PDA

Επιστροφή στο Forum : timer με 555 5-λεπτων



billtech
12-03-10, 02:01
γεια σας παιδια.
εχω σχεδιασει αυτο το κυκλωματακι και υπολογισα την αντισταση και τον πυκνωτη αλλα δεν ξερω αν κανω καπου λαθος.
ειναι ενα κυκλωματακι χρονομετρητη 4λεπτων και 50δευτερα περιπου.
απλα θα ηθελα γνωμες για τυχον λαθει.
ας πουμε στη εξοδο.μεταξυ του pin(3) και της βασης του τρανζιστορ θελει αντισταση?η δεν χρειαζεται?στο συλλεκτη θελει καποια αντισταση?

το κομματι του AC ειναι εικονικο.
Relay θα βαλω ενα στα 9V και μιας επαφης (ON/OFF) και με ρευμα επαφης 1-2 Amper 220V.
ποσο ρευμα θα θελει ο ηλεκτρονομος?

Προοριζεται για χρονομετρο στον θαλαμο εμφανισεων μου.

GR_KYROS
12-03-10, 22:22
πάρε στοιχεία από το παρακάτω.....

billtech
13-03-10, 10:24
γεια σου και σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι κανει με τον διαιρετη τασης R2-R3?
με τις αντιστασεις R1 και RV1 απλα κανει ρυθμιζομενο το χρονο σωστα?εμενα αυτο δεν μου χρειαζεται.(νομιζω :lool: )

GR_KYROS
13-03-10, 13:50
R2-R3 τάση αναφοράς (απαραίτητη )
RV1-R1 ρύθμιση χρόνου, μπορείς να τις αντικαταστήσεις με σταθερή.

billtech
13-03-10, 16:47
σε παρακαλω μπορεις να μου εξηγησεις αυτο με την αναφορα που ειναι απαραιτητη?
εμενα ειναι στον αερα.τι γινεται στη καθε περιπτωση?δηλαδη οταν ειναι στον αερα και οταν εχουμε τον διαιρετη τασης?
σε ευχαριστω πολυ

GR_KYROS
13-03-10, 19:22
στο pin 5 υπάρχει εσωτερικά ένας διαιρέτης με τον οποίο έχουμε αναφορά τα 2/3 της τάσης τροφοδοσίας.
στην περίπτωση που θέλουμε να αλλάξουμε την τάση αναφοράς, επεμβαίνουμε με εξωτερικό διαιρέτη.
έτσι αλλάζει το εύρος λειτουργίας του 555
στις περισσότερες εφαρμογές τοποθετείτε απλά ένας πυκνωτής για εξάλειψη θορύβου.
σε καμία περίπτωση μην το αφήσεις στον αέρα.
περισσότερα εδώ (http://pcbheaven.com/wikipages/555_Theory/)

billtech
13-03-10, 20:08
συγνωμη που σε ζαλιζω αλλα αν μπορεις μου κανεις ενα παραδειγμα αν ειναι ευκολο βεβαια να το καταλαβω? για να το μαθω κιολας.και αν το ψαξει και καποιος αλλος να το βρει εδω.
σε ευχαριστω πολυ.

GR_KYROS
13-03-10, 20:58
Βασίλη για να το καταλάβεις πρέπει να διαβάσεις την λειτουργία του 555
εάν έχεις όρεξη διάβασε το παρακάτω απόσπασμα.

billtech
13-03-10, 21:01
ok σε ευχαριστω.

FILMAN
15-03-10, 14:41
Το πιν 5 μπορείς κάλλιστα να το αφήσεις στον αέρα (η δυναμική του αντίσταση είναι 3.3ΚΩ), αλλά είναι καλύτερα να του κάνεις bypassing με ένα πυκνωτή 100nF. Επειδή όμως εδώ θέλεις σχετικά μεγάλο χρόνο, θα σε συνέφερε να ανεβάσεις την τάση του πιν 5, συνδέοντας μια αντίσταση ανάμεσα σε αυτό και τα +9 βολτ. Έτσι, η αντίσταση και ο πυκνωτής που καθορίζουν τον χρόνο θα είχαν πιο λογικές (μικρές) τιμές. Αντίσταση σε σειρά με τη βάση του τρανζίστορ έτσι όπως το έχεις, δεν χρειάζεται. Βασικά με 200mA ρεύμα εξόδου, το 555 δεν χρειάζεται τρανζίστορ για να οδηγήσει ένα συνηθισμένο ρελέ. Και κάτι πολύ σημαντικό! Βάλε οπωσδήποτε δίοδο αντιπαράλληλα με το πηνίο του ρελέ! Αλλιώς, άντε γεια BC547...

billtech
15-03-10, 15:04
καταρχας σε ευχαριστω φιλε μου και εσενα.
κατσε για να καταλαβω κατι.
οταν το ποδαρακι 5 ειναι στον αερα 'η στη γη με πυκνωτη τοτε για να εχω τον χρονο που θελω πρεπει να εχω την R4=7Μ5Ω και ο C2=33uF.
αμα βαλω αυτο με τον διαιρετη τασης που μου προτινε ο KYROS στο σχεδιο του ή με την αντισταση τοτε αλλαζουν και οι τιμες των R4 & C2 σωστα?
και τοτε πως θα υπολογισω τις τιμες των R4 & C2.
ο τυπος που ειχα χρησιμοποιησει εγω ηταν 1,1*R*C= χρονο που ηθελα.
τωρα?ο τυπος πως γινετε?
αν καταλαβα καλα βεβαια αυτα που μου ειπατε.και παλι σας ευχαριστω πολυ.

FILMAN
15-03-10, 15:38
καταρχας σε ευχαριστω φιλε μου και εσενα.
κατσε για να καταλαβω κατι.
οταν το ποδαρακι 5 ειναι στον αερα 'η στη γη με πυκνωτη τοτε για να εχω τον χρονο που θελω πρεπει να εχω την R4=7Μ5Ω και ο C2=33uF.
αμα βαλω αυτο με τον διαιρετη τασης που μου προτινε ο KYROS στο σχεδιο του ή με την αντισταση τοτε αλλαζουν και οι τιμες των R4 & C2 σωστα?

Σωστά!

και τοτε πως θα υπολογισω τις τιμες των R4 & C2.
ο τυπος που ειχα χρησιμοποιησει εγω ηταν 1,1*R*C= χρονο που ηθελα.
τωρα?ο τυπος πως γινετε?
αν καταλαβα καλα βεβαια αυτα που μου ειπατε.και παλι σας ευχαριστω πολυ.

Για να ανεβάσεις την τάση στο πιν 5 χρειάζεσαι μόνο μια αντίσταση από κει προς την τάση τροφοδοσίας και όχι 2, δηλ. διαιρέτη τάσης. Για να μπορέσεις να υπολογίσεις τη νέα R4 και το νέο C2, θα πρέπει να υπολογίσεις πρώτα τη νέα τάση του πιν 5. Θα έχεις λοιπόν την αντίσταση που θα βάλεις εξωτερικά, η οποία θα παραλληλιστεί με την αντίσταση των 5ΚΩ που είναι μέσα στο 555. Επίσης θα έχεις και τις 2 αντιστάσεις των 5ΚΩ προς τη γη, δηλ. 10ΚΩ που κι αυτές είναι μέσα στο 555. Έτσι βρίσκεις την τάση που θα υπάρχει στο πιν 5. Ο χρόνος που θα σου δώσει λοιπόν το 555, θα είναι ο χρόνος που χρειάζεται ο C2 για να φορτιστεί εκθετικά μέσω της R4 από τα 0 βολτ ως την τάση που υπάρχει στο πιν 5.

billtech
17-03-10, 18:33
καλησπερα παιδια.
εκανα σε εξομοιωση στο Proteus το κυκλωμα παλι και με τον διαιρετη τασης που εχει το παραδειγμα του KYROY.
το σχεδιο ειναι αυτο που εκανα attach.
ο χρονος που μετρησα με το Proteus οπως ειναι ειναι 5λεπτα και 25δευτερολεπτα.
δηλαδη περιπου ενα λεπτο πανω απο το κυκλωμα χωρις τον διαιρετη.

εχει κανενα τυπο που να υπολογιζω το χρονο και να περιλαμβανει και τον δαιρετη τασης?

σας ευχαριστω πολυ.
βλεπετε με απλα κυκλωματα μπερδευομαστε παραπανω πια αφου εχουμε μαθει λιγακι τους επεξεργαστες που με εντολες τα κανουν ολα μονοι τους.
και παλι σας ευχαριστω.

FILMAN
18-03-10, 12:01
Βασίλη το προηγούμενο ποστ μου ισχύει και σε αυτή την περίπτωση.

billtech
18-03-10, 14:23
ενταξει φιλε μου.
το βρηκα.
το εκανα...δουλευει τωρα.