PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονοκυκλωμα. Βοηθεια!!!!!!!!!!



Nίκος
26-03-10, 19:15
Ψαχνω ενα κυκλωματακι που θα το τροφοδοτω με 12ν DC θα παταω το ΟΝ και μετα απο καποια δευτερολεπτα θα μου δινει στην εξοδο παλι 12ν η λιγο λιγοτερα. Υπαρχει κατι τετοιο αν ναι με βγαζετε απο μεγαλο αδιεξοδο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Thanos10
26-03-10, 19:21
Μπορεις να το κανεις με το 555 με ενα ρελλε στην εξοδο που την επαφη του ρελλε θα την συνδεσεις στα 12ν, και το ρυθμιζεις στον χρονο που θες.

hlias
26-03-10, 19:26
Μήπως κάνει αυτό: //www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35695

Nίκος
27-03-10, 09:38
Thanos10 Πως θα το κανω αυτο δωσε μου τα φωτα σου σε παρακαλω

Nίκος
27-03-10, 09:42
hlia αυτο το κυκλωμα που λες ειναι για να βγαζει σταθερα για καποια δευτερολεπτα μια ταση στην εξοδο. αυτο που ψαχνω εγω ειναι ενα κυκλωμα το οποιο θα παταω το ΟΝ και μετα απο καποια δευτερολεπτα θα μου δινει εξοδο

rep
27-03-10, 10:29
εχω ενα ετοιμο.απο μια παλια μου κατασκευη που ανοιγε σε σταδια ενα πομπο fm.θα σου το στειλω το βραδυ

kentar
27-03-10, 10:57
Μια λύση υπάρχει και εδώ .
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48752
Με σχέδιο και pcb.
Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου δώσω οδηγίες.

Γαληνίτης
27-03-10, 13:00
Ζητάς ένα κύκλωμα switch-on delay.

Μια πολύ απλή, σίγουρη, ευέλικτη και δοκιμασμένη λύση, με 2 κοινά τρανζιστοράκια, 1 ηλεκτρολυτικό, 2 αντιστάσεις, 1 δίοδο και 1 ρελέ:

Το κύκλωμα
(Πάρε μολύβι και χαρτί και σχεδίασέ το, είναι απλούστατο!):

2 κοινά τρανζίστορ NPN (π.χ. BC547) Τ1 &Τ2, σε διάταξη Darlington emitter follower.
Οι συλλέκτες συνδέονται στο (+) της τάσης τροφοδοσίας (12V). Ο εκπομπός του Τ2 "γειώνεται" στο (-), μέσω του πηνίου του 9βολτου (*) ρελέ, παράλληλα με μια δίοδο προστασίας (πχ. 2Ν4001), συνδεδεμένη κατά την ανάστροφη φορά.
Ο εκπομπός του Τ1 συνδέεται στη βάση του Τ2 και γειώνεται μέσω αντίστασης R2, 100 φορές μεγαλύτερης από την αντίσταση του πηνίου του ρελέ.
Η πόλωση του Τ1 γίνεται με ένα "διαιρέτη τάσης" (κύκλωμα RC χρόνου), που αποτελείται από μια αντίσταση R1=100 ΚΩ και έναν ηλεκτρολυτικό
C1 (**) = πχ 100μF/25V. Η R1 συνδέεται μεταξύ του (+) της τροφοδοσίας και του (+) του C1, ενώ το (-) του C1 γειώνεται. Η βάση του Τ1 συνδέεται στο σημείο σύνδεσης αντίστασης & ηλεκτρολυτικού.

Πώς λειτουργεί:
Όταν συνδέσουμε την τάση τροφοδοσίας (switch on), ο C1 είναι εκφορτισμένος, κρατώντας "γειωμένη" τη βάση του Τ1, ώστε το ρελέ παραμένει OFF. Ο C1 αρχίζει τώρα να φορτίζεται μέσω της R1, ανεβάζοντας εκθετικά την τάση της βάσης, μέχρι που το ρελέ γίνεται ON.


(*) Συνιστάται 3V λιγότερο από την τάση τροφοδοσίας, η οποία μπορεί να είναι 6-18V.

(**) O χρόνος της καθυστέρησης καθορίζεται από τη χωρητικότητα του C1 (αλλά και από την τάση τροφοδοσίας και τα λειτουργικά χαρακτηριστικά του ρελέ). Χοντρικά είναι 0.1sec/μF (=10 sec για κάθε 100 μF του C1).

(Πηγή: R.M.Marston, "110 Semiconductor Projects for the Home Constructor", 1st ed.1969, pp.13-15, Ilife Books, Butterworth, London).

Thanos10
27-03-10, 13:41
Να ενα κυκλωμα με το R1 ρυθμιζεις τον χρονο που θα κλεινει το ρελλε αν δεν σου αρκει μεγαλωνεις τον πυκνωτη.

FILMAN
29-03-10, 10:50
Γαληνίτη, το κακό με το κύκλωμα που λες είναι ότι αφήνει στο ρελέ το απότομο της μεταγωγής, αφού στο πηνίο του εφαρμόζεται μια αύξουσα αναλογική τάση (να το πω "μηχανικό Schmitt - Trigger"?) Το κύκλωμα που λέει ο Θάνος το θεωρώ κατά πολύ προτιμότερο. Επίσης αν κάποιος θέλει ν' αποφύγει το ρελέ (εγώ θα το έκανα), με το κύκλωμα του Θάνου μπορεί, με το δικό σου όμως, όχι.

Γαληνίτης
29-03-10, 23:08
Γαληνίτη, το κακό με το κύκλωμα που λες είναι ότι αφήνει στο ρελέ το απότομο της μεταγωγής, αφού στο πηνίο του εφαρμόζεται μια αύξουσα αναλογική τάση (να το πω "μηχανικό Schmitt - Trigger"?) Το κύκλωμα που λέει ο Θάνος το θεωρώ κατά πολύ προτιμότερο. Επίσης αν κάποιος θέλει ν' αποφύγει το ρελέ (εγώ θα το έκανα), με το κύκλωμα του Θάνου μπορεί, με το δικό σου όμως, όχι.

Ναι, Φίλιππε, όπως τα λες είναι και συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου.

Αναντίρρητα, το 555 προσφέρεται καλύτερα, σαν ειδικό για εφαρμογές με χρονοκυκλώματα.

Απλά συνέστησα το εν λόγω απλούστατο κυκλωματάκι για τους εξής λόγους:
-Δεν χρειάζεται κανένα ειδικό ενεργό εξάρτημα, παρά μόνο 2 οποιαδήποτε κοινά τρανζιστοράκια ΝPΝ, που κάθε αρχάριος ερασιτέχνης έχει στα συρτάρια του, τα έχει χρησιμοποιήσει και γνωρίζει τη λειτουργία τους.
-Το έχω προσωπικά δοκιμάσει σε διάφορες παραλλαγές, εδώ και πολλά χρόνια, χωρίς πρόβλημα.

Όσο για τη χρήση ρελέ, είχε ήδη αναφερθεί από την αρχή (post αρ. 2).

Χαίρομαι που οι "ενστάσεις" σου αφορούν μόνο το κύκλωμα (που βέβαια δεν είναι δικό μου και του οποίου αναφέρω την πηγή) και όχι τον τρόπο παρουσίασής του, που αυτός... είναι. Και όχι απλά μετάφραση / αντιγραφή ή παραπομπή.

Thanos10
29-03-10, 23:16
Το κυκλωμα αγαπητε μπορεις να το φιαξεις μονος σου διαβαζοντας το data του 555 και δεν υπαρχει θεμα αντιγραφης και δεν υπαρχη και θεμα πηγης.

Γαληνίτης
30-03-10, 01:03
Το κυκλωμα αγαπητε μπορεις να το φιαξεις μονος σου διαβαζοντας το data του 555 και δεν υπαρχει θεμα αντιγραφης και δεν υπαρχη και θεμα πηγης.

Αγαπητέ Θάνο, προφανώς παρεξήγησες τα γραφόμενά μου. Σε παρακαλώ να ξαναδιαβάσεις προσεκτικά τι έγραψα, για να δεις ότι τα περί πηγής, αντιγραφής κλπ. δεν αναφέρονται στο κύκλωμα με το 555 ή σε σένα. Αλλά στη δική μου παρουσίαση, σε σχέση με κάποιες άλλες, που συνήθως δεν είναι παρά απλές μεταφράσεις / αντιγραφές κλπ .

Τα παραθέτω λοιπόν και εδώ, προς άρση κάθε άδικης παρεξήγησης:

"Χαίρομαι που οι "ενστάσεις" σου αφορούν μόνο το κύκλωμα (που βέβαια δεν είναι δικό μου και του οποίου αναφέρω την πηγή) και όχι τον τρόπο παρουσίασής του, που αυτός... είναι. Και όχι απλά μετάφραση / αντιγραφή ή παραπομπή".

FILMAN
30-03-10, 11:57
Ναι, Φίλιππε, όπως τα λες είναι και συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου.

Αναντίρρητα, το 555 προσφέρεται καλύτερα, σαν ειδικό για εφαρμογές με χρονοκυκλώματα.

Ε, καλά, όχι μόνο με το 555... Και με ένα συγκριτή με θετική ανατροφοδότηση θα μπορούσε να γίνει δουλειά, αλλά το συγκεκριμένο με το 555 είναι πιο απλό και εξίσου λειτουργικό.

Απλά συνέστησα το εν λόγω απλούστατο κυκλωματάκι για τους εξής λόγους:
-Δεν χρειάζεται κανένα ειδικό ενεργό εξάρτημα, παρά μόνο 2 οποιαδήποτε κοινά τρανζιστοράκια ΝPΝ, που κάθε αρχάριος ερασιτέχνης έχει στα συρτάρια του, τα έχει χρησιμοποιήσει και γνωρίζει τη λειτουργία τους.
-Το έχω προσωπικά δοκιμάσει σε διάφορες παραλλαγές, εδώ και πολλά χρόνια, χωρίς πρόβλημα.

Σίγουρα δουλεύει, αυτό που δεν μου αρέσει είναι το ότι βασίζεται στα χαρακτηριστικά του ρελέ για να δώσει απότομα την τάση στην έξοδο. Πράγμα που σου απαγορεύει να χρησιμοποιήσεις κάποιο ημιαγωγό στη θέση του ρελέ, κάτι που οπωσδήποτε θα έκανε το κύκλωμα τεχνικά πιο "κομψό".

Όσο για τη χρήση ρελέ, είχε ήδη αναφερθεί από την αρχή (post αρ. 2).

Ναι, αλλά θα συμφωνήσεις πιστεύω ότι χωρίς ρελέ θα ήταν καλύτερα!

Χαίρομαι που οι "ενστάσεις" σου αφορούν μόνο το κύκλωμα (που βέβαια δεν είναι δικό μου και του οποίου αναφέρω την πηγή) και όχι τον τρόπο παρουσίασής του, που αυτός... είναι. Και όχι απλά μετάφραση / αντιγραφή ή παραπομπή.
Κώστα, μήπως με μπερδεύεις με τον Σάκη; :001_smile:

FILMAN
30-03-10, 11:59
Το κυκλωμα αγαπητε μπορεις να το φιαξεις μονος σου διαβαζοντας το data του 555 και δεν υπαρχει θεμα αντιγραφης και δεν υπαρχη και θεμα πηγης.
Χαλάρωσε ρε μεγάλε, σου προσβάλαμε το κύκλωμα... Και αφού το έφτιαξες εσύ όπως λες, βάζε και κάνα πυκνωτή απόζευξης άλλη φορά.

Thanos10
30-03-10, 12:51
Χαλαρος ειμαι ρε μεγαλε αλλα εσυ τι σχεση εχεις σε αυτο που εγραψα για τον Γαληνιτη.

FILMAN
30-03-10, 12:59
Χαλαρος ειμαι ρε μεγαλε αλλα εσυ τι σχεση εχεις σε αυτο που εγραψα για τον Γαληνιτη.
Ότι σχέση έχει αυτό που είπε ο Γαληνίτης, με σένα.

Thanos10
30-03-10, 13:05
Μεγαλε ξεφυγαμε απο το θεμα αν εχεις προβλημα στειλε Π.Μ
δεν ειναι καταλληλο το ποστ για τετοιου ειδους κουβεντα.

FILMAN
30-03-10, 13:19
Μεγαλε ξεφυγαμε απο το θεμα αν εχεις προβλημα στειλε Π.Μ
δεν ειναι καταλληλο το ποστ για τετοιου ειδους κουβεντα.
Όχι, δεν έχω κανένα πρόβλημα, ο μόνος που στράβωσε σε αυτό το θέμα ήσουν εσύ.

Thanos10
30-03-10, 13:25
Χαλάρωσε ρε μεγάλε, σου προσβάλαμε το κύκλωμα... Και αφού το έφτιαξες εσύ όπως λες, βάζε και κάνα πυκνωτή απόζευξης άλλη φορά.
Εδω Φιλιππε φαινεται ποιος στραβωσε.

FILMAN
30-03-10, 13:31
Το κυκλωμα αγαπητε μπορεις να το φιαξεις μονος σου διαβαζοντας το data του 555 και δεν υπαρχει θεμα αντιγραφης και δεν υπαρχη και θεμα πηγης.

Χαλαρος ειμαι ρε μεγαλε αλλα εσυ τι σχεση εχεις σε αυτο που εγραψα για τον Γαληνιτη.
Όχι εδώ φαίνεται. Εν πάσει περιπτώσει, ας μην το συνεχίσουμε άλλο. Δεν έχω τίποτα μαζί σου.

Thanos10
30-03-10, 13:42
Όχι εδώ φαίνεται. Εν πάσει περιπτώσει, ας μην το συνεχίσουμε άλλο. Δεν έχω τίποτα μαζί σου.
Συνφωνω μαζι σου υπαρχουν θεματα να συζητησουμε.

FILMAN
30-03-10, 13:43
Συνφωνω μαζι σου υπαρχουν θεματα να συζητησουμε.
Έτσι...:001_smile: