PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδήγηση ρελλε απο 5V



CITRO
22-03-10, 22:44
Θέλω να οδηγήσω ένα βιομηχανικό ρελλε με 220 επαφές απο ένα Pin ενός επεξεργαστή 5 V.Αρχικά θα χρησιμοποιήσω έναν ενισχυτή ρεύματος στο pin.Μετα θέλω ένα βοηθητικό ρελλέ απο 5 στα 220 και μετά να πάω στο κύριο..Υπάρχει άλλος τρόπος?Υπάρχει τέτοιο ρελλε?Θέλω να διακόπτω το τύμπανο μιας μηχανής σε περίπτωση σφάλματος της διέγερσης

moutoulos
22-03-10, 23:01
Δεν χρειάζεται να κάνεις όλο αυτό, όταν υπάρχουν τα/το Solid State Relay (http://cgi.ebay.com/New-in-Box-Solid-State-Relay-SSR-24-480V-AC-25A_W0QQitemZ390173542668QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item5ad827c90c).

Ελέγχεις τα 220Vac (έως 25Α το συγκεκριμένο), με 3-32Vdc είσοδο, μερικά mA.

CITRO
22-03-10, 23:42
Ευχαριστώ δεν ήξερα οτι υπάρχουν τέτοια.Βολεύουν πολύ.Αλλα θα χρειαστώ μια μικρή ενίσχυση τάσης απο το pin.αλλα και ενίσχυση ρεύματος εννοείται γιατι ο επεξεργαστής δεν δίνει πολύ ρευμα απο μόνος του!!

Ήθελα να σε ρωτίσω αν μπορώ να το ρυθμίσω πωσ να λειτουργεί.Να άγει με σήμα ή χωρίς σήμα.Εγω θέλω να είναι οπλισμένο χωρίς σήμα και μόλις γίνει το σφάλμα να δςσει ο επεξεργαστής σε μια ψηφιακή έξοδο 1 και να αφοπλίσει το ρελλέ να κόπσει το τύμπανο.Ειναι μία πρώτη σκέψη για να μην καταπονώ τον επεξεργαστή συνέχεια αναμένη μια ψηφιακή έξοδο.Υπάρχει λοιπόν τρόπος να ελένξω τον τρόπο λειτουργίας?

CITRO
22-03-10, 23:51
μάλλον καλύτερα να είναι μόνημα αναμένο το pin και οπλισμένο το ρελλε ςστε ακόμα και σε σφάλμα του επεξεργαστή η σε σφάλμα του καλλωδίου με το που θα κλείσει το σήμα να κλείσει και το τυμπανο.Θα βάλω ενισχυτή ρεύματος και τάσης και δεν θα έχω πρόβλημα.

klik
23-03-10, 00:07
Οταν υπάρχουν ηλεκτρομηχανικά στην κατασκευή και ειδικά αν υπάρχει κίνδυνος ζημιάς ή τραυματισμού, είναι απαραίτητο να υπάρχει σύστημα ασφαλείας απο λάθος διέγερση ακόμα και με χαλασμένο ή κολημένο μικροελενκτή (λόγω π.χ. λάθους στο software, αστάθειας τροφοδοσίας, προβλήματος ταλάντωσης-κρυστάλλου,...).
Ισως δεν αρκεί να ελέγχεις αν θα οπλίζει το ρελέ με αρχικό 1 ή 0 αν υπάρχει θέμα ασφαλείας.

CITRO
23-03-10, 00:11
Έχω σκεφτεί να κάνω και μια μανδάλωση αλλα ακόμα το ψάχνω...