PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα για εκκίνηση και τερματισμό CarPC



Geo.
29-03-10, 01:37
Επειδή το τροφοδοτικό που χρησιμοποιώ (M1-ATX) για το CarPC μου δε συνεργάζεται με τα laptop-netbook (χρησιμοποιώ ένα Asus EeePC 900HA για carputer) ώστε να γίνεται εκκίνηση και τερματισμός αυτόματα με το Ignition, έφτιαξα ένα κυκλωματάκι χρησιμοποιώντας 4 κλασικά ρελέ για να μου δίνει στιγμιαίο βραχυκύκλωμα στο button του netbook.
Στο παρακάτω κύκλωμα έχω σαν αποτέλεσμα μόλις δώσω 12v στο ignition μετά από 7-8 δευτερόλεπτα να παίρνω ένα στιγμιαίο βραχυκύκλωμα και μόλις κόψω τα 12v να παίρνω πάλι σε 7-8 δευτερόλεπτα στιγμιαίο βραχυκύκλωμα.
Όπου:
R, αντίσταση 10kΩ
D, δίοδος για προστασία του ρελέ
Αλλάζοντας τις τιμές των πυκνωτών C1 και C3 επιτυγχάνουμε διαφορετικό χρόνο τερματισμού και εκκίνησης αντίστοιχα (χρησιμοποίησα 4700μF)
και αλλάζοντας τις τιμές των C2 και C4 μεταβάλλουμε την διάρκεια του βραχυκυκλώματος τερματισμού και εκκίνησης αντίστοιχα (χρησιμοποίησα 470μF).
Πριν τοποθετήσω το κύκλωμα το δοκίμασα και δούλευε μια χαρά. Όταν όμως το συνδέσω στο αυτοκίνητο ενώ το βραχυκύκλωμα στην εκκίνηση γίνεται την στιγμή που θέλω, στον τερματισμό δεν γίνεται με καθυστέρηση (8") αλλά αμέσως. Ο πυκνωτής C1 εκφορτίζεται αμέσως. Μάλλον τραβάει κάτι άλλο το ρεύμα του (πχ η πηγή radiocd). Πως θα γίνει να καθυστερήσω την εκφόρτισή του, ή με κάποιο τρόπο να καθυστερώ το βραχυκύκλωμα?

GeorgeVita
29-03-10, 10:18
Γειά σου ,
δοκίμασε διόδους σε σειρά με το +12V και το +Ignition. Το ρεύμα να περνά από τα + (άνοδοι) προς το κύκλωμά σου (κάθοδοι). Ετσι ΔΕΝ θα εκφορτίζονται οι πυκνωτές δίνοντας το φορτίο τους στο υπόλοιπο κύκλωμα του οχήματος.

Φιλικά,
Γιώργος

Geo.
29-03-10, 13:26
Καλημέρα συνονόματε!
Τι δίοδο να χρησιμοποιήσω? Έχει σημασία?
Σ'ευχαριστώ!

GeorgeVita
29-03-10, 14:28
Βάλε οποιαδήποτε 1Ν400x (λ.χ. 1Ν4007).
Το συνολικό ρεύμα είναι μόνο αυτό των relays άρα κάτω από 1Α και η πτώση τάσης επάνω στη δίοδο δεν θα είναι πρόβλημα για τα relay. Το power δεν 'τραβά' άλλο ρεύμα ... ΟΚ!
G

Geo.
30-03-10, 00:50
Ευχαριστώ!! Δουλεύει τέλεια!!!