PDA

Επιστροφή στο Forum : VCO



classic
11-03-10, 16:34
Γεια σας.
Ψαχνω για ενα σχεδιο VCO με τα παρακατω χαρακτηριστικα..
1. Ταση τροφοδοσιας μονή, 5 η 9 Βολτ.
2. Εισοδος τασης σηματος 0,05 ...... 2,5 Βολτ
3. Συχνοτητα ταλαντωτη απο 10Ηζ... 2 ή 3 Κηζ.
Το θελω για να αντικαταστησω ενα υπαρχον VCO σε μια συσκευη το οποιο δουλευει μεν αλλα εχει τα χαλια του.

Ευχαριστω:001_rolleyes:

gf
11-03-10, 16:56
4046 η πρωτη σκεψη αλλα δεν ξερω τι μπορει να κανει σε 10Hz .
http://www.nxp.com/documents/data_sheet/74HC_HCT4046A_CNV.pdf

classic
11-03-10, 19:57
Γιωργη ευχαριστω.
Μια προχειρη ματια που εριξα μαλλον το βλεπω χλωμο να παει εκει κατω...
Θα κανω μια δοκιμη με το LM565 μιας και το εχω στο συρταρι μου και βλεπω!!!. Για το 4046 δεν θυμαμαι εαν το εχω και δεν ξερω εαν το μοναδικο μαγαζι εδω στη Καρδιτσα το εχει. Εν τω μεταξυ μπορει καποιος αλλος φιλος να εχει κανενα καλο και απλο σχεδιακι:001_rolleyes:

classic
12-03-10, 00:08
Την εκανα την πατατα....
Το 565 θελει διπλη τροφοδοσια και οχι μονη που εχει η συσκευη μου. Ετσι αυριο θα ριξω μια ματια μηπως και βρω το 4046...

chip
12-03-10, 20:44
Το 566 θα σου κάνει λογικά αλλά είναι δύσκολο να το βρεις. (έχει σταματήσει να παράγεται και γι αυτό ενώ κανονικά έχει λιγότερο από 2 ευρώ όταν το βρίσκεις μπορεί να σου ζητήσουν πάνω από 10 ευρώ αφού έχει εκόμα μεγάλη ζήτηση γιατι χρησιμοποιούνταν σε μουσικά όργανα)

classic
13-03-10, 00:10
Τελικα βρηκα το 4046. Ολα καλα στα χαρτια αλλα στην πραξη δεν επαιξε. Το εβαλα πανω σε ενα breadboard εδωσα 5βολτ στο 16, γειωσα το 8, εισοδο στο 9(ποτε στο - και ποτε στο +) ενα πυκνωτη 4η7.... 10η μεταξυ 6 και 7, μια αντισταση 1Μ στο 12 και μετα στη γη και αλλη μια 10Κ στο 11 και μετα γη. Εβαλα τον παλμογραφο στο 4 και περνω ενα τεραστιο θορυβο στα 100Ηζ και που και που εμφανιζονται κατι παλμουδακια ενδιαμεσα γυρω στα 300 Ηζ. Αλλαξα ολοκληρωμενο αλλα τιποτα.
Τι στο διαβολο θελει να παιξει????:cursing:

chip
13-03-10, 12:27
Αx και να μουν καθηγητής και να σε είχα στα ψηφιακά!
4 θα έπαιρνες οτι και να έγραφες!
Ενα εκατομμύριο φορές το έχουμε πει... στα cmos δεν αφήνουμε ασύνδετες εισόδους!
Απ' οτι κατάλαβα άφησες το Inhibit στον αέρα και φυσικά δεν δουλεύει και φυσικά βγάζει θόρυβο γιατί ποτε το Inhibit περνει λογικό 1 και πότε μηδέν.
Γείωσε το inhibit πιν 5
Επίσης γείωσε το 14 και το 3 γιατί, αν και δεν επειράζει το κύκλωμα σου το κομμάτι του pll, θα μπάζει θόρυβο το chip και μπορεί ακόμα και να καεί.
Επίσης 10Κ και 1ΜΩ νομίζω είναι ακραίες τιμές και μπορεί να χάσεις σε γραμμικότητα. Αν μπορείς αυξησε την 10Κ και μείωσε την 1MΩ.

classic
13-03-10, 13:31
Μαλιστα κε Καθηγητα!!!
Οταν σπουδαζα σιγα να μην ηξεραν οι καθηγητες μου απο VCO:biggrin::biggrin:
Οντως αγειωτα ταχω. Το απογευμα θα το ξαναπιασω παλι και θα σου πω!!!
Μετα απο 6,,,7 χρονια χοντρης αποχης απο τα ηλεκτρονικα τι περιμενεις!!! και παλι καλα.
Παντως ευχαριστω:001_rolleyes:

chip
13-03-10, 14:12
... φυσικά αστειευόμουν... :001_rolleyes:
να σαι καλα!

classic
13-03-10, 14:15
... φυσικά αστειευόμουν... :001_rolleyes:
να σαι καλα!
Δεν ξερω εαν αστειευοσουν, παντως καλα μου τα ειπες:hahahha::hahahha:

classic
13-03-10, 17:44
Λοιπον φιλε chip γειωσα το inhibit και το τσιπακι φυσαει!!!! Μονο προβλημα οτι με τις υπαρχουσες τιμες ξεκιναει απο250ΗΖ. Αν το καταφερω να πεσει στα 50ΗΖ το πολυ τοτε φτιαχνω πλακετα και το στριμωχνω στην κατασκευη!!!

chip
13-03-10, 23:18
Αύξησε τον πυκνωτή. δοκίμασε 47nF. (η καλύτερα αν δεν θες να δοκιμάζεις δεν τα διαγράμματα στο datasheet)

classic
14-03-10, 01:02
Αύξησε τον πυκνωτή. δοκίμασε 47nF. (η καλύτερα αν δεν θες να δοκιμάζεις δεν τα διαγράμματα στο datasheet)
Θα δοκιμασω, ομως η Motorolla προτεινει μεγιστη τιμη τα 10nf!!! και 1ΜΩ για την αντισταση...

chip
15-03-10, 11:26
Αυτό το 10nF πρέπει να αναφέρεται στην περιοχή που ισχύουν οι εξισώσεις υπολογισμού της συχνότητας με καλή ακρίβεια και όχι στο οτι δεν μπορεί να εργασθεί με ποιο μεγάλους πυκνωτές. Στο datasheet της fairchild έχει διαγράμματα που το δείχνει με ένα 1μF.
Βέβαια αν δεν ισχύει με καλή ακρίβεια η εξίσωση σημαίνει οτι χάνει σε γραμμικότητα πράγμα που ίσως να σε πειράζει. Σε αυτή την περίπτωση αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να το βάλεις να εργασθεί σε ποιο υψηλή συχνότητα το vco (πχ 400Hz) και στην έξοδο του να βάλεις ένα διαιρέτη πχ δια-8, οπως το το cd4040. Έτσι και καλα θα δουλεύει το vco και θα έχεις την περιοχή συχνοτήτων που επιθυμείς.

classic
19-03-10, 00:52
Δεν με ενδιαφερει τοσο η γραμικοτητα. Θελω να το βαλω σε ενα μαγνητομετρο και απλα να καταλαβαινω την αλλαγη στη σταθμη εισοδου.
Δοκιμασα και με 47ηF και παει καλα. Πιθανον θα δοκιμασω με ακομα μεγαλυτερο. Με τα 47n ηταν κοντα στα 50ΗΖ. Τωρα που εφτιαξα το VCO χαλασε το κεντραρισμα του μαγνητομετρου:cursing::cursing: και βγηκα και για δουλεια οποτε παει ο ελευθερος χρονος!!!! μαλλον απο Φθινοπωρο παλι θα εχω φουλ αραλικι.