PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεγχος ISDN γραμμής



apa02gr
08-03-10, 14:27
Ψάχνω για κύκλωμα που να ελέγχει πότε παύει να δουλεύει μία ISDN γραμμή. Θέλω να κάνω τον έλεγχο στην είσοδο του Netmod. Υπάρχει διαφορά στην τάση ή κάτι άλλο σε σχέση με την απλή γραμμή PSTN?

babisko
08-03-10, 14:32
Μπορείς να μετράς την τάση της γραμμής. Σε ISDN θα πρέπει να είναι περίπου 93V όταν λειτουργεί σωστά και στην PSTN περίπου 52V.
Επίσης στην PSTN αν βάλεις μια συσκευή ή ακουστικά, θα ακούσεις τον τόνο του κέντρου, όχι όμως και στην ISDN, στην οποία θα έχεις όπως είπα παραπάνω μια αρκετή πιο μεγάλη τάση.

apa02gr
08-03-10, 14:49
Κατάλαβα Μπάμπη. Επειδή όμως θέλω να φτιάξω ένα ενδιάμεσο κύκλωμα το οποίο θα μου δείχνει όταν κόβεται η γραμμή έχεις κάτι κατά νού;

Επίσης όταν έχεις εισερχόμενη κλήση η τάση είναι πάλι DC ή αλλάζει;

Γιώργος Ανώνυμος
08-03-10, 15:27
Αρκεί να φτιάξεις μία διάταξη με led, που όταν η τάση είναι ~90V θα έχεις οπτική ένδειξη ON!

Κατά τα άλλα τα όργανα μετρήσεων χαλκού σε γραμμές ISDN/PSTN περιλαμβάνουν μετρήσεις ωμικής και χωρητικής αντίστασης και υπολογισμό της απόστασης βρόχου μέσω των παραπάνω μετρήσεων. Όταν η μέτρηση απόστασης βρόχου συμπίπτει και για τις δύο μετρήσεις (με μία μικρή ανοχή) τότε η γραμμή χαλκού κατά πάσα πιθανότητα είναι ΟΚ, δηλ. δεν έχει προβλήματα τύπου load coil κλπ. Μπορεί βεβαίως να παρεμβάλλεται (επαγωγικά) από πλησίον ζεύγος (crosstalk) αλλά αυτό μετριέται με άλλους τρόπους-όργανα.

Στο απλό επίπεδο λοιπόν της ιδιοκατασκευής περιορίζεσαι στη μέτρηση τάσης γραμμής ή στην οπτική ένδειξη ανίχνευσης αυτής...!!!

Χαιρετώ

chs
10-03-10, 23:08
τα περισοτερα Netmod εχουν πανω τους led συγχρονισμου το οπιο σβινει σε περιπτοση βλαβεις
μπορεις να παρεις απο εκει μια αναφορα και ενας ρελες να σου δινει την εντωλη που θες........

weather1967
11-03-10, 16:06
Ψάχνω για κύκλωμα που να ελέγχει πότε παύει να δουλεύει μία ISDN γραμμή. Θέλω να κάνω τον έλεγχο στην είσοδο του Netmod. Υπάρχει διαφορά στην τάση ή κάτι άλλο σε σχέση με την απλή γραμμή PSTN?

Συμφωνω με τον Χρήστο.
Μα αφου το netmod εχει επανω ενα πρασινο led και σου διχνει οταν η γραμμη ειναι κομμενη,απλα σβηνει το led,αν κοπει η ταση δικτυου απλα αναβοσβηνει το πρασινο led,και σβηνει το πορτοκαλι led που διχνει αν υπαρχει τροφοδοσια.