PDA

Επιστροφή στο Forum : ροη ισχυος μεταξύ απομονωμενων συστηματων



CITRO
09-03-10, 22:03
Θα ήθελα να πώ και γώ την ταπεινή μου άποψη μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα για την τάση μεταξύ 2 απομονωμένων κυκλωμάτων αν περνάει ρεύμα ποά είναι η τάση και αν υπολογίζεται!!Θα ξεφύγω απο τα ηλεκτρονικά και θα πάω στην ευστάθεια συστημάτων ηλεκτρικής ενέργειας!Για ένα μεγάλο τέτοιο συστημα ποτε δεν μελετάται σαν ολόκληρο χωρίζεται σε περιοχές ελένχου.Περιοχή ελένχου είναι ε΄να κομμάτι ενός ΣΗΕ(συστημα ηλεκτρικής ενέργειας) στο οποίο όλες οι γεννήτριες υφίστανται τις ίδιες μεταβολές συχνότητας και ταλαντεύονται σαν ενιαίο σύνολο!!

Ελενχόμενο δυασυνδεμένο σύστημα είναι το ΣΗΕ που περιλαμβάνει περισσότερες απο μια περιοχές ελένχου διασυνδεμένες με ασθενείς δυασυνδετικές γραμμές που μεταφέρουν πολύ μικρό ποσοστό ισχύοςτων περιοχών που συνδέουν..Η κάθε περιοχή έχει τα δικά της φορτία και την δική της παραγωγή..

Ελενχόμενα δθσθνδετικά συστήματα θα μπορούσαμε να προσομειώσουμε...
Los angeles-kaliforneia
Βόρεια ελλάδα-Νοτια ελλάδα
Ελλαδα-βουλγαρια
Αθήνα-Πατρα

Και προκύπτει το ερώτημα..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΈΧΟΥΝ ΚΟΙΝΌ ΟΥΔΕΤΕΡΟ?ΌΛΗ Η ΕΛΛΆΔΑ ΕΧΕΙ ΚΟΙΝΟ ΟΥΔΕΤΕΡΟ?η ΒΟΘΓΑΡΊΑ ΕΧΕΙ ΚΟΙΝΟ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΜΕ ΕΛΛΑΔΑ?Η ΙΤΑΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?Η ΠΑΤΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΘΉΝΑ?Η ΛΈΣΒΟΣ Μ,Ε ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ?Η ΔΙΑΣΥΝΔΕΤΙΚΉ ΓΡΑΜΜΉ ΜΕΤΑΦΈΡΕΙ ΟΘΔΈΤΕΡΟ?ΟΙ ΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΘΔΕΤΕΡΩΜΕΝΕΣ?ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΥΔΕΤΕΡΩΜΕΝΕΣ ΠΑΡΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΑ ΛΕΙΤΟΘΡΓΟΥΣΕ ΚΑΛΛΥΤΕΡΑ?

Οι Απαντήσεις λοιπόν έχουν ως εξής..ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΟΘΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΔΙΟΚΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΟΘΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΙΝΟΣ ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ!!τα συστηματα ειναι καθαρα απομονωμένα μεταξύ τους.Αλλη οθδετερογείωση Η πατρα άλλη η αθηνα!!!!!!!Ακόμα και να υπήρχει κοινός ουδέτερος θα είχε τόσο μεγάλη αντίσταση πυ πρακτικά δεν θα είχε νόημα ένας δυασθνδετικός ουδέτερος!!!Το γιατί δεν χρείαζεται και το πότε χρειάζετε πρεπει να μελετήσει κανέις τα ΣΗΕ και την προστασία ΣΗΕ και θα ξέφευγα απο το θέμα...

Το ερωτημα τώρα..ΠΕΡΝΑΕΙ ΡΕΎΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΣΥΝΔΕΤΙΚΉ ΓΡΑΜΜΉ?πΟΤΕ ΠΕΡΝΆΕΙ?ΠΟΙΑ ΕΊΝΑΙ Η ΤΆΣΗ ΣΤΟΥΣ ΖΥΓΟΎΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ?ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΙΜΗ ΒΥΘΙΣΗ ΣΥΧΝΌΤΑΣ ΑΝ ΥΠΟΘΈΣΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΊ ΚΑΘΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΤΉ ΣΤΟΦΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟΣ ΕΛΕΝΧΟΣ?

οι απαντήσεις τωρα εχουν να κάνουν καθαρα με την μεταβολή φορτιου της καθε περιοχής και την ΧΑΣΠ καθε δυασυνδεμενης περιοχής!!(χαρακτηριστική αποκρισης συχνοτητα περιοχης)οχι απο την ταση η τάση έχει να κανει με την αεργο ισχυ του ζυγου.Οι τασεις μπορει να είναι σταθερές και ιδιες αλλα θα υπαρχει μετακίνηση πραγματικής ισχύος.

Αυτο είναι ένα παράδειγμα για το τι συμβαίνει στα ΣΗΕ!!Ο ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΜΙΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΣ!!!Εκει μιλάμε όμως για αποκεντωμενα συστήματα που οι κανόνες πραγματικής μεταφορας και θεωρητικής μεταφοράς είναι τελέιως διαφορετικές απο ένα απλό κύκλωμα με 2 μπαταριες αθτοκινήτου η μιας γεννήτριας και ενος πίνακα!

όσο για τα ηλέκτρονικά φυσικά και πειστεύω οτι θα περασει ρεύμα στο απλό κυκλωματακι με τις μπαταρίες!δεν χρειάζετε κοινος οθδετερος!!Σκεφτειτε οτι έιναι δυο πυκνωτές αντι για 2 μπαταριες!!Απλα ο ένας θα εκφορτιστει πανω στον αλλον πιο γρηγορα.Η μπαταρια θα στέιλει ρεύμα και στον αρνητικο πόλο της άλλης το βλέπω πολύ απλά..

ΟΛΟΙ ΑΘΤΟΙ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ

ΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΟΗ ΙΣΧΥΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ηλιας Α
10-03-10, 22:45
Προς KITRO
Γράφεις
ΟΛΟΙ ΑΘΤΟΙ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ

ΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΟΗ ΙΣΧΥΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δηλαδή φίλε μου είναι δυνατόν να διαφεύγει ισχύς από το συσσωρευτή του δικού μου αυτοκινήτου και να πηγαίνει στο
συσσωρευτή του αυτοκινήτου της πεθεράς μου, να μου κλέβει
ισχύ η οποία θα μπορούσε με ορισμένες προϋποθέσεις να εκφραστεί σε χρήμα ?

CITRO
10-03-10, 22:57
Δεν ξέρω αυτο εσύ θα το κρίνεις..Εγα απλα σου λέω οτι δεν χρειάζεται κοινή γη για να γίνει μεταφορά ισχύος σε 2 απομονωμενα συστηματα σε ενα ΣΗΕ.Προφανός εννοώ οτι υπάρχει καποια σύνδεση στα απομονωμένα συστήματα και αυτη η σύνδεση δεν έχει κοινή αναφορά ειτε στο ένα σύστημα είτε στο άλλο..Ενα παράδειγμα ποθ συμβαίνει στα ΣΗΕ