PDA

Επιστροφή στο Forum : ανιχνευτες μεταλλων !



tciko13
06-03-10, 19:26
Γειά σε όλους ! ειμαι νεος στο forum, και θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με τους ανιχνευτες μεταλλων ! καταρχην θα ηθελα να διευκρινησω πως ειμαι αρχαριος για αυτο το θεμα . Θελω να αποκτισω εναν ανιχνευτη μεταλλων . ποιον θα μου προτινατε ? ευχαριστω εκ των προτερων

ts0gl1s
06-03-10, 21:14
Η δική μου άποψη είναι ότι οι ανιχνευτές χειρός μεν κάνουν δουλεία αλλά δεν είναι αξιόπιστοι τα μηχανήματα που κάνουν δουλεία είναι αρκετά ακριβά αλλά έχουν και αποτέλεσμα ψάξε για μηχανήματα μοριακών συχνοτήτων


http://www.kostaskarathanasis.gr/index.html

junior
07-03-10, 09:45
Οι ανιχνευτες εχουν κατηγοριες , εξαρταται για τη δουλεια το θες .Υπαρχουν και σχεδια στο διαδυκτιο που μπορεις να φτιαξεις μονος σου . Αρχικα διαβασε πολυ σε φορουμ εξειδικευμενα σε αυτα τα θεματα και ψαξτο πολυ πριν καταληξεις στην αγορα καποιου .Δες επισης και για την νομιμη χρηση αυτων .

kostas30
07-03-10, 11:51
http://www.psaxtiria.net/forum/index.php

http://www.coinsmania.gr/cms/

μπορεις να βρεις απο 150 ευρω εως πολλες χιλιαδες ευρω εξαρταται τι θες να κανεις :wiink::wiink::wiink::wiink:

classic
07-03-10, 13:02
Πρεπει να απαντησεις πρωτα στις παρακατω ερωτησεις...
1. Τι ειδος αντικειμενου θελεις να βρεις
2. Περιπου μεγεθος
3. Μεγιστο βαθος για το συγκεκριμενο μεγεθος
4. Ειδος εδαφους (βραχωδες .. λασπερο... παραλια κλπ).
5. Υπαρξη κεραμεικων η οχι στο συγκεκριμενο χωρο
6. Υπαρξη πυκνης βλαστισης(πχ πουρναρια) στον υπο ερευνα χωρο.
7. Ποσα χρηματα εισαι διατειθεμενος να δωσεις.
Απαντας σε αυτα και μετα εχεις την απαντηση σου:001_smile:

tciko13
07-03-10, 15:27
ευχαριστω καταρχην ολους για τις απαντησεις σας ... φιλε classic ... δεν ψαχνω κατι συγκεκριμενο ... οτιδηποτε του στυλ μεταλλο απροσδιοριστου μεγεθους . για βαθος περιπου μισο μετρο γιατι δεν ειμαι και πολυ του σκαψιματος :biggrin: !!! το εδαφος ημιορεινο , ουτε κεραμικα ουτε πετρες . οσο για τα χρηματα μεχρι 500 ευρω .

tciko13
07-03-10, 15:30
φιλε ts0gl1s ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση σου . η αληθεια ειναι πως δεν εχω ακουστα για τα μηχανήματα μοριακών συχνοτήτων . μπορεις αν θελεις να μου πεις καποια παραπανω πραγματα .... ή αν θελεις να μου προτινεις καποιο .

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
07-03-10, 17:22
για σου φυλε , το καλητερο για εμενα ειναι να βρης καπιον που εχει ενα μηχανημα οσο και απλο να ειναι και να δης την λιτουργια του αν σου τεριαζη σε αυτο που ψαχνης γιατι ολα του εμποριου ειναι να βρησκης μονο πετρες στο λεο εκπηρας απο τα πιο φτηνα μεχρι και πολι ακρηβα

classic
07-03-10, 19:16
ευχαριστω καταρχην ολους για τις απαντησεις σας ... φιλε classic ... δεν ψαχνω κατι συγκεκριμενο ... οτιδηποτε του στυλ μεταλλο απροσδιοριστου μεγεθους . για βαθος περιπου μισο μετρο γιατι δεν ειμαι και πολυ του σκαψιματος :biggrin: !!! το εδαφος ημιορεινο , ουτε κεραμικα ουτε πετρες . οσο για τα χρηματα μεχρι 500 ευρω .

Αν και δεν προσδιορισες καλα θα πω οτι ..
κερμα στο χωμα στο μισο μετρο δεν υπαρχει μηχανακι που να το πιανει.
Εφοσον η βλαστηση σου επιτρεπει τη χρηση δισκου ψαξε για ενα μηχανακι τυπου VLF και οχι παλμικο, προκειμενου να εχεις και καποιο διαχωρισμο μεταλλων. Θα σου προτεινα να εψαχνες στο ebay για καποιο μεταχειρισμενο μοντελο. Εγκυκλοπαιδικα θα αναφερω το XLT της Whites

classic
07-03-10, 19:21
για σου φυλε , το καλητερο για εμενα ειναι να βρης καπιον που εχει ενα μηχανημα οσο και απλο να ειναι και να δης την λιτουργια του αν σου τεριαζη σε αυτο που ψαχνης γιατι ολα του εμποριου ειναι να βρησκης μονο πετρες στο λεο εκπηρας απο τα πιο φτηνα μεχρι και πολι ακρηβα

Δεν θα συμφωνουσα...
Τα "μοριακα" ανηκουν στην κατηγορια των ραβδοσκοπικων και θα σε τρελανουν στο τζαμπα σκαψιμο λογω σκουριων και πετρωματων. Προσωπικα εχω μεγαλη γκαμα μηχανηματων και εχω σαφη αποψη απο μοριακα ραβδοσκοπικα ιοντικα ηλεκτροστατικα μαγνητομετρα VLFικα παλμικα 2Box BFO κλπ.
Φιλικα

jimnaf
07-03-10, 19:25
Κώστα να ξέρεις ότι απαγορεύετε η χρήση τους :wiink:

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
07-03-10, 19:32
και εγω με πλαγιο τροπο του ειπα οτι αδηκος κοπος ειναι αλα για να του περασει ας βρη καπιο να δοκημαση και να μην χαλαει τσαμπα λεφτα

mike_gr
07-03-10, 20:36
Κώστα να ξέρεις ότι απαγορεύετε η χρήση τους :wiink:

+1
και κανενα δεν ανιχνευει αυτο που ψαχνεις,
παρα μονο μεταλλα,
οπως τα αποστατικα πεφτουν σε πετρωματα κτλ,
γι'αυτο προσοχη σε επικειμενη αγορα διοτι δεν ειναι και φθηνα ολα αυτα

moutoulos
07-03-10, 20:52
Κώστα (tciko13) (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=43195), τα δυο ίδια θέματα, στην ίδια ενότητα, που είχες ανοίξει,
ενσωματώθηκαν σε ένα.

Phatt
07-03-10, 22:28
Κώστα να ξέρεις ότι απαγορεύετε η χρήση τους :wiink:
Αν και δεν εχω διαβασει την νομοθεσια, απαγορευεται η χρηση τους σε καθε περιπτωση, η μονο στην χρυσοθηρια;Εχω κανα δυο γνωστους που ψαχνουν για ψιλα στης παραλιες τα καλοκαιρια και ποτε δεν ειχαν προβλημα...Βεβαια μπορει απλα να ηταν τυχεροι και να μην τους καρφωσε κανεις...

classic
08-03-10, 01:20
Αν και δεν εχω διαβασει την νομοθεσια, απαγορευεται η χρηση τους σε καθε περιπτωση, η μονο στην χρυσοθηρια;Εχω κανα δυο γνωστους που ψαχνουν για ψιλα στης παραλιες τα καλοκαιρια και ποτε δεν ειχαν προβλημα...Βεβαια μπορει απλα να ηταν τυχεροι και να μην τους καρφωσε κανεις...

Επιτρεπεται η κατοχη τους εφοσον τα δηλωσεις στην Εφορια Αρχαιοτητων αλλα απαγορευεται η ερευνα σε οποιοδηποτε μερος της Ελλαδας ανευ Αδειας.

KOKAR
08-03-10, 10:41
πια ειναι η πιθανότητα να βρεις αρχαία σε μια πολυσύχναστη παραλία ???
μάλλον καμία !
και ο τύπος που ψάχνει κέρματα , μάλλον για απολεσθέντα
αντικείμενα από τους λουόμενους ψάχνει....

Γιώργος 231
08-03-10, 11:31
Αγαπητε φιλε (και φιλοι)
Κι εγω καποια στιγμη ηθελα να ψαξω για ψιλα και για κανενα χαμενο κοσμημα σε παραλιες.
Ομως, απ οτι ειδα σε διαφορα βιντεο με τετοια μηχανηματα, το να ψαξεις, απαιτει
ΓΕΡΗ ΜΕΣΗ (καθε 10 μετρα σκυβεις και ψιλοσκαβεις την αμμο)
ΧΡΟΝΟ (καθε μερα ή καλλιτερα νυχτα - πρεπει να γυρνας τις παραλιες)
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ (μονο αν ζητησεις αδεια και μονο αν στην δωσουν και σιγουρα δεν δινουν αδειες για την παραλια)
ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ (αν δεις τις τιμες των καλων μηχανηματων ... πρεπει να "πεταξεις" πανω απο 400 ευρω για μια τετοια συσκευη)

και το συμπερασμα μου μα και η συμβουλη μου ειναι.

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ....
ΒΡΗΤΕ ΜΙΑ part time εργασια.
Ετσι, Θα εχετε κερδος απο 300 εως 500 ευρω καθε μηνα. Τα οποια θα ειναι σιγουρα και πολυ καλλιτερα απο τα πιθανα σεντς που θα βρειτε σε μια παραλια.
Οσο για το παραμυθι (ή το ονειρο) του να βρεις εναν θησαυρο .... ΑΓΟΡΑΣΕ ΛΑΧΕΙΟ ... (περισσοτερες πθανοτητες εχεις να κερδισεις)

ΥΓ
ΔΗΛΩΣΗ ΦΙΛΟΥ ΧΡΥΣΟΘΗΡΑ
" οι μονοι που βγαζουν ευρω απο αυτην την δραστηριοτητα ειναι οι εμποροι μηχανηματων & οι τυποι που πουλανε και καλα χαρτες με θησαυρους ... κλπ)

mike_gr
08-03-10, 18:20
Και μονο ο κασμας λεει την αληθεια:biggrin::biggrin::biggrin:

classic
08-03-10, 18:58
Αγαπητε φιλε (και φιλοι)
Κι εγω καποια στιγμη ηθελα να ψαξω για ψιλα και για κανενα χαμενο κοσμημα σε παραλιες.
Ομως, απ οτι ειδα σε διαφορα βιντεο με τετοια μηχανηματα, το να ψαξεις, απαιτει
ΓΕΡΗ ΜΕΣΗ (καθε 10 μετρα σκυβεις και ψιλοσκαβεις την αμμο)
ΧΡΟΝΟ (καθε μερα ή καλλιτερα νυχτα - πρεπει να γυρνας τις παραλιες)
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ (μονο αν ζητησεις αδεια και μονο αν στην δωσουν και σιγουρα δεν δινουν αδειες για την παραλια)
ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ (αν δεις τις τιμες των καλων μηχανηματων ... πρεπει να "πεταξεις" πανω απο 400 ευρω για μια τετοια συσκευη)

και το συμπερασμα μου μα και η συμβουλη μου ειναι.

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ....
ΒΡΗΤΕ ΜΙΑ part time εργασια.
Ετσι, Θα εχετε κερδος απο 300 εως 500 ευρω καθε μηνα. Τα οποια θα ειναι σιγουρα και πολυ καλλιτερα απο τα πιθανα σεντς που θα βρειτε σε μια παραλια.
Οσο για το παραμυθι (ή το ονειρο) του να βρεις εναν θησαυρο .... ΑΓΟΡΑΣΕ ΛΑΧΕΙΟ ... (περισσοτερες πθανοτητες εχεις να κερδισεις)

ΥΓ
ΔΗΛΩΣΗ ΦΙΛΟΥ ΧΡΥΣΟΘΗΡΑ
" οι μονοι που βγαζουν ευρω απο αυτην την δραστηριοτητα ειναι οι εμποροι μηχανηματων & οι τυποι που πουλανε και καλα χαρτες με θησαυρους ... κλπ)

Μπορει να εχεις δικιο σε πολλα ομως η ενσταση μου ειναι στο οτι δεν πρεπει να κανουμε μονο οτι θα μας αφησει χρηματα. Βλεπεις υπαρχουν και τα χομπυ οπου εκει ακουμπαμε το υστερημα μας για την αγαλιαση της ψυχης μας.............
Ενα απο αυτα ειναι και το κυνηγι χαμενων θησαυρων αν και παρανομο το ρημαδι.....

classic
08-03-10, 18:59
πια ειναι η πιθανότητα να βρεις αρχαία σε μια πολυσύχναστη παραλία ???
μάλλον καμία !
και ο τύπος που ψάχνει κέρματα , μάλλον για απολεσθέντα
αντικείμενα από τους λουόμενους ψάχνει....

Μαλλον ξεχασες οτι βρισκομαστε στην Ελλαδα:cursing:

Phatt
08-03-10, 21:01
Γιωργο εγω μαζι σου ειμαι, και μενα μου αρεσει να βρισκω αντικειμενα στο χωμα, οχι μονο θησαυρους.Επειδη εχω δουλεψει σε περιοχες που ηταν πεδια μαχων, εχει πληθωρα ενδιαφεροντων αντικειμενων γενικα, εκτος απο χρυσο...Μακαρι να μπορουσαμε να ειχαμε ενα μηχανακι και να οργωναμε τα βουνα χωρις να φοβομαστε τιποτα...

KOKAR
08-03-10, 23:27
Μαλλον ξεχασες οτι βρισκομαστε στην Ελλαδα:cursing:

για να καταλάβω, εννοείς οτι σε πολυσύχναστη παραλία μπορείς να βρεις αρχαία ?

classic
11-03-10, 00:39
για να καταλάβω, εννοείς οτι σε πολυσύχναστη παραλία μπορείς να βρεις αρχαία ?

Ολο στραβα το παιρνεις. Εννοω οτι δεν θα βρεις αρχαια, ομως αυτο να το εξηγησεις στις υπευθυνες υπηρεσιες (Αρχαιολογια... Εισαγγελια κλπ):biggrin::biggrin:

classic
11-03-10, 00:40
Γιωργο εγω μαζι σου ειμαι, και μενα μου αρεσει να βρισκω αντικειμενα στο χωμα, οχι μονο θησαυρους.Επειδη εχω δουλεψει σε περιοχες που ηταν πεδια μαχων, εχει πληθωρα ενδιαφεροντων αντικειμενων γενικα, εκτος απο χρυσο...Μακαρι να μπορουσαμε να ειχαμε ενα μηχανακι και να οργωναμε τα βουνα χωρις να φοβομαστε τιποτα...

Ενα τελαρο και αστους να κουρευονται:001_tt2:

georgees
15-10-10, 18:38
φιλε classic.
μιας και προτεινεις τελαρο .
ποιο κατα τη γνωμησου ειναι το καλυτερο?:crying:

classic
15-10-10, 21:22
φιλε classic.
μιας και προτεινεις τελαρο .
ποιο κατα τη γνωμησου ειναι το καλυτερο?:crying:

Xexexexe καλως το παλικαρι!!!
Whites TDI και Minelab αλλα να κανεις εσυ το τελαρο. Αλλιως πηγαινε στο Lorens

g.gianatos
09-05-12, 21:38
Γειά σε όλους ! ειμαι νεος στο forum, και θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με τους ανιχνευτες μεταλλων ! καταρχην θα ηθελα να διευκρινησω πως ειμαι αρχαριος για αυτο το θεμα . Θελω να αποκτισω εναν ανιχνευτη μεταλλων . ποιον θα μου προτινατε ? ευχαριστω εκ των προτερων

Aνιχνευτές χρυσού ενοικιάσεις από 10 € την ημέρα
GARRETT , FISHER- COMPASS,MINELAB, MAKRO ,TEKNETICS,HUNTER PRO,MPX DIGITAL,VIKING,C.SCOPE,XP GOLD, SURFER PRO
Ενοικιάζουμε εξελιγμένους ανιχνευτές χρυσού με πλήρη αναβάθμιση για μεγάλο βάθος και με διαχωρισμό μετάλλων. Σε όλους τους ανιχνευτές μας δίνουμε εγγύηση επιστροφή χρημάτων ενοικίασης στην περίπτωση που δεν μείνετε ευχαριστημένοι από την απόδοση τους . Επικοινωνήστε μαζί μας τώρα να σας ενημερώσουμε ποιος ανιχνευτής ταιριάζει στην έρευνα σας . Αποστολή σε όλη την Ελλάδα & Κύπρο με courier με διακριτική συσκευασία
Whats up : 6974115407 F2G: 6906836170 CU : 6956615312
Για περισσότερες πληροφορίες
https://sites.google.com/site/enikiaseisanixneuton

NIKTRALYS
09-05-12, 21:50
Aνιχνευτές χρυσού ενοικιάσεις από 10 € την ημέρα
GARRETT , FISHER- COMPASS,MINELAB, MAKRO ,TEKNETICS,HUNTER PRO,MPX DIGITAL,VIKING,C.SCOPE,XP GOLD, SURFER PRO
Ενοικιάζουμε εξελιγμένους ανιχνευτές χρυσού με πλήρη αναβάθμιση για μεγάλο βάθος και με διαχωρισμό μετάλλων. Σε όλους τους ανιχνευτές μας δίνουμε εγγύηση επιστροφή χρημάτων ενοικίασης στην περίπτωση που δεν μείνετε ευχαριστημένοι από την απόδοση τους . Επικοινωνήστε μαζί μας τώρα να σας ενημερώσουμε ποιος ανιχνευτής ταιριάζει στην έρευνα σας . Αποστολή σε όλη την Ελλάδα & Κύπρο με courier με διακριτική συσκευασία
Whats up : 6974115407 F2G: 6906836170 CU : 6956615312
Για περισσότερες πληροφορίες
https://sites.google.com/site/enikiaseisanixneuton

Αναλογα την δουλεια που τον θελεις ,πρεπει να παρεις και αλλο μοντελο.Καθορισε βαθος ανιχνευσης ,μεγεθος αντικειμενου,ειδος μεταλλου.

SRF
09-05-12, 22:08
Aνιχνευτές χρυσού ενοικιάσεις από 10  την ημέρα
GARRETT , FISHER- COMPASS,MINELAB, MAKRO ,TEKNETICS,HUNTER PRO,MPX DIGITAL,VIKING,C.SCOPE,XP GOLD, SURFER PRO
Ενοικιάζουμε εξελιγμένους ανιχνευτές χρυσού με πλήρη αναβάθμιση για μεγάλο βάθος και με διαχωρισμό μετάλλων. Σε όλους τους ανιχνευτές μας δίνουμε εγγύηση επιστροφή χρημάτων ενοικίασης στην περίπτωση που δεν μείνετε ευχαριστημένοι από την απόδοση τους . Επικοινωνήστε μαζί μας τώρα να σας ενημερώσουμε ποιος ανιχνευτής ταιριάζει στην έρευνα σας . Αποστολή σε όλη την Ελλάδα & Κύπρο με courier με διακριτική συσκευασία
Whats up : 6974115407 F2G: 6906836170 CU : 6956615312
Για περισσότερες πληροφορίες
https://sites.google.com/site/enikiaseisanixneuton

Απάντηση σε ένα μήνυμα 2 ετών, με "επικονωνήστε μαζί μας" μάλλον με άμεση διαφήμηση μοιάζει παρά απάντηση ουσίας!!!

katmadas
09-05-12, 22:16
Οχι με τιποτα......
Δεν πιστευω σε τετοια εγω....
Ο ανθρωπος θελει να βοηθησει....

georgees
11-05-12, 14:53
θελει να βοηθησει ?αδυνατον ετσι να βοηθηθει καποιος.

NIKTRALYS
11-05-12, 16:08
Ενα τελαρο και αστους να κουρευονται:001_tt2:

Αν ο classic ειναι ο Γιωργος ο G ,πανω στο θεμα ανιχνευτες οτι λεει ειναι θεωρημα.

georgees
15-05-12, 09:59
ο Γιωργος δεν εχει σχεση με τις ενοικιασεις!

και εγω δεν εχω κανενα λογο να χαλασω την επιχειρηση του ανθρωπου!

η αληθεια ειναι πικρη ομως.

τοσα χρονια εχουμε φαει τα μουτραμας με ανιχνευτες μεταλλων σαν αυτους που νοικιαζει .
τα πιο πολλα ειναι κομμενα με καθολου επιδωσεις!

τα μηχανηματα που ερχονται Ελλαδα ειναι κομμενα επιτηδες για ευνοητους λογους.

ειδικα οτι εχει σχεση με VLF δεν παει βαθος με τιποτα.
μονο κανενα νομισματακι και αν στην επιφανεια.

εχουν συγκριθει σε τεστ μηχανηματα που ηρθαν απο αμερικη με ευρωπαικα και τα ευρωπαικα δεν φτουρανε μια σε γνωστες μαρκες.

δεν ξερω αν ο ανθρωπος αυτος με τα εργαλεια αυτα εχει βρει τροπο να ανοιγει το λογισμικο και να εχει καλυτερα προγραμματα .
αμφιβαλω ομως να μπορει να αλλαξει σημαντικες ρυθμισεις σε προγραμματα εταιριων για να παρει το εκατο τα εκατο απο τις επιδωσεις
των ανιχνευτων.

αυτο λεει αλλα δεν γνωριζουμε αν ισχυει.
<<Ενοικιάζουμε εξελιγμένους ανιχνευτές χρυσού με πλήρη αναβάθμιση για μεγάλο βάθος και με διαχωρισμό μετάλλων.>>

αν αυτο κανει τοτε σιγουρα εχει σπασει τα κατεστημενα των γνωστων πωλητων που εν-γνωση
η επειδη δεν εχουν την<< γνωση να επεμβουν σε βασικες παραμετρους >> πουλανε κομμενα μηχανηματα.

Phatt
15-05-12, 10:38
Εγω οπως εχω ξαναπει, λογω της εργασιας μου χρησιμοποιω τετοια μηχανηματα καθημερινα για 10 χρονια τωρα.Οι τυποι που χρησιμοποιω ειναι συγκεκριμενοι δυο, δεν εχω εμπειριες με πολλα μηχανηματα.

Αυτο που θελω να ρωτησω καταρχας ειναι το εξης, αναφερεις αμεσως πιο πανω Γιωργο οτι τα μηχανακια ερχονται "κομμενα" δηλαδη απ'οτι καταλαβα εννοεις οτι η ισχυ τους ειναι περιορισμενη.Αυτο γινεται επισημα, η γινεται κατω απο το τραπεζι;Και ποιος το ζητησε;Και συνεχιζω γιατι εγω ειμαι ασχετος με την θησαυροθηρια και σαν ασχετος εχω καποιες ισως παιδικες αποριες.
Πιστευεις οτι το ελληνικο κρατος, μυστικα και χωρις να αναφερεται πουθενα επισημα, εχει καταφερει να επικοινωνησει με ολες(η με καποιες) εταιριες που παραγουν τετοια μηχανακια, τους επεισε με καποιο τροπο να στελνουν τα μηχανακια στην Ελλαδα με μειωμενη ισχυ, σαν μετρο για να παταξει την αρχαιοκαπηλια;Και με ποιον τροπο καταφερε να ερθει σε συννενοηση με τοσες εταιριες, ποσο μαλλον μυστικα;Και με ποιο κινητρο οι εταιριες αυτες να ακολουθησουν αυτην την οδηγια-απαιτηση;Νομιζεις οτι θα καθοταν ποτε κανενας κρατικος φορεας να ασχοληθει να κανει κατι τετοιο; Μου φαινεται μαλλον απιθανο.Εδω τεμπελιαζουν για τα βασικα...

Τελειωνωντας να πω οτι και μενα μου αρεσει πολυ το κυνηγι του χαμενου θησαυρου αλλα η ισχυουσα νομοθεσια το καθιστα αδυνατο για μενα, ειναι μεγαλο ρισκο αν κατι παει στραβα να χασω την δουλεια μου.Ο νομος αυτος ειναι μεγαλο λαθος, γιατι απλα επειδη βαριουνται να βρουν ενα ολοκληρωμενο νομοθετικο πλαισιο που να χειριζεται την κατασταση πιο σωστα δινοντας καποιες ευελικτες ελευθεριες, εχουν απαγορεψει τα μηχανηματα δια παντος.Αυτο υποθαλπτει μια αλλη λανθασμενη κατασταση, παρουσιαζοντας τους ανθρωπους που εχουν το μικροβιο της θησαυροθηριας ως ριψοκινδυνους, συμμοριτες, και δε ξερω και γω τι αλλο.Επισης επιτρεπει να δημιουργηθει ενας υποκοσμος μυστηριου, με πληροφοριες, με γνησιους και πλαστους χαρτες, με "περιπτωσεις", με 1002 βλακειες που δινουν προσφορο εδαφος σε πονηρους να πλουτισουν απο ανθρωπους που θελουν να κανουν το (δυστηχως παρανομο) χομπυ τους...

georgees
17-05-12, 13:27
αν ειναι ετσι οπως τα λες τοτε γιατι δυο συγκεκριμενα μηχανηματα που συγκριθηκαν με ιδια ακριβως μοντελα του εξωτερικου ειναι κατω απο το μισο σε βαθος και επιδωσεις?

αν θες σου αναφερω σε προσωπικο μυνημα ποια ειναι αυτα.
δεν θελω να ονοματισω εκτος προσωπικου μυνηματος γιατι σιγουρα θα προκαλεσω τριβες .

Phatt
17-05-12, 18:58
Γιωργο εγω δεν θελω να ερθω σε προσωπικη αντιπαραθεση ουτε να σε βγαλω ψευτη.Απλα μου φαινεται τραβηγμενο και διατυπωσα καποιες κατα τη γνωμη μου ευλογες ερωτησεις.

Google
21-10-12, 02:17
Μερικούς μήνες αργότερα έρχεται η απάντηση... Οι 2 παραπάνω φίλοι μας απήχθησαν από εξωγήινους γιατί επιχείρησαν να βγάλουν στην επιφάνεια το μυστικό αιώνων... Κλειδωμένα μηχανήματα-ανιχνευτές έρχονται στην Ελλάδα για να μην καταφέρουν οι Έλληνες να ανιχνεύσουν τα κοιτάσματα κλανίου στη χώρα. Λιακόπουλος speaking...

Πέρα από την πλάκα και έχοντας η χώρα ριζώσει στην κρίση παρατηρώ πολλά καταστήματα να έχουν ξεφυτρώσει με μεγάλες ταμπέλες που να διαφημίζουν ανιχνευτές μετάλλων και απορώ... αφού απαγορεύεται δια νόμου αυτοί σε ποιους τα πουλάνε και ποιος τους έδωσε την άδεια να το κάνουν??? Μου θυμίζει το νόμο για τα ναρκωτικά που ισχύει σε κάποια χώρα στην Ασία, όπου επιτρέπεται να τα πουλάς αλλά όχι να τα χρησιμοποιείς!