PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΕΣ ΚΥΨΕΛΕΣ ΑΝΤΙ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ;;;



stathis
01-04-10, 13:14
Αν και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με φωτοβολταϊκά,σκεφτόμουν πώς θα
μπορούσα να αντικατ/σω σε κάποιες μικροσυσκευές (πχ.ραδιόφωνο,cd player,mp3 player) τις μπαταρίες ΑΑΑ με φωτοβολταϊκές κυψέλες....είναι δυνατή αυτή η αντικατάσταση;;; ή λέω μακακίες;;;; :biggrin::biggrin::biggrin:

γνωρίζει κάποιος να μου πεί σχετικά με φωτοβολταϊκές κυψέλες;;;:confused1::confused1:

JimKarvo
01-04-10, 13:17
Όχι, δεν είναι δυνατό.. Δηλαδή είναι, αλλά το mp3 κτλ, συνήθως το έχουμε στην τσέπη μας, και εκεί δεν έχει πολύ ήλιο... ίσως θα μπορούσες να φορτίζεις τις μπαταρίες από μια ηλιακή γεννήτρια, και να τις χρησιμοποιούσες στην συσκευή σου.. ;)

Γαληνίτης
01-04-10, 23:49
Αν και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με φωτοβολταϊκά,σκεφτόμουν πώς θα
μπορούσα να αντικατ/σω σε κάποιες μικροσυσκευές (πχ.ραδιόφωνο,cd player,mp3 player) τις μπαταρίες ΑΑΑ με φωτοβολταϊκές κυψέλες....είναι δυνατή αυτή η αντικατάσταση;;; ή λέω μακακίες;;;; :biggrin::biggrin::biggrin:

γνωρίζει κάποιος να μου πεί σχετικά με φωτοβολταϊκές κυψέλες;;;:confused1::confused1:
Υπάρχουν τέτοια ραδιόφωνα. Και μάλιστα έχω δει φακό/ραδιόφωνο που φορτίζεται με φωτοστοιχεία ή με μανιβέλα (μανιατό).
Είχα διαβάσει πριν λίγα χρόνια ότι τέτοια ραδιόφωνα είχαν δοθεί σε περιοχές της Αφρικής όπου δεν υπάρχει ηλεκτρικό ούτε δυνατότητα αγοράς μπαταριών, αλλά άφθονος ήλιος.