PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με κύκλωμα φόρτισης...



JimKarvo
07-03-10, 15:29
Καλημέρα..

Για να μην ξοδεύω 50 Ευρώ για φορτίστη μπαταρίας, σκέφτηκα να κάνω το εξής:

Συνδέω σε μια μπρίζα της ΔΕΗ, έναν μετασχηματιστή/φορτιστή για λαπτοπ. 19V 6.2Α Στην συνέχεια συνδέω θετικό αρνητικό, με τον ρυθμιστή φόρτισης, και έπειτα συνδέω και την μπαταρία στον ρυθμιστή φόρτισης...
Ενδιάμεσα έχω χώσει και ένα amperόμετρο, για να είμαι σίγουρος...

Στην συνέχεια δοκιμάζω το κύκλωμα σε μια μπαταρία 7.2Ah για δοκιμή.. το amperόμετρο δίχνει 2Α, και η μπαταρία φορτίζει.. αλλά την βγάζω αμμέσως από το κύκλωμα, γιατί η φόρτιση με 2Α σε 7.2Αη μπαταρία, δεν κάνει καλό!

Στην συνέχεια βάζω την μεγάλη μπαταρία, 145Αh.. και παρατειρώ το εξής:
Είναι σαν να φορτίζει τις μπαταρίες με ριπες.. ανοίγει κλείνει, ανοίγει κλείνει όλη την ώρα.. Από το μηδέν, πάει κάπου στο 7-8 και μετά πάλι 0-, και μετά πάλι 7-8.. οι εναλλαγές είναι αρκετά γρήγωρες...

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν μπορώ να εντοπίζω, η απλά ο φορτιστής, επειδή πάει στο τέρμα της λειτουργείας του, "κλείνει" για λίγο την τάση ώστε να μην πάθει κάτι..??

KOKAR
07-03-10, 18:59
δεν είναι καλό αυτό,
μάλλον ενεργοποιείτε η προστασία που έχει ο φορτιστής του laptop....

JimKarvo
07-03-10, 19:00
το έχω αφήσει για την ώρα να την φορτίσει λίγο έτσι...
Μπορώ να ρίξω κάπως τα ampere που θα περνάνε από τα καλώδια?

KOKAR
07-03-10, 19:08
μεταξύ του φορτιστή και της μπαταρίας έχεις βάλει σε σειρά
καμιά δίοδο ισχύος ?

JimKarvo
07-03-10, 19:13
Όχι :(
Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνει η δίοδος.. :S
Είναι καλώδια, σαν προέκταση, και μόνο.. ανάμεσα σε μπαταρία και φορτιστή, ε΄χω βάλει ρυθμιστή φόρτισης, για να μην την υπερφορτίσω!

JOUN
07-03-10, 19:31
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν μπορώ να εντοπίζω, η απλά ο φορτιστής, επειδή πάει στο τέρμα της λειτουργείας του, "κλείνει" για λίγο την τάση ώστε να μην πάθει κάτι..??
Ακριβως αυτο συμβαινει.Πρεπει να βαλεις αρκετα μεγαλυτερο φορτιστη( σε ρευμα) για να μην συμβαινει αυτο.
Υ.Γ Κατι τετοιο (http://cgi.ebay.com/12V-20A-DC-Universal-Regulated-Switching-Power-Supply_W0QQitemZ220443223799QQcmdZViewItemQQptZLH_ DefaultDomain_0?hash=item335370a6f7) πιστευω οτι ειναι μια χαρα και με περιπου τα μισα απ'οτι αναφερεις.

JimKarvo
07-03-10, 19:39
Ωραίος Γιώργο, αλλά το θέμα είναι ότι εγώ τον θέλω μια φορά τον μήνα, οπότε δεν αξίζει να επενδύσω λεφτά σε φορτιστη.. αφού μπορώ να βρω και άλλον τρόπο.. το θέμα είναι το πως μπορώ να περιόρισω τα A που θα περνάνε στην μπαταρία...

jeronimo
07-03-10, 22:52
φίλε μου οι μπαταριές λιθιου έτσι φορτίζονται το ελέγχει ο φορτιστής με διακοπές και μεγάλα ρεύματα

babisko
07-03-10, 22:54
Ακριβως αυτο συμβαινει.Πρεπει να βαλεις αρκετα μεγαλυτερο φορτιστη( σε ρευμα) για να μην συμβαινει αυτο.
Υ.Γ Κατι τετοιο (http://cgi.ebay.com/12V-20A-DC-Universal-Regulated-Switching-Power-Supply_W0QQitemZ220443223799QQcmdZViewItemQQptZLH_ DefaultDomain_0?hash=item335370a6f7) πιστευω οτι ειναι μια χαρα και με περιπου τα μισα απ'οτι αναφερεις.

Δεν νομίζω ότι αυτό το τροφοδοτικό μπορεί να φορτίσει μπαταρία, αφού η τάση εξόδου του είναι 12V. Για να φορτιστεί μια μπαταρία οξέος μολύβδου 12V, πρέπει ο φορτιστής να δίνει περίπου 14V.

JimKarvo
07-03-10, 23:13
Εγώ έχω 19, αλλά πέφτει από τον ρυθμιστή φόρτισης.. το θέμα είναι πως μπορώ να ελέγξω τα amperes...

JOUN
08-03-10, 09:31
Δεν νομίζω ότι αυτό το τροφοδοτικό μπορεί να φορτίσει μπαταρία, αφού η τάση εξόδου του είναι 12V. Για να φορτιστεί μια μπαταρία οξέος μολύβδου 12V, πρέπει ο φορτιστής να δίνει περίπου 14V.
Εχει ενα τριμερακι επανω και το ρυθμιζει απο 10,5-14,5.

JimKarvo
08-03-10, 12:47
Παιδιά, μπερδεύτηκα! Το θέμα μου είναι amperes, και πως μπορώ να τα ελλατώσω.. η τάση πέφτει από τον ρυθμιστή φόρτισης!

Σκέφτηκα αντίσταση, αλλά αυτή μρίχνη την τάση, όχι την ένταση.. σωστά? :confused1:

JOUN
08-03-10, 19:23
Για να καταλαβω:Μπορεις απο τον ρυθμιστη να εχεις στην εξοδο του οτι ταση θελεις;Πως δουλευει αυτος ο ρυθμιστης;

JimKarvo
08-03-10, 19:31
Ο ρυθμιστής ρίχνει την τάση στα 13.8 αν θυμάμαι καλά, για να φορτίσει την μπαταρία.. σκέψου ότι αποτελεί εξάρτημα ηλιακού συστήματος.. και ανάλογα την ηλιοφάνεια, η τάση πέφτει και ανεβαίνει.. υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω τα ampere που θα περνάνε από το καλώδιο??

JOUN
08-03-10, 19:36
Τι να σου πω,σαν δυσκολο το βλεπω..Απο τη στιγμη που θελεις να φορτισεις τοσο μεγαλη μπαταρια με αυτον το μικρο φορτιστη, δεν μπορω να φανταστω καποιο τροπο για να ριξεις τα Ampere..

Αποστόλης1
08-03-10, 19:38
Ο ρυθμιστής ρίχνει την τάση στα 13.8 αν θυμάμαι καλά, για να φορτίσει την μπαταρία.. σκέψου ότι αποτελεί εξάρτημα ηλιακού συστήματος.. και ανάλογα την ηλιοφάνεια, η τάση πέφτει και ανεβαίνει.. υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω τα ampere που θα περνάνε από το καλώδιο??

Θέλεις περιοριστή ρεύματος γύρω στα 6Α

JimKarvo
08-03-10, 19:49
Αποστόλη, μπορείς να δώσεις κάποια πληροφορία?

(και στα 5Α, δεν έχω πρόβλημα! λέω σήμερα να δοκιμάσω το δεύτερο φορτιστή laptop, να δω τι θα κάνει...)

JOUN
08-03-10, 20:00
Αν καταλαβα καλα θελεις να κανεις δουλεια με τα υλικα που εχεις γιαυτο λεω οτι μου φαινεται λιγο δυσκολο..

JimKarvo
08-03-10, 20:01
Ουσιαστικά θέλω να αποφύγω τα 50 Ευρώ.. Προτιμώ να τα βάλω στην άκρη, και να πάρω και μια δεύτερη μπαταρία..!

Tolis-Sx
08-03-10, 21:00
εσυ θελεις απο πορτοκαλια να κανεις χυμο Βυσιννο....λυπαμαι αλλα αυτο ειναι δυσκολο το συγκεκριμενο κυκλωμα ειναι για μπαταρια υπολογιστη...&τροφοδοσια μαζι...και αμα ειναι και κινεζικος ο φορτιστης μην περιμενεις 6,κατι αμπερ....2-2,5 το πολυ....αυτο που κοβει το ρευμα ειναι το θερμικο εντος του κυκλωματος...θα τον καψεις τον φορτιστη και μετα θα τα δωσεις σιγουρα....επειτα αυτο που εχεις λεγεται παλμοτροφοδοτικο

GeorgeVita
08-03-10, 23:30
Γειά σου JimKarvo, να ρίξω κι εγώ καμμιά γνώμη (όχι γνώση) ...

Για να μειώσεις το ρεύμα φόρτισης μπορείς να τοποθετήσεις μία αντίσταση μεταξύ τροφοδοτικού και μπαταρίας. Οταν η εκφορτισμένη μπαταρία έχει πολική τάση 11V και το τροφοδοτικό 19V, για ρεύμα έως 5Α θέλεις αντίσταση (19V-11V)/5A=1.6Ω ισχύος (19V-11V)*5A=40W. Οταν όμως η μπαταρία έχει φορτίσει αρκετά και η πολική τάση της θα πλησιάζει τα 13V, το ρεύμα φόρτισης θα πέφτει στα 3.75A.

Θεωρώντας ότι πειραματίζεσαι ανέξοδα, δοκίμασε αντί αντίστασης μία λάμπα αυτοκινήτου 12V55W (σε σειρά) και μέτρησε το ρεύμα φόρτισης.

(απώλειες κλπ. δεν μας ενδιαφέρουν μιάς και σκοπό έχουμε να κατανοήσουμε τι γίνεται)

Φιλικά,
Γιώργος

JimKarvo
09-03-10, 14:59
Γιώργο, θα το δοκιμάσω σήμερα το βράδυ...
Κάτι που σκέφτηκα...
Μερικοί φορτιστές, έχουν πάνω ένα κουμπί "High" και "low"
Αν επιλέξεις "high" φορτίζει στο maximum (σε έναν που είχα δει, περνούσε τα 8Α), και το low το έριχνε στα 2Α.. αυτό πως το επιτυγχάνει? μιας και το low είναι 1/4 με 1/5 του high...

JOUN
09-03-10, 16:50
Αν μιλας για φορτιστη μπαταριας αυτοκινητου, απλως αλλαζει το δευτερευων οποτε μικροτερη ταση δευτερευοντος=μικροτερο ρευμα φορτισης.