PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για μ/σ Εξοδου



spirakos
28-03-10, 18:11
Εαν σε κλασικο κυκλωμα ΡΡ ultralinear κανω τα εξης:
1)τριοδικη λειτουργια(προστατευτικο στην ανοδο)
2)χρηση του μισου τυλιγματος απο το πρωτευον(αντι για 4ΚΩ ,2ΚΩ)
3)φορτιο 8Ω στη θεση των 4Ω
θα εχω αποτελεσμα η θα εχω μ/σ και λαμπες στο χερι?

spirakos
28-03-10, 18:29
Και με εικονα για οσους το θελουν ζωγραφιστο
http://img440.imageshack.us/img440/7729/20733239.th.png (http://img440.imageshack.us/i/20733239.png/)
Υ.Γ.δε θελω σχολια για τα σχεδια μου

Thanos10
28-03-10, 18:47
Σπυρο δεν μπορεις να βαλεις απευθειας τα προστατευτικα στην ανοδο χωρις αντιστασεις, και δεν υπαρχει και λογος μιας και ο μετασχηματιστης ειναι ultra linear οποτε οι λαμπες δουλευουν και σαν τριοδοι.

spirakos
28-03-10, 19:00
Σπυρο δεν μπορεις να βαλεις απευθειας τα προστατευτικα στην ανοδο χωρις αντιστασεις,(σωστα,δικο μου λαθος) και δεν υπαρχει και λογος μιας και ο μετασχηματιστης ειναι ultra linear οποτε οι λαμπες δουλευουν και σαν τριοδοι.(Θελω να χρησιμοποιησω μονο τις 3 επαφες,οι αλλες τσαφ)

Υπολογιζε απο 1ΚΩ μεταξυ ανοδου και προστατευτικου
Θελω να πετυχω τον ιδιο λογο 1ον/2ον
Εν τελη θα εχω προβλημα η καλα βαδιζω?Δες παλι την εικονα..

Thanos10
28-03-10, 19:12
Μιλαμε παντα για το κυκλωμα που εχεις συνδεση τα προστ/κα στις ανοδους και στο μισο του μετασ/τη.
Σπυρο δεν θα δουλεψει σωστα και θα εχεις προβλημα με τον ηχο παραμορφωσεις κ.τ.λ.
Γιατι θες να το κανεις?

spirakos
28-03-10, 20:42
Μιλαμε παντα για το κυκλωμα που εχεις συνδεση τα προστ/κα στις ανοδους και στο μισο του μετασ/τη.Ναι.
Σπυρο δεν θα δουλεψει σωστα και θα εχεις προβλημα με τον ηχο παραμορφωσεις κ.τ.λ.
Γιατι θες να το κανεις?Γιατι το αλλο μισο καηκε
.............

Τρελός Επιστήμονας
29-03-10, 14:31
Να αλλάξεις καλύτερα το μετασχηματιστή.

spirakos
29-03-10, 14:44
Να αλλάξεις καλύτερα το μετασχηματιστή.

Πηρα Γιατρα τηλ. και θελει 100Ε για εναν παρομοιο.Απο αμπλιμο με 70 που τον εχει δινω και αλλα 20 και μου τον φερνει potted

Thanos10
29-03-10, 18:05
Πρεπει να ξερεις οτι τα κραματα που χρησιμοποιει ο γιατρας για τον πυρηνα δεν εχουν καμια σχεση με αυτα των μετασχηματιστων εξοδου που χρησιμοποιοει η Amplimo και ειναι ειδικα κραματα μεταλων,καμια σχεση.

spirakos
29-03-10, 18:20
Πρεπει να ξερεις οτι τα κραματα που χρησιμοποιει ο γιατρας για τον πυρηνα δεν εχουν καμια σχεση με αυτα των μετασχηματιστων εξοδου που χρησιμοποιοει η Amplimo και ειναι ειδικα κραματα μεταλων,καμια σχεση.

Με δυο λογια ειναι και πιο ακριβος ο γιατρας και δεν συγκρινονται με της Amplimo οι εξοδου του...
Αρα η λυση ειναι Amplimo.Σωστα?

Thanos10
29-03-10, 18:40
Σπυρο με 1000.

Phatt
29-03-10, 20:20
Σπυρο αν θα παρεις απο εκει πες μου γιατι θελω και γω ενα ζευγαρι πες μου οταν ειναι να κανονισουμε.

spirakos
30-03-10, 00:41
Σπυρο αν θα παρεις απο εκει πες μου γιατι θελω και γω ενα ζευγαρι πες μου οταν ειναι να κανονισουμε.

Of Course.

Τρελός Επιστήμονας
30-03-10, 13:01
Πριν από χρόνια είχα παραγγείλει μετασχηματιστές τροφοδοσίας στο Γιατρά (γύρω στα 250 βατ ο καθένας) και είχαν ένα τρομερά μεγάλο ρεύμα εκκίνησης, τόσο που μου έκαιγε την ασφάλεια βραδείας τήξης και αναγκάστηκα να τοποθετήσω κύκλωμα βραδείας εκκίνησης. Μάλλον ο τύπος χρησιμοποιεί πυρήνα κακής ποιότητας για λόγους κόστους. Απευθυνθείτε καλύτερα στην amplimo ή, αν μπορείτε, κατασκευάστε τους μόνοι σας (δύσκολο αλλά καλό). Και ένα καλό link για υπολογισμούς μετασχηματιστών εξόδου, για όσους γνωρίζουν Ιταλικά:
http://www.leradiodisophie.it/Download/Trasformatori-BF.pdf

FILMAN
30-03-10, 13:24
Πριν από χρόνια είχα παραγγείλει μετασχηματιστές τροφοδοσίας στο Γιατρά (γύρω στα 250 βατ ο καθένας) και είχαν ένα τρομερά μεγάλο ρεύμα εκκίνησης, τόσο που μου έκαιγε την ασφάλεια βραδείας τήξης και αναγκάστηκα να τοποθετήσω κύκλωμα βραδείας εκκίνησης. Μάλλον ο τύπος χρησιμοποιεί πυρήνα κακής ποιότητας για λόγους κόστους. Απευθυνθείτε καλύτερα στην amplimo ή, αν μπορείτε, κατασκευάστε τους μόνοι σας (δύσκολο αλλά καλό). Και ένα καλό link για υπολογισμούς μετασχηματιστών εξόδου, για όσους γνωρίζουν Ιταλικά:
http://www.leradiodisophie.it/Download/Trasformatori-BF.pdf
Δημήτρη, μεγάλο ρεύμα εκκίνησης σε μ/ς σημαίνει ότι έχουν χρησιμοποιηθεί λίγες σπείρες... Βλέπεις, ο χαλκός είναι ακριβός... Πάντως είναι η πρώτη φορά που ακούω αρνητικά σχόλια για τους μ/ς του Γιατρά. Προσωπική εμπειρία δεν έχω.

spirakos
30-03-10, 13:26
Πριν από χρόνια είχα παραγγείλει μετασχηματιστές τροφοδοσίας στο Γιατρά (γύρω στα 250 βατ ο καθένας) και είχαν ένα τρομερά μεγάλο ρεύμα εκκίνησης, τόσο που μου έκαιγε την ασφάλεια βραδείας τήξης και αναγκάστηκα να τοποθετήσω κύκλωμα βραδείας εκκίνησης. Μάλλον ο τύπος χρησιμοποιεί πυρήνα κακής ποιότητας για λόγους κόστους. Απευθυνθείτε καλύτερα στην amplimo ή, αν μπορείτε, κατασκευάστε τους μόνοι σας (δύσκολο αλλά καλό). Και ένα καλό link για υπολογισμούς μετασχηματιστών εξόδου, για όσους γνωρίζουν Ιταλικά:
http://www.leradiodisophie.it/Download/Trasformatori-BF.pdf

Το ιδιο προβλημα με το ρευμα εκκινησης εχω και γω απο Γιατρα.Φαντασου οι εξοδου οσο αφορα τη ποιοτητα πυρηνα...
Πυρηνες για Εξοδου που μπορουν να βρεθουν?

Thanos10
30-03-10, 13:39
Στους τοροειδεις μετασχηματιστες το μηκος του συρματος περιελιξεις ειναι μικροτερο απο το μηκος του συρματος ενος κοινου μετασχηματιστη,επειδη ο ογκος του πυρηνα πανω στον οποιο γινεται η περιελιξη ειναι μεγαλυτερος απο ενα κοινο μετασχηματιστη ετσι τα στρωματα του πηνιου ειναι λιγοτερα με αποτελεσμα να εχουμε μικροτερη ωμικη αντισταση.
Καλο θα ηταν στους τοροειδεις μετασχηματιστες στο πρωτευον να μπαινει ενα θερμιστορ με μερικα ωμ.

Τρελός Επιστήμονας
30-03-10, 23:27
Οι καλοί πυρήνες (προσανατολισμένων κόκκων) έχουν πάχος 0,35 mm και αντέχουν μέγιστη μαγνητική επαγωγή 17000Gauss (1,7 Tesla) και έχουν απώλειες σιδήρου περίπου 5-5,5W/kg. Οι κοινοί έχουν πάχος 0,5mm και μέγιστη μαγν. επαγωγή 10000 Gausss (1Tesla) με απώλειες περίπου 1-1,5W/kg. Το κόστος των πυρήνων προσανατολισμένων κόκκων είναι περίπου πενταπλάσιο από τους κοινούς και γιαυτό δεν τους πολυχρησιμοποιούν. Για τοροειδείς δεν γνωρίζω. Ότι έχω πει μέχρι τώρα είναι από προσωπική πείρα, δεν δυσφημίζω το Γιατρά ούτε κανένα κατασκευαστή, το διαπιστώσετε εξάλλου και από τα σχόλια.

Thanos10
30-03-10, 23:31
O Γιατρας ειναι για κανενα μετασχηματιστη τροφοδοσιας και οχι εξοδου.
Για εξοδου ειπαμε.

Τρελός Επιστήμονας
31-03-10, 00:26
Θάνο, πού μπορώ να βρω τέτοιο θερμίστορ; Είχα ρωτήσει στο Φανό, είχε διάφορα αλλά δεν γνώριζε ακριβώς. Θέλω κάποιο NTC που να αντέχει πχ 0,5-1Α για να μπει στην τροφοδοσία 230V.

Thanos10
31-03-10, 00:39
Δημητρη απο τον φανο το ειχα παρει ηταν 8Ω κρυο μολις περαση ταση πεφτει 0,1Ω περιππου,το ειχα βαλει στον ενισχυτη με τις λυχνιες που ειχα ανεβασει γιατι ειχα βαλει τοροειδη.
Κατι πρασινα ηταν σαν κεραμικοι πυκνωτες.