PDA

Επιστροφή στο Forum : καλωδιο μπαταριας



electron00b
31-03-10, 01:55
ποιο ειναι το σωστο παχος για τη μπαταρια αυτοκινητου προς τη μιζα
κ ποιες θα ειναι οι συνεπειες λεπτοτερου?

Γαληνίτης
31-03-10, 02:13
Η μίζα μπορεί να τραβήξει πολύ μεγάλο ρεύμα, της τάξης των 200 Α! Άρα ανάλογο πρέπει να είναι και το πάχος (διάμετρος) του καλωδίου.
Άν κοιτάξεις το καλώδιο της μίζας σε ένα αυτοκίνητο, θα δεις ότι είναι πολύ χοντρό (δεν το έχω μετρήσει, αλλά νομίζω ότι θα είναι τουλάχιστον 10mm).

Όσο για τις συνέπειες της χρήσης λεπτότερου καλώδιου, η μεγαλύτερη αντίσταση θα προκαλέσει πτώση τάσης με συνέπεια ανεπαρκή λειτουργία της μίζας καθώς και υπερθέρμανση του καλωδίου (κίνδυνος πυρκαγιάς!).

Κάποιος ειδικός θα μπορέσει να σου δώσει ακριβέστερη απάντηση.

GeorgeVita
31-03-10, 10:16
Γειά σας, νομίζω από 16mm2 (δηλαδή Φ συρμάτων από 10mm).
Με το καλώδιο μικρότερης διαμέτρου η μίζα θα περιστρέφεται ασθενέστερα (λόγω της αντίστασης) και το καλώδιο μπορεί να ζεσταθεί/λιώσει κλπ.
Το μήκος όσο μικρότερο τόσο καλύτερα.
G

electron00b
31-03-10, 16:29
Γειά σας, νομίζω από 16mm2 (δηλαδή Φ συρμάτων από 10mm).
Με το καλώδιο μικρότερης διαμέτρου η μίζα θα περιστρέφεται ασθενέστερα (λόγω της αντίστασης) και το καλώδιο μπορεί να ζεσταθεί/λιώσει κλπ.
Το μήκος όσο μικρότερο τόσο καλύτερα.
G

δε φανταστηκα οτι παιζει ρολο κ το μηκος,
στο δικο μου η μπαταρια ειναι τοποθετημενη στο πορτ μπαγκαζ, δλδ γυρω στα 3 μετρα μακρυα!
ειναι λογος ο οποιος μας οδηγει σε χοντροτερο καλωδιο?

FILMAN
31-03-10, 17:36
δε φανταστηκα οτι παιζει ρολο κ το μηκος,
στο δικο μου η μπαταρια ειναι τοποθετημενη στο πορτ μπαγκαζ, δλδ γυρω στα 3 μετρα μακρυα!
ειναι λογος ο οποιος μας οδηγει σε χοντροτερο καλωδιο?
Ναι, αλλά μόνο από άποψη πτώσεως τάσης και όχι από άποψη θέρμανσης του καλωδίου.

electron00b
31-03-10, 18:22
Ναι, αλλά μόνο από άποψη πτώσεως τάσης και όχι από άποψη θέρμανσης του καλωδίου.

αρα ενα πιο χοντρο καλωδιο θα βοησει κ στην αποφυγη απωλεια τασης
εχεις να προτεινεις καποιο παχος?

Γαληνίτης
01-04-10, 06:39
Σίγουρα με την αύξηση του μήκους αυξάνεται η αντίσταση, άρα και η πτώση τάσης. Και έτσι ένα μακρύ καλώδιο πρέπει να είναι πιό χοντρό για τα ίδια Α.

Όσο για τον κίνδυνο πυρκαγιάς, η υπερθέμανση του καλωδίου μπορεί να λιώσει τη μόνωση. Έχω δει καλώδιο αυτοκινήτου να μεταβάλλεται σε πυροτέχνημα (βεγγαλικό!):saad:.

Τελικά ποιός θα μας πει το ακριβές πάχος (διάμετρο) που πρέπει να έχει το καλώδιο της μίζας; Και πόσα Α μπορεί να τραβήξει η μίζα; Υπάρχει κανένας ειδικός (ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων πχ) που να ξέρει με ακρίβεια τι ισχύει στην πράξη; Γιατί για τα καλώδια των αυτοκινήτων ισχύουν διαφορετικοί κανονισμοί απ'ότι για τα καλώδια των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων. (Και οι μίζες των αυτοκινήτων διαφέρουν από κάτι άλλες...μίζες!):wiink:

GeorgeVita
01-04-10, 10:57
Μέχρι να έρθει η πληροφορία του 'ειδικού' ... από διαφορετικές πηγές (datasheet από relay μίζας, test setup, εμπορικούς καταλόγους για καλώδια οχημάτων) προκύπτει ότι τα καλώδια για σύνδεση μίζας είναι από 16mm2 με το επόμενο μεγαλύτερο τα 25mm2. Στα tests χρησιμοποιούν 130A (1sec ON, 1sec OFF στα 13.5V). Το σχετικό πρότυπο είναι: ISO 8092-1 (BS AU 233:1989).

Αρα στην περίπτωση του electron00b εγώ θα έβαζα >= 25mm2 (λόγω μήκους).

Φιλικά,
Γιώργος

mike_gr
01-04-10, 16:14
+1
και εγω συμφωνω 25αρι

Phatt
01-04-10, 16:35
Για τι αυτοκινητο προκειται;

electron00b
01-04-10, 17:18
Για τι αυτοκινητο προκειται;

mini classic! :001_wub:

Phatt
01-04-10, 17:30
Χαχα εκει ηθελα να καταληξω, με το να λες οτι εχεις την μπαταρια πισω 2 πραγματα θα μπορουσα να σκεφτω, η πολυ παλιο αυτοκινητο η αγωνιστικο...Καλη τυχη με την αναβιωση.Εαν θελεις μπορεις επισης να βαλεις και χοντροτερα καλωδια στα σωματα και στην φορτιση απο τον δυναμο...Ετσι για υγεια του κυκλωματος εαν υπαρχει ορεξη και χρηματα.

electron00b
01-04-10, 18:06
σε μια τετοια φαση ειμαι,
προσπαθω να δωσω ενα μικρο Up στα ηλεκτρικα
απλα αφου το κανω που το κανω λεω να το κανω σωστα, μη το κανω χειροτερο!

λες να βαλω το ιδιο παχος κ στο δυναμο ή εχει αλλες απαιτησεις?

Phatt
01-04-10, 18:13
Απο την στιγμη που θα βαλεις πιο χοντρο απο οτι εχει το εργοστασιο, μονο καλο μπορεις να κανεις.Πιστευω ομως οτι το μεγαλυτερο ζορι ειναι το ρευμα της μιζας, οποτε μαλλον εισαι οκ.