PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Με Κυκλωμα PWM motor controller



NUKE
28-03-10, 21:29
Εφτιαξα αυτο το κυκλωμα για να ελενχω ενα μεγαλο μοτερ 200W

http://hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48136

Στην εξοδο εβαλα αντι για τρανζιστορ ενα solid state rele 40 amper...


Το θεμα ειναι οτι το μοτερ δεν εχει την ταχυτητα που εχει κανονικα οταν το συνδεω κατευθειαν στην πηγη...Ειναι σαφως πιο μειωμενη η ταχυτητα του...

Κανενα σχολιο?

Σας ευχαριστω :)

Gant
28-03-10, 21:53
Μήπως η συχνότητα του PWM κυκλώματός σου είναι πολύ υψηλή για το ρελέ σου;

NUKE
28-03-10, 23:56
Το ρελε λεει max turn on time 0.5 ms και max turn off time 0.5ms

Αρα νομιζω πως ειναι αρκετα γρηγορο....

her
29-03-10, 00:49
Δες αν στην έξοδο του κυκλώματος έχεις τέτοιες κυματομορφές. Εσύ μπορεί να έχεις ρυθμίσει το ποτενσιόμετρο στην μέγιστη τιμή αλλά το κύκλωμα να μην παράγει παλμούς με duty cycle 100% αλλά με π.χ 60% καλύτερα σύνδεσε ένα παλμογράφο και δες αν βγάζεις τέτοιες κυματομορφές. Γενικά μπορείς να ρυθμίσεις στροφές ?
http://arduino.cc/en/uploads/Tutorial/pwm.gif

gep58
29-03-10, 01:00
Εφτιαξα αυτο το κυκλωμα για να ελενχω ενα μεγαλο μοτερ 200W

τι τύπο μοτέρ χρησιμοποιείς;
Να έχεις υπ΄όψη ότι τα SSR λειτουργούν σε "zero crossing"

gep58

Nemmesis
29-03-10, 01:29
τι τύπο μοτέρ χρησιμοποιείς;
Να έχεις υπ΄όψη ότι τα SSR λειτουργούν σε "zero crossing"

gep58

και εγω ετσι πιστευα μεχρι προτινος αλλα υπαρχουν και DC ssr

fark
29-03-10, 01:47
Φίλε NUKE, είμαι αυτός που έκανε ποστ το κύκλωμα. Στην δική μου κατασκευή δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Στον παλμογράφο που το εξέτασα το κύκλωμα έδεινε κανονικά μέχρι 100% παλμό, άρα λογικά δεν είναι αυτό. Το μοτέρ που χρησιμοποίησα εγώ είναι από υαλοκαθαριστήρα αυτοκινήτου και στο 100% PWM κινούταν όπως αν το έβαζα κατευθείαν στην μπαταρία. Έτσι μάλλον το πρόβλημα θα είναι στο ρελέ. Αν δεν κάνω λάθος ένα solid state ρελέ αποτελέιται από ένα optocoupler και ένα Triac. Μήπως ο σκανδαλισμός του Triac από παλμούς να είναι το πρόβλημα; Ας μας απαντήσει κάποιος που έχει περισσότερες γνώσεις σ' αυτά.

FILMAN
29-03-10, 11:22
NUKE, τι μοτέρ χρησιμοποιείς;

Nemmesis
29-03-10, 11:37
λοιπον τωρα το ειδα το 0,5ms.... ειναι πολυ αργο...
δλδ τι εννοω.. ακομα και στο 500hz να δουλευει o pwm (ειναι πολυ αργο)
εχουμε μια περιοδο των 2ms... το ssr σου θελει 0,5 για να ανοιξει και 0,5 για να κλησει οποτε αμεσως χασαμε το 50% του παλμου μας...
θεμα με το αν εχει ssr με τριακ δεν παιζει γιατι με τον πρωτο και μοναδικο παλμο το τριακ θα ανοιγε στο φουλ και στα σταματουσε μονο αν του κοβοταν η ταση.. οποτε δεν θα ειχε κανεναν ελενχο της ταχυτητας...
nuke πες μας ποιο ssr εβαλες

FILMAN
29-03-10, 12:16
λοιπον τωρα το ειδα το 0,5ms.... ειναι πολυ αργο...
δλδ τι εννοω.. ακομα και στο 500hz να δουλευει o pwm (ειναι πολυ αργο)
εχουμε μια περιοδο των 2ms... το ssr σου θελει 0,5 για να ανοιξει και 0,5 για να κλησει οποτε αμεσως χασαμε το 50% του παλμου μας...
θεμα με το αν εχει ssr με τριακ δεν παιζει γιατι με τον πρωτο και μοναδικο παλμο το τριακ θα ανοιγε στο φουλ και στα σταματουσε μονο αν του κοβοταν η ταση.. οποτε δεν θα ειχε κανεναν ελενχο της ταχυτητας...
nuke πες μας ποιο ssr εβαλες
Παναγιώτη, σωστά αυτά που λες, ελπίζω μόνο να μην προσπαθεί να ελέγξει AC μοτέρ...

Nemmesis
29-03-10, 12:50
Παναγιώτη, σωστά αυτά που λες, ελπίζω μόνο να μην προσπαθεί να ελέγξει AC μοτέρ...


σωστα.. καθολου δεν πηγε το μυαλο μου... :blush:
nuke περιμενουμε για εξηγη σεις

NUKE
29-03-10, 14:53
Παιδια,ενα DC μοτερ προσπαθω να ελενξω.Απο αυτα που βαζουν σε κατι σκουτερ ηλεκτρικα και καλα... Το SSR τι ειναι? :)

Τωρα σε αυτο που λεγαμε για τον χρονο,το κυκλωμα νομιζω βγαζει μια συνχοτητα περιπου 120 hz... Αρα λογικα δεν θα ειχα προβλημα τοσο μεγαλο.Ετσι δεν ειναι?


Τεσπα,για πειτε κανα τρανζιστορ που να αντεχει τοσα watt για να ελενξω το μοτορι... :) Να δοκιμασουμε μηπως οντως φταιει αυτο...

Edit: Στον παλμογραφο δουλευε σωστα το κυκλωμα,τουλαχιστον στο breadboard αλλα πριν το τρανζιστορ εξοδου.Μετα ειχε πολυ θορυβο για καποιο λογο ή δεν ξερω ακομα να χειριζομαι τον παλμογραφο :)

Edit2: Σας ευχαριστω για την βοηθεια ;)

FILMAN
29-03-10, 15:23
Παιδια,ενα DC μοτερ προσπαθω να ελενξω.Απο αυτα που βαζουν σε κατι σκουτερ ηλεκτρικα και καλα... Το SSR τι ειναι? :)

Solid State Relay. Είναι ο συνδιασμός ενός οπτοζεύκτη και ενός ημιαγωγού ισχύος (συνήθως triac, αλλά υπάρχουν και με τρανζίστορ ισχύος ή MOSFET) σε ένα εξάρτημα. Χρησιμοποιείται όταν θέλουμε γαλβανική απομόνωση. Αν έχει triac είναι για έλεγχο μόνο AC φορτίων.

Τωρα σε αυτο που λεγαμε για τον χρονο,το κυκλωμα νομιζω βγαζει μια συνχοτητα περιπου 120 hz... Αρα λογικα δεν θα ειχα προβλημα τοσο μεγαλο.Ετσι δεν ειναι?

Όχι, αν οι χρόνοι είναι 0.5msec θάχεις πρόβλημα.

Τεσπα,για πειτε κανα τρανζιστορ που να αντεχει τοσα watt για να ελενξω το μοτορι... :) Να δοκιμασουμε μηπως οντως φταιει αυτο...

Το IRF3205 πώς σου φαίνεται; Στην ανάγκη βάλε 2 - 3 παράλληλα. Θα χρειαστείς και μια βαθμίδα push - pull ανάμεσα στην έξοδο του τελεστικού και το/τα mosfet. Μπορείς να την υλοποιήσεις με 1 ζευγάρι BC639 - BC640. Σε σειρά με τις πύλες των mosfet βάλε αντιστάσεις 10Ω. Πρέπει να αναβαθμίσεις και τη δίοδο παράλληλα στο μοτέρ. Βάλε π.χ. μερικές MBR1645 παράλληλα.

Edit: Στον παλμογραφο δουλευε σωστα το κυκλωμα,τουλαχιστον στο breadboard αλλα πριν το τρανζιστορ εξοδου.Μετα ειχε πολυ θορυβο για καποιο λογο ή δεν ξερω ακομα να χειριζομαι τον παλμογραφο :)

Αν το δοκίμασες με μοτέρ, ναι, θα έβλεπες μια περίεργη κυματομορφή.

Edit2: Σας ευχαριστω για την βοηθεια ;)
:001_smile:
Υ.Γ. Πολύ περίπλοκος ο αναπτήρας σου! Εγώ μικρός τύλιγα 3 - 4 σπείρες λεπτό σύρμα (κλώνος από πολύκλωνο καλώδιο) γύρω από το κεφάλι του σπίρτου και στα άκρα του σύρματος έβαζα μια μπαταρία 4.5 βολτ...

NUKE
29-03-10, 15:50
Filman ευχαριστω για τις απαντησεις.Ξερω οτι θα ζητησω πολλα αλλα μηπως μπορεις να μου σχεδιασεις το κυκλωματακι? :) Εννοω τα bc με το irf πως θα ενωθουν :) :)

Εν τω μεταξυ ειδα οτι το irf λεει αντεχει μεχρι 110Α! Πολλα δεν ειναι???


P.S. Ναι αυτος ο αναπτηρας ηταν λιγο πολυπλοκος :P Αμα δεις τα αλλα βιντεο εχω κανει περιπου αυτο που λες εσυ...περιπου :)

FILMAN
29-03-10, 16:00
Filman ευχαριστω για τις απαντησεις.Ξερω οτι θα ζητησω πολλα αλλα μηπως μπορεις να μου σχεδιασεις το κυκλωματακι? :) Εννοω τα bc με το irf πως θα ενωθουν :) :)

Εν τω μεταξυ ειδα οτι το irf λεει αντεχει μεχρι 110Α! Πολλα δεν ειναι???

Όχι. Πες μου τα χαρακτηριστικά του μοτέρ.

P.S. Ναι αυτος ο αναπτηρας ηταν λιγο πολυπλοκος :P Αμα δεις τα αλλα βιντεο εχω κανει περιπου αυτο που λες εσυ...περιπου :):001_smile:

NUKE
29-03-10, 17:13
Σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ! :)

Το μοτερ ειναι 24Volt 200Watt Εγω λογικα θα το δουλεψω γυρω στα 14-15 βολτ...Προς το παρον...

FILMAN
29-03-10, 17:24
Σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ! :)

Το μοτερ ειναι 24Volt 200Watt Εγω λογικα θα το δουλεψω γυρω στα 14-15 βολτ...Προς το παρον...

Τότε βάλε για mosfet ένα IRF8010 και για δίοδο μια MBR1645.

NUKE
29-03-10, 17:25
Ok man. Αυριο που θα ανοιξουν τα μαγαζια θα το δοκιμασω και θα σας πω.Ευχαριστω :)