PDA

Επιστροφή στο Forum : Όργανο μέτρησης ροής πετρελαίου



tco9998
19-03-10, 14:53
Υπάρχει όργανο μέτρησης ροής πετρελαίου το οποίο να μπορεί να ελεγχθεί remote;

Γιώργος Ανώνυμος
19-03-10, 15:05
Ρώτησε τον Χαρδαβέλλα.

Αυτός θα ξέρει σίγουρα καθότι ασχοελείται πολύ με το θέμα τελευταία!!!

Αστειεύομαι, σαφώς και τέτοιου είδους λύσεις δεν διαφοροποιούνται από αντίστοιχες διατάξεις για τα υπόλοιπα υγρά, κυρίως αυτοματοματισμός ποτίσματος ελεγχόμενος χειροκίνητα (π.χ. ανάλογα με τις επικρατούσες καιρικές συνθήκες) και το δελτίο πρόγνωσης των αγροτών. Μία χρονολύση ή άλλος αυτοματισμός (χωρίς χειροκίνητη remote operation) δεν θα σε βόλευε?΄Ή μία λύση ανάμματος/σβησίματος του καυστήρα μέσω τηλεχειρισμού τηλεφώνου?

Χαιρετώ

tco9998
19-03-10, 15:54
Θα ήθελα να ελέγχω συνεχώς την ποσότητα του πετρελαίου που περνάνει για τον καυστήρα μου.
Δηλαδή προχθες πέρασαν 20 λίτρα. Χθες πέρασαν 20 λίτρα (προχθές) + 50 λίτρα. Άρα θα δείχνει σύνολο 70 λίτρα.

klik
19-03-10, 21:53
Θα χρειαστείς έναν ογκομετρητη. Μπορείς να βρείς στα καταστήματα με PLC/αυτοματισμούς. Έχουν μια μαγνητική φτερωτή εσωτερικά και ένα Hall τρανζιστορ που μετρα τις περιστροφές εξωτερικά.

Το συνδεεις σε internet (αν έχεις εκει) ή σε GSM και βλέπεις τις μετρήσεις.

Stergios_[.gr]
21-03-10, 01:10
Πολύ καλή ιδέα! Είχα ενδιαφερθεί και εγώ για αυτό παλιότερα. Μου είχαν τάξει από ένα εργαστήριο του ΕΜΠ (είμαι φοιτητής εκεί) ότι θα μου δίναν κάτι ξηλωμένα flowmeters από παλιούς θερμιδομετρητές αλλά δεν τα είδα ποτέ. Θα με ενδιέφερε πάντως!

tco9998
22-03-10, 15:09
Είναι πολύ ενδιαφέρον. Γι' αυτό ξεκινήσαμε αυτήν την συζήτηση.