ένδειξη προβλήματος αερόσακου αλλα θέλω να τσεκάρω πρώτα αν κάνουν επαφή οι αισθητήρες!

billtech
05-03-10, 03:17
με τετοιο προβλημα πηγαινε το οπωσδηποτε για ελεγχο απο την εταιρια γιατι ειναι πολυ σημαντικο και σοβαρο.δεν ειναι παραθυρα η πορτες η κατι αλλο αλλα μιλαμε για τη ζωη σου.

CITRO
05-03-10, 03:31
Καλα αυτο θα το κάνω σίγουρα απλά στα συνεργεία γενικός πέφτει πολύ μα πολύ κλέψιμο και είμαι παθών 2-3 φορές παλοιότερα.Για αυτό θέλω να έχω μια ιδέα πρώτα τι παίζει.,

Γιώργος Ανώνυμος
05-03-10, 10:29
alfa romeo 147 εχει ανάψει ένδειξη προβλήματος αερόσακου αλλα θέλω να τσεκάρω πρώτα αν κάνουν επαφή οι αισθητήρες!

Μην αποκλείεις την περίπτωση απλής βλάβης γιατί στην περίπτωσή μου (σε Peugeot) το πρόβλημα ήταν στον συγκεριμένο τύπο φύσσας αισθητήρων ζώνης (κάτω από το κάθισμα του οδηγού) και δεν λέω στη συγκεκριμένη φύσσα καθότι όλα τα αντίστοιχου μοντέλου (χρονιάς κοπής) είχαν το ίδιο πρόβλημα. Πλήρωσα και κερατιάτικα για αλλαγή αισθητήρων κλπ., που έλυσαν το πρόβλημα προσωρινά και νάσου πάλι να αναβοσβήνει το λαμπάκι του αερόσακου. Προφανώς είχαν ξανακουμπώσει την προβληματική φύσσα!! Οπότε την αφαίρεσα και την έκανα soldered με κόλληση και θερμοσυστελλόμενο από έξω και όλα... τζάμι.

mike_gr
05-03-10, 18:45
για ριξε μια ματια εδω μηπως αναφερουν κατι
http://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?t=212772&f=99&h=0

leeperik
05-03-10, 20:01
υκλοφορει σε καποιες σελιδες ενα προγραμμα που δειχνει σχεδον τα παντα για μοντελα μεχρι 2008 αν θυμαμαι καλα,θα κοιταξω πως λεγεται το προγραμμα να σας πω,

marioulinos
28-03-10, 23:47
μηπως ειναι το autodata?

Alarihos
05-04-10, 22:39
καλησπέρα χρόνια πολλά και χριστός ανέστη

Ψάξε σε σελίδες με torrent η στο filecrop.com για εργοστασιακό manual(αυτό που προορίζεται για το συνεργείο δλδ)
η κατεύασε το πρόγραμμα Tolerance Data που υπάρχει και στα ελληνικά
έχεις όλες της μάρκες όλες της χρονολογίες. Όγκος προγράμματος 1,67gb (το έχω εγώ για το audi mou)

βαγγέλης
07-04-10, 14:27
Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη δες και εδώ http://www.alfaworkshop.co.uk/alfa_147_history.shtml

antreas_rontos
16-05-11, 14:17
ολα τα alfa romeo το κανουν. αυτο οφιλετε στη φισα που ειναι κατω απο το καθησμα του οδηγου που καμια φορα κουνιετε και δηνει εντολη οτι δεν κανει επαφη αρα σου βγαζει το air bag οτι ειναι ανυχτο. εκει δες. ολοι βγαζουν την φισα και σινδεουν τα καλοδια το ενα με το αλο και δεν τουσ το ξανακανει ποτε.

leeperik
17-05-11, 01:21
υπαρχει ενα προγραμμα που εχει παρα πολλα σχεδια αυτοκινητων,απο τη δεκαετια του 80 περιπου μεχρι το 2006-2008 (δεν θυμαμαι ακριβως) λεγεται tolerance data και το χρησιμοποιουν και σε ααρκετα συνεργεια