PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια για εγκατασταση ρανταρ συναγερμου



kuziakos
16-03-10, 10:37
μου εχουν βαλει τον συναγερμο caddx nx6.εχω ενα ρανταρ της optex που ειναι περασμενο κανονικα με τις καλωδιωσεις αλλα δεν ξερω να βαλω τα καλωδια του που στην κεντρικη μοναδα κουτι.επειδη η εταιρεια που μου τον εβαλε μαλλον εκλεισε=απατεωνες ,θα ηθελα καποιον που να ξερει να το συνδεσει και να τον πληρωσω .αν καποιος εχει ιδεα ας μου ριξει ενα πμ.μενω αγιο δημητριο προς νεα σμυρνη.ευχαριστω παιδια

ntinosj
16-03-10, 23:15
καήσπερα.. κατβ αρχην θα ηθελα να σας ρωτησω ποσεσ ζωνεσ ειναι ο συναγερμος? η συνδεσμολογια ειναι πολυ απλη το δυσκολο ειναι ο προγραματισμος του συναγερμου. βεβαια αυτο γιναιτε απλο αν υπαρχει το manual του συναγερμου...

kuziakos
16-03-10, 23:45
νομιζω 6 ζωνες ειναι

PANOSILION
16-03-10, 23:48
KALISPERA DEN XRIAZETE PROGRAMATISMOS EFOSON O SYNAGERMOS DOYLEBEI KANONIKA ....SE KAPOIA ZONH SIGOYRA EXIS KAI ALLA RANTAR ...OPOTE TOPOTHETIS TO RANTAR STON TOIXO PERIPOY STO 2,10 MM 2,40 ETSI OSTE NA EXEI OPTIKH EPAFH STO XORO KAI OXI ANAPODA BEBEA...ME ENA KALODIO 4 SYRMATON ENONIS KOKINO STO + MAYRO STO - ASPRO STO LOOP KAI MPLE STO LOOP PALI H STIN KLEMA POY LEI C KAI NCSTON PINAKA BAZIS TO KOK/MAYRO ANTISTIXA STO KOK KAI MAYRO TIS MPATARIAS KAI TO ASPFRO MPLE SE SEIRA STHN KLEMA POY LEI THN ZONH POY EXI IDI RANTAR PX ZONE 3 ...EAN DEN TA KATAFEREIS E TOTE KALESE KAI KANA TEXNIKO NA DOYLEPSOYN KAI AYTOI,,,KALI EPITIXIA

ntinosj
17-03-10, 10:50
κατ αρχην καλημερα... νομιζω φιλε μου οτι καπου κανεις λαθος και αυτο γιατη..
1)τα περιμετρικα ρανταρ θελουν σε υψος 1-1.20μ απο το εδαφος
2)σε ενα εξωτερικο ρανταρ μου φενετε αδιανοητο να μην βαλεις το tamper επομενος θες καλωδιο με 6 σιρματα μεσα
και 3) τα περιμετρικα ρανταρ προτιμουμε να τα βαζουμε σε ξεχωριστη ζωνη για το λογο οτι μπορει αργοτερα να χρειαστει να βαλει και δευτερο οποτε φτιαχνεις μια ζωνη για τα εξωτερικα και οτι πρεπει να εχει την εποπτια του εξωτερικου χωρου σε ξεχοριστα....

gdimis
17-03-10, 12:39
γινεται και με 4 συρματα αν βαλεις κοινο σε ταμπερ και εντολη ...

ntinosj
17-03-10, 13:14
θα μπορουσε αλλα δεν ειναι σωστος αυτος ο τροπος οπως πιστευω εξαλου αν ηταν οι εταιριες δεν θα ειχαν ξεχωριστη ζωνη για τα tamper

gdimis
18-03-10, 12:44
αν εχεις μονο ενα κοινο ταμπερ μπορουν να μπουν ολα σε μια ζωνη...

ntinosj
18-03-10, 14:14
ετσι ναι μπορεις να το κανεις... και αν υπαρχει καλωδιο 4 συρματον αναγκαστικα.... αν ομως ριξεις καλωδιο θα προτιμισεις 6χ0.22 για καθαρη δουλεια....

junior
18-03-10, 20:00
γινεται και με 4 συρματα αν βαλεις κοινο σε ταμπερ και εντολη ...

Γινεται και με 3 συρματα στην αναγκη , αλλα το σωστο ειναι 6.


θα μπορουσε αλλα δεν ειναι σωστος αυτος ο τροπος οπως πιστευω εξαλου αν ηταν οι εταιριες δεν θα ειχαν ξεχωριστη ζωνη για τα tamper

Ο λογος ειναι για να λειτουργουν ,αν χρειαζεται ,σαν ανεξαρτητη 24ωρη ζωνη .

kuziakos
18-03-10, 20:03
παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες.το rantar optex το εχω συνδεσει μονος ευκολα στον τοιχο διαβαζοντας το manual.τα καλωδια στο κουτι ειναι λιγο χαμος

junior
18-03-10, 20:31
Για τα καλωδια στον πινακα μπορουμε να σε βοηθησουμε να τα συνδεσεις ,αλλα χρειαζεται να ρυθμιστει και το προγραμμα στον πινακα ωστε το ρανταρ να δουλευει οπως πρεπει οχι οπως ναναι .

dimitris_p
04-04-10, 03:58
Γινεται και με 3 συρματα στην αναγκη , αλλα το σωστο ειναι 6.



Ο λογος ειναι για να λειτουργουν ,αν χρειαζεται ,σαν ανεξαρτητη 24ωρη ζωνη .

Δεν είναι απαραίτητα τα πολλά καλώδια παιδιά.Με 2 αντιστάσεις μέσα στον ανιχνευτή 2,2 - 3,3κω έχουμε ξεχωριστό συναγερμό για το ταπερ και ξεχωριστό για τον ανιχνευτή.Όλα τα σύγχρονα κέντρα μπορούν να προγραμματιστούν σε κατάσταση με 2 τερματικές αντιστάσεις (deol) :wiink:

kuziakos
06-04-10, 11:05
οποιος μπορει να βοηθησει επι πληρωμη και το κατεχει ας μου στειλει πμ.ειμαι αγιο δημητριο-νεα σμυρνη

alex20
02-06-17, 14:35
Καλημερα. Εχω ενα συναγερμο ενσυρματο και θελω να προσθεσω ενα ρανταρ μπορειτε να μου πειτε τη συνδεσμολογια? Και μια επαφη τη συνδεσμολογια ευχαριστω.

stinger
02-06-17, 15:33
Καλημερα. Εχω ενα συναγερμο ενσυρματο και θελω να προσθεσω ενα ρανταρ μπορειτε να μου πειτε τη συνδεσμολογια? Και μια επαφη τη συνδεσμολογια ευχαριστω.


πρεπει να μας πεις πιο κεντρο εχεις...αν εχει ελευθερες ζωνες...αν ξερεις να προγραμματισεις την ζωνη που θα συνδεσεις κτλ...δεν ειναι τοσο απλο να
βαλεις ενα καλωδιο...ασφαλως και μπορουμε να σου πουμε τι καλωδιο και πως συνδεεται αλλα αν δεν προγραμματιστει π.χ η ελευθερη ζωνη δεν θα ''βλεπει'' ο πινακας το ρανταρ που θα βαλεις...εκτος κι αν συνδεθουν εν σειρα στην υπαρχουσα εγκατασταση